ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
AUG-2016

Plimbare intre Pestera si Magura. Plimbare de suflet...

Pestera si Magura sunt doua sate imprastiate sus pe coline, protejate de Muntii Piatra Craiului, imediat dupa Bran. Asteptam momentul sa ajung la ele si sa imi fac din nou sufletul sa zambeasca. Dupa ce am vizitat Cetatea Rasnov am mers mai departe spre Bran, cu gandul sa vizitam castelul, dar am gasit o coada la bilete de aproximativ 3 h de asteptare ( inainte cu o zi am stat la Busteni la coada 2,5 h pentru telecabina). Deci NO WAY. Nu mai vroiam sa astept in caldura infernala nici macar 30 min, daramite 3 h. In acest timp poti face atat de multe in zona Bran.Asa ca ne-am luat frumos talpasita sa petrecem in natura aceste ore, ca doar de aia am batut atata drum.

Dupa Bran urmeaza Moieciu de Jos, unde este un indicator spre dreapta catre satul Pestera.Ne faceam griji din cauza drumului,nestiind in ce stare il vom gasi.Asa ca am parasit soseaua principala deja mega-aglomerata si dupa un timp ne-am trezit curand singuri parca in alta lume. Soseaua este ca in palma, foarte buna si urca parca spre cer printre dealuri crude si verzi. Fara nici o exagerare, am asemanat-o cu Transfagarasanul, doar ca nu traverseaza munti, ci dealuri.

Au inceput sa apara casutele din Pestera si curand am ajuns la o intersectie, la Hotelul Nobilis unde sunt multe masini parcate. Acolo se termina soseaua asfaltata. Mi-am luat rucsacul si incantata la maxim de peisaj am urmat cararea care indica satul Magura. Cararea este de fapt un drum neasfaltat pe care se poate merge si cu masina. Este ok, fara gropi sau denivelari mari. Noi stiam ca din Pestera pana in Magura si inapoi facem 2,5 h pe jos. Asa ca la plimbare cu noi. Prima portiune de drum de 1 h se merge foarte lejer, drept. Am intalnit cateva grupuri pe traseu. Deja incepe lumea sa ajunga si in locuri mai putin promovate. Stiti vorba aceea, daca cauti, gasesti. In partea dreapta, in jos vedeam satul Moieciu in toata splendoarea. Jos, in stanga, in vale se vede frumoasa Manastire Pestera. La fiecare pas cararea coteste dupa coline si isi schimba traseul avand puncte de vedere diferite. Vedeam in partea stanga, sus, o carare care avea o pozitie paralela cu a noastra, asa ca am hotarat la intoarcere sa o luam pe acolo, ca sa avem alt view. Dupa aproximativ o ora, am vazut ca poteca noastra ajunge la un fel de intersectie. Se vedea satul Magura, in dreapta, apoi in alta directie era o poteca sa cobori spre Manastirea Pestera, si in stanga poteca ducea pe sus, inapoi in satul Pestera.

Am inceput sa urcam pe langa casutele cu garduri de lemn, cu gradini in floare. Casutele sunt ingrijite si simple, exact cum le sta bine sa fie intr-un asemenea cadru natural. Muntii Piatra Craiului sunt stancosi si semeti si se vad atat de aproape, aducand o usoara adiere mai racoroasa. Cararea se ingusteaza si pe aceasta portiune nu se poate merge decat pe jos. Cu masina nici vorba. Am intalnit si biciclisti, dar au fost nevoiti sa urce pe jos, pentru ca urcarea e accentuata in cele mai multe portiuni.Pana intr-un anumit punct avem padure de conifere alaturi de noi. Apoi din nou soare si spatiu liber, deschis. Efortul ne arunca pe jos, la umbra copacilor, pentru mici pauze. Aveam niste ferestre superbe in aceste pauze, asa ca... chiar trebuie sa ne ridicam?

Ma bucur ca am ales sa mergem pe sus, pentru ca totul se vede altfel de acolo. Vedem pana departe, alte si alte sate, cocotate pe coline, cu acoperisuri rosii. Nu au nici o ordine. Sunt majoritatea solitare. Dar fiecare este situata intr-un mic paradis. Apoi ajungem la o cotitura si facem stanga, pentru ca in dreapta se merge pe traseu marcat in muntii impaduriti, exista si indicator. Deci nu va faceti griji ca ati putea cumva sa va rataciti sau sa gresiti. Dupa 1,5 h de mers pe sus, si 2,5 h de la plecare, ajungem iar in Pestera, trecem pe langa Casa Folea si mai un pic si vedem masinile de langa Hotel Nobilis.

Practic traseul nostru a fost un circuit. Am mers pe o parte si ne-am intors pe alta in acelasi punct. Un sfat util pentru voi ar fi sa o luati invers decat am luat-o noi. Pentru ca pe acolo pe sus, am urcat aproape continuu si este obositor. Deci de la Hotel Nobilis, luati-o usor in sus spre Casa Folea si veti ajunge pe cararea de sus dar mai mult o sa mergeti in vale. E mult mai lejer. Si apoi o sa faceti dreapta cand ajungeti langa Magura, pe drumul acela ca de bulevard, foarte usor si cu view de poveste. As fi vrut sa imi spuna si mie cineva ca 1,5 h doar se urca in panta, si as fi facut si eu invers. Cine nu prefera coborarile? Sa va luati apa cu voi pentru ca pana in Magura, nu aveti de unde sa va cumparati. Si eventual ceva dulce pentru energie.

Si uite cum peisaje ca in Elvetia sau Austria,pe care le vedeam in fotografii,le gasesc mult mai aproape de casa.Atat de pitoresti si frumoase,si atat de vibrante.Zona aceasta are multe sate si cand o sa revin imi voi face timp sa bat cararile multor sate de aici.Carari de tara,cu praf care se ridica cand trece cate o masina.Cu oi care pasc linistite intr-o vale si cai priponiti.Capitele de fan au si ele rolul lor pentru a completa acest intreg rural,modest si natural.

Nu am cuvinte sa spun cat de bine m-am simtit in acel colt de natura pur. Cata liniste am gasit. Si ce emotii mi-a starnit. Imi imaginam cat de frumos poate fi in orice anotimp. Primavara in floare, toamna cu ruginiu si auriu cat vezi cu ochii. Sau iarna, cand e alb totul si straluceste. Si cum casutele acestea ca de pitici fumega prin hornurile mici. De regula prefer locurile noi si nu fac aceleasi trasee de doua ori. Dar aici nu am cum sa nu ma intorc. Abia astept momentul. A fost o plimbare de suflet si pentru suflet. Frumusete in cea mai simpla forma. Daca undeva exista un Rai, eu cred ca asa trebuie sa arate.

Trimis de noi doi in 09.08.16 19:56:09
Validat / Publicat: 10.08.16 09:04:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI.

VIZUALIZĂRI: 4818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Pe-un picior de plai, pe-o gura de Rai
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

mprofeanu
[10.08.16 09:58:31]

Zona este superbă, pozele spun totul!

Dacă mai mergi la noi în Argeș și în zona vecină Brașov îți recomand un traseu asemănător care atacă vecinătatea celor două județe. Cheile Dâmbovicioarei mers cu mașina pe drum asfaltat sat Ciocanu și apoi coborât la Șirnea și ieșit în drumul național Pitești - Brașov.

Excursii frumoase!

[10.08.16 10:55:05]

Daca cineva are vreo indoiala asupra acestor locuri nu are decat sa citeasca articolul tau ca sa se lamureasca.

Si daca tot mai are indoieli daca deschide pozele se poate convinge definitie.

Si daca inca mai exista indoieli (sau doar de forma ca si scuza), nu are decat sa mearga acolo.

Ai prezentat totul foarte frumos, o adevarata carte de vizita a locurilor cu peisaje de poveste.

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.08.16 11:27:48]

@mprofeanu: Multumesc pentru sugestii! De Sirnea am auzit ca e foarte frumos. Toate cele bune!

[10.08.16 11:31:23]

@mishu: Multumesc! Am incercat sa descriu cat mai bine traseul. Dar cred ca pozele spun mult mai multe...

gettyy
[10.08.16 12:54:55]

@noi doi -

Am fost de mai multe ori în zonă și de fiecare dată sunt la fel de entuziasmată pentru că de fiecare dată descopăr alte și alte locuri mirifice. Cred că este una din zonele mele favorite!

... Foarte frumos ai descris totul iar pozele... sunt superbe! Nu mă mai satur uitându-mă la ele...

... iarăși mai stârnit!!!

Te felicit din inimă pentru un review de nota 20!

Vacanțe frumoase!

[10.08.16 13:19:53]

@gettyy: Multumesc din suflet! Si eu va doresc calatorii frumoase!

liviu49
[10.08.16 19:44:21]

@noi doi - Ce se mai poate spune?! Nu am fost, inca, pe aceste drumuri, dar am citit intre timp multe articole, dar mai ales am vazute foarte multe poze si din ce in ce mai mult cred ca este una din cele mai frumoase zone din tara asta. Iar faptul ca inca se mai pastreaza nealterata natura se datoreaza poate si faptului ca drumurile de acces nu sunt asfaltate si nu ajung foarte aproape de aceste frumuseti. Faptul ca cei care iubesc cu adevarat natura si care o respecta cu sfintenie (asa cum sunteti si voi) nu tin cont de calitatea drumurilor imi da speranta ca nu se va distruge si aici natura, asa cum s-a mai intamplat in prea multe locuri.

Pozele m-au incantat si, privindu-le, nu prea imi vine sa cred ca sunt facute in Romania. Daca as avea dreptul de a vota de cate ori cred eu ca merita a fi votate pozele, pentru frumusetea locurilor, as vota pana as face bataturi.

Va felicit pentru drumetiile voastre, care imi amintesc de anii, cand luam rucsacul, urcam in tren si mergeam pana la Sinaia cu „nasu”, ca era mai ieftin, coboram din tren, puneam rucsacul in spinare si pana la Poiana Stanei nu ne opream. Ne cazam, era un fel de a zice, ca am dormit si in pat si in hamac, si pe veranda cabanei si pe masa in bucatarie, apoi plecam unde se nimerea, numai sa mergem pe munte.

Acum ma gandesc cate locuri, cel putin la fel de frumoase cu cele vazute in acele drumetii, ne-au scapat si acum cand le descoperim ne dam seama ca s-ar putea sa ne multumim cu descrierile altora si cu pozele.

Numai bine si multe calatorii placute!

[10.08.16 21:42:28]

@liviu49: Aveti multe amintiri frumoase! Va multumesc ca le impartasiti cu noi. Era altfel atunci cand dumneavoastra erati tanar. Acum totul e mult mai la indemana. Lumea nu prea merge cu trenul si nu doarme in hamac. Totul s-a schimbat inafara de frumusetea muntelui si a naturii in general. Tot ce sper e ca peste multi ani sa am la fel de multe amintiri de pe munte si sa le povestesc cu acelasi patos cum o faceti dumneavoastra!

Multumesc mult!

elviramvio
[10.08.16 21:47:42]

@noi doi -

Felicitari pentru traseul ales! Pozele sunt teribil de frumoase. Asa cum ti-a zis Mprofeanu, traseul indicat este superb si nu este singurul iar adevaratele frumuseti le vezi de sus, cu putin efort. Argesul de munte si de sub munte este deosebit, m-a fermecat de mult timp. Daca poti, ai multe zone superbe de luat la pas in Arges si privelistile te vor urmari toata viata chiar si fara poze.

Vacante cat mai multe si mai frumose!

[11.08.16 00:06:48]

@elviramvio: Nu am ajuns niciodata in zona Argesului, dar o sa ajung cu siguranta pe viitor. In fiecare colt al Romaniei vreau sa merg si cred ca fiecare om merita acest lucru. Noi am facut din calatorit un stil de viata, mai mereu suntem pe drumuri. Si asta doar pentru ca totul tine de prioritati. Daca iti place ceva cu adevarat nimic nu trebuie sa te impiedice.

Multumesc pentru sugestii! Va doresc vacante cu soare! Si multe sa fie! ????

Prefitzki
[20.11.16 19:28:13]

@noi doi: Am facut astazi (20 noiembrie 2016) traseul descris, urmandu-ti sfatul (am mers in sens invers). A fost absolut superb! Desi iarna bate la usa, a fost o zi cu soare, calda pt. finalul lui noiembrie.

Am facut 2h10' - 2 adulti intre 30 si 40 de ani, fara copii -, fara sa ne obosim. A fost o plimbare reconfortanta intr-un peisaj de vis. Ne-am propus sa revenim vara sau toamna, cand inca n-au cazut frunzele.

Multumim pt. idee!

[22.11.16 13:26:16]

@Prefitzki: Ma bucur sa aud acest lucru! Imi imaginez ce frumos trebuie sa fie si toamna. Daca as locui mai aproape, cred ca ar fi destinatia mea de week-end.

Excursii frumoase va doresc in continuare!

[22.11.16 13:28:42]

@noi doi: si inca ceva... asteptam impresii si fotografii

elviramvio, gettyy, liviu49, mishu, mprofeanu, noi doi, Prefitzki
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Peștera: