ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2010
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 23.10.09
OCT-2009

Obiectiv 'must see' daca ajungeti in Slovenia

Noi am ajuns in Slovenia in luna octombrie in cadrul unui proiect Comenius. Mai fusesem o data aici in 2007 cand avut ocazia sa vizitam aceasta minunata pestera. Este impresionanta atat ca lungime cat si ca grad de valorificare foarte ridicat. Totul este gandit astfel incat confortul turistilor sa fie cat mai mare pntru a se simti bine si a se reintoarce acolo datorita amintirilor placute.

Intrarea costa pe atunci 11 euro daca imi aduc bine aminte dar merita pentru de putine ori in viata se ofera sansa de a vedea asa ceva. Plimbarea cu trenuletul a fost foarte placuta, am avut haine groase la noi asa ca nu am simtit atat de tare frigul, iar explicatiile ghidului (in engleza) au fost clare, la obiect si extrem de utile.

Toata stima din partea mea deoaece au inteles foarte bine ce inseamna sa valorifici potentialul turistic al fiecarui obiectiv si sa faci turism de calitate. Avem foarte multe de invatat de la ei in aceasta privinta.

Trimis de roxxie in 27.02.10 15:59:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVENIA.

VIZUALIZĂRI: 2723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul pesterii

Diaura*
[28.02.10 09:38:33]

Frumoasa pestera. Recunosc ca nu am auzit de ea pana azi. Cam pe unde este? E trecuta in ghidurile lor turistice? Unele forografii imi aduc aminte de Pestera Ursilor de la noi.

roxxieAUTOR REVIEW
[28.02.10 10:06:10]

Este situata in Postojna, la aproximativ 100 km de Lubljana, capitala Sloveniei. Se intinde cam pe 20 km (daca imi aduc eu bine aminte) si vizitarea dureaza cam o ora si ceva. E bine sa iti iei haine groase cu gluga neaparat pt ca e cam frig inauntru.

Mai mult ca sigur ca e inclusa in ghidurile turistice, deoarece e unul dintre principalele lor obiective. Recent am aflat ca Slovenia mai are multe alte pesteri foarte frumoase, dar cea de la Postojna este cu adevarat spectaculoasa. Have fun!

bose
[28.08.10 15:36:52]

Este una dintre cele mai mari pesteri vizitabile din Europa si unul dintre simbolurile turistice ale Sloveniei, un obiectiv turistic cu care ei se mindresc foarte tare. Si cred ca au si de ce! Bravo lor!

bose, Diaura*, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂPeştera Postojna: