ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 08.06.15
JUL-2016

Un concediu reusit in Ulcinj insa cu un drum ce lasa de dorit!

Nerabdatori sa pornim spre statiunea unde am facut rezervare in urma cu ceva timp si anume in statiunea Ulcinj despre care nu am stiut prea multe pana atunci si nici nu auzisem prea multe despre acest loc, am indraznit sa luam bilete de cazare la Apartments Adriatik din statiunea Ulcinj impreuna cu grupul nostru de prieteni.

Avand de parcurs un drum destul de lung si foooarteee anevoios pana la destinatie, am decis sa ne cazam in Belgrad, iar cu aceasta ocazie sa vizitam gradina Zoo si centrul orasului, atat cat ne permitea timpul si vremea iar a doua zi sa o luam din loc si sa ne continuam calatoria...

In Belgrad am fost cazati la Bukoleon Apartments care este situat in centrul Belgradului si aproape de gradina Zoo si de vechea cetate, recomand aceasta cazare tuturor celor ce au drum in Belgrad, este foarte curat iar gazda apartamentului foarte primitoare, apartamentul este dotat cu tot ce are nevoie un turist pentru a avea o sedere placuta... RECOMAND!

Am continuat traseul nostru a doua zi, dis de dimineata, drumul pana in Ulcinj, Muntenegru este o poveste :)))) dar si de poveste :))... este plin de curbe, serpentine, benzi foarte inguste, pe unele portiuni lipsesc cu desavarsire parapetii, iar prapastiile sunt serioase nu gluma, NU RECOMAND CONDUSUL PE TIMP DE NOAPTE, daca este pentru prima oara cand tranzitati tara aceasta, deoarece uneori si GPS-ul ne juca feste si ne scotea pe niste drumuri care pareau a fi forestiere de-a dreptul si ne asteptam din clipa in clipa sa intram in curtea padurarului :))... toate ca toate dar peisajul este de-a dreptul superb pe tot traseul prin aceasta tara

Dupa ceva ore buune de condus si storsi de oboseala condusului, ajungem intr-un final in statiune... unde incepem sa simtim atmosfera de concediu, plina de turisti si tineret, plina de restaurante pe toate gusturile si bugetele, plina de PUB-uri si cluburi... intr-un cuvant... ''am nimerit-o '' :))))) era pe gustul nostru...

Vremea a tinut cu noi, in primele zile am avut parte de niste superbe valuri iar in urmatoarele zile marea era linistita. Plaja era draguta, cu sezlonguri insa in aceasta tara cred ca sunt certati cu cosurile de gunoi deoarece lipseau ori erau foarte putine si nu reuseau sa faca fata multimii de turisti si nu numai dar vina o avea si turistul de rand care nu se deranja sa isi stranga dupa el mizeria... aceasta este o alta poveste...

Viata de noapte era super, cand se lasa seara lumea se aduna pe pietonala, tinerii sa iasa in cluburile de langa malul marii iar noaptea incepea in ritm de muzica buuuna si mancare buna!

Cazarea a fost ok raportata la pret, insa micul dejun mereu acelasi, tras la indigo... :)... drumul de la cazare pana la plaja pentru noi era '' ora de sport''... :)) aveam de urcat un drum foarte abrupt pe care nu il recomand familiilor cu copii, daca nu aveai incaltaminte adecvata antiaderenta puteai usor sa aluneci. :)

Intr-una din zile am decis sa vizitam stadiunea Budva si aquapark-ul de acolo, pot sa spun ca este o statiune superba insa fooarte scumpa comparativ cu Ulcinj, preturile erau de 3 ori mai ridicate iar serviciile oferite aceleasi...

Recomand aquapark-ul din Budva, este foarte interesanta pozitionarea, pe varf de munte si privelistea.

O impresie de final : a meritat sa strabatem atata drum pana in acest loc pentru ca noua ne-a placut si am mai revenii si altadata pentru atmosfera, peisaj, locurile vizitate si viata de noapte existenta care nu pot sa spun ca o gasesti mereu oriunde. :)

Trimis de Biancalavi in 08.08.16 20:18:02
Validat / Publicat: 08.08.16 21:53:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Biancalavi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 aquapark Budva

[08.08.16 20:56:24]

In Belgrad am fost cazati la Bukoleon Apartments

&

Cazarea a fost ok raportata la pret, (Muntenegru)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Michi
[09.08.16 10:33:15]

Am citit reviewul tău care mi-a mai ridicat moralul. Până acum găsisem numai păreri proaste despre Ulcinj.

Noi facem un tur Macedonia- Croaţia- Albania cu autocarul cu o agenţie de turism aşa că sper ca şoferul să cunoască drumul.

Unde ai dormit în Ulcinj? La noi cazarea va fi pentru 7 nopţi la hotel Mediteranian despre care am citit păreri negative dar o ultimă postare spune că a fost renovat în 2014..

[10.08.16 08:56:26]

@Michi - asa cum am mentionat in articolul publicat, noi am fost cazati la Apartments Adriatik in centrul statiunii Ulcinj, este o cazare foarte draguta cocheta, o afacere de familie, domnul se ocupa de cazari iar doamna la bucatarie prepara MD in fiecare dimineata.

Am uitat sa metionez ca se facea curatenie zilnic, mereu gaseam totul curat, pus la punct si erau atenti la detalii, cazarea este de 2 spre 3 stele dar este foarte ok raportata la pretul care l-am platit.

am fost foarte multumiti, iar fiecare camera are vedere la mare si statiune ceea ce e super.

recomand... mai ales ptr tineri e super statiunea, stiu sa faca atmosfera cei de acolo

[10.08.16 09:16:34]

@Biancalavi

noi am fost cazati la Apartments Adriatik in centrul statiunii Ulcinj

novacescu
[11.08.16 13:57:19]

@Biancalavi - Multumesc pentru detalii. Peste o saptamana voi pleca cu familia si am sa tin cont de atentionarea cu condusul noaptea. In rest... astept concediu. Numai bine!

[14.08.16 21:52:51]

@novacescu - un concediu reusit si placut va doresc! ma bucur ca pot sa va descriu in cateva cuvinte experienta mea in Muntenegru. Pentru noi a fost un concediu foarte reusit ptr raportul calitate/pret iar fiecare loc turistic are stilul sau aparte.

[14.08.16 21:56:20]

Daca vizitati ULCINJ recomand cu caldura restaurantul FRATELLI... situat langa tarmul marii, au o mancare excelenta!!! si sunt foarte amabili angajatii!

novacescu
[14.08.16 23:51:16]