ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 16.06.15
AUG-2016

Pescaria lui Matei - Agigea

Acum ceva timp vazusem la niste prieteni pe fb cateva poze si locatia cat si mancarea aratau imbietor. Asa ca ajunsi pe litoral, am facut si noi rezervare la Pescaria lui Matei pentru una din serile sederii noastre la mare.

Am ajuns destul de usor, waze sa traiasca; puteti insa urma indicatoarele “Port”, din Agigea. Noi stiam deja drumul si zona intucat la ultimele noastre vizite pe litoral folosisem varianta mai putin agomerata a podului nou contruit la Agigea peste Canalul Dunare Marea Neagra. La un moment dat (venind dinspre Eforie) am facut dreapta de pe sosea si am vazut in vale marea. Zona este foarte linistita, cumva intr-un constrast teribil cu toata agitatia de pe litoralul nostru. Parca si mirosul de sare si de alge se simte mai putenic aici. Initial trebuia sa mergem cu copiii, insa dupa o zi plina la Aqua Park, au fost prea obositi sa mai iasa la cina si au ramas in camera, un motiv in plus sa ne bucuram de serenitatea locului, pe malul marii, sub clar de luna, in briza racoritoare a marii.

Pentru ca am ajuns cu un sfert de ora mai devreme, ne-am mai plimbat putin. In aceeasi zona este localizat inca un restaurant, Golful Pescarilor, deasemenea foarte placut, care ne-a creat o impresie foarte buna. Acest restaurant are si o mica plaja cu sezlonuri de lemn si umbrele de stuf, carora le-am facut cateva fotografii. Pentru cei in cautarea unei plaje linistite, e locul ideal. Fiind seara, in pragul amurgului, nu mai era mai nimeni in zona de la care sa putem obtine eventuale informatii legate de preturi sau regimul de inchiriere.

Barci vechi din lemn parca esuate pe acea plaja, un dig cu stanci si piloni unde puteai sta pentru aerosoli, o casa veche acoperita cu stuf, o pisica gri camuflata in acest acoperis, totul era dintr-o alta dimensiune, unde timpul se oprise in loc.

Dupa binevenita plimbare ne-am indreptat spre intrarea restaurantului, de unde am fost preluati imediat de un tanar care stia pe de rost mesele si rezervarile si care ne-a condus la masa noastra, pozitionata retras intr-o laterala a terasei; ne-am simtit ca pe un varf de stanca, cu vedere la mare, departe de toti si de toate; doar noi si marea.

Chelnerul deasemenea foarte amabil, a venit aproape instantaneu sa ne ia comanda de bauturi si ne-a dat cateva sugestii pentru mancare. Am comandat un platou combinat, cu icre de stiuca, zacusca de peste, chiftele de peste, hamsie cu usturoi si midii pane cu sos de maioneza si usturoi; s-a dovedit a fi mult prea mult, portiile fiind destul de mari; bonus painea de casa proaspat prajita pe care aproape ca iti venea sa o mamanci si goala. Ne-ar fi fost mai mult decat suficiente doar icrele, midiile si zacusca, data viitoare vom sti, pentru ca intentionam sa revenim cand vom mai avea ocazia.

Numai cuvinte de lauda, locatia, privelistea, felul in cae a fost totul amenajat si aranjat, personalul, mancarea. Pentru cei cu copii mici exista si un loc de joaca amenajat pe plaja.

Dupa ce am mancat am mai zabovit jumatate de ora pe plaja ameajata in fata restaurantului, unde am putut sta linistiti in unele din cele cateva sezlonguri, sa admiram stelele si sa ascultam in linistea noptii valurile spargandu-se la mal. La cat mai multe asemenea seri relaxante, sa te desprinzi de tot, sa iti poti incarca bateriile si sa uiti de agitatie si de griji.

Trimis de Adina - addcont in 09.08.16 15:16:58
Validat / Publicat: 09.08.16 16:57:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AGIGEA.

VIZUALIZĂRI: 4306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 good food with a view
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[09.08.16 17:09:45]

Inghit in sec si spun: Felicitari, votat cu placere.

maria55 †
[09.08.16 17:31:45]

@addcont, data viitoare incearca si Poarta Apelor, restaurant cu specific pescaresc, fix pe plaja dintre Eforii!!!

In rest, vorba colegei/ului @mishu:inghit in sec!

[09.08.16 17:33:22]

@maria55 -

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.16 23:01:26]

Cât costă platoul? Arată senzaţional!

Adina - addcontAUTOR REVIEW
[10.08.16 09:48:14]

@mishu: M-am simtit un pic prost, noi am mancat ca..., si vin aici si va fac pofta! Of! Dar nu se stie cand veti ajunge acolo sa si savurati.

@maria55 Multumesc de sugestie, si de vot; vom incerca vara viitoare;

@cris1982 - Toata consumatia noastra a costat 137 lei. Am incarcat si o poza cu bonul, fiecare sortiment avand cost separat/100 g, iar pretul se calculeaza in functie de gramajul portiei (mai mult sau mai putin de 100g). De fapt nu veti gasi in meniu platouri, puteti comanda separat diferite sortimente de peste, gustari, fructe de mare, cu preturi diferite, in functie de preferinte, si sa va fie servite pe platou.

Astfel, clientul hotaraste pretul unui platou, prin ceea ce comanda.

ANILU
[10.08.16 14:49:18]

@addcont - Felicitări pentru cina romantică.

Noi suntem mari amatori de midii şi am mers special la Dalboka pentru a savura midii.

Anul acesta am tot stat la mare - o săptămână la Constanţa şi 4 zile la Venus - şi ne-am tot plimbat de la nord la sud pe litoral - am scris câteva articole.

N-am ştiut şi nici nu am văzut ceva indicator spre acest restaurant. Asta înseamnă să plece omul informat la drum.

Acum ştiu şi am reţinut locaţia mai ales că se mănâncă bine.

O vara frumoasă în continuare.

Am votat cu mare plăcere.

P.S. Am văzut pisica din poza 12.

Toate cele bune.

Adina - addcontAUTOR REVIEW
[10.08.16 17:32:19]

@ANILU - Nu exista indicator, noi auzisem de pescarie dinainte si vazusem pe harta aproximativ locatia.

Undeva pe drumul dintre noul pod de la Agigea si Eforie exista totusi un indicator catre Golful Pescarilor, pentru acces pietonal. Intrarea cu masina catre acesta se face tot prin acelasi loc ca Pescaria lui Matei - poza 6

La Dalboka am fost si noi de cateva ori, fie plecand din Vama, fie la intoarcerea in tara de la vecinii bulgari. La pescaria lui Matei sincer mi-a placut mai mult decat la Dalboka.

Si voua o vara frumoasa si plimbari placute!

alinaro
[18.11.16 16:27:40]

@addcont: La Agigea dormeam la o verișoară de-a mamei când mergeam la mare înainte de 89. Ultima dată am fost acum mai bine de cinci ani. Data viitoare căutăm localul.

[08.09.17 14:34:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Agigea?» (nou-creată, între timp, pe sait)

Adina - addcont, alinaro, ANILU, cris1982, maria55, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Agigea?: