Castelul Reginei Maria de România

MEMBRU: SENATOR
MAY-2007
EUR
+ COPII: 1

'Cuibul linistit' si gradina de vis

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

Imi doream sa revad Balcicul si Castelul Reginei Maria cu gradina botanica, pe care le vazusem pentru prima data pe vremea in care nu multi ieseau „afara”, chiar daca „afara” insemna o amarata de Bulgarie...

Dupa ce am trecut de el, fara sa il vedem – acesta e vizibil de pe plaja -, ne-am intors indrumati de bulgarii carora le ceream ajutorul oprind masina din cand in cand sa ii intrebam pe unde vine.

Am lasat masina in afara drumului care duce spre castel, o parcare pe care am platit-o, evident.

Drumul pana la portile sale este plin de asa zise „restaurante”, mai degraba bodegi, de unde pur si simplu te roaga unul si altul intr-o romana acceptabila sa le treci pragul. Dar, nu vreau sa umbresc frumusetea locului cu drumul prin de bodegi si tarabe cu chinezarii. Daca mergeti acolo, mai bine nu va uitati nici in stanga, nici in dreapta...

Ca sa ajungi la castelul construit acum mai bine de 70 de ani intr-o combinatie de mai multe stiluri arhitectonice: bulgaresc, maur si mediteranean, trebuie sa treci mai intai prin gradina botanica, o superba gradina cu peste 3000 de specii de plante, pe care mi-o mai aminteam doar prin prisma gradinii de cactusi...

Destul de vast locul, dureaza cateva ore sa vizitezi fiecare coltisor, parca esti intr-un labirint. Nu o data ne-am trezit in acelasi loc!

Intrarea pe domeniul castelului se face efectiv prin „Ghereta Santinelei”, dupa cum i se spune, de fapt pe sub cupola unei casute mignone unde stateau garzile castelului urmarind tot ce misca pe intreg teritoriul.

Un amestec de padure si gradina la un loc ne intampina romantic sa o exploram pe rand, prin „Gradina de roci”, „Gradina printesei”, cateva vile destinate oaspetilor Reginei, „Templul apei” (o constructie cu mai multe arcade), capela, „Curtea englezeasca”, cascada si alte locuri minunate. Am remarcat si tronul Reginei si multe cruci, de la ochiul de apa in forma de cruce bizantina, crucea de piatra de langa capela, pana la cea imensa din interiorul castelului. Exista si un mormant al Reginei, desi ea nu este inmormantata aici.

Este o splendoare sa vezi marea din gradina si sa te plimbi printre randurile de copaci frumos ordonati care ni se dezvaluie pe aleea ce inconjoara un mic raulet.

Castelul in sine e mic, impropriu spus castel, cred eu, la el se ajunge din gradina (care initial fusese un parc) si se coboara pe niste scarisoare inguste, in vuietul marii...

In castel au mai ramas, practic, numai cateva obiecte din acea perioada: niste oglinzi, scaune, tablouri (o colectie de picturi ale Reginei), cateva piese de mobilier. La etaj era amenajat un magazin cu diverse suveniruri de unde am cumparat un tablou cu Nessebar, unde fusesem doar cu o saptamana inainte.

La parter, te asteapta o incapere amenajata cu cateva divane turcesti decorate cu pernute multicolore sa incerci narghilele asezate pe niste tavi argintate puse pe niste suporturi din lemn sculptat.

Noi am ales un cocktail binemeritat pentru picioarele noastre obosite de atata colindat pe micuta terasa amenajata din fata castelului, direct pe plaja ingusta de la poalele sale.

Marea se zbate zbuciumat aici, se loveste cu putere de tarm, iar noi incercam sa o vedem prin ochii Reginei de altadata...

Orasul Balcic insa e un oras obosit si saracit. Nu cred ca voi mai ajunge aici, practic, numai castelul si gradina merita sa le consideram puncte de atractie in Balcic, pe care le putem vizita in concediile noastre din Albena sau Nisipuri.

Impresii încărcate de magdalena in 27.02.2010 20:59:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (magdalena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1200 PMA (din 3 voturi) nota2

[28.02.10 17:29:00]

am atasat aceasta melodie la impresiile tale magdalena in speranta ca-ti va fi pe plac !

- magdalena
[28.02.10 18:32:27]

Multumesc mult de tot! Am si poze, dar fiind cu noi m-am gandit sa nu strice frumusetea locului....

Poate gasesc una mai buna sa o postez.

- catalinalupu
[11.10.10 12:46:33]

Un colt minunat pe riviera bulgareasca... nu degeaba i se spune... Coasta de Argint

pagină generată in 0.0820097923279 sec