ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2016
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUL-2016

Despre armonie la prima vedere

Stiti cum e cu iubirea la prima vedere... ei tot asa e si cu armonia la prima vedere. Ne-am hotarat, sotul meu si cu mine, sa petrecem un week end undeva in zona Muntilor Apuseni. Nu aveam prea mult timp la dispozitie (sambata si duminica), dar vroiam neaparat sa evadam putin impreuna. Sigur... afara canicula, la munte toate pensiunile rezervate. Nimic nou. Totusi nu m-am dat batuta si am rezervat o camera la o pensiune mai noua in peisaj: Harmonia Mundi din Vlaha.

In drumul nostru spre Vlaha am trecut prin Jibou, pe la gradina botatica, care e o splendoare. O gradina spelndida, cu mini gradini tematice, cu spatii generoase, cu alei care te invita la plimbare si care se intinde pana la liziera padurii... si un pic mai in mult! Plimbarea a fost exact ceea ce ne trebuia: flori si plante in mii e culori, pagode si mici poduri peste mici lacuri pline de nuferi... lebede, rate salbatice, pauni... Am respirat si memorat fiecare floare :)... exagerez, dar nu ca nu mi-as fi dorit.

Ne-a trecut prin minte, fulger, sa trecem sa vedem si castelul de la Bontida. Aceasta idee s-a transformat intr-o aventura. NU am gasit castelul... nici GPS-ul si nici localnicii nu ne-au indicat corect drumul. Ei, asta e. Totusi, drumurile pe care am umblat au fost fantastice.

In cele din urma am ajuns si la pensiune. Atentionare: la intrarte in Vlaha fiti atenti, pe partea stanga a drumului apare un drumeag pietruit si un indicator cu numele pensiunii.

Pensiunea e pe deal, prin urmare are o panorama subeprba, chiar daca include si autostrada... E ok, nu deranjeaza, nu e zgomot. Drumul pana la usa pensiunii e pietruit si nu are trepte... prin urmare ai impresia ca urci pe un drum de munte. La receptie o doamna draguta ne roaga sa luam loc si sa apteptam o secunda, tocmai se caza un alt cuplu. Ne-am asezat pe canapeaua comoda si care are in fata ei un semineu superb decorat cu cahle facute, dupa cum aveam sa aflu, de o prietena a gazdei. Salonul in care am asteptat e spatios, mobila din lemn si culorile tomnatice iti dau un sentiment de caldura si de "acasa". De altfel, intreaga pensiune e plina de lucrari de arta a prietenilor gazdei, e modul ei de a-is decora pensiunea dar si de a promova artistii locali si are ce promova.

Gazda se intoarce si se ocupa si de noi, o cheama Agnes (Agi)... si armonie la prima vedere. Agi e parte organica a pensiunii pe care o conduce, e o Ana moderna, nezidita in pereti.

Camera pe care am primit-o era la etaj... si era asa cum trebuie sa fie o camera atunci cand esti departe de casa... primitoare, calda, imbietoare. Totul e la locul lui... buchetelele de lavanda (lavanda cultivata de Agi pe terasa pensiunii), sapunul organic pe care l-am primit cadou, prosoapele, lumina difuza...

Nu spun mai mult, va las sa descoperiti si voi aceasta oaza de armonie. Mai adaug (nu ma pot abtine) cateva cuvinte despre micul dejun... de care se ocupa Zsuzsa... e perfect, chiar si pentru vegani: branza de calitate, paine de patru feluri, humus de casa, pasta de spanac de casa, legume proaspete, dar mai bine mergeti si gustati!

Harmonia Mundi e asa cum ar trebui sa fie pensiunile peste tot... sincer!

Trimis de adeluna in 05.08.16 10:27:49
Validat / Publicat: 05.08.16 12:01:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 2999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adeluna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina botanica - Jibou

[05.08.16 12:00:59]

Mutat în rubrica "Pensiunea Harmonia Mundi [Vlaha], CLUJ-NAPOCA" (nou-creată pe sait)

[05.08.16 12:07:22]

O incantare sa sa citesc acest articol care pare desprins dintr-o alta realitate. M-am uitat inca o data sa vad daca sigur nu am gresit si e in alta tara.

Sunt din ce in ce mai invidioasa cand constat tot mai des ce gazde primitoare aveti acolo in zona, dar si in zona aceasta mai poti avea norocul de locuri bune.

Pozele atasate recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa fie mai multe mai ales ca ilustreaza atat de frumos cele povestite de tine.

Felicitari, votat cu mare placere.

adelunaAUTOR REVIEW
[05.08.16 12:37:16]

@webmasterX - da, e exact acolo.

multumesc si eu.

adelunaAUTOR REVIEW
[05.08.16 13:41:15]

@mishu - Multumesc pentru apreciere. Sunt sigura ca sunt locatii in toata Romania unde sa simti ceea ce am simtit noi la Harmonia... descoperirea lor e o aventura... care merita traita.

adeluna, mishu