ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Mary

Am achiziționat biletele din decembrie 2015 pentru un apartament cu masa all inclusiv.

De cum am ajuna am vazut ca nu are nici o legatura realitatea cu ce se prezinta pe internet am solicitat sa mi se inapoieze bani lucru care am fost refuzat indiferent ca am luat legatura cu agentia, mamagerul hotelului sau agentiile locale

Am ajus la hotel unde intr-o recepție din lemn unde erau receptionere cam plictisite am completat documentele am solicitat un formular de concept allinclusive cu detalii cu privire la ce avem inclus in pretul platit si ni sa comunicat ca nu mai au deoarece nu au hârtie sa scoata la imprimanta.

Am ajuns in apartament care nu are nici o legatura cu conceptul Hotel Resort de 4* deoarece sunt niște apartamente 2,3 camere dintr-un ansamblul de blocuri finisate si mobilate modest cu gresie pe jos si fara finisari de resort, lift mic murdar fara a fi adecvat la cerintele de trafic unui hotel.

Masa are meniuri variate la un nivel acceptabil dar se desfășoară intr-o locatie din lemn foarte uzata, murdara, intr-o dezordine totala, cu tacamuri de cantina foarte uzate, farfurii ciobite si uzate prsonalul fara costumația necesara si murdara zici ca iai luat de la piata sau din școală fara pregătire, nu găsești loc la mese.

Băuturile alcoolice le ai doar in timpul meselor si la singurul bar situat pe plaja pana la 19.30 in rest nu ai de unde sa iei ceva de baut numai cotracost. Si coada mare astepti mult fara gheata se strica utilajele f des cica! @

Sunt 3 sortimente de vin la draft care mie nu mia placut, o bere foate naspa la draft, si doar votcă Stalinskaia!!! Restul se plateste ex. Pepsi la sticla 0.25 costa 8 lei.

Băuturile răcoritoare sunt la draft pepsi, etc cu un gust care nu mia placut, mai este suc orange si lemon la draft care iti coloreaza gura.

Barul de pe plaja este murdar plaja cu seslonguri si saltele vechi, rupte si murdare iar personalul spune razand ca aceasta politica vine de la superiorii lor.

In rest acest resort cu iz de 4 stele servesc si verifica persoane obosite, plictisite care motiveaza intodeauna ca nu depinde de iei ci numai de conducere si ca nu merita sa vi aici.

In rest este un mic balci cu magazine, porumb fiert, floricele, acadele, ponei etc.

Consider ca nu merita sa vii deoarece este o mare pacaleala mai ales pe All inclusive nu se compara cu Turcia de departe.

Trimis de Mary Zas in 06.08.16 13:00:48
Validat / Publicat: 06.08.16 14:13:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Majestic. Yaki

VIZUALIZĂRI: 1893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mary Zas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [06.08.16 14:12:43] »

@Mary Zas: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=71545

ciprian_r [06.08.16 20:00:15] »

Sper sa nu te superi dar cred ca am vazut lucruri diferite sau ai fost in alta parte (am fost si eu acolo cu cateva zile in urma - vezi impresii).

1. Pozele de pe site-urile hotelurilor sunt profesioniste (ca sa nu zic photoshop-ate), de aia sunt site-uri precum amfostacolo.ro de unde sa te poti informa de la turisti si sa vezi poze REALE cu hotelul.

2. Nu inteleg ce ai avut cu receptia, e de prost gust daca mobilierul e din lemn sau la ce te asteptai? Legat de formularul pt all inclusive am cerut si eu si intradevar nu mi-au dat nimic insa mi-au explicat ce cuprinde (cele 3 mese si bauturi la cele 3 baruri de la restaurant, piscina si plaja-simplu)

3. Cum ar fi trebuit sa arate un apartament? daca te referi ca are si o mica zona-bucatarie care te duce cu gandul la un apartament de bloc sa stii ca pentru unii e foarte utila (mai ales cand ai un bebe caruia trebuie sa ii prepari laptele in miez de noapte).

4. Legat de restaurant, mobilierul mi s-a parut acceptabil nu stiu ce mese FOARTE uzate ai vazut tu, insa trebuie sa tii cont ca resortul are cativa ani de cand e deschis si e normal sa nu arate totul ca nou. Legat de personal eu am vazut ca aveau uniforme (niste tricouri albe cu albastru cu o reclama la pepsi), iar singura care strangea de pe mese si nu avea uniforma era o domnisoara draguta de care am aflat ulterior ca era directorul F&B si pe care am vazut-o aproape in fiecare zi in restaurant. Intradevar e mai greu sa gasesti loc la masa dar cu putina rabdare te descurci.

5. Bauturi mai erau si la barul All Inclusiv de la piscina (nu doar la plaja) si unde era mai tot timpul liber.

6. Legat de vinuri intre cele 3 sortimente era si Cotnari (care mie mi-a placut), iar berea era Skol (nici cea mai buna dar nici cea ma proasta) - daca vroiai altceva normal ca platesti asa e si la turci unde iti dau doar Efes gratuit.

7. Sucurile la draft Pepsi au fost OK (inclusiv mirinda si 7up) iar sucurile lemon si orange din cutiile alea patratoase cred ca e clar pentru toti ca sunt facute din prafuri artificiale.

8. Plaja intradevar e murdara printre sezlonguri si sunt si saltele rupte/murdare dar nu sunt toate asa.

9. In afara gustarilor dintre mese nu mi s-a parut cu nimic mai slab All inclusive-ul de la Phoenicia fata de cel al unor hoteluri rezonabile din Turcia (nu vorbim aici de destinatii care costa de la 2000 euro/sejur in sus pentru 2 adulti).

10. Din cauza unora ca tine care au scris review-uri la NERVI si avand asteptari de 5 stele fara sa se documenteze in prealabil, am ezitat sa merg la mare in tara si tocmai de aia am scris acest comentariu.

P. S. Te rog sa pui si poze care sa ilustreze dezastrul pe care il descrii.

Mersi

rentea [06.08.16 21:35:41] »

@ciprian_r - Sincer, acum, cat de bun poate fi un hotel unde ospatarii servesc in tricou cu pepsi la cina? Cum sa dai atatia bani pentru o astfel de experienta?

E socant ce citesc despre complexul acesta, lucrurui confirmate si de tine, dar care, evident, nu te deranjeaza (la pretul ENORM platit si la pretentile de 4 stele, fireste ): plaja murdara, incapacitatea de va printa macar o foaie cu sistemul de allinclusive (care nu contine nimic intre mese? Chiar asa? Sper ca a gresit autorul totusi, ar fi prea trist), saltele rupte pe plaja si alte chestii impardonabile.

Sigur, sunt banii tai si poti face ce vrei cu el, nu ramane decat sa il felicit pe patron pentru ca reuseste sa ofere atat de putin si sa ia de la clienti atat de mult. Bravo lui!!

fanespoitorul [07.08.16 12:13:24] »

@ciprian_r - Incearca AI si in afara tarii. Vei vedea ce insemna All Inclusive, nu trei mese pe zi cu bufet suedez. Consider ca pretul dat si de Mary si de tine sunt exorbitante pentru ce ofera. La bulgari exista vin la bag in box dar si vin la sticla si nu trebuie sa platesti ca sa-ti dea de la bar un pahar de vin imbuteliat.

ciprian_r [07.08.16 13:10:54] »

@rentea - 1. Erau niste tricouri cu guler tip marinar (branduite dublu Phoenicia-Pepsi-deci presupun ca erau un fel de uniforma) si le purtau debarasatorii, nu ospatarii, pentru ca toate cele 3 mese ale zilei erau tip bufet suedez si nu te servea nimeni la masa.

2. Legat de plaja: era murdara intre sezlonguri, partea din fata unde se jucau copii - 20 m pana la apa, era curatata zilnic.

3. E posibil sa fiu eu prea subiectiv avand in vedere ca am platit mai putin decat autoarea (putin sub 800 de euro) insa nu sunt de principiul ca atunci cand merg in concediu sa caut zgarieturile de pe mesele din restaurant, suruburile ruginite de sub cada din baie sau panza de paianjen din coltul balconului.

4. Eu am fost multumit de ce am gasit acolo raportat la cat am platit si daca tu imi poti spune o alta varianta unde sa pot face un concediu linistit la Marea Neagra cu 2 copii dupa mine (unde sa am ce alege la masa si sa aiba ce face si copii pe timpul zilei) atunci eu iti sunt recunoscator.

Mersi.

ciprian_r [07.08.16 13:20:59] »

@fanespoitorul - Am incercat AI si in afara tarii de 3 ori la bulgari de 3 ori la turci si o data la greci. Stiu ce inseamna AI si tocmai de aia am zis ca in afara gustarilor dintre mese si micul dejun tarziu nu mi s-a parut asa o mare diferenta fata de AI de la Phoenicia (nu doar mancarea face AI-ul ci si facilitatile, animatia, plaja privata etc.). Vinul la bulgari si la turci e la sticla de 1.5 sau 2 litri deci nu e cel mai grozav nici ala iar daca vrei ceva bun platesti peste tot.

As fi putut sa merg la bulgari cu ceva mai putin decat am platit la Phoenicia, dar nu am vrut sa plec din tara anul asta si sincer nu imi pare rau (iar mancarea de la noi e mult mai gustoasa decat cea de la bulgari, mai ales ciorbele ).

fanespoitorul [07.08.16 14:09:10] »

@ciprian_r - Cum spui tu. Dar la bulgari vinul la sticla este de 0,75 si am cerut Merlot. Nu-ti toarna din sticla de vin Babanu. Pune pe AFA unde ai fost la bulgari de trei ori, la turci de trei ori si o data la greci. Merci

rentea [07.08.16 14:34:27] »

@ciprian_r: hotel inter din venus. Este muuuult peste phoenicia, e drept nu e allinc, dar si noi am fost cu cel mic dupa nou si ne-a placut foarte mult. Atat de mult ca de 3 ani acolo mergem. Si la anul probabil tot acolo mergem. Platesti ceva, dar primesti calitate (aproape) de 5 stele.

ciprian_r [07.08.16 15:17:57] »

@fanespoitorul - la bulgari am fost la Mimosa (prima data in Bulgaria-a fost asa si asa) si la Dolce Vita (in anul deschiderii-a fost foarte bine) in Nisipurile de Aur, la Grand Hotel Varna (destul de slab) in Constantin si Elena, la greci am fost la Theoxenia (AI grecesc slab) in Halkidiki, la turci am fost La Grand Efe Club (a fost bine) in Kusadasi, la Galeri Resort (a fost bine) si al Atlas Beach (a fost asa si asa) in Alanya.

Vin turnat din sticla de 1.5 L am vazut la Atlas.

ciprian_r [07.08.16 15:41:13] »

@rentea - am vazut review-ul tau despre Inter si arata intradevar foarte bine, nu am reusit sa vad insa ce ofera pentru copii (loc de joaca, piscina pentru cu copii, tobogane, etc...). Iar in privinta meselor prefer sa le am asigurate pe toate 3, e mai greu sa umblu cu copiii dupa mine sa caut alte restaurante unde sa luam pranzul/cina (la un pret acceptabil).

Mersi oricum pentru sugestie.

Scuze daca am deviat de la subiect si sper sa nu se supere autoarea review-ului pentru cele scrise.

rentea [07.08.16 15:48:31] »

@ciprian_r: ok. Noi am mancat aproape numai la restaurantul hotelului, care ne-a placut foarte mult. Inclusiv celui mic, mai ales supele.

Nu exista piscina pt copii, noi am stat la plaja pt ca cel mic sa poata intra in apa. Alte facilitati pt copii erau trambuline, o gradinita interioara, un castel cu tobogane pe plaja, nu ceva extraordinar, dar copilul a stat mai mult la plaja si s a jucat acolo

tm67bru [07.08.16 16:03:36] »

@rentea - Nu e suficient, pentru ciprian_r şi alţii, care ar putea studia varianta propusă de tine, "omiţând" să indici şi preţul. Poate se încadrează, poate nu.

Scrie şi preţul - total, adunând cât ai cheltuit cu mesele "alacarte", şi-atunci mai vedem.

webmasterX [07.08.16 16:05:16] »

@ciprian_r

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

nicole33 [07.08.16 16:08:43] »

@ciprian_r -

Nu poţi face asemenea generalizări după câteva experienţe la hoteluri medii, ca să nu spun mediocre. La fel de bine şi eu pot afirma (şi dovedi) că am găsit vin îmbuteliat la sticlă de 0,75 fără costuri suplimentare atât la hotelurile bulgăreşti vizitate, cât şi la cele turceşti.

Dacă aş mai adăuga aici şi programul all inclusive, adesea non stop sau măcar până la ora 24.00, plaja curată, cu coşurile de gunoi golite de câteva ori pe zi, animaţia pentru copii pe tot parcursul zilei şi spectacolele de seară de calitate susţinute de trupe profesioniste din afara resortului, luna park şi aqua parc gratuite, ar rezulta clar un raport calitate preţ mult mai avantajos decât cel oferit de Phoenicia.

rentea [07.08.16 16:12:51] »

@tm67bru: toate detaliile sunt in reviewul meu despre hotelul inter, inclusiv exemple de preturi in comentariile de la final. Imi e greu sa spun cat am cheltuit zilnic, dar fiecare isi poate face o idee de ce si cat poate cheltui. Important e ca mesele si bauturile servite nu se pot compara cu butoaiele de bere si suc sau tavile "en gros" gatite la un allinclusive. Nici macar cu unul de nivel superior, daramite cu cele de la phoenicia.

rentea [07.08.16 16:15:48] »

@nicole33: asta e clar. Phoenicia este incredibil de eficienta economic: sa prostesti atat de multi oameni cu servire si produse mediocre si lei atatia bani e o calitate, recunosc.

ciprian_r [07.08.16 16:34:19] »

@nicole33 - Ai dreptate am facut o generalizare nepotrivita cu vinurile (m-am last dus de val) insa nici Phoenicia nu cred ca are pretentii de hotel de top.

Poate nu stiu eu ce sa ma astept de la o vacanta si poate imi ziceti voi cat e corect sa coste un sejur la Phoenicia pentru 2 adulti si 2 copii sub 7 ani in mijlocul verii cu AI. Sa stiu si eu pe viitor.

Mersi

rentea [07.08.16 16:38:00] »

@ciprian_r: ciprian, nu e frumos sau bun la pret ce consideram noi, omule, ci numai ce iti place tie si familiei tale. Asta e clar, daca tu crezi ca ai platit ok si ai primit destul... asta e tot ceea ce conteaza. Nu trebuie sa ne transformam in contabili de placeri si de sentimente!

Eu doar am sugerat ceva, dar nu am pretentia (si dper ca nimeni de pe aici nu are) ca stiu ce preferi tu, ce te multumeste pe tine sau cati bani esti dispus sa platesti pt aceasta. Sunt lucruri ff personale si nu le poate deslusi nimeni. Ne dam si noi cu parerea, atata tot

tm67bru [07.08.16 16:43:10] »

@rentea

da, măi, niciunul dintre zecile de mii de oameni care trec în fiecare an pe la Phoenicia nu se poate ridica la măreţia înţelpciunii tale...

Iar îţi dai cu părerea fără să fi pus măcar piciorul pe-acolo, aşa-i? În treacăt fie spus: asta dovedeşte orice, doar înţelepciune nu

În realitate, deşi are preţuri mari (dar probabil MULT mai mici decât ai cheltui, cu doi copii, la preferatul tău - un hotel f. bun, excelent chiar, dar care se adresează alte clase de turişti), deşi nu este pentru fiţoşi şi infatuaţi, Phoenicia e singurul, probabil, resort românesc ce poate concura, cât de cât cu Duni ori resorturile anatoliene *medii*.

Aş alege din nou oricând Phoenicia, de-aş avea autostradă "continuu" până acolo, de la Timişoara, ca alternativă la Antalya -- chiar dacă plătesc mai mult pe cazare şi masă, scap de cheltuiala cu avionul (4 pers)...

Precizez că, dacă aş avea buget, aş prefera categoric Inter-ul, Marina Regia sau alte hoteluri "de fițe" - chiar ÎMI plac fiţele, obişnuit din Antalya ; dar cheltuiala totală la Inter e, în estimarea mea, de cel puţin 1.5 - 2.0 ori mai mare pentru o familie cu 2 copii.

În fapt, chiar aici e cel mai avantajasă Phoenicia - pentru familiile cu 2-3 copii...

PS: Este mai scump, probabil mult mai scump, strict cazare-masă, faţă de suratele sale turceşti ori bulgăreşti dintr-un motiv fff simplu - preţul e dat piață, de cerere-ofertă mai precis. Dacă tu ai singurele roşii ce "plac" în toată piaţă din cartierul X, doar n-o să le vinzi cu 10 lei (cât spun UNII că "ar merita"), evident că le dai cu 30/40/maximul cât OBŢII pe ele, nu? :-)

Din păcate, la modul cu totul dezastruos în care se prezintă cererea/oferta de la noi, vor mai trebui să apară încă minim 40-50 de hoteluri/resorturi similare până să scadă preţurile...

ciprian_r [07.08.16 16:52:44] »

@rentea - Tocmai de dat cu parerea e vorba pentru ca sunt review-uri care dau note foarte mici si altele care dau note mari si nu inteleg de ce unii lasa impresia ca turistii care merg acolo sunt "furati" de banii pe care i-au dat. Eu aveam impresia ca in sfarsit am gasit si in tara ceva rezonabil la un pret OK.

Mie mi-au mers in camera si TV-urile si AC-urile fara probleme, prosoapele au fost curate, curatenie zilnica, consumabile OK, poate am avut eu noroc si am vazut lucrurile altfel decat sunt in realitate.

rentea [07.08.16 16:55:17] »

@tm67bru: nu-i vina mea ca sunt un pic mai intelept decat altii. Asta e viata, tm67bru, in treacat fie spus

Am fost la Phoenicia chiar vara asta, e drept, oarecum in vizita la niste prieteni cazati aici, nu am stat eu efectiv. Nu e un hotel prost, doar foarte, foarte, foarte scump pentru ceea ce ofera. Conditii si servicii de 2-3 stele curate. Cand ii vad pe unii cat de extaziati sunt ca se ofera carne la gratar seara, mi se face greata... asta e limita lor, gratarul! Vivat!

Multumesc pt lectia de economie de piata din final, dar cam asta am spus si eu, un pic mai "plastic" exprimandu-ma.

nicole33 [07.08.16 17:03:28] »

@tm67bru -

Corect. Acesta este şi unul din motivele pentru care pentru mine nu ar merita o asemenea alegere. Aş plăti prea mult pentru prea puţin.

De apartament cu nu ştiu câte dormitoare nu am nevoie, animaţia nu mă interesează, locurile de joacă nici atât, programul AI este nesatisfăcător pentru mine, iar comparaţia permanentă cu resorturile din Antalya mi-ar strica toată bucuria concediului.

Eu am autostradă aproape din faţa blocului, sunt fan all inclusive, dar niciodată nu aş considera Phoenicia ca o alternativă la Antalya şi nici măcar la Duni, decât eventual pentru o ieşire de weekend. Am fost la fratele mai mic al Phoeniciei, Majesticul din Mamaia, am fost mulţumită, voi reveni poate chiar săptămâna viitoare, dar doar din lipsă de timp (a se citi zile de concediu).

Ciprian-r a prins un preţ bun la acest hotel, posibil cu reduceri considerabile. Eu am avut oferte jenant de mari, practic de neacceptat pentru cineva care nu vrea să-şi bată joc de banii munciţi.

tm67bru [07.08.16 17:09:08] »

@nicole33 - tu nu ai copii, nicole33. În acest caz, compari mere cu pere.

nicole33 [07.08.16 17:39:50] »

@tm67bru -

Nu este chiar aşa.

Şi în Bulgaria şi în Tucia tot doi adulţi am fost, chiar dacă am fost mereu în resorturi recomandate călduros familiilor cu copii (cu excepţia A&E), la multe din acestea doi copii beneficiind de gratuitate la cazare şi masă. Nu au fost diferenţe de preţ pentru că noi mergem cu maşina, unde nu contează că sunt doi sau patru, în timp ce la avion patru bilete nu costă cât două.

ciprian_r, fanespoitorul, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: