ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2016
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUL-2016

Un popas binevenit pe Transfăgărășan - Cabana Capra

Sau mai nou, după cum își spun acum - Complexul Turistic „Capra”.

Pe la jumătatea lunii trecute, am plecat și noi spre Hunedoara, pentru ceva treburi de familie. Cum pe Transfăgărășan încă nu urcasem până la vârsta asta, am zis că n-ar fi rău - cine știe când voi mai avea o ocazie așa bună? Bun, cam ăsta e cadrul vizitei mele la acest restaurant; despre drum poate apuc să scriu vreo două rânduri altă dată. Că oricum am niște restanțe enorme...

Așadar, cum se simțea destul de acut nevoia unei pauze pentru șofer, am zis că la Capra e locul ideal - lume foarte puțină acolo (nu mereu locul fără multe mașini nu e indicat! mai ales pe un drum panoramic), loc de parcare berechet, ai și ce face pe lângă stat la masă, dacă vrei să te și relaxezi, în fine... Când am ajuns la Bâlea, am constatat că a fost o decizie înțeleaptă. Nu în ultimul rând, aici e și ceva mai blândă vremea decât pe culme, iar uneori e mai bine și față de baza drumului de pe partea ardelenească.

Am intrat, am luat loc la o masă și imediat un ospătar (gen „old style”) a venit să ne întâmpine și să ne întrebe dacă vrem să ne ofere ceva de băut, a adus meniuri și ne-a dat timp de gândire.

Am fi vrut să luăm „o pereche” de ciorbe de fasole - din păcate deși erau trecute pe listă, nu erau și în bucătărie. Drept pentru care soața din dotare a luat doar o cafea și am rămas doar eu să mănânc: o ciorbă de văcuță și un bulz ciobănesc. Mâncarea bună (dar fără „oau”), servită în timp relativ scurt, ambianța plăcută au făcut ca mâncarea să-mi priască numai bine pentru a putea continua cu partea mai dificilă a traseului.

Un punct bun în plus: se poate plăti cu cardul. Au și internet wifi (nu l-am folosit însă, eram totuși la masă) ;)

Dacă mai merg pe-acolo, promit să-i mai vizităm!

Trimis de Dragoș_MD in 07.08.16 18:58:36
Validat / Publicat: 07.08.16 19:24:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 3626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Complexul Turistic „Capra” - un loc bun de popas pe TF; parcarea. În fundal, refugiul Salvamont Arefu

[07.08.16 19:38:05]

Ura, am prins primul vot, iar recomandarea de retinut. Este minunat sa te poti opri in mijlocul naturii sa iei masa si sa admiri frumusetile de care te bucuri in jurul tau. Cred ca o cioba de fasole cu afumatura si ceapa rosie ar fi fost minunata dar asta e.

Recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa vad si bulzul dar ma multumesc doar cu ciorbita si cafeaua.

Felicitari, votat cu mare placere.

[07.08.16 22:59:13]

@mishu - mersi. Nu am apucat să mai pozez și bulzul, că m-am înfipt în el direct. Pot doar să spun că porția a fost mare, de n-am reușit s-o termin. Bine, eu oricum când sunt la drum caut să nu mănânc nici cât mănânc de obicei acasă; altfel în loc să conduc eu mașina, stomacul preia prea mult controlul și mă moleșește. Nu-mi place chestia asta, așa că prefer să las prin farfurii, decât să am alte surprize.

AZE
[07.08.16 23:26:51]

@Dragos - Buna ziua, felicitari pentru remember, am amintiri placute in legatura cu Cabana Capra. Imediat dupa deschiderea Transfagarasanului in anii 80 impreuna cu parintii mei am facut traseul Sibiu-Valea Oltului-Vidraru-Transfagarasan partea sudica-partea nordica-Sibiu. Noi nu am avut masina, vehiculul din dotare a fost o motocicleta ruseasca IJ 350 cu atas, pe motor noi 3 persoane, cort cu antreu, alimente, masa+scaune pliante. Cu acelasi motor (aceasi configuratie:3 persoane+bagaje) am fost si la mare de cateva ori. Motorul a rezistat iar la cabana Capra am innoptat de 2 ori, cortul a fost amplasat langa stanca care se vede in prima fotografie a Dvs P1 din dreapta cabanei. Am servit si noi masa la cabana fiind sezon era mereu plin, abia am gasit masa libera.

liviu49
[08.08.16 19:13:02]

@Dragos - Domnule Dragos! Am citit de trei ori articolul, sa fiu sigur ca am citit corect.

"Cum pe Transfăgărășan încă nu urcasem până la vârsta asta, am zis că n-ar fi rău - cine știe când voi mai avea o ocazie așa bună? "

Nu pot crede asa ceva! Nu am pretentia sa fi fost ca mine de foarte multe ori, dar de loc? Oricum v-am acordat un vot pentru incurajare, pentru curajul de a merge cel putin o data pe an pe Transfagarasan si sa ne povestiti si noua daca v-a placut, ce v-a placut, cum v-ati simtit in aceasta zona superba.

Dupa ce v-am criticat e cazul sa va si laud, mai ales ca putina lume opreste acolo, locatiile preferate fiind Balea Lac sau zona de la cota 1200, pe versantul sudic. De regula nu prea ma inghesui sa citesc articole despre locurile unde se mananca, dar de data aceasta am citit, mai ales ca acolo nu oprisem niciodata. Si aici trec la autocritica, subliniind, nu numai ca nu am oprit niciodata la Cabana Capra, dar nu am reusit niciodata sa urc la tunel dinspre Vidraru. Am incercat acum cativa ani o data, dar la km 104, zapada ne-a oprit sa continuam drumul. Ceea ce inseamna ca daca nu ai facut-o niciodata, iar cand ai incercat nu ai reusit, poate ca e bine sa nu mai incerci.

Numai bine si calatorii placute!

[08.08.16 23:03:36]

@liviu49 - ce să spun? când am vrut, n-am putut, și când am putut, n-am prea avut chef.

Drumul, ca și barajul, au crescut sub ochii mei. La baraj și la „Prometeu” am fost încă pe vremea când mai miroseau a beton proaspăt, acum dacă am văzut bine, nici nu mai e permisă urcarea acolo. În schimb, se poate sui la cetatea Poienari.

Nu cred că vrei să auzi ce am de povestit despre șoseaua asta, dar o voi face oricum. Promit. Timp să am...

Mulțam de vot și urări.

liviu49
[09.08.16 06:24:49]

@Dragos - De-abia astept! Sunt numai ochi si urechi!

calatorul
[27.08.16 01:08:26]

Multumim, am retinut, iata recunosc si eu ca nu am traversat Transfagarasanul pana acum, venind dinspre Sibiu m/am oprit doar la cabana si ne/am intors pe sosea, ploua.

[27.08.16 12:55:59]

@calatorul:

Păi dacă ai venit dinspre Sibiu și ai ajuns până la Capra, cum nu ai trecut peste Transfăgărășan?!?

calatorul
[27.08.16 13:14:59]

@Dragos: Eram un grup de colegi cu un minivan si oamenii au fost grabiti sa revina in oras, la plimbare si petrecere. Dar revenim data viitoare, multumim de intrebare.

[08.12.16 12:55:54]

@liviu49:

De-abia astept!

Așteptarea a luat sfârșit! cam târziu, dar aveam și alte restanțe, plus ce a mai apărut de-atunci...

Și oricum, tot plină mi-e tolba, încă.

AZE, calatorul, liviu49, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transfăgărașan? :