ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2010
ÎNSCRIS: 25.02.10
JUN-2009

Zakinthos-vacanta perfecta in 2

Cred ca ar trebui precizate cateva sfaturi:

-secretul unei vacante reusite in Zakynthos este sa mergi cu autoturismul propriu. In acest fel poti vizita insula pe indelete si sa-i descoperi adevarata frumusete.

-nu este o destinatie pentru a lenevi la soare (e pacat sa pierzi astfel timpul, poti sa faci asta la Paralia sau chiar la Mamaia).

-evitati statiunile de genul Laganas, daca nu va place kitch-ul gen Costinesti.

-vizitati partea estica partea vestica (Navagio) plecand de la Porto Vromi, cu vaporasul (15-20 min dus) ; Alegeti o zi linistita, pentru a putea cobori pe plaja Navagio. Zaboviti o ora. ESTE INCREDIBIL. Va va ramane permanent in memorie.

-apoi vizionati Navagio de sus (este necesar sa mergeti cu auto). Este atat de frumos incat vi se taie rasuflarea. Sa aveti aparatul de fotografiat incarcat si pregatit sa faca multe poze.

-evitati hotelurile la kil pe care vi le vara pe gat agentiile de turism romanesti; Noi am stat la Mabely Grand Hotel, langa Exo Chora, incredibil hotel. Cereti camera cu vedere la mare. Si acum oftez cand imi amintesc cum ne-am simtit la acest hotel. As vrea sa ma intorc in fiecare an. Este ca in filmul "Undeva, candva". Memorabil. Masa de seara trebuie luata cel putin odata sus la "Sunset view" la cruce. Cu auto faci 3 min. de la hotel. Ce priveliste, cu un peste si o bere in fata!

-apoi vizitati micile plaje di nord si nord-est. Apa e ata de limpede!

-sfarsitul de iunie este ideal pentru vacanta in Zakinthos.

-combina excursia cu Kefalonia.

-pentru Zakinthos ia feribotul din Kilini. Dupa o ora ajungi in capitala (Zakynthos). Daca ajungi la amiaza, opreste in port, pe dreapta, la taverna in aer liber a lui Dimitri (Taverna Dimitri). Nu este scump. Iti va recomanda un "tzipuro" (peste), este excelent. La plecare primesti de la Dimitri un uzo, sau o placinta, sau un mar cu miere. Spune-i ca esti roman.

-viziteaza satele cu aspect traditional, cu atmosfera greaca nealterata ca Exo Chora, cumpara ulei de masline pentru salatele din Romania, fotografiaza-te langa cel mai batran maslin.

Veti avea o vacanta de neuitat, va garantez.

Trimis de motaneata in 26.02.10 21:38:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia-hotel Europa ****, Atena, Kefalonia

VIZUALIZĂRI: 7432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motaneata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Taverna "The Best Sunset"(se vad literele)- vedere spre Mabely.

georgiana
[26.02.10 22:06:31]

E subiectul meu preferat!

Acolo, sus, la cruce, unde spui tu ca se mananca bine, la Kampi, a fost prima seara greceasca la care am participat eu, in primul sejur din Grecia!

De acolo, cand este senin, se vede Italia!

Iar cand se insereaza, crucea din varful muntelui, (de forma unei piramide regulate) se ilumineaza, iar mai jos se aprind si literele care scriu in engleza ca acolo e cel mai frumos apus de soare! The best sunset!

In spatele muntelui... marea si soarele!

Asa ca... nu ma poate convinge nimeni ca in Zakynthos- la kery ar fi cel mai frumos apus de soare!

Nu vrei sa ne pui si niste poze?

[26.02.10 22:44:12]

motaneata, daca nu-ti place melodia atasata, este de ajuns un semn si schimbam!

[27.02.10 00:45:49]

Da, tocmai am pus niste poze. Este si apusul de soare de la The Best Sunset (asa e scris pe stanca) . Nu stiu de ce mi-a ramas in memorie ca Sunset View.Pentru mine aceste poze reprezinta esenta Zakynthos.

sbacau
[27.02.10 09:27:29]

util postul tau; tsipuro este o bautura, nu un peste; e ceva gen ouzo, un aperitiv.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.02.10 09:46:36]

Lumea cat traieste invata , desi se pronunta la fel nu stiu daca se scrie la fel insa exista si un peste si o bautura mai puternica dublu distilata, am baut si am mancat deci exista amandoua. Chiar si unele taverne se numesc Tsipouratiko la fel cum altele se numesc Ouzerie iar cele care au sigur pestele tsipouro se numesc Psarotaverna.

PS. Dragut review.

[27.02.10 09:53:05]

Pt. sbacau:

In Zakynthos tsipuro este de fapt dorada. Se pregateste la gratar si se serveste cu jumatate de lamaie. Nu cereti dorada, ei nu-l cunosc sub aceasta denumire. In multe taverne ti se va spune ca este cel mai bun peste din Zahynthos. Si nu stiu ce ierburi folosesc ei la gatit, dar este intr-adevar bun.

Este adevarat, aceeasi denumire o are si o specialitate de uzo, dar nu la asta m-am referit. In nici un caz nu confund pestele cu uzo.

[27.02.10 10:05:04]

Pt. ionescunic:

Multumesc ionecunic. Ai dreptate. S-ar putea sa se scrie usor diferit, nu stiu. Dar sunt bune amandoua. La taverna din centrul orasului Zakynthos, Dimitri iese in strada, te citeste ca ti-e foame, te invita la o masa sub un platan (cred) si-ti recomanda tsipuro/ tsipouro, "the best fish in Zakynthos".

cosminp
[28.02.10 20:29:44]

pentru mine, care nu am fost inca in grecia, impresiile sunt de folos si le punctez. si uite ca iese si un SB.

pepsi70ro
[28.02.10 20:37:54]

Superbe fotografiile, pe mine m-au dat pe spate. Felicitari!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.03.10 08:31:15]

@ inonescunic, @motaneata

nu va mai certati))))))

Tsipouro = bautura spirtoasa

Tsipoura = peste (dorada)

si sunt excelenta amandoua!!!!!!!!!!

Delight
[01.03.10 22:41:24]

adaug o poza cu cel mai batran maslin de pe insula... e chiar batran...

sbacau
[02.03.10 09:22:50]

motaneata...no offense! las ca ne intilnim noi in Grecia si bem un tsipouro si mancam un tsipoura...cum zice almona, si le-am rezolvat! ;-)

[02.03.10 21:40:20]

Pt. Delight:

In 28.02 am postat poza cu cel mai batran maslin din Zakynthos. Se poate vedea in sectiunea "Hoteluri si destinatii de vacanta ZAKYNTHOS, Grecia", in prezentarea "Mabely Grand Hotel, cel mai bun hotel din zakynthos" cu subtitrarea "P6934-06 [iun 2009] Cel mai batran maslin din Grecia. Langa el este un scaun obisnuit. Comparati dimensiunile. Il gasiti in centru satului Exo Hora/Exo Chora, la 4-5 km. de Kampi. -- foto by motaneata".

Dar, sa nu-ti faci probleme. Nu am exclusivitate pt. pozele maslinului. Asa ca, esti binevenit.

Nu se stie exact daca este cel mai batran maslin din lume. Oricum, se pare ca are peste 2000 de ani. Cu varste apropiate ar mai fi un maslin in Creta si altul in Portugalia.

[02.03.10 21:52:01]

Pt. sbacau:

Greseala recunoscuta este ca si iertata. Asteptam gestul tau si-ti multumesc pentru fair play. Oricum, este un motiv bun pentru a planifica o excursie in Zakynthos.

[04.03.10 21:21:44]

Pt. webmaster:

Va rog sa stergeti prima fraza (nota) din acest review, respectiv:

Nota: acest review a fost postat ieri ca ecou. Cred ca locul lui este mai degraba aici. Il postez din nou, in speranta ca poate fi util. Va rog sa nu-mi dati note (nu vreau sa fiu punctat de doua ori pentru acelasi lucru). Asadar:

Multumesc

[04.03.10 21:25:28]

Rezolvat.

meestiq*
[18.04.10 14:04:51]

Salutare!

Am vazut pozele voastre si mi-au placut tare mult motiv pentru care ne-am hotarat sa mergem si noi in Zakintos anul acesta! A fost cineva la hotel Clio din Alykes? Noi ne-am hotarat la acest hotel si ne-ar fi de ajutor cateva informatii in plus!

Multumim tare mult!

[22.04.10 00:35:42]

Imi pare rau, nu cunosc hotelul Clio.

Zona este frumoasa si linistita. Poate prea linistita!

Dar vei putea face niste excursii de neuitat in toate colturile insulei, daca ai masina.

irinad
[22.11.10 23:05:47]

Ai scris in prima parte a review-ului tau ca Navagio se afla in partea estica a insulei, dar, ai gresit, de fapt, este vorba de nord-vestul insulei.

[23.11.10 12:05:27]

@irinad, observatia este corecta, scuze pentru greseala. Pentru a asigura acuratetea informatiei voi ruga un webmaster sa corecteze. As zice, totusi, ca formularea corecta este "partea vestica". Sper ca nu te deranjeaza (nord-vest este, in opinia mea, in zona Volimes).

Multumesc pentru observatie.

[23.11.10 12:10:53]

Done!

Liaa*
[11.04.11 21:24:56]

@ motaneata: Scurt si la obiect! pozele releva spusele... memorabil. Mie imi place review-ul tau.

[29.05.11 17:52:10]

Articolul a fost selectat ca mini-MiniGhid AmFostAcolo ptr destinatia Zakynthos

MCM
[13.06.12 11:52:38]

Mi-ar placea sa spun niste vorbe frumoase si destepte, pe masura rw si fotografiilor. Nu iese nimic altceva decat UAU!!!

[03.10.12 13:20:14]

Ecoul anterior, scris de pe un nickname ce expliciteaza numele agentiei in cauza, a fost sters.

Folosirea unui nickname ce promoveaza explicit o agentie sau alta entitate comerciala nu este admisa decat pe firele de discutii in care aceasta isi exercita dreptul la replica.

Avertizez agentia in cauza ca la urmatoarea abatere (de acest gen), contul va fi banat. O invit totodata ca pentru interventii pe topicurile turistice sa foloseasca unul dintre multele conturi-clone pe care si le-a creat pe acest site

[03.10.12 14:43:36]

@Admin, a nu se intelege ca eu as fi scris ecoul anterior, sau ca eu as fi promovat agentia.

[03.10.12 15:01:00]

@motaneata: nu, categoric. Autorul este o *binecunoscuta* (de-acum & brrrr, lol) agentie de turism din Bucuresti.

Imi pare rau *daca* nu am fost suficient de clar.

sirbuvio
[07.10.12 09:04:23]

@motaneata - salut!

si

UAU! - vb lui MCM.

Am inconjurat lumea asta de citeva ori pe mare, dar asa spectacol marin nu am vazut. Cu siguranta imi doresc sa merg si eu acolo... o foarte posibila tinta pt vara viitoare. Pun link-ul la favorite, hehe!

Superbe pozele! Superbe!

Si un review excelent, bravo. Scurt, simplu, fara floricele, punctate elementele de interes.

Multumim.

danamandache
[26.06.14 17:04:39]

Poti face un top al plajelor si tavernelor din Zakynthos, te rog?

[28.06.14 16:17:47]

@danamandache:

au trecut 5 ani de atunci si mi-e teama ca topul meu ar putea fi unul subiectiv.

Si poate ca e mai bine sa le descoperi singura, acele senzatii de uimire si bucurie vor fi fara egal!

calatorul
[11.08.16 16:05:18]

@motaneata - MInunate locuri, utila relatare, grozave poze, imbietoare.

calatorul, cosminp, danamandache, Delight, georgiana, HTS Travel, ionescunic, irinad, Liaa*, MCM, meestiq*, motaneata, sbacau, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: