ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2016
ÎNSCRIS: 04.08.16
JUL-2016

încărcat de pe telefon!

O zi in Maramures

Anul acesta luna iulie a fost pentru mine luna concediului in Romania.

Am ales locațiile după îndemnul inimii, pe moment, iar drumul m-a purtat si in Maramures, zona unde imi doream de ceva vreme sa ajung.

Maramuresul in sine m-a cam dezamăgit, ma asteptam sa fie mai 'wow', mai pitoresc... mai mai... dar nu a fost asa.

In fine, vreau sa va povestesc despre vizita la cunoscutul Cimitir Vesel Sapanta.

Drumul spre Sapanata (dinspre Borsa) este dezamăgitor, plin de gropi. Dar odată ajuns in Sapanta atmosfera se schimba.

Satul are un farmec al lui, la fel si cimitirul. In fata cimitirului găsesti câteva tarabe de unde iti poti lua diverse suveniruri.

Este un loc interesant, fiecare cruce din cimitir are o povestioara (poezie) despre cel decedat, însoțită de o mica pictură.

Biserica cimitirului era in renovare si nu am putut sa intrăm, dar aspectul exterior era placut, specific zonei.

Merita vazut. Este un loc unic in tara, care pastreaza vie speranta ca moartea nu e chiar atat de tragica

Trimis de Ioana198 in 05.08.16 14:23:53
Validat / Publicat: 05.08.16 14:57:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂPÂNŢA [MM].

VIZUALIZĂRI: 1955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana198); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zlatna [05.08.16 15:12:51] »

@Ioana198 - Bine ai venit pe aces site. Din Constanta pana in Maramures ai strabatut toata tara. Drumul Borsa -Siget este cu gropi in reparatii, dar Maramuresul are atatea peisaje frumoase. La Borsa puteati urca la Cascada Cailor (vezi articol), langa Sighet in localitatea Barsana este una dintre cele mai frumoase manastiri din tara (vezi articol) apoi tot in Sighet poteati merge la Memorialul Comunismului in vechea inchisoare din localitate. Cimitirul Vesel este unic in Europa. Sunt atatea obiective in Maramures.

Ioana198 [05.08.16 15:34:42] »

@zlatna: Drumul a fost dezamăgitor. Nu stiu daca este in reparatii sau nu, cert e ca nu am vazut nicio echipa sau indicator de 'lucrare'. Intr-adevar am avut ceva de mers (si nu ne-am oprit aici am continuat spre Satul Mare, apoi am luat-o spre Borsec-Bicaz-Tg. Neamt).

Ne-am dorit mult sa vizităm in Sighet Memorialul Durerii, dar ne-am gandit ca la ora aceea (19:00) nu găseam deschis, asa ca am continuat drumul spre Sapanta (20:00).

Ne-am asteptat la ceva mai mult in privința peisajelor, dar nu am fost impresionați.

elviramvio [05.08.16 20:35:15] »

@Ioana198 -

Bun venit in comunitatea AFA!

Ai avut un concediu din care ne poti povesti multe. Daca nu te superi, ce te-a dezamagit în Maramu'? Poate dezvolti putin, cand ai timp, nu pentru mine ci pentru colegii care nu au fost niciodata si vor impresii si bune si rele. Maramuresenii sunt putin deosebiti de noi cei din sud, au intr-un fel lumea lor, mandria lor, relatiile lor dar sunt oameni primitori si saritori la nevoie. Este o zona care inca mai pastreaza pe la sate ceva traditii, poate limba te-a dezamagit, povesteste te rog.

Drumuri frumoase in continuare si vesele!

Ioana198 [05.08.16 21:34:03] »

Salutare. Cu drag voi posta si alte impresii. Ce ne-a dezamăgit in Maramures? Pai pentru inceput drumul stiu ca par ciudata, dar este aiurea sa mergi numărând gropile in loc sa vezi daca e sau nu ceva e vazut. Mai apoi peisajele... ma asteptam la ceva mai spectaculos (am intrat in Maramures dinspre Bistrita) la inceput peisajul a fost frumos, dar după ce am facut stanga spre Viseu am rămas oarecum dezamăgiți... e drăguță zona, dar nu extraordinar... eu personal am rămas dezamăgită pentru ca m-am asteptat sa gasesc casute pe stilul lor si tot ce am vazut au fost doar casute banale, pe care le găsesti peste tot... portile sunt dragute . Ei ca oameni sunt foarte placuti, intr-adevar, atat ei cat si limba lor am fost cazați acum cativa ani in Borsa si am rămas placut impresionați de ospitalitatea lor. Sapanta e satul care a fost cel mai apropiat de cum imi imaginam eu ca sunt satele din Maramures. Nu spun ca este urâtă zona, doar ca aveam alte asteptări

ANILU [05.08.16 22:04:51] »

@Ioana198: Felicitări pentru vacanță. Ce-mi place, voi constănțeni plecați la munte și noi ceilalți venim la voi la mare (e drept mai mulți sau mai puțini).

Și ca să extrapolez un pic legat de impresia ta de "wow" privind maramuresul (am înțeles din asta dezamăgire), aceeași impresie am avut și eu când am ajuns la Constanța după 4 ani pentru o săptămână -am scris articole despre vacanța din iulie.

Să știi că depinde de tine ce-ti dorești de la sau din vacanță.

Întotdeauna trebuie să vezi partea frumoasă a lucrurilor și locurilor pe care le vizitezi.

Am fost în Maramureș inclusiv la Cimitirul Vesel și am rămas cu impresia că n-am văzut tot.

Bun venit în familia AFA și te încurajez să ne împărtășești și nouă din vacanțele tale.

Toate cele bune.

ANILU, elviramvio, Ioana198, zlatna