ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    JUN-2016

KNOSSOS – pe urmele minotaurului Asterion

Pe vremea cand zeii traiau pe pamant, priveau cu jind la muritoarele de rand si le iubeau luand forme care mai de care mai ciudate pentru a le cuceri (ma refer la Zeus care ia forma unui taur pentru a o rapi pe frumoasa Europa), pe o splendida insula iubita de marea albastra si de Eol, zeul vanturilor, traia un mare rege. Numele lui era Minos si era mult iubit de popor pentru ca descindea direct din iubirea unui zeu pentru o muritoare si oferea protectie insulei. Era un rege drept care a propavaduit cultura si invatatura si a oferit bunastare supusilor sai. Le-a construit scoli, biblioteci si bai publice pentru a mentine curatenia si sanatatea. Medici vestiti puneau aici bazele scolilor de medicina iar cetatea lui Minos inflorea pe zi ce trece. Avea de toate marele rege, dar ii lipsea un suflet care sa ii aline noptile singuratice. Multe femei ar fi dorit sa ii fie alaturi la bine si la greu dar lui ii cazu draga numai una. Pasiphae era mandra ca o raza de soare si a reusit sa ii fure inima. Regele nu a avut nici o sansa in fata frumusetii rapitoare a fetei si a luat-o de sotie. In ziua nuntii regele descendent din zei a cerut zeului marii, Poseidon, sa ii ofere drept cadou un taur alb ca spuma marii pentru a-i arata protectia lui asupra insulei. Poseidon i-a oferit un minunat taur alb care a iesit din mare si a asteptat ca regele Minos sa il sacrifice in cinstea lui. Numai ca regelui i-a placut atat de mult acest taur alb incat a decis sa il pastreze pentru el, sacrificand in locul lui un alt taur in cinstea lui Poseidon. Poseidon a turbat de furie si a decis sa il pedepseasca pe regele Minos al Cretei. Si-a intors privirea catre sotia acestuia si a facut-o sa se indragosteasca de taurul alb. Lui Pasiphae i-a cazut drag taurul cel alb asa ca l-a chemat, tocmai de la Atena, pe renumitul mester Daedalus si i-a ordonat sa construiasca un enorm taur din lemn, gol pe dinauntru, in care sa isi consume iubirea alaturi de taurul cel alb. Dupa o vreme din rodul acestei iubiri s-a nascut o creatura cu cap de taur si trup de om care nu putea sa manance mancare obisnuita ci manca numai carne de om. Odrasla a primit numele de Asterion si a devenit extrem de periculoasa datorita obiceiurilor sale alimentare ciudate. Regele Minos a fugit la Delphi pentru a cauta un sfat la marele oracol. Sfatul oracolului a fost sa ii construiasca lui Asterios o inchisoare si sa nu il mai scoata de acolo. Furios pe isprava lui Daedalus care a construit locul secret al intalnirii reginei cu taurul alb, regele l-a contactat tot pe el pentru a construi un mare palat atat de intortocheat incat oricine intra in el sa nu mai poata iesi. Daedalus a construit ceea ce avea sa se numeasca ulterior Labirint, iar regele a inchis minotaurul acolo. Odata cu minotaurul au fost inchisi si Daedalus impreuna cu fiul sau Icarus. Legenda lor o stim cu totii, si-au construit aripi din pene de pasare lipite intre ele cu ceara de albine si au zburat catre cer. Icarus s-a aventurat prea aproape de soare, aripile s-au topit iar el a cazut in valuri si a murit. Minotaurul a fost ucis ulterior de marele erou al antichitatii, Tezeu, cel ajutat de iubita lui Ariadna.

Legenda minotaurului Asterion a dainuit pana in ziua de azi si multa lume ar dori sa descopere labirintul cel pierdut. Istoricii pretind ca tocmai palatul de la Knossos ar fi labirintul, el fiind construit intr-un stil foarte intortocheat, cu scari care urca si coboara si cu coridoare intunecoase care duc la beciuri nesfarsite. Cine poate sti?! Cert este ca aceasta creatura, daca a existat, ar fi putut fi opera unui experiment genetic realizat de civilizatii superioare celei din zilele noastre. Pana si numele Asterion ne duce cu gandul la un Copil al Astrelor.

Am avut ocazia sa vizitez palatul de la Knossos si am ramas profund impresionata de frumusetea lui, frumusete stirbita in ziua de azi numai de marile distrugeri suferite de-a lungul vremurilor. Coloanele sale, cele care au mai ramas in picioare, sunt de o frumusete desavarsita, culorile sunt la fel de vii si de stralucitoare ca pe vremea cand reprezenta minunea insulei Creta. Predomina rosul caramiziu, negrul si albastrul precum cerul. Picturile care a scapat de distrugere sunt conservate in Muzeul de Arheologie din Heraklion dar reproducerile lasate la situl arheologic sunt atat de frumoase incat te lasa cu gura cascata. Fresca mea preferata a fost “The Prince of Lillies”, “Printul Crinilor”. Aceasta fresca reprezinta un print-preot cu trup bine lucrat, de razboinic, dar care are o particularitate: are pielea alba. Conform codului culorilor folosit de egipteni si greci, albul era folosit numai pentru a reprezenta femeile, pentru pielea barbatilor fiind folosit rosul.

Deplasarea printre ruine este usoara, exista scari si indicatoare bine realizate astfel incat, chiar daca nu ai un ghid, vei putea sa citesti pe panouri, istoria locurilor. In “sala tronului” exista un tron modest din alabastru, ceea ce ne-ar putea duce cu gandul la faptul ca acest palat ar fi putut fi de fapt labirintul iar acest tron modest sa fie destinat lui Asterion si nu unui rege maret.

In picioare au ramas si jumatati de sali extrem de frumos decorate, cu mult bun gust, tipic civilizatiei minoane. Tot ca specific al civilizatiei minoane si a acestui palat sunt topoarele cu lama dubla gasite din belsug intre ruine dar si abundent reprezentate pe zidurile si peretii palatului ca semn de protectie divina. Se pare ca acest topor dublu a fost si un obiect de veneratie, el fiind reprezentat si pe temple.

Ceea ce mi s-a parut ciudat a fost un bloc masiv din cristal de cuart, sau cel putin acoperit complet cu cristal de cuart. Stim cu totii ca acest cristal de cuart nu se formeaza la suprafata ci sub pamant in conditii speciale. De asemenea se stie ca civilizatiile avansate ale trecutului foloseau pentru a comunica si a stoca informatii, tocmai cristalele de cuart. Poate ar trebui studiat mai mult acest bloc de cristal. El zace abandonat undeva in fata magaziei cu chiupuri gigantice pentru pastrarea uleiului.

Intrarea la palatul regelui Minos din Knossos costa 15 euro de persoana iar daca sunteti pasionati de arheologie si legende merita toti banii. Aveti grija sa luati cu voi apa, palarii de soare si crema de protectie solara pentru ca ruinele sunt permanent expuse.

Va las sa va delectati cu filmuletul meu

Rog webmasterul sa ataseze urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 04.08.16 07:55:43
    Validat / Publicat: 04.08.16 11:58:06
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 alta jumatate de sala cu fresce superbe

[04.08.16 11:57:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Heraklion-Hersonissos, #EXCURSII si CALATORII" (deja existentă pe sait)

[04.08.16 12:06:23]

In copilarie am citit legenda minotaurului iar acum imi readuc aminte cu drag de copilarie.

Felicitari, votata cu mare placere.

calatorul
    [04.08.16 12:33:33]

@buterfly - Knossos este un loc spectaculos si aparte, printre primele mari asezari ale Europei antice, dupa cele ale faraonilor egipteni. Noi nu am vazut cristalul cu pricina, dar stiu ca acum mai bine de un secol descoperitorul Artur Evans, dupa ce a reusit sa cumpere locul de la turcii care ocupau insula si a facut sapaturile care au descoperit ruinele, a facut multe interventii si modificari ale ruinelor. Multi arheologi critica interventiile lui in site/ul istoric, dar eu cred ca ar trebui sa fim recunoscatori pentru asa o descoperire si sa ne bucuram de ea, ceea ce si facem.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.08.16 12:40:43]

@buterfly - Totul la superlativ: articolul, pozele, filmul. Şi o legendă (de fapt mai multe întrepătrunse) care îmi aminteşte din nou de ce iubesc Grecia.

TREBUIE să ajung şi eu în Creta!

liviu49
    [04.08.16 13:19:57]

@buterfly - Zane, zani (nu ca asta sunt eu), doamne, domnisoare, domni, scriitoare si scriitori, cititoare si cititori, gura-casca ce trageti cu ochiul sau cu urechea! Am o noutate, care sper sa fie noua! In data de 29.07.2016, ora 8,59, la articolul Orase cretane, Fluturasul era la categoria 30 - 40 ani, iar azi, la ora 11,58, cand a aparut la mine articolul acesta vad ca Fluturasul apare la categoria 40 - 50 ani. Ce-avem noi aici? Eu dau cu banuitul ca Fluturasul a schimbat prefixul! Si ca sa nu imi mai ia @mishu caimacul (asa cum a facut ieri toata ziua), sar repede cu uraturile de bine, sanatate, noroc si dorinte indeplinite (cu atentia de rigoare la ce isi doreste, ca s-ar putea sa se implineasca). Daca e greseala de eroare si Fluturasul a vrut sa ne pacaleasca, e treaba ei, dar nu-mi iau inapoi uraturile inapoi.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.08.16 13:24:09]

@liviu49 - Şi eu am sesizat schimbarea modificării dar m-am ferit să o fac publică - deh, doamnele sunt ceva mai sensibiloase

elviramvio
    [04.08.16 14:36:03]

@buterfly -

Fluturas, cica ai o aripioara mica la secret? Nu-i bai, am votat-o cu sb scos din labirint, sic!

[04.08.16 16:49:32]

@webmasterX - multumesc webmaster

[04.08.16 16:51:36]

@mishu - multumesc petru vizita si aprecieri! Legendele Olimpului si mitologia in general sunt foarte pe placul meu iar mai nou am inceput sa caut toate locurile magice si sa scriu despre ele. Ma bucur ca ti-a placut

[04.08.16 16:54:19]

@calatorul - multumesc pentru vizita si aprecieri. Intr-adevar a jupuit toate frescele de pe pereti si a pus in locul lor reproduceri. Ce sa spun acum, asa s-a gandit el la vremea respectiva sa le protejeze. In plus am vazut ca se mai efectuau sapaturi, cred ca mai este foarte mult de scos la lumina.

[04.08.16 16:56:21]

@Carmen Ion - multumesc pentru vizita si aprecieri, ma bucur ca ti-a placut!

[04.08.16 17:01:53]

@liviu49 - Draga zanule sef, ai un ochi foarte abil (sau chiar doi!). Multumesc din suflet pentru urari si pentru gandurile bune, chiar am nevoie de ganduri bune acum si mereu! Prefixul l-am schimbat de ceva timp dar abia acum am avut curajul sa il schimb si aici pe site. Dar ma bucur ca cineva se gandeste la mine asa ca atunci cand ne vom intalni o sa dau o bere, sau o tarie, sau ce iti place tie mai mult (sa nu ma iei cu nectar sau ambrozie ca mi-am terminat ratia zaneasca pe anul asta si nu mai am de unde sa iti dau!). In rest, multumesc pentru vizita si aprecieri si sper sa ai suficient praf de stele ca sa poti zbura pe cele mai inalte culmi ale gloriei afa-iste!

[04.08.16 17:03:54]

@elviramvio - multumesc pentru vizita, superbonus si aprecieri! Dupa cum spuneam am schimbat de ceva vreme prefixul dar pana sa imi iau avant sa schimb si pe aici... parca l-as pune totusi inapoi pe ala vechi...

iulianic
    [04.08.16 17:26:53]

@buterfly - Frumos! Îmi pare rău că nu am avut timp să citesc și celelalte articole ale tale despre Creta, dar, lasă că până plec tot am să reușesc. Luna viitoare ajung și eu în Creta și sigur voi vizita și palatul Knossos. Legenda îmi este cunoscută și chiar am un DVD despre această frumoasă insulă. Legenda este bine redată, iar prezentarea palatului pe măsură.

[04.08.16 18:14:00]

@iulianic - multumesc pentru vizita si aprecieri! Ma bucur ca vei ajunge si tu in Creta, este un loc foarte special care o sa te cucereasca imediat. Neaparat trebuie sa mergi la Knossos dar si la alte obiective cum ar fi Pestera unde s-a nascut Zeus. Eu nu am ajuns acolo dar mi-ar placea sa citesc de la tine cum a fost. Astept cu interes impresiile tale de acolo

[14.02.17 19:00:47]

@buterfly: Mutat în rubrica "Palatul din Knossos [Knossos], HERAKLION" (nou-creată pe sait)

buterfly*, calatorul, elviramvio, iulianic, liviu49, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPalatul din Knossos [Knossos]: