ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Evitati cat puteti!

Pentru ca ne-am trezit tarziu ca vrem la mare si nu am fost in Mamaia de ani buni am mers pe mana agentiei. Deci una dintre recomandari a fost Perla, aparent interesenta oferta - aproape de plaja si satul de vacanta (nu stiam ce e acest sat pana cand nu am vazut tigania suprema la fata locului), la cap de telegondola, langa statia de minicar, langa Aquamagic etc. Minunat, nu?

Realitatea:

Hotelul nu are locuri de parcare cum pretinde! Are doar 4 locuri rezervate si inchise cu lantul, cel mai probabil pentru patron. Restul locurilor sunt ale statiunii si sunt mereu ocupate. Asteptau cu orele oamenii in statiune si cum te vedeau pe langa masina te rugau sa le dai lor locul daca pleci azi.

La receptie e ca la romani. Daca dai in plic o mica suma, cum a facut un client in fata mea, ti se ofera garantat cea mai buna camera. Daca nu, primesti o camera imputita de canalizarea defecta, cu mobilier vechi la propriu de-odata cu bunica, din anii 60-70.

Personalul e insuficient si la limita amabilitatii - probabil si din cauza turelor extinse. E inadmisibil sa critici un client de fata cu alt client chiar daca acela a plecat de langa tine.

Singurul aspect pozitiv pot sa-l notez pentru personalul de la restaurant. Se misca destul de repede si se vede ca sunt alergati de nu-si vad capul. Si aici personalul e insuficient.

Mancarea e alta problema. Din carne, mezeluri si legume de doi lei se gateste cat de cat acceptabil. In fiecare zi e acelasi meniu. Totul se recicleaza. Ce nu se consuma la prima masa se prelucreaza sub alta forma la masa urmatoare. Si tot asa pana cand se consuma sau efectiv se arunca din farfurie ori efectiv de la bufet fiind a N-a oara rasprajite. Pe ieftineala grav de tot. Desertul? Numai biscuiti si napolitane vrac; din cand in cand un platou de prajituri din prafuri si chimicale la cutie - nu s-a inventat laptele si oul. Intr-o singura zi mi-au placut niste cartofi natur si in rest merg ciocanelele la ordinea zilei si o supa de legume.

Ieftineala e de inteles pentru ca romanul cand da de bufet la o masa baga si in punga, facandu-se ca nu e observat si baga la poseta pentru masa de seara, care-ar fi pe bani.

Camerele sunt mici, de tip Ceasca, abia are loc patul ingust, doua scaune si o masuta. Nu ai balcon. Mobilierul repet, e vechi de cand lumea. ACul bine ca merge. Mai este functional un racitor mic. De la baie pute si se imprastie o duhoare in toata camera ca nu ne-am putut odihni. Am aerisit cat se putea dar nu ne puteam lasa lucrurile neasigurate cu geamul deschis. Asternuturile se schimba la 3 zile. Curatenie nu se face deloc, nu in cele 6 zile. Se ridica zilnic gunoiul si se asterne cearceaful pe pat. Ghinion, in timp ce nu esti in camera si menajera face ordine, iti lasa de fiecare data deschisa usa de la baie si putoarea de acolo se instaleaza in toata camera.

Pentru aceste conditii inchipuiti-va ca in weekend tariful afisat e de 600 lei pe noapte. Asta mi se pare culmea nesimtirii - pentru o imputiciune de cutie de camera sa ceri acest banet.

Hotelul se vrea de 3 stele dar nu atinge standardul pentru 2 stele. Ce hoti de autoritati au putut acorda o stea in plus ? Pentru ce ?

A fost cel mai prost hotel in care am locuit in ultimii 20 ani. FUGITI CAT PUTETI!!!

Adio Mamaia! Nu mai calc in veci pe-acolo. Bulgarii, turcii, grecii sunt cu 10 clase peste.

Daca hotelierul vrea sa-si ceara scuze si sa-mi returneze banii ma poate contacta [...]

Trimis de kpk1 in 08.08.16 23:39:21
Validat / Publicat: 09.08.16 00:11:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: NEPTUN

VIZUALIZĂRI: 1513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kpk1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.16 00:05:21]

@kpk1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=71687

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[09.08.16 07:42:44]

Adio Mamaia! Nu mai calc in veci pe-acolo.

Perla nu este un hotel reprezentativ pentru Mamaia. Şi zona de sud este recunoscută ca fiind aglomerată, zgomotoasă, pe scurt cum bine aţi zis: ,,ţigăneală".

Încercaţi o cazare spre nordul staţiunii şi veţi ajunge la altă concluzie decât cea citată de mine. În nord preţurile sunt puţin mai ridicate, însă dacă achiziţionaţi prin early booking găsiţi preţuri decente.

[09.08.16 09:34:27]

@cris1982: preturi decente la noi, mai ales la mamaia? Unde? Da-mi un exemplu? La Savoy 6 nopti cu a. i. 2 adulti si un copil 7500 ron am vazut la cineva, la Phoenicia 7 nopti 9000 ron, doamne fereste... ati luat-o razna oameni buni... plaja plina cu scoici, apa murdara, pai ala e nisip? Pai savoy e hotel de 4 stele? Astea sunt preturi de turcia 5 stele ultra all inclusive. Cum sa dai banii astia la noi? Asta e japca si cum ai spus bine "tiganeala". Romania trezeste-te

[09.08.16 14:53:47]

@jimy - Eu mă refeream la hoteluri de 3 stele, ca şi Perla. De exemplu, Tomis sau Dorna, ambele încercate de mine şi super-mulţumită de ele.

Pentru mine sunt suficiente cele de 3 stele pentru ceea ce-mi doresc dintr-un concediu la mare.

Hotelurile de 4 stele sunt mai scumpe, iar diferenţa de bani plătită nu merită pentru condiţiile suplimentare oferite comparativ cu cele de 3 stele.

[11.08.16 00:27:53]

@cris1982: am fost si eu la hotel dorna, nu stiu ce sa spun, un hotel vechi de 100 de ani, putin spoit si destul de scump. Alea nu sunt camere de 3 stele si pt pretul cerut, august 2014,6 nopti 2 adulti-3800 ron. In 2015, bulgaria apart-hotel Casablanca din Obzor (super), 4stele (vezi impresii), tot cu all inclusive, studio, nu camera dubla, aceeasi perioada, 6 nopti 2 adulti 2600-ron. Conditii mult mai bune, mancare super, plaja mult mai ok, nisipul curat si fin nu ca la noi, iar marea mult mai curata. Trageti voi concluzii. Eu spun ca nici nu exista comparatie.

[11.08.16 07:54:09]

@jimy - Anul acesta prin early booking, 6 nopţi la Dorna cu All inclusive ar fi costat 3300 lei. Aveţi dreptate, tot ar fi fost mai scump decât în Bulgaria unde aţi fost dvs.

Însă cum eu nu agreez distanţele lungi, şi mai ales nu pe drumuri bulgăreşti/greceşti, aleg tot România.

Plus că eu sunt unul dintre puţinii oameni care încă mai iubesc România şi sunt fascinată de frumuseţile ei, astfel că îmi doresc să contribui şi eu cum pot la susţinerea turismului românesc.

Aşa că depinde de ordinea şi importanţa criteriilor fiecărei persoane în alegerea unei destinaţii.

[11.08.16 08:48:16]

@jimy -

Chiar, am fi vrut să vedem acele impresii... Însă vorba lui Caragiale: „sunt minunate, dar lipsesc cu desăvârșire”!

Așadar, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.08.16 08:52:40]

@cris1982 -

Felicitări! dar am o mică remarcă vizavi de cele de mai sus: bine ar fi să vină și oferta turistică în întâmpinarea noastră. Din păcate, cel mai adesea reușesc de minune să-și dea cu stângu-n dreptu' și să ne strice vacanțele și nouă... (nu ieftine!)

Pe când oare și o școală REALĂ de turism și pentru cei care lucrează în acest domeniu la noi, ca patroni sau angajați?

Eh... vise, taică...

[11.08.16 18:51:39]

@cris1982: Iar anul acesta prin early booking, 6 nopti cu all inclusive la hotel Casablanca ar fi fost 2100 ron. Hotel nou cu o arhitectura cum nu gasesti in Romania, 4 stele cu adevarat. Si nu poti compara 4 stele cu 3 stele. La noi la 4 stele platesti cel putin 6000 ron, vezi Savoy, sau 7000 - 8000 ron Phoenicia.

[11.08.16 19:05:54]

@webmasterX: Sunt atatea impresii scrise care descriu exact hotelul si serviciile, toata lumea fiind foarte multumita si au acordat cele mai mari note acestui hotel fiind cel mai recomandat din obzor. Am considerat ca nu am ce sa mai adaug in plus, comentariile de pana acum sunt mai mult decat suficiente pt cei ce vor sa aleaga acest hotel.

Nasshu
[11.08.16 20:15:26]

@jimy -

Sunt atatea impresii scrise care descriu

PFFF... dacă toți am reacționa așa pesemne că nu am mai avea ce citi.

Ce dacă sunt multe? fiecare percepe și prezintă lucrurile așa cum le-a trăit/simțit.

Plus că de la an la an condițiile /serviciile se pot imbunatății sau mai rău.

Văd că ești ucenic de cca 1 an... dacă toți ar proceda ca tine doar să citească , tu ce ai mai fi citit?

cris1982, jimy
Alte impresii din această RUBRICĂPerla Hotel: