ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016
ÎNSCRIS: 14.07.16
MAY-2015

Un hotel bun, aproape de punctele de atractie al Istanbulului

In primavara lui 2015 am decis ca e momentul sa vedem Istanbulul. Asa ca am achizitionat o oferta de la o agentie de turism, la un pret foarte bun, pentru luna mai. Pretul de aproximativ 130 euro de persoana, cazare 3 nopti cu mic dejun si transport cu autocar.

Numele hotelului l-am aflat cu cateva zile inainte de plecare si asta ne-a dat ceva emotii pana cand am ajuns la fata locului, mai ales ca pe internet nu gasisem mai nimic despre hotelul "The Coach". Tot ce aflasem, dupa destul de lungi cautari era de pe site-ul hotelului si asta ne-a mai linistit, fiindca lucrurile pareau sa arate foarte bine in poze.

Am plecat din Bucuresti seara (cred ca in jurul orei 21) si am reusit sa ajungem la locul de cazare din Istanbul abia a doua zi pe la ora 13, fiindca traficul de la intrarea in Istanbul a fost infernal, bara la bara, cred ca am facut mai bine de 2 ore pana in zona Fatih/Laleli unde este situat hotelul.

La prima vedere nu ne-a impresionat cu nimic, un hotel mic, inghesuit, pe o strada ingusta, nu foarte departe de bulevardul principal. De jur imprejur spatii comerciale. Intrarea foarte cocheta, receptia la fel, cei 2 tipi de la receptie nu prea intelegeau engleza dar asta nu a fost o problema, ne-au dat cartelele de la camera si am mers sa ne cazam. Imi pare rau ca nu am facut poze si din exterior, dar oricine intra pe site-ul hotelului poate vedea cum arata.

Camera mica, dar nu sufocanta (din ce am inteles cam asa sunt camerele la hotelurile din Istanbul in orasul vechi). Ne-am dat seama imediat ca hotelul era nou, mobila noua (2 paturi single pe care eu si prietenul meu le-am "lipit" cu mare usurinta, pe jos fiind gresie. Fereastra dadea spre o straduta inghesuita, vis-a-vis fiind un bloc de locuinte si niste magazine care vindeau haine en-gros si en-detail, dar nu am avut zgomot in nicio seara. Tot in apropiere erau si supermarketuri de unde ne-am cumparat apa, suc, tigari si ce ne mai trebuia. Revenind la camera, avea si o cafetiera, un tv led imens, un dulap incapator, iar baia destul de mare si foarte curata, cu obiecte sanitare de buna calitate, cu cabina de dus (dus fix, exista o casca de dus in eventualitatea ca nu vreti sa va spalati si pe cap), uscator de par, prosoape (nu stiu frecventa cu care se schimbau fiindca noi le-am folosit pe ale noastre), 2 sapunuri micute si, daca imi amintesc bine, parca erau si dozatoare cu gel de dus si sampon, nu mai stiu exact fiindca am avut de acasa tot ce ne trebuia).

Prima zi ne-a fost mai dificil sa iesim la strada principala, dar dupa aceea ne-am obisnuit (ne luam ca punct de reper un magazin Koton) si ne-am bucurat sa vedem ca avem aproape statia de tramvai, mijlocul de transport cu care ne-am deplasat cu usurinta prin oras pe timpul acestui city-break.

Pentru cei care va veti caza la acest hotel, e bine sa stiti ca pe stradutele din apropierea hotelului in unele seri/nopti se organizeaza un fel de targuri ad-hoc, unde tipi de culoare dar si localnici isi intind direct pe jos marfa: ceasuri, haine si genti - replici ale unor marci celebre. Nu am avut probleme cu ei, dar ni s-a intamplat intr-o seara sa credem ca am gresit adresa cand am vazut ca toata zona se reconfigurase fata de dimineata cand plecasem noi in plimbari :)

Despre micul dejun pot sa spun ca pentru noi care nu suntem pretentiosi a fost ok, cu autoservire, in sala de mese de la demisol, constand in: paine, cereale, lapte, branzeturi, mezeluri, oua fierte, omleta, rosii, castraveti, dulceata, cateva modele de salate de legume, ceai, cafea si suc. Locul de luat masa era foarte curat si personalul zambitor, cand se termina un fel de mancare erau aduse imediat platouri care sa le inlocuiasca pe cele goale. Inauntru nu se fuma, ci doar la intrarea in hotel, unde era o scrumiera.

Am fost multumiti de cazare, de pozitionarea si calitatea hotelului, iar daca ar fi sa revenim in Istanbul cu siguranta ne-am lua cazare pe cont propriu direct la acest hotel, la agentii e cam riscant, depinde unde nimeresti, alti turisti din grupul nostru au fost cazati la un hotel mai vechi si mai putin confortabil si curat. Atasez si cateva poze cu camera si sala de mese, plus cateva poze din Istanbul si va doresc tuturor vacante placute pe oriunde veti merge! :)

Trimis de marynna28 in 08.08.16 13:34:01
Validat / Publicat: 08.08.16 14:31:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marynna28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 ora rugaciunii in Marele Bazar

[08.08.16 14:30:54]

Mutat în rubrica "The Coach Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

marynna28AUTOR REVIEW
[08.08.16 14:38:03]

@webmasterX - da, pozitionarea este ok! multumesc si eu.

[08.08.16 15:16:25]

Un articol placut si relaxant despre o destinatie care la mine insa se cuantifica in "odata o sa ajung si eu acolo"

Si hotelul atat cat ne-ai prezentat din el pare ok si destul de nou.

Mi-ar fi placut sa vad mai multe poze insa nu pot sa nu spun ca m-am bucurat si de cele prezentate.

M-a surprins putin poza in care sunt ceva pisici in strada si cateva persoane care stau sa le pozeze (iar ele ca la expozitie), aveau ceva special acele pisici sau???

Felicitari, votat cu mare placere.

marynna28AUTOR REVIEW
[08.08.16 15:37:10]

@mishu - multumesc pentru apreciere Istanbul merita vizitat, eu imi doresc sa revin intr-o zi acolo, dar astept sa se mai linisteasca apele... din pacate nu am mai multe poze cu hotelul, pe atunci nu ma gandeam sa fac un review. Faza e ca erau foarte multe pisici la un loc (nu le-am prins pe toate in poza) si erau prietenoase, ba chiar parea ca le place sa fie fotografiate, asa ca devenisera atractia turistilor de altfel peste tot prin Istanbul pisicile erau personaje importante, iar ele simteau asta si se lasau pozate si mangaiate

marynna28, mishu