ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2016
4 AD. + 1 COPII

Descriere pensiunea Onyx Sanmartin

Continunand excursia din iulie am plecat din judetul Salaj si la insistentele familiei am luat-o catre Baile Felix (si pentru bucuria mea pentru a (re) vedea Oradea).

Nu ma omor pentru baile termale si in general apa calda imi creeaza un disconfort (de mic copil fac baie in apa rece de munte).

Am inceput sa caut cazare in cel mai nepotrivit moment, adica in plin sezon cu 3 zile inainte de data dorita pentru cazare, o sambata. Bineinteles ca la fiecare apel telefonic catre proprietar / hotelier am intampinat raspunsurile de genul: de ce sun asa tarziu, de ce vreau numai sambata, de ce doar o noapte. Din 30 pensiuni/hoteluri apelate nu am gasit o camera libera, si am gasit raspunsuri de genul:nu primim turisti doar pentru o noapte si mai ales... weekend (chiar daca aveau camere libere)

Resemnat am sunat la un proprietar de pensiune unde am fost cazat acum 3 ani si anume pensiunea Onyx din Sanmartin. Nu am incercat aici de prima deoarece familia dorea neaparat in Baile Felix, desi am explicat ca cei 2 km de la cazare pana la bai cu masina in dotare nu sint o problema. Proprietarul m-a recunoscut dar nu mi-a dat ok decat a doua zi, atunci cand mi-a confirmat ca avem apartamentul din pensiune la dispozitie.

Pensiunea Onyx se afla in Sanmartin o localitate lipita de Baile Felix cca 1,8km pana la Baile Apollo, si destul de aproape de Oradea.

Accesul se face din DN1 / E79 dinspre Cluj-Napoca, intr-un sens giratoriu folosind a 3. a iesire intrand pe DN 76 directia Deva. Dupa foarte putini km intram in Sanmartin iar prima strada la dreapta este str Morii, dupa inca cca 100m parcursi la stanga dam de pensiune.

Pensiunea Onyx dispune de 6 locatii de cazare si anume 2 apartamente, o camera cu 4 locuri, o camera tripla, si 2 camere duble. Noi (4 adulti+1 copil) am avut un apartament.

Noi am platit 120 ron pentru apartament in iulie. Acum este 140 ron. Camera dubla daca luam in iulie era 80 ron, acum este 100. Tripla la fel iar cel cu 4 locuri 120 (100 in iulie)

Desrierea apartamentului: 2 camere + hol + baie fara bucatarie. In prima camera am gasit pat dublu matrimonial, 2 noptiere cu veiozele aferente, dulap, birou, scaun, tv lcd pe perete, aer conditionat. A doua camera are 2 paturi separate, dulap, cuier, noptiere, birou, tv CRT (model vechi) frigider (nu racitor dar nici cu compresor, model de genul Fram (persoanele mai in varsta stiu despre ce este vorba, agentul de racire circula cu ajutorul unor rezistente electrice) racea destul de bine. Prize erau suficiente. Baia este mica exista o cadita de baie cu dus (ruginita), WC, chiuveta cu mobilier pentru depozitare obiecte/consumabile pentru baie si foarte util o priza la indemana pentru aparat ras/uscator par, etc. Consumabile in baie in afara de hartie igienica nu am gasit. La capitolul curatenie cred ca s-a luat liber in acea zi. Familia nu a fost multumita.

Semnal WIFI a fost bun atat in camere cat si in gradina. In 2013 am avut o camera dubla matrimoniala dotata cu sauna. Sauna se platea separat. Am folosit-o dar nu imi aduc aminte cat a costat dar alimentarea cu energie electrica a sobitei se facea din alta parte.

Descrierea spatiilor comune pentru turisti: Neavand bucatarie in camere aveam acces la bucataria comuna. In 2016 nu am folosit-o dar in 2013 am avut nevoie. Este dotata conform norme UE. La parter exista o sala de mese care se poate folosi de catre turisti. Nu se ofera masa, fiecare consuma ceea ce are/a gatit. Dar la cerere se poate rezolva si cu masa contra cost eu am primit un raspuns favorabil privind micul dejun. Trebuie doar intrebat.

In afara de sala de mese si bucatarie mai este un living spectaculos mobilat cu mobila retro. La sosire de regula aici sintem serviti de catre gazda foarte primitoare cu o tuica sau o cafea din partea casei. De aceasta data am refuzat tuica cu rugamintea ca a doua zi dimineata sa pot servi cafeua. Cafeaua fost buna, iar baiatul a primit un ceai.

Nu am date despre checkin (am ajuns pe la 12.00 si am primit camera) iar check out se face la 10.00. La cerere fara costuri suplimentare se poate amana pana la ora 12.00. (am intrebat personal)

Parcarea: Curtea este betonata, mare si incap multe masini proprietarul spune ca pana la 15, eu nu a vazut nici in 2013 nici acum mai mult de 4 masini. Parcarea este pazita, poarta se incuie seara.

Foisorul + bucataria in aer liber: Foisorul este dotat cu o masa mare + scaune, iluminatie + prize, tv mare vechi dar functional, langa foisor gratar zidit, soba lemne cu plita, chiuveta pt spalat vase, gratar mobil secundar, disc pt prajit, ceaun. Curatenie in foisor a fost asa si asa, depinde un pic si de turisti. Foisorul este totusi pentru o familie asa ca de fiecare data cand am gasit pe cineva acolo am asteptat pana a terminat masa, nu am deranjat.

Piscina: Este lunga cca 15m x 5m dar adanca 2m iluminata noaptea, curata si cu temperatura in functie de vreme mai mult de 22,23 grade nu avea (pentru mine numai buna dupa apa prea calda de la Felix)

Agrement si decor: In afara de piscina inca un foisor este dotat cu o masa de biliard si o masa de tenis (fara costuri suplimentare) iar pentru copii o trambulina pentru sarit pana se satura. 2 iazuri cu fantani arteziene se afla in gradina (in 2013 erau functionale si erau si broaste testoase aici, in acest an nefunctionale iar broastele au disparut) In fundul curtii cotet de gaini si zeci de gaini (gainile neinteresante pentru mine, ouale pentru mic dejun in schimb da-foarte interesante) Ar mai fi o camera amenajata pentru sport (bodybuilding) si masaj la cerere si programare.

Alte servicii: In 2013 am primit de la gazda un voucher de reducere pentru intrare in Aqua Parc Pesident din Baile Felix. In acest an nu am intrebat de voucher dar nici gazda nu mi-a zis nimic dar stiu ca multi proprietari de pensiuni si hoteluri ofera acest voucher de reducere. Recomand totusi cine se cazeaza aici sa intrebe de voucher. La cerere se pot organiza excursii in zona (sau chiar in Ungaria la Hajduszoboszlo) cu ajutorul unui microbuz din dotare.

Timpul petrecut aici a fost foarte scurt, dupa cazare imediat am luat-o spre bai ajungand inapoi la ora 22.00, dupa o baie in piscina am stat in foisor pana pe la 1.00, iar dimineata la 8.00 dupa ce am lasat familia la bai eu am luat-o spre Oradea pentru a vizita centrul istoric.

Recomand unitatea de cazare

Trimis de AZE in 04.08.16 22:10:53
Validat / Publicat: 04.08.16 23:13:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 3244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Foisorul cu biliard si masa de tenis

[04.08.16 23:10:22]

Recomandare de reţinut

Mutat în rubrica "Pensiunea Onix [Sânmartin], BĂILE FELIX / '1 MAI'" (nou-creată pe sait)

bogumil
[05.08.16 08:11:07]

Aștept impresiile din Oradea, pentru că... lucrările în oraș numa' nu se termină (nu este gata de peste un an P-ta Unirii, Podul Sf. Ladislau, Aquaparcul, iar etapa a doua a înlocuirii magistralelor de încălzire a demarat în tromba), iar pe alocuri, orașul are tentă de șantier...

AZEAUTOR REVIEW
[05.08.16 13:05:53]

@webmasterX - Da, este ok

AZEAUTOR REVIEW
[10.08.16 23:05:19]

@bogumil - Buna ziua, urmeaza si impresiile din Oradea, am observat multe schimbari de la ultima vizita care a avut loc in 2013.

Schimbarile eu le vad spre bine chiar daca inca este santier iar unii s-au saturat de santiere. Dar fara santier/deranj nu se poate face ceva frumos. Si in Sibiu cand se lucra la Piata Mare m-am saturat de santier vazand ca trec anii si nu se mai termina, dar acum avem o piata multifunctionala extraordinara, unde se poate organiza orice.

Asa si la Oradea inca putina rabdare si devine un oras de vis. Oricum cladirile istorice sint de vis. Cred ca viitorul articol va trebui sa[-l] impart in 2.

ux126733
[16.08.22 16:26:16]

Oameni sociabili, primitori, disponibili. Am găsit cazarea pe net, situată între Oradea și Băile Felix

AZE, bogumil