ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2016

Sub orice critică
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Eforie Nord

Sunt profund emoţionat că se termină concediul în minunata staţiune Eforie Nord, care este cea mai îngrijită, curată și modernă locaţie din câte am văzut.

Oameni buni nu vă irosiţi banii, nervii intr-un asemenea loc INFECT, unde spre rușinea mea vin al doilea an consecutiv și sper să-mi lumineze Dumnezeu mințile când o să-mi planific vacanţa pe viitor, să nu mai fac asemenea greșeli.

Am cheltuit 5000 lei, echivalentul a 1100 €, pe un concediu plin de gunoaie peste tot, " ia porumbul neamule", " nomol- aspra de baie" miros de fecale și urină din toţi boscheţii, când puteam să merg in Turcia la 4* all inclusiv (avion inclus), cu aceeași bani.

Rușine primarului și tuturor celor care sunt responsabili de această bulibășală tipic românească!!!

Trimis de 48624 in 07.08.16 14:28:12
Validat / Publicat: 07.08.16 16:02:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Tot litoralul românesc.

VIZUALIZĂRI: 1854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (48624); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ANILU [07.08.16 18:04:58] »

@48624: Ai început articolul cu o prezentare de nu-mi venea să cred, după care am înțeles, era o ironie totală.

Anul acesta am fost și noi la mare după 4 ani, am scris câte ceva despre Constanța, despre stațiunile pe unde ne-am plimbat nu reușesc să scriu. Prin Eforie Nord doar am trecut, am vazut-o asa din mersul mașini.

Cel puțin cazarea a fost ok? Să ne scrii cum a fost.

O vară frumoasă în continuare.

Toate cele bune.

48624 [07.08.16 19:51:04] »

Cazarea este bună și mâncarea a fost bună in 90% din locaţiile unde am mâncat. Autoservirea "Litoral" este super ok. Am fost cazaţi al doilea an la hotel Veronica, atenţie că este și pensiunea Veronica.

webmasterX [07.08.16 20:12:31] »

@48624

Am fost cazaţi al doilea an la hotel Veronica,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maria55 † [07.08.16 23:44:37] »

Nu pot sa nu recunosc ca asa este din nefericire! Obiectivitatea mea n-are sa placa tuturor si aici ma refer la localnici, insa cruntul adevar acesta este, relatat pe scurt de colegul nostru!

Insa nu intreaga responsabilitate pica pe umerii primarului, fie vorba intre noi, a preluat un mandat fix de doua luni; nu-i caut scuze, nu ma erijez in avocata lui, daca are sa schimbe ceva in aceste doua statiuni, Nord si Sud, abia in sezonul urmator vom putea remarca!

Pana atunci, noi toti, localnici sau turisti laolalta ar trebui sa fim mai responsabili si sa nu scapam pe jos nimic, nici chiar din greseala, sa nu ingrosam obrazul pe premiza "ca aici nu m cunoaste nimeni" si sa arunc pe geam un pet in plin drum E87... pet gol nimic de zis, dar aruncat dintr-o masina fix in parbrizul nostru! Mormanele de gunoi din pozele atasate, vad ca sunt in dreptul unei locatii... in consecinta, tu acasa iti maturi doar in interiorul casei iar curtea o lasi??

La ora actuala statiunea este sufocata... este o avalansa cum nu a mai fost din anii dinainte de '89... Aseara am vazut turisti care s-au "cazat" in propriile masini, pt ca au "omis" sa-si faca rezervare din timp, am vazut cort in parcul orasului... oare acestia unde-si fac nevoile???!

Nu sunt de acord sa hulim o administratie atat timp cat vina este a noastra a tuturor, localnic sau turist!

Daca la Tirgu Mures, intr-o statie de autobuz, la coborare, am vazut o persoana in varsta care din neatentie nu a nimerit cosul de gunoi pt a arunca biletul, aplecandu-se si ridicandu-l de jos... apoi la Eforie nu un bilet ci un cotor de la porumbul fiert este lasat pe o banca dintr-un parc!!

Si da, cu 5000 ajungi chiar si in Belek, am vazut asta chiar in oferta siteului AFA, deci colegul nostru chiar a fost total neinspirat achitand pt acest sejur in Eforie, o suma atat de imensa

48624 [08.08.16 09:05:12] »

Doamna Maria, chiar nu doresc să mă contrazic cu nimeni, dar aveţi tendinţa de a apăra nejustificat conducerea primărie. Motivul doar dumnevoastră il știţi.

O echipă formată din 3 mașini de salubritate + oamenii aferenţi, ar trebui să bobineze toată noaptea și vă garantez că 90% din zonele infecte a doua zi nu au cum să fie la loc murdare.

Erau porţiuni de zone verzi unde am văzut pet-uri decolorate de soare încât dădeau impresia că sunt de anul trecut acolo.

5000 lei am cheltuit cu tot ce inseamnă concediu, nu doar cazare. Eu nu am fotografiat gunoaie in afara staţiunii, ba chiar toate sunt in zona Belona, care este sub orice critică de spartă și murdară. Vă rog să mergeţi acolo dacă sunteţi in zonă

Rofri [08.08.16 11:39:33] »

Sunt şi autorităţile de vină, evident. Dar, atâta vreme cât turiştii nu numai că acceptă, dar chiar se înghesuie să-şi petreacă vacanţele în asemenea locuri, înseamnă că nu-i deranjează prea tare. Probabil pentru că se simt mai în largul lor decât într-o ţară civilizată unde ar fi obligaţi prin amenzi să păstreze curăţenia.

maria111 [14.08.16 20:54:09] »

@48624 - Am fost in trecere anul trecut, in 2015, prin Eforie Nord si am ramas socata de cantitatea imensa de gunoi care trena prin toate colturile acestei statiuni. Am jurat ca nu o sa calc in acest loc.

Referitor la ce spunea userul maria55 mi se pare revoltator sa spui ca cel care a postat acest review a facut o greseala ca si-a cheltuit banii in Romania si nu in Turcia.

Mentonez, referitor la pasajul cu Targu Mures, ca am umblat cu o hartie in mana aproape o jumatate de ora pana am reusit sa gasesc un cos, sufocat si acela de gunoi (Sotul meu chiar a spus ca este staitunea anticos!).

Nu este posibil asa ceva! Si da, oamenii vin in Eforie Nord, si nu pentru gunoaie ci pentru preturile mai mici care exista aici comparativ cu alte statiuni!

maria55 † [15.08.16 00:39:13] »

@maria111: draga mea colega de site, eu nu am sugerat nimanui sa-si cheltuiasca banii intr-un loc sau altul! Nici pe departe...

Doar ca in caseta tehnica la cost cazare, suma trecuta de colegul nostru era exorbitanta pt o statiune atat de "prapadita" precum Eforie, statiune care de fapt este mai hulita de dvs. decat de mine! Abia apoi intr-un ecou a fost specificat faptul ca suma respectiva a fost totalul cheltuielilor!

Ceea ce am dorit sa spun si ma obligati oarecum s-o spun acum destul de raspicat si cei care ma cunosc stiu ca nu o fac prea des, ba chiar direct si la obiect: nu doar localnicii"produc" acele mormane de gunoi... o contributie majora o au si turistii, sau o parte... ma rog...

In ceea ce priveste numarul cosurilor, imi permit sa va contrazic! Sunt destule!

Iar daca infrastructura ar fi asa cum ar trebui, masinile de la serviciul de salubritate n-ar mai sta cu orele in trafic... blocate, ca dealtfel toate autoturismele care circula pe DN. Nu spun o noutate, media arata aproape zilnic aceste blocaje!

Stiu, nu ar trebui sa se intample asta, dar cand din 5000 de locuitori, statiunea devine una de 50000 e greu sa faci fata.

48624, ANILU, maria111, maria55, Rofri
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: