ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
DIN: Drobeta Turnu Severin
ÎNSCRIS: 26.07.13
JUL-2016

Sealanya Dolphin Park & Seapark - o experienta inedita

Cu ocazia sejurului nostru în Antalya, la Kamelya K Club, la întâlnirea cu ghidul agenției, acesta ne-a prezentat mai multe excursii opționale.

Fiind în vacanta cu cel mic ne-am hotărât asupra excursiei la delfinariu și seapark. Cred ca la achitarea excursiei ghidul ne-a tras puțin în piept întrucât prezintă prețul inițial în dolari apoi când ii ceri sa îți spună cat costa în euro face schimbul in lire turcești iar pe acestea le transforma în euro.

În fine, noua ne-a cerut 150 euro pentru 2 adulți și un copil.

Dimineața la ora 08.20 a venit autocarul și ne-a luat din fata hotelului și intr-o ora jumate am ajuns la Sealanya - seapark & Dolphin Park. Pe autocar am avut ghid, dar din păcate aceasta nu vorbea decât limba rusa. ????

Ajunsi la Sealanya am primit la intrare fiecare cate o brățară și un tichet pentru masa, în costul excursiei fiind inclus transportul la și de la seapark, intrarea la delfinariu și la parcul acvatic, precum și prânzul.

La ora 10 a început spectacolul la delfinariu.

Ne-am ocupat locurile în tribuna și am așteptat cu nerăbdare inceperea show-ului.

Pana la inceperea spectacolului cei trei delfini care ulterior ne-au incantat cu show-ul lor au fost lăsați liberi în piscina și am putut sa ii urmărim cum se joaca în voia lor!

Spectacolul a început cu prezentarea dresorilor și mai apoi cu un număr de dresura a leilor de mare. Trei lei de mare ne-au incantat și amuzat cu diferite numere, de la „cantat” la saxofon, la dans și prezenta în tribuna! Un număr minunat atât pentru copii cât și pentru părinți.

Show-ul a continuat apoi cu spectacolul minunat oferit de cei trei delfini cu care am făcut cunoștința încă de la intrarea noastră în tribune.

Delfinii au fost mai mult de cat magnifici! Ne-au oferit un spectacol fantastic, pe durata show-ului arătându-ne ca știu sa joace fotbal, lovind cu coada niște mingi gonflabile imense pe care le trimiteau în tribune, dansând pe muzica lui Michael Jackson, făcând pe ski-urile nautice pentru dresorii lorsau stropite cu apa publicul din tribuna!

Un show magnific care a avut și o parte interactiva, mai multe persoane din tribune fiind invitate în fata publicului și a delfinilor care i-au salutat cum altfel decât stropindu-i cu apa!!!

Nu am mai văzut un spectacol cu delfini din copilărie, dar acesta pot spune ca a fost mai mult decât minunat!!!

La finalul show-ului puteai face poza cu unul dintre delfini. În schimbul sumei de 20 € primeai 4 poze.

De asemenea dacă doreai sa înoți cu Delfinii trebuia să plătești contravaloarea a 120 $.

După acest minunat spectacol și o fotografie cu delfinul ca amintire peste ani, ne-am îndreptat către seapark.

La intrarea în seapark primești gratuit ochelari de înot și un tub pentru respirație pentru a putea vedea peștii din piscine. Tot la intrare sunt și vestiare pentru schimb și dulăpioare pentru depozitarea bunurilor și acestea fiind utilizate gratuit.

Seapark este poziționat pe malul marii, în imediata vecinătate a plajei și este alcătuit dintr-o piscină care ascunde un oras antic scufundat unde piti intota printre pești exotici, o piscina numita Atlantis, în care sunt scufundate un turn, o racheta în care poți sa înoți alături de pești mai măricei.

În alte 2 piscine mai mici poți înota alături de pisici de mare, iar într-o alta alături de rechini.

Piscina cu rechini este singura în care trebuie sa achiți o alta taxa, respectiv 5 €, pentru a putea intra în ea, mai exact intr-o cușcă de fier care era introdusa în piscina. Practic rechinii înoata în jurul acelui cuști.

De asemenea, parcul acvatic este încercuit de un râu tropical, cu apa de 1-1.30 metriin care puteai înota.

Piscina cu pești tropicali, de diferite forme și culori ascunde în adâncurile sale un oraș antic și o ancora imensa. Adâncimea acestei piscine este între 3 și 6 metri, o apa foarte limpede și sărată. O experienta unica sa înoți printre pești viu colorați și printre ruine. Lângă această piscina se afla și un vapor pe care te poți urca.

Piscina Atlantissau noua lume pe care sa o descoperi este la fel de adâncă, dar cu pești mai mari, dintr-o singură specie.

În toate piscinele săritul în apa este interzis.

În acest parc minunat, în zona piscinelor, mai exact intre acestea se afla amenajata o plaja tropicala, cu palmieri și un nisip auriu foarte fin și șezlonguri cu umbrele.

Prânzul, inclus în prețul excursiei, îl poți servi pe terasa restaurantului din incinta parcului și eeste alcătuit din carne (chiftele /gratar/peste) cu o garnitura, desert (budinca sau o felie de pepene) și o băutură.

În incinta parcului este și o mica gradina zoologica cu papagali, iepuri, rate, găini.

Pe plaja angajatii parculuu se plimba cu un papagal pentru fotografii. Și cum totul la ei înseamnă afaceri din care sa iasă bani, pun papagalul în brate la copii și repede imortalizeaza momentul. La ieșire vezi pe un panou poza copilului cu papagalul și nu te lasă inima sa o lași acolo și uite asa mai scoți din buzunar 10 € pentru 3 poze!!! ☺

Asta înseamnă să ai afacerile în sânge!!!

Intr-o parte a parcului e amenajat și o zona cu tobogane pentru copii.

De asemenea în incinta parcului sunt amenajate 2 zone de shopping, una lângă intrarea de la delfinariu și cealaltă în imediata apropiere a intrării în seapark, de unde poți achiziționa diverse suveniruri la preturi cam piperate ca deh, nu toată ziua vi la Sealanya ????

La ieșire trebuie sa înapoiez ochelarii de înot, iar tubul îl păstrezi ca amintire.

Cele 7 ore cat am avut la dispoziție petrecem în acest parc au trecut câteva ai zice peste și uite asa am realizat ca este ora 16 și noi la 15.45 aveam întâlnire cu ghida noastră care ne așteptăm disperata la ieșire (din fericire nu vorbim niciunul rusa, asa ca nu am înțeles ce ne spunea).

La Sealanya Dolphin Park și Seapark am petrecut o zi minunata și am avut parte de o experienta unica și inedita!!!

Trimis de DanielaK in 03.08.16 18:28:25
Validat / Publicat: 03.08.16 19:23:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanielaK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Hrănind pisicile de mare

[03.08.16 19:23:35]

Mutat în rubrica "Sealanya Dolphin Park & Seapark [Turkler], ALANYA" (nou-creată pe sait)

elviramvio
[03.08.16 21:05:06]

@Karin S -

Un articol si poze frumoase, felicitari!

[03.08.16 21:39:45]

@elviramvio: mulțumesc!

Locul minunat m-a inspirat ☺

[04.08.16 09:06:59]

O foarte frumoasa si placuta relaxare. Felicitari, votat cu placere.

[04.08.16 09:56:18]

@mishu: mulțumesc

dansysro
[08.04.17 02:47:07]

frumos, frumos

am si eu o mica intrebare: e voie sa fotografiezi / filmezi sau doar cu restrictii?

daca tot inot printre pesti vreau sa fac si un filmulet...

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.04.17 08:46:21]

@dansysro: din câte stiu, fotografiatul si filmarile sunt extra pay@

Si pretul nu este unul modic! Oricum, ei stiu si incearcă sa scoata bani si din piatră seacă, dar'mite intr-un asemenea loc????!

[14.04.17 18:39:22]

@dansysro: puteai sa fotografiei in voie daca aveai aparat performant care sa iti permita fotografiatul subacvatic!

DanielaK, dansysro, elviramvio, maria55, mishu