ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2015

Skiathos, pentru o zi perfecta

Am vizitat insula Skiathos intr-o frumoasa zi de iunie, prin intermediul unei agentii noi fiind cazati in alta statiune. Ne-a incantat locatia si sincer ne-ar fi placut sa petrecem tot concediul acolo dar ramane pe „wish list”.

Inainte de a va expune impresiile va prezint cateva date despre acesta frumoasa insula:

-Situata in Marea Egee, face parte din grupul de insule grecesti Sporades, desi are o suprafata de doar 48 km dispune de 60 de plaje si aeroport propriu.

-Apele au in larg nuanta de albastru intens iar la malul anumitor plaje au nuante de smarald, o explicatie ar fi ca padurile de pini de oglindesc in ele

-Cea mai cunoscuta plaja e Koukounaries (2km lungime) care este premiata cu steagul albastru, atuurile ei sunt nisipul fin auriu si plaja e protejata de o padure de pin de un verde intes.

-Pentru cine vrea sa faca o excursie spre Skiathos poate merge cu vaporul sau feribotul plecand din portul Volos, la un tarif de aprox 50 euro dus-intors, drumul dureaza in jur de 2.5 ore.

Revenind la excursia noastra am plecat dimineata la ora 6 am parcurs cu autocarul cam 3 ore pana in Portul Volos. De acolo am urcat pe unul dintre vapoarele Elisabeth Cruises si a inceput o minunata croaziera.

Am admirat peisaje fantastice, combinatia de mare si munte e un motiv pentru care recomand Grecia. Am facut plaja la al doilea nivel al vaporului in timp ce ma bucuram de placuta briza a marii, am hranit pescarusii, am ascultat acorduri de muzica greceasca, mi-am desfatat ochii cu peisaje incredibile.

Dupa aproximativ 1.5 ore am ajuns la frumoasa plaja Koukounaries unde am avut la dispozitie 3 ore sa ne bucuram de atractiile zone. Ce mi-a placut:

-Plaja curata, nisip fin auriu, apa de o nuanta verzui, combinatia frumoasa cu padurile de pin

-Statiunea linistita si de bun gust, restaurante multe si dragute, stradutele, cladirile zugravite in alb cu acoperisuri caramizii

-Posibilitatea de a vedea statiunea de la inaltime sunt 2 coline de unde am avut o vedere de ansamblu si am facut bineinteles multe poze

-Am servit pranzul la resturantul El Greco, ofera servicii de calitate, timp de asteptare rezonabil, mancarea gustoasa si preturi decente.

-Dupa am stat linistiti la plaja ne-am bucurat de apa si nisipul auriu.

Cele 3 ore s-au scurs repede, ne-am imbarcat pe vapor, am putut vedea din larg si alte plaje, intr-adevar foarte diferite, unele mai linistite altele mai animate. Din ce stiu in partea de nord a insulei sunt plajele linistite, cele mai animate fiind in sud.

Ne-am bucurat la fel de mult de drumul intors cu vaporul, in autocar deja eram obositi bine. Seara am inchis ochii fiind recunoscatoare pentru asa o zi minunata.

Probabil un concediu pe insula Skiathos asigura o vacanta reusita avand numeroase plaje dar recomand neaparat si o croaziera in largul marii.

Asadar daca va aflati Grecia la o distanta de cateva ore de Skiathos merita sa planificati macar o excursie de o zi.

Pozele cu siguranta vor spune ce nu am putut cuprinde in acest articol.

Vacanta placuta!

Trimis de simplegirl in 03.08.16 12:43:20
Validat / Publicat: 03.08.16 13:24:01

VIZUALIZĂRI: 10350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Valuri, spuma si munti pe Marea Egee

webmaster26 [03.08.16 13:42:42] »

@simplegirl - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Paralia Katerini, PARALIA KATERINI" (deja existentă pe sait)

dmikel [03.08.16 13:52:03] »

nu merita, decat daca nu ai mai fost cu vaporasul si-ti place foarte mult sa navighezi.

in rest nimic deosebit pe insula, aceleasi tarabe si taverne, aceeasi plaje, aceeasi mare...

de ce sa pierd 10 ore pe drum si bani pentru ceva ce am disponibil la 2 pasi in paralia?

mondo_76 [03.08.16 15:34:31] »

@dmikel -

Hmmm, spui tu ca nu merita Skiatos, comparativ cu Paralia. Eu spun ca Paralia e un fel de Mamaia, Skiatos, alaturi se Skopelos fiind perlele Sporadelor. Comparatia chiar nu isi are rostul.

printesa82 [03.08.16 16:55:38] »

@dmikel - Nu ai cum sa compari cele doua locuri, sunt cu totul diferite.

Unde vezi in Paralia padure de pini si marea cu asa un nisip fin si auriu?

Nu voi uita niciodata excursia in Skiathos, un loc atat de frumos.

Eu nu consider ca am pierdut 10 ore pe drum... ci din contra... chiar sa meritat.

Am ramas cu o amintire frumoasa si cu cateva poze superbe .

dmikel [03.08.16 17:05:20] »

Nu merita excursia de o zi, din care 10 ore te plimbi cu autobuzul si vaporul in loc sa stai linistit la plaje si sa faci baie. La ce folos sa te duci in "perlele Sporadelor" daca nu ai timp sa te bucuri de ce ofera? 4h pe insula din care 1h stai in taverna sa mananci daca nu vrei sa mori de foame, e mult prea putin pentru a-ti face macar o idee despre skiathos,

Eventual un sejur acolo ar fi altceva.

printesa82 [03.08.16 17:20:18] »

Felicitari pentru acest articol minunat!

Mi-am adus aminte de fiecare clipa petrecuta din aceea excursie superba.

Si noi am pornit din Paralia, insa ne- am simtit atat de bine incat nu am realizat ca a fost drumul obositor.

Am vazut peisaje foarte frumoase pe tot parcursul drumului.

Multumesc ca mi-ai adus aminte de ele

dmikel [03.08.16 17:25:08] »

Pe mine nu m-a impresionat plaja de loc, acei pini dau impresia de mizerie pe plaja si pe sub ei trebuie sa te plimbi in slapi ca sa nu-ti intre tepi in picioare. Sunt locuri mult mai spectaculoase in care am fost si am avut timp sa ma si bucur de ele. In fine daca este prima experienta pe o plaja mai deosebita pentru unii, probabil au fost profund impresionati...

printesa82 [03.08.16 17:29:45] »

@dmikel - Nu are rost sa ne contrazicem... nu suntem la fel.

simplegirl [04.08.16 10:09:08] »

@printesa82 - Se zice ca frumusetea e relativa in functie de ochii celui care privesc un obiect/persoana, etc.

Dar s-au inventat si standarde care atesta calitatea si frumusetea. In cazul plajelor standardul maxim este Blue Flag care inseamna ape excelente, nisip excelent, servicii excelente, siguranta maxima. Pentru a obtine un astfel de statut o plaja trebuie sa intuneasca si sa mentina anumite standard ale calitatii foarte stricte.

Articolul este despre Skiathos nu despre de unde am plecat, cu ce autobus, cati calatori, timpul pierdut etc.

Sa priceapa cine poate...

Multumesc printesa82!

calatorul [05.08.16 10:33:16] »

@simplegirl - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in aceasta insula minunata si curiozitatea de a vedea cat mai multe lucruri la fata locului. Este o atitudine pe care o au si alti excursionisti in cautare de locuri noi si frumoase si experiente neincercate inca.

Sunt insa si oameni care prefera comoditatea sederii la plaja sau piscina si odihna permanenta pe langa hotel sau in campus, e optiunea lor. Eu spun mereu ca pentru asta nici nu trebuie sa pleci in vacanta, ci doar sa cauti in oras un hotel cu piscina si sa stai acolo la soare pe un sezlong toata ziua, cu mici pauze la cantina sau restaurant scl.

Fiecare cu pasiunea si optiunile sale, multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

nikki arb* [05.08.16 13:59:38] »

@dmikel -

Sunt locuri mult mai spectaculoase in care am fost

Am fi curiosi sa stim si noi care ar fi aceste locuri mult mai interesante si ce ar fi de vazut si admirat acolo, ca se ne alegem mult mai bine destinatiile de vacantan nu asa doar in urita insula greceasca Skiatos. Asta ca sa fim onesti unii cu altii si sa nu vorbim doar vorbe goale, ei?

dmikel [05.08.16 15:42:20] »

Problema mea este cu excursia de o zi Paralia-Skiathos, nu altceva. Insula in sine este o destinatie de concediu super, iar cei din Skiathos faceau excursii de o zi cu vaporasul in locatiile deosebite de pe insula, tot felul de lagune si plaje spectaculoase neaccesibile decat de pe mare. Se pleca in jur de 9 si te intorceai pe la 17-18. In acest interval vedeai 5-6 locatii super spectaculoase : pestera din mare, loc de sarit gen Giola, plaje virgine, loc cu apa clara, verde si pesti deosebiti, delfini etc. Si ce este important te lasa in fiecare loc vreo ora sa faci baie sau ce vrei tu. De mancat, s-a mancat pe barca in timp ce mergea.

O excursie similara am mai facut si in Marmaris, acolo mi-a placut chiar mai mult, era apa atat de limpede incat vedeai la 4m adancime pestii de pe fundul apei, puteai sarii si inota printre ei. In Iclemer (Marmaris) plajele cu pini si apa limpede si verzuie sunt o normalitate, si nu li s-a urcat la cap blue flag-ul de 5 stele. Mi-au placut cateva plaje si din Thassos unde am fost cu masina si am stat cat am vrut, Giola desigur etc.

O alta aventura unde am dat peste locuri spectaculoase , necunoscute publicului, a fost in Halchidichi unde am inchiriat o motoreta si am luat-o de nebuni pe peninsula dea lungul marii, nu mai stiu pe care brat ca a fost acum 10 ani.

webmasterX [29.11.17 23:13:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Skiathos]

calatorul, dmikel, mondo_76, nikki arb*, printesa82, simplegirl