ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

încărcat de pe telefon!

La Blanche Island Bodrum - cum l-am perceput noi

Salutare!

Am decis sa facem prima excursie cu fetita noastra de 11 luni la mare. Din multitudinea de hoteluri si oferte de pe internet am ales acest resort inca din decembrie 2015. Pe internet mare diferenta intre ele... Abia identifici. Insa, am ales acest hotel intr un final.

Iata-ne, suntem aici, dupa ceva peripetii cu drumul si actele necesare. E a patra noapte de cand suntem aici si am hotarat sa le spun si altora parerile noastre.

Ne doream liniste, mancare buna si diversificata, plaja amenajata cu nisip, spectacole si seri frumoase.

Ce am gasit?

Cam tot ce ne-am dorit am gasit cu cateva mici exceptii pe care le voi prezenta mai jos:

- mancarea buna? Checked! Insa... Multa! Multe feluri, nu stii ce sa alegi, pui in farfurie mai mult decat iti trebuie si te si ingrasi dupa doar 2-3 zile aici;

- plaja amenajata cu nisip? Hm... Sunt 2 plaje mici amandoua, una cu pietre (bolovani) care este cam 5 m mica si dupa un hau imens de te ia spaima (nu pt copilasi de 1 an... Si nici chiar pt noi! A doua plaja, cu nisip, nici asta nu e prea mare, e aproape si totusi departe de hotel in sensul ca mergi cam 7-10 minute pe jos si cobori multe scari (abrupte!). Apa este faina aici, lina, fara valuri, e un fel de golf inconjurat de munte sa zic. Aici e chiar ok. Sezlonguri peste tot, foarte multe, prosoape curate de plaja pe care le poti schimba de cate ori vrei pe zi in baza unor tichete. Frumos!

- tind sa cred (prima oara intr un astfel de resort pt noi) ca Turcii se axeaza mai mult pe piscine, ori noi am cerut mare...

- piscinele sunt imense, super curate (program 08-20.00 - nu se face baie noaptea), 4 tobogane pt adulti si 4 pt copii, piscina mica pt copii (40-50 cm adancime);

- camere curate, se face curatenie si se schima prosoape si asternuturi in fiecare zi. Mini barul se umple gratuit zilnic (1 cola, 1 fanta, 2 ape minerale si 2 sucuri naturale mici)

- restaurante (5) din care unul este fara rezervare, Pina Restaurant, program 07.00-10.30,12.30 -14.00,19.00-21.00. De mentionat ca in afara acestor ore nu gasesti nimic de mancare, cum am patit noi in prima zi (avion romania-bodrum 13.15-15.00) cand am ajuns si n am avut ce manca pana la 19.00! Cam urat daca totusi e ultra ll inclusive si am

Platit pt asta!!)

- vedere spre mare din toate camerele (marea egee)

- oameni policitosi, personal amabil insa necunoscatori de lb engleza, germana nici atat, te intelegi cu ei dar mai mult din maini ????

- in fiecare seara au alte activitati (trupa band care canta diferite genuri, spectacol de circ, seri turcesti cu dansuri specifice etc), insa toate se termina pana in 22.00-23.00 si dupa nu prea ai ce sa faci, eventual sa bei ceva la terasa sau la bar (sucurile sunt apa chioara, bauturile lungite... Ultra all incl...)

Concluzii:

- este o locatie frumoasa dar ne asteptam la mai mult, mai diversificat...

Nu veti fi dezamagiti totusi daca alegeti aceasta locatie dar trebuie sa stiti bine ce va doriti.

Noi am ales liniste pt copil dar ne am fi dorit seara sa avem mai multe optiuni, la fel plaja ne a dezamagit... Nu am venit pt piscina. Piscine avem si in bucuresti tot parcursul anului.

Numai bine!

R&C

Trimis de Rasha in 09.08.16 22:43:32
Validat / Publicat: 10.08.16 08:09:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rasha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere de ansamblu

[09.08.16 23:24:08]

@Rasha: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

tata123 🔱
[10.08.16 09:52:30]

@Rasha - Bine ai venit pe AmFostAcolo. Frumoasă într-adevăr poziționarea hotelului pe acea mică peninsulă. Am observat câteva diferențe între construcțiile actuale și fotografiile-concept publicate pe Internet - dar arată bine, în final.

Multe din resorturile aflate pe coastele Peninsulei Bodrum sunt construite în trepte din cauza reliefului - ceea ce conduce către o atitudine sportivă a turiștilor aflați în concediu: „urcă și coboară, urcă și coboară”, cum „grăiește” o melodie.

Nu îmi vine să cred că nu există măcar o terasă snack/grill, un punct cu gozleme sau o patiserie deschisă între orele principale de luat masa. Pe câteva saituri ale unor agenții străine de turism apare menționat și snack-barul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.08.16 09:55:22]

@Rasha -

Prețul afișat în caseta tehnică este fără transport. În articol povestești ca ai fost cu avionul.

Cum este corect?

codrin
[10.08.16 09:58:16]

Vacanta placuta in continuare! Puteti detalia la ce va referiti cu "ceva peripetii cu drumul si actele necesare"? Multumim.

[10.08.16 10:12:54]

@codrin:

Da, nu am detaliat ca nu e cazul tuturor... Am luat bilete o gasca de prieteni printre care si niste prieteni care aveau nevoie de viza si nu a fost gata la timp, din pacate.

Un alt motiv ar fi ca am ales sa venim cu masina dar dupa cate s au intamplat ne a fost teama si am ales totusi avionul.

In avion copilasul nu s a simtit chiar bine. A fost agitata, a plans si a vomitat.

Alti copii n aveau nimic, dar la noi asa a fost sa fie...

[10.08.16 10:15:59]

@nicole33: excursia am platit o fara transport pt ca ne doream deplasare cu auto personal. Insa nu s a putut, ne a fost teama si in ultima clipa am luat avion (bucuresti-bodrum). 270 euro de persoana plus bebe infant 50 euro.

Transfer aeroport-cazare 45 euro toti 3.

[10.08.16 10:18:06]

@tata123: snack bar, da, exista. Dar cu bauturi lungite cu apa si multa gheata si intr-adevar exista si ceva hamburgeri si cartofi prajiti de servit insa pt o perioada ft scurta de timp, cum am dat-o noi nu am reusit sa prindem deschis niciodata sau sa comandam ceva acolo...

adrian_grapa
[10.08.16 15:38:57]

@Rasha -... adrian din buc... noi am vizitat bodrum in iunie si am fost acolo doar sa vizitam... am stat cinci nopti... erau suficiente si trei...

orasul e foarte frumos, teatrul antic, castelul, faleza, am urcat si sus la morile de vant de unde este o panorama superba...

dar daca doriti sa vedeti o plaja deosebita va invit sa vedeti iztuzu beach din dalyan... plaja unde vin testoasele careta sa depuna oua...

mergem de cativa ani acolo, o plaja imensa (4-5km), linistita iar dalyan este ceva deosebit... o delta si unirea ei cu marea (ceva de vis)...

noi mergem din nou in septembrie...

[10.08.16 16:02:00]

@adrian_grapa

noi am vizitat bodrum in iunie [...]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrian_grapa, codrin, Rasha, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂLa Blanche Island (ex Amara Island) [Guvercinlik]: