ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 28.03.10
    JUL-2016

încărcat de pe telefon!

Un mini hotel pentru o supervacanta

La sfarsit de iulie-inceput de august ne-am petrecut vacanta la mare in insula Kefalonia, localitatea Lixouri, intr-un grup de 4 familii cu un total de 5 copii avand intre 3 si 8 ani. Am ales un mini-hotel afacere de familie, Aura Boutique, situat chiar pe plaja si la 5 minute de mers pe jos de centrul localitatii careia i-am dedicat o recenzie separata.

Este o cladire moderna cu 10 camere, care sclipeste de curatenia facuta zilnic si sistematic. Are si un mic ascensor, deci nu exista problema caratului bagajelor. Camerele sunt suficient de mari si cea mai mare parte au vedere sau semi-vedere din balcon la mare iar peisajul este incantator. Dotarea este completa, inclusiv cu o mini chicineta si cu suficient spatiu de depozitare.

La micul dejun se ofera "standard" o paleta larga de pateuri, briose, gem homemade, miere si unt, la care se adauga ceea ce gazdele ofera la cerere: oua facute in diferite feluri pe loc, branza feta, mezeluri, rosii, salata de fructe. Sunt foarte amabili si deschisi la orice sugestie sau dorinta, vorbesc foarte bine engleza si, dincolo de micul dejun inclus, ofera in orice moment diferite bauturi sau mici gustari, fructe etc.

Plaja din fata este neamenajata, pt cei mai nepretentiosi insa se pot intinde bine-mersi prosoape direct pe nisipul fin si la umbra unor copaci ce cresc pe plaja. Intrerea in apa este lina, perfecta pt copii si nu numai. Daca nu, in apropiere (4-5 km) exista plaje foarte frumoase si bunecunoscute, Megas Lakkos si Xi (cu nisip rosu-portocaliu), unde 2 sezlonguri si o umbrela costa 6 euro/zi iar in apropiere sunt terase si taverne cu mancare f gustoasa, bauturi, inghetata etc

Intr-un cuvant, fara a fi un resort de 5 stele, recomand oricui Aura Boutique pentru un concediu relaxat si binefacator.

Trimis de natypatras* in 06.08.16 20:29:58
    Validat / Publicat: 07.08.16 04:27:21

VIZUALIZĂRI: 1891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (natypatras*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.16 04:26:59]

Mutat în rubrica "Aura Boutique Hotel [Lixouri], KEFALONIA" (nou-creată pe sait)

natypatras*AUTOR REVIEW
    [07.08.16 10:05:19]

@webmasterX: este corect!

[07.08.16 12:10:05]

As putea comenta conditiile? Cred ca nu, si este foarte clar ca fiind o afacere de familie (10 camere) nu cred ca putem vorbi de plaja amenajata cu sezlonguri sau de animatie. Conteaza insa ca atitudinea gazdelor a fost una deschisa spre a se simti oaspetii bine. Si cum voi ati fost mai multe familii cred ca a fost cu atat mai frumos.

Felicitari, votat cu placere.

mishu, natypatras*