ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2016
DIN: Mangalia
ÎNSCRIS: 23.07.11
AUG-2016

Statiune Venus - plaja Venus turism romanesc - turisti romani

in primul rand buna ziua tuturor cititorilor turisti si neturisti, nu vreau sa supar absolut pe nimeni dar doresc sa trag un semnal de alarma cu privire la turismul si turistii din Romania.

Voi mentiona dintre nemultumirile semnalate

- plaja murdara, plina de gunoaie, mucuri de tigari, pet-uri, lipsa pubele gunoi

- spatii verzi neamenajate, gunoaie aruncate, lipsa trotuoare -alei neamenajate, lipsa pubele gunoi

- hoteluri semifunctionale cu servicii depasite cu personal angajat necalificat

- hoteluri renovate recent cu servicii allinclusive unde intotdeauna vinovat ca s-a stricat la burtica turistul este doar hotelierul (caz Mera resort), etc, etc...

intotdeauna exista o explicatie, d-lor pe plajele si statiunile din Romania vin la relax sa faca bai de mare si soare [...] si sa vedeti d-lor, acestia fumeaza, beau bere, beau cola mananca saurme, porumb, pufuleti, sparg seminte ca pasarile cerului etc. Stai sa vezi, la cate uni mici ii doteaza cu pempers si foarte frumos cand acesta s-a umplut cu substante odorizante il abandoneaza pe plaja, mucul de tigara il abandoneaza in nisip, pachetul gol de tigari, doza goala, sticla goala, punga goala dupa cum vedeti numai recipientele goale nu pline ca doar nu sunt prosti, le arunca peste tot - plaja, spatii verzi, strada, trotuar cam peste tot pe unde trec in cautare de tomberoane si cum acestea nu sunt de gasit e normal sa arunce toate gunoaiele pe jos si oriunde ca sunt un soi curat.

DA, singura rezolvare ar fi ca administratiile locale chiar si guvernul sa intervina si sa dea o Lege a Tomberoanelor de gunoi in care sa se hotareasca ca 50% din suprafata plaja, spatii verzi, trotuare, alei pietonale, sa fie ocupate cu tomberoane de gunoi, daca nu vor fi suficiente pasul 2,50% din spatiile de cazare sa fie doar pentru tomberoane gunoi, poate asa [...] vor fi satisfacuti.

Administratiile locale sunt depasite de situatie si fara jena o spun alegatorii [...] la exprimarea votului voteaza cu cei mai slab pregatiti, iar cei de sus parlamentari si guvern sunt ocupati cu deplasarile si vacantele in straintate si cand sunt acasa isi voteaza pensii si privilegii.

Cu privire la hotelurile semifunctionale si insalubre, dragi cetateni ai republicii REFUZATI aceste locatii nu fiti masochisti ca doar nu va tine nimeni legati cu forta cate un sejur de 5,6, 7 nopti acolo.

Vreau sa va zic ca efectiv am vazut intr-o receptie de 3 *** vreo 7 [...] in jurul unei lubenite si alti cativa [...] mancau saurma si ragaiau a usturoi.

Personalul hotelului s-a exprimat ca in unele camere trebuie sa raneasca cu lopata (la propriu nu la figurat) ca la grajd, pai cand sa aibe timp sa mai faca si alceva acest personal prost platit (in servicii intotdeauna au fost salariile mici, iar turistul [...] doreste mai mult decat plateste).

Cu all inclusive e o intreaga poveste, acolo [...] sunt nemultumiti ca sunt serviti cu bauturi autohtone (vin muscatol, bere noroc, vodca saniuta) sucuri dozator, cafea nechezol si mancarea se recicleaza, d-lor pai asta e afacerea faceti un calcul simplu -vinuri frantuzesti de colectie, bere nemteasca premium, vodka finlandia musai originala, suc fresh, cafea expresso italiana originala lavatza - frumoase visuri domnilor.

La sfarsit am lasat cazul Mera Resort pai acolo toti copii aia au baut niste sucuri reci in nestire, au mancat fara a se spala pe maini direct de la plaja si cu putin abuz de soare in cap uite ca se intampla, dar sa stiti ca si la altii mai stilati se intampla.

Va rog cititi si distribuiti mai departe fara nici o suparare si jena si cred ca ceea ce am semnalat este valabil pentru intreg spatiul Romaniei ,,o tara frumoasa dar pacat ca e locuita ,,

O zi placuta.

Trimis de cristivenus in 04.08.16 16:20:18
Validat / Publicat: 04.08.16 17:25:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 3457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristivenus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

rowger
[04.08.16 18:18:04]

Se pare ca hotelierii si turistii de pe litoralul romanesc se merita unii pe altii.

Dar schimbarea trebuie sa vina de la prestatorii de servicii, ei trebuie sa ridice si sa impuna niste standarde mai bune.

ANILU
[04.08.16 18:49:22]

@cristivenus: După cum am văzut ești din Mangalia și nu cred ca ai fost la Venus să faci plajă, ti-ai spus oful probabil ca locuitor al orașului care trebuie să suporte toate cele scrise de tine.

Păi să o luăm cu începutul:

-autorități locale care nu-si fac treaba, pai votați pe cel mai gospodar (Venus aparține de Mangalia);

-turiști needucati sau nesimțiți, pai dacă ar avea coșuri de gunoi atunci îi poți reproșa că nu aruncă gunoiul la coș;

-spații verzi necurățate, lipsă trotuare, faleza în paragină și lista poate continua.

Ti-am spus toate astea după ce le-am simțit și trăit timp de 4 zile în Venus, și o săptămână la Constanța de unde ne-am plimbat prin toate stațiunile (am scris câte ceva, dar despre plajele și stațiuni încă nu-mi găsesc cuvintele să scriu ceva).

Anul acesta am ajuns pe litoralul nostru după 4 ani, cu speranța că s-a schimbat ceva.

Eu sunt optimistă.

Toate cele bune

cristivenusAUTOR REVIEW
[04.08.16 20:08:21]

@ANILU - multumesc pt ecou, sa stii ca efectiv 360/360 zile respir aer de venus, te invit sa vii o data iarna pe plaja sa vezi cat de curata este si binenteles si statiunea, celelante probabil se vor schimba in ceva timp

o zi placuta

rowger
[04.08.16 20:12:40]

@rowger: Venus a fost statiunea copilariei mele in anii 80, dar litoralul romanesc nu l-am mai vizitat de 6 ani. Deci schimbarea, ca turist, am facut-o si asta inseamna ca m-am orientat catre BG, GR, TR.

iulian68
[05.08.16 00:25:03]

Eu cred ca autorul acestui articol s-ar putea sa aibă o afacere prin zona... Acum sa ma pun în locul sau m-aș limita la acuze aduse autorităților doar pentru infrastructura stațiunii și pentru dotările sale publice și aici ma refer la coșurile de gunoi de care și Cristi vorbea. Însă acum abia voi pomeni de cea mai stringenta problema și anume cea a plajelor și a calității apei. Îmi aduc aminte ca în 1999 când mergeam pt prima oara în Grecia ma uitam ca "țăranul la poarta noua" la acele plase puse în mare și habar nu aveam la ce folosesc. Eram doar mulțumit de curățenia apei. Am aflat după multi ani la ce folosea acea plasa (care oprea algele sa ajungă la mal) dar am mai aflat ca acestea erau culese și valorificate în industria farmaceutica pe bani frumoși... La noi distinșii primari nu au auzit, cred de asa ceva... Apoi sa vorbim de cea mai grava problema, cea a curățeniei plajelor...

Pai de care plaje mai vorbim? Mai mult de 65 % din ele sunt concesionate... În Venus de pilda am văzut ca plaja e împărțită intre hoteluri și nici nu știu dacă mai e ceva public... Dar nici la plajele private nu sunt măsuțe și scrumiere suficiente, de coșuri de gunoi nici vorba... Și atunci? Atunci cele câteva coșuri ramase de pe vremea lui Ceaușescu sunt umplute și se mai face o grămadă în jurul lor. Cei care vând legume fructe la tarabele așezate pe iarba în stațiune arunca ceea ce s-a stricat un pic mai "incolo". Ce e însă cel mai nemulțumițor este faptul ca NU EXISTA POLITIE, locala sau națională care sa umble pe plaje și prin stațiuni și să-i amendeze pe toți cei care încalcă legea, și mai ales pe cea a bunului simt.

Inchei, nu înainte de a vorbi despre problemele de la Mera: Cristi, cred ca greșești, poate voit, când ii acuzi pe turiști ca au dat la copii sucuri reci sau nu i-au spălat pe mâini. Eu nu cred asta... Și dacă mai pomenim de reportajul tv care spunea ca s-au găsit carne neetichetata si alte produse suspecte coroborat cu ceea ce au declarat medicii din Mangalia, atunci dă-mi voie sa te contrazic. Iar despre pretențiile turistului referitoare la ce se bea în regimul AI sa știi ca sunt perfect justificate. Nu vorbim de vinuri franțuzești dar crede-mă, când citesc în casetele tehnice cati bani au platit și ce au primit, ma mir și ma minunez ca nu au dat și cu pietre în geamuri... Scuză-mă dacă te contrazic în anumite privințe însă m-am simțit "atins" oarecum pentru ca, deși sunt un turist cu mult bun simt, am fost "ingramadit" cu" shaormarii și pepenarii "pe care, poate i-am întâlnit în zilele petrecute în Venus. Finalizez aici sustinandu-mi părerea: Venus începe sa renască, usor usor!

nightwish
[14.08.16 21:15:32]

@iulian68 - Am mai citit undeva chiar inainte sa plec in concediu la Venus ca statiunea "incepe sa renasca". Nu am mai fost la Venus decat o singura data in copilarie, asa ca nu stiu cum arata statiunea inainte, dar pot spune, ca daca asa arata o statiune care "incepe sa renasca" ma gandesc cu groaza cum era inainte de renastere...

Din punctul meu de vedere totul trebuie sa inceapa de la autoritatile locale, trebuie facute drumuri, trotuare, trebuiesc amenajate spatiile verzi, pubele de gunoi, iluminat public, etc. Nu stiu cine ar trebui sa monteze plasele impotriva algelor, autoritatile locale sau administratorii plajelor. De altfel si partea de control, tine tot de autoritatile locale...

iulian68
[18.08.16 18:51:46]

@nightwish - Totul tine de bunavointa Primariei Mangalia... Ai vazut hotel de 5 stele care si-a amenajat singur trotuarul si intr-un mare fel comparativ cu restul... Daca era dupa autoritati...

Ideea de renastere mi-a venit dupa ce am mai vizitat doar in plimbare statiune anii trecuti. Au inceput sa apara hoteluri renovate de la 0, anul asta sunt vreo 3 sau 4, au mai aparut niste terase mai dragute, deci e un reviriment fata de ce am vazut in trecut. In ritmul asta va dura insa destul de mult...

Ceea ce ma atrage insa la aceasta statiune e verdeata... Cred ca este cea mai inverzita dintre toate!

ANILU, cristivenus, iulian68, nightwish, rowger
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Venus: