ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUL-2016

Cascada Susara - minunata si usor de cucerit

Al treilea traseu facut in timpul sederii la Sasca Romana a fost cascada Susara, un traseu care se face dus-intors in mai putin de doua ore. Am citit ca, in perioada austriacă, un drum de trăsuri lega Sasca Montană de cascada Şuşara si ca pe undeva, pe acest traseu, exista si un mic lac de acumulare pe care se faceau mici plimbari cu barca.

Poteca spre cascada incepe la capatul localitatii Sasca Montana. Se merge pana se termina asfaltul, se lasa acolo masina si se urmareste indicatorul si marcajul cruce albastra

Strabatand satul, am vazut multe pensiuni, unele aratau foarte bine, cel putin la exterior. Si, de asemenea, cateva magazine, fata de Sasca Romana, unde eu nu am vazut niciunul!

Traseul este usor, fara efort mare. Chiar la inceputul traseului, pe o portiune mica, poteca este ingusta si este prevazuta cu cablu de ajutor. Nu va speriati, nu este greu.

Traseul merge prin padure, de-a lungul paraului Susara, pe care il traversam de vreo 3 ori, pe podete amenajate.

De altfel tot traseul este amenajat, acolo unde au cazut copaci pe poteca ei au fost taiati, lasand poteca libera.

Cam la jumatatea drumului ajungem intr-o poiana frumoasa, insorita, unde se afla o cabana. Avea obloanele trase, semn ca nu nu era folosita, cel putin in acel moment.

Drumul pe care paraul si l-a croit printre stanci este frumos, aproape la tot pasul ai ce admira. Versantii care strajuiesc albia sunt inalti, unii au chiar 100 metri, asa cum am citit pe panoul de informare de la inceputul traseului. Din loc in loc apa intalneste praguri mari, peste care sare sprintena, formand mici cascade. In alte locuri, obosita parca de efort, ea se opreste parca in ochiuri line, care parca nici nu se clintesc. Ca urmare, aparatul foto are de lucru, asa ca aveti grija la acumulatori!

Astfel, admirand un perete stancos, privind apa care isi croieste calea, drumul se parcurge usor si tinand cont si de faptul ca urcusul este foarte lin in cea mai parte parte a traseului, e o plimbare lejera, in aer curat, printre fosnetul padurii si ciripitul pasarelelor.

Undeva, pe poteca, ne-a atras atentia o gaura in stanca. Am remarcat-o la intoarcere, la dus nu am vazut-o. Alaturi era si o placa pe care scria ca aceea este intrarea in vechea mina romana.

Tot pe panoul de informare am citit ca activitate de minerit dateaza in aceasta zona din anul 120 dC.

Catre finalul traseului exista o zona in care poteca aproape ca nu mai exista. Drumul trece pe la baza unei stanci unde sunt doar niste puncte de sprijin in stanca. Aici ne sunt de mare ajutor cablurile fixate in stanca, de care ne tinem cu nadejde. Nu exista niciun pericol, doar sa iei apa la picioare! Dupa aceasta portiune urmeaza un mic urcus si ajungem la cascada.

Acolo ne-a intampinat un vant taricel, care ne-a obligat sa ne punem ceva pe noi, pt ca eram transpirati.

Cascada este frumoasa, apa imbraca stancile pe care cade. Apa cade in doua trepte, probabil dupa ploi are apa mai multa si este si mai spectaculoasa. Aici nu am mai avut parte de tauni sau alte vietati, ci doar de freamatul copacilor si susurul apei.

Drumul de intoarcere este si mai lejer, noi am facut cu pauza cu tot doua ore. Merita cu prisosinta sa vedeti si aceasta frumusete a naturii.

Trimis de adrianaglogo in 03.08.16 21:52:36
Validat / Publicat: 03.08.16 23:23:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SASCA MONTANĂ.

VIZUALIZĂRI: 5082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 In sfarsit, cascada

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.16 00:28:28]

@adrianaglogo - Îmi plac foarte mult acest gen de drumeții către cascadele ascunse prin văile înguste dintre munți. Ați parcurs un traseu frumos iar fotografiile sunt cea mai bună dovadă în acest sens. Am mers și noi în ultimii ani la cascada Urlătoarea din apropierea stațiunii Bușteni, la cascada Lotrișor din Parcul Național Cozia și la cascada Muntioru, o minunăție ascunsă în munții Vrancei.

Felicitări pentru această frumoasă drumeție! Am votat cu plăcere articolul!

[04.08.16 01:22:25]

@Crazy_Mouse: multumesc pt apreciere. Ne-am 4edescopwrit placerea pt munte, pt trsee scuetr si usoare

krisstinna
[04.08.16 06:28:44]

@adrianaglogo - Cabana din poieniță se numește Șușara, lângă ea se găsește un izvor cu apă potabilă, iar la intrarea în poieniță sunt două wc-uri. Felicitări pentru excursie și pentru review.

[04.08.16 09:40:58]

O evadare in natura minunata si un traseu fermecator. Felicitari, votat cu mare placere.

elviramvio
[04.08.16 17:34:39]

@adrianaglogo -

Votat cu placere, mai putin melcul. Am colonie la tara, pot exporta!

gettyy
[04.08.16 18:07:17]

@adrianaglogo:

Frumos traseu.

Am votat cu plăcere acest review.

Felicitări!

[04.08.16 20:54:47]

@elviramvio: multumesc pentru vot. Si melcul nu se supara ca nu a primit un vot. Daca stiam il luam in rucsac si-l trimeteam sa mareasca familia de la tara

elviramvio
[04.08.16 21:04:20]

@adrianaglogo -

Nuuu!!!

[04.08.16 21:43:43]

@elviramvio: bine, hai. Ma gandeam sa plec dupa el!

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.16 23:02:27]