ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Hotel de evitat. Nu au aer conditionat

Acest asa numit hotel de 4 stele nu are aer conditionat.

Nu au personal pentru curatarea masutelor si a sezlongurilor de la piscine (care apropo au apa murdara si netransparenta).

Este un hotel de maxim 3 stele in care ar trebui sa se faca mult mai multa curatenie.

Ne-au fost prezentate 4 camere pe etaje diferite care nu aveau niciuna aer conditionat, doar un ventilator zgomotos.

Bateriile de la baie, caloriferele si scurgerilor de la baie sunt ruginite. Sezlongurile de pe plaja sunt parca din anii 90', rupte si innegrite de timp.

Va recomand evitarea acestui hotel.

Trimis de European in 08.08.16 15:01:50
Validat / Publicat: 10.08.16 16:42:31

VIZUALIZĂRI: 2331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (European); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sezlongurile de pe plaja Savoy.

[08.08.16 16:25:21]

@European: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

--==--
Impresiile scrise "live" din sejur sunt de multe ori binevenite - cei interesați în acea destinație pot discuta "în direct" cu cineva de la fața locului, pot pune întrebări, solicita detalii etc.

Totuși, în unele cazuri e recomandat să fie lăsat un "timp de decantare" a impresiilor...

Te rugăm să completezi textul de mai sus cu impresii scrise la finalul sejurului - optim: la întoarcerea acasă.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII pentru a aduce oricând completări, corecturi, adăugiri textului iniţial.

Opţional: un set reprezentativ de fotografii ar fi deasemenea binevenit pentru ilustrarea articolului şi a sejurului în sine.
Pentru a adăuga poze: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 69&ridAnt=71658

Până atunci, articolul este păstrat în STAND-BY

--==--

IMPORTANT: Rog anunță-ne când ai terminat (scriind un ecou, aici) - pentru a şti c-a sosit timpul să publicăm impresiile.

Cu mulţumiri pentru înţelegere.

[10.08.16 16:28:34]

@webmasterX: Am plecat in urma cu o zii de la hotel, impresiile ramanand aceleasi. Va rog publicati impresiile. Sau doar impresiile placute vor fii publicate despre acest hotel?

[10.08.16 16:38:57]

@European Mulţumesc de înştiinţare.

Sau doar impresiile placute vor fii publicate despre acest hotel?

rămâne de văzut .

Oare va fi publicat acest review — de mine, subsemnatu'?

[10.08.16 19:22:37]

@European - Buna ziua!

Raman dezamagit de cea ce citesc. Cred ca e singurul ecou care scoate in evidenta aceste lucruri.

Chiar nu au aer conditionat in toate camerele?

La ce camera/etaj ai stat?

Sejurul a costat 1000 euro pentru 3 nopti?

Eu urmeaza sa ajung la acest hotel si am platit 3985 lei pentru 2 adulti, cazare AI, 7 nopti. E cam mare diferenta de pret.

Sigur e vorba despre Hotelul Savoy din Mamaia?

Te rog sa nu ma intelegi gresit dar ecoul tau ma pune pe ganduri si cred ca inca mai am timp sa renunt la sejurul achitat deja.

Multumesc,

[10.08.16 19:33:32]

@DanielG&Family: Pretul a fost de 1.000 euro (4.415lei) pentru 7 nopti AI, doi adulti si doi copii (3,5 ani), achitat in data de 2.12.2015.

Am stat doar trei zile deoarece nu am fost multumiti deloc de conditii.

Si noi am ales acest hotel datorita review-urilor pozitive.

Am stat in camerele 1003 si 5009 si mi-au mai fost aratate patru la fel. Ceea ce numest ei sistem de climatizare este un sistem de ventilatie care nu raceste si face galagie mare, lucru admis si de ei in final (nu au nici macar aer conditionat, nu doar climatizare). Dupa patru ore de functionare in camera erau 24 grade cu draperiile trase, iar afara erau doar 27 grade.

Sezlongurile de la piscina si de pe plaja nu erau curatate, iar mizeria perista in toate zonele exterioare.

Dupa parerea mea conditiile de acolo nu sunt de patru stele.

[10.08.16 19:41:18]

@European - Acum am inteles de ce in ecou ai scris cazare 3 zile.

Pentru zilele la care ai renuntat, ai fost despagubit?

[10.08.16 19:45:13]

Da, pentru cele patru zile am primit banii inapoi.

[10.08.16 19:48:17]

@European - E bine ca ai primit banii inapoi dar e rau ca ai ratat vacanta.

[10.08.16 20:18:32]

Da, ne-am mutat la un alt hotel. Mera Resort din Venus, de patru stele, care arata foarte bine.

[10.08.16 20:52:24]

@European

Mera Resort din Venus, de patru stele, care arata foarte bine.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Andox
[10.08.16 22:23:45]

@European -

Da, ne-am mutat la un alt hotel. Mera Resort din Venus, ...

Bafta si... stomac tare

amfostacolo.ro/hotel.php? ... s-saturn&id=846

maratia
[10.08.16 22:54:48]

@webmasterX - ar fi bine de verificat informatia... daca este adevarata, si nu exista aer conditionat, ma mir ca nu a sesizat nimeni pana acum acest lucru.

Mai ramane o intrebare, cat de necesar este aerul conditionat? O temperatura de pana la 26 grade in camera mi se pare acceptabila chiar in lipsa aerului conditionat.

Astept raspunsul cu interes maxim, mai ales ca la anul doresc sa merg la Savoy (pentru facilitatile oferite pentru copii).

[10.08.16 23:13:53]

@maratia: Daca nu te deranjeaza lipsa aerului conditionat, atunci se rezolva o mare problema. Temperatura a fost luata cu un termometru al hotelului dupa-masa cand temperatura scazuse.

Sistemul de racire al hotelului se bazeaza pe un ventilator care sufla in spatele unei conducte cu apa rece (11grade), astfel facandu-se racirea. Deci daca acesta este sistem de climatizare cum sustin ei, atunci cu siguranta nu vei avea probleme cu caldura. Din punctul meu de vedere nu au nici aer conditionat, nici sistem de climatizare. Cand am intrebat la receptie de ce scrie in camera pe termostat "aer conditionat" au recunoscut oficial ca a fost o traducere neinspirata.

Daca ai citi review-ul scris de Gabriela Vadut scris in iulie 2015 ai vedea aceeasi problema.

Deci analizeaza atent inainte de o decizie. Multa bafta!

jimy
[10.08.16 23:56:32]

Un bloc comunist de 100 de ani, vopsit si spoit, fara AC = Hotel Savoy 4 stele. Niste [.......] care cer o gramada de bani pe servicii de doi lei, plus plaja si mare de 1 leu. Pai ala e nisip? E maidan plin cu scoici. Nu inteleg pe ce criterii se dau stelele astea... Nu mai aruncati oamenii buni cu banii asa, nu mai faceti [.....], nu va mai lasati pacaliti. Toata lumea vrea la Mamaia, iar apoi regreta si le pare rau.

[11.08.16 00:21:49]

@jimy: Subscriu.

[11.08.16 10:39:58]

@maratia - Oameni carcotasi (...) sunt peste tot. Eu am fost de Rusalii (ANUL ACESTA) si pozele postate de mine cu piscina, cu apa limpede, sunt veritabile.

Noi astazi plecam la Savoy... si o sa va pun eu poze cu piscina si cu scaunele NOI de pe plaja. Scaunul fotografiat de el este doar 1... si in afara de culoarea ciudata nu are absolut nimic.

Pe plaja ti se asigura in permanenta saltele si locul ti-l alegi SINGUR. Pe plaja sunt 320 de scaune, nu toate pot fi inlocuite in fiecaqre an, dar NICIODATA nu sunt toate pline.

Eu merg de la 4 ani la hotelul asta si in fiecare an este mai bine.

Aerul conditionat exista doar ca este industrial, prin pereti. Intr-adevar ca face zgomot pentru ca la mare este in permanenta umiditate si aerul este foarte sarat. 24 de grade in camera este foarte bine... nu cred ca merge nimeni la abator... ci la mare. Noi oricum inchidem aerul noaptea si dormim cu usa deschisa sa auzim marea.

Absolut NIMIC din ce a spus acest individ nu este adevarat dar el chiar mertita sa mearga in VENUS, daca chiar s-a dus, mai ales ca acel hotel de care spune el a aparut la stiri ca a imbolnavit toti oamenii cu mancarea lor. Noi avem prieteni care au fost in Venus luna trecuta (relocati din Turcia) si nu a fost deloc extraordinar. Acum vin 3 zile cu noi la SAVOY si abia au reusit sa gaseasca 2 nopti de cazare libere deoarece hotelul e FULL.

Ca sa aflati exact cum e la Savoy sau in Venus sau oriunde trebuie sa mergeti si sa va convingeti personal. Acum 4 ani cand am mers pentru prima data am crezut ca o sa fie groaznic la ce am citit pe acest site... dar noroc ca am ascultat de alti prieteni care CHIAR AU FOST cazati acolo.

In primul an petrecut la Savoy copilul meu avea 11 luni si mi-am luat in bagaje o gramada de borcane pt el... nu i-am dat decat 1 deoarece supele si ciorbele din hotel sunt delicioase.

Oameni ca cei care scriu aceste minciuni nici nu au ce cauta la SAVOY!!

[11.08.16 11:04:07]

@GBS: Va doresc sa prindeti 35 grade si sa ne transmiteti ce temperatura aveti in camera. In ceea ce priveste sezlongurile asteptam poze cu toate sezlongurile de pe plaja pentru a vedea cum sunt toate in realitate.

Cat despre hotelul Mera din Venus, am revenit dupa o saptamana petrecuta la ei (30.07.2016-06.08.2016) fara probleme. Va asigur ca pentru bani mai putini ca la Savoy gasiti conditii mult mult mai bune.

Va doresc un sejur placut. Cu siguranta il meritati din plin la acest hotel.

Banuiesc ca si dezafilierea din lantul Best Western inseamna ceva.

Eu personal nu voi mai reveni niciodata la Savoy.

[11.08.16 11:17:42]

@European

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Sau, ca să te parafrazez "doar impresiile neplacute vor fii publicate"?

[11.08.16 11:21:35]

@European - Este a 5 oara cand merg aici... asadar chiar am avut concedii foarte placute. Va garantez ca o sa fac poze cu TOATE scaunele de la plaja si piscina... inainte sa vina toti nesimtitii sa le murdareasca.

Daca nu v-a placut dvs. nu trebuie sa fiti asa de dur. Daca ati fi stat tot sejurul sau ati fi fost de minim 2 ori poate mai intelegeam aceasta inversunare. Faptul ca aveti alte preferinte nu inseamna ca trebuie sa va apucati si sa dati sfaturi pe internet. SFATURI trebuie sa dea cineva care are deja experienta in acel domeniu nu cineva care a avut o experienta neplacuta.

Foarte multe hoteluri de 4 stele (de la Snagov, Sinaia etc) au acelasi sistem de "ventilatie" asa cum ii spuneti dvs. deoarece nu pot lasa pe toata lumea sa umble la el cum doresc si sa-l strice. Am prins 35 de grade, deoarece eu merg doar la mijlocul lui august la mare si n-am murit de cald, iar eu acasa am aer conditionat in fiecare camera, chiar si la birou la fel, deci nu stau si sufar de caldura. Tocmai de aceea sunt ferm convinsa ca doar ati avut dvs. o experienta neplacuta si ati preferat sa va stricati tot concediul.

Avand in vedere ca Savoy e full in aceasta perioada iar la Venus ati gasit asa usor camere libere cred ca spune destule, pentru cei care stiu la ce ma refer.

Va doresc sejururi minunate la VENUS!! Apropo... de acolo nu ne-ati pus poze... sa vedem si noi cat este de dotat acel hotel.

[11.08.16 11:34:05]

Cu siguranta nu am sa-mi fac "experienta" cu hotel Savoy asa cum aveti dvs.

Sunteti foarte amuzanta. Va rog sa cereti voie la hotel sa va lase sa umblati la aer conditionat, conditia fiind sa promiteti ca nu-l veti strica. La hotel Mera am gasit locuri libere deoarece sunt multi ca dvs. care prefera sa-si dea banii pentru a beneficia de conditiile jalnice de la Savoy. Oricum puteti compara un hotel cu 200 locuri vs. unul cu 1.400 locuri? Care sunt sansele unei camere libere?

Voi reveni la sfarsitul sejurului si cu poze de la Mera. Poate veti vedea diferenta.

[11.08.16 11:48:27]

@European - Ca sunt amuzanta sau nu oricum nu conteaza. Acesta este ultimul mesaj pe care il schimb cu dvs deoarece imi pierd timp pretios iar eu trebuie sa-mi termin treaba de la birou si sa plec la mare.

Si in ce priveste banii pentru mine nu conteaza atat timp cat copilul meu e fericit. Pentru el am ales acest hotel si, spre deosebire de dvs. mi se pare ca are un pret foarte bun. Si eu am platit din octombrie anul trecut asa ca acum pot cheltui in voie diferenta pentru a-i face toate placerile copilului meu (Trenulet, Telegondola, Trasuta, Circ etc). Tocmai de aceea merg in Mamaia. Repet, Savoy este un hotel pentru familii nu pentru FITZE!!

O zi buna in continuare!

[11.08.16 12:02:59]

@webmasterX: Cu siguranta voi reveni cu impresii de la hotel Mera. Daca vor fii publicate sau nu, depinde de tine

[11.08.16 12:24:16]

@European - hmmm... nu prea cred că vor "fii" publicate. Că.. nu ştiu ce înseamnă :-)

Dar că vor fi publicate - de asta sunt sigur!

[11.08.16 12:28:40]

Da, se pare ca pe acest "sait" se mai fac unele greseli:

"În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, ... "

[11.08.16 12:35:41]

@European - Am notat. Eram sigur oricum că numele Pruteanu nu spune nimic unuia atât de generos cu iii-urile verbului existenţial

Pruteanu a fost primul care a propus - acum peste 20 de ani, dacă nu mă înşel - adoptarea cuvântului "site" în forma "sait", iar acest... sait (AmFostAcolo) *aşa* recomandă folosirea cuvântului. Saituri şi nu site-uri; saiturilor şi nu site-urilor etc şamd.

Recomandarea este desigur opţională. Tu... poţi să-l scrii cum vrei. Ia vezi, câţi de "i" ar încăpea pe acolo?

[11.08.16 12:53:03]

Pentru amuzamentul de care nu duci lipsa:

"Dacă până acum câţiva ani, cuvântul nu era înregistrat în dicţionarele românesti, în prezent, lingviştii au optat pentru soluţia corectă, referitoare la acest neologism, deşi controverse au existat şi în rândul acestora.

Astfel, în Dicţionarul universal al limbii române, ca şi în DOOM (Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române), cea mai recenta ediţie, este consemnată, ca singura formă corectă – site – cu ortografierea şi pronunţia din limba de provenienţă (engl. site – pronunţat sait), însemnând: spaţiu pe internet, loc în care se pot accesa informaţii utile (texte, imagini, sunete, programe), într-o reţea de calculatoare.

Forma articulată de singular este site-ul, iar cea de plural, site-uri, cu cratimă, regula fiind că, în cazul în care există diferenţe, în finalul cuvântului împrumutat, între scrierea şi pronunţia acestuia, în limba română, se utilizează cratima, pentru ataşarea articolului hotărât.

Au existat şi opinii contrarii ferme, de exemplu cea a lingvistului George Pruteanu, care considera ca forma sait ar fi cea potrivită, şi în scris şi în pronunţie, remarcând, cu o anume ironie, ca “sitele sunt cele folosite la cernut faina”. Probabil că, în timp, aşa se va întâmpla, neologismul site va fi consemnat şi în dicţionare în forma sait, saitul, saituri, având în vedere că limba romana funcţionează după principiul fonetic (cum se scrie, aşa se pronunţă) şi că această adaptare a funcţionat în cazul multor împrumuturi din alte limbi. Deocamdată însă, rămâne valabilă, ca formă corectă, literară – site (site-ul, site-uri). "

Oricum se pare ca le stii pe toate

Multa bafta mai departe.

[11.08.16 13:08:54]

@European - da' despre verbul "a fi" nu ai fost curios să cauţi pe Google, aşa-i?

În fine, hai să rămânem la ale noastre. Noi cu recomandarea formei "sait" (şi nu site), tu... cu "fii"-leurile tale.

[11.08.16 13:21:11]

In ceea ce priveste cautarea pe Google, este pur pentru argument.

Lasa-mi "i"-urile mie si iti las si eu "saiturile" tie.

DanielG&Family, European, jimy, maratia
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: