ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2016

Peak Victoria - Catedrala St John - Tramvaiul supraetajat - Temple Street - Aleea Celebritătilor - Symphony of Lights

Ei bine a venit și timpul să vedem, ce ne poate oferi acest oraș, cu ce poate să ne încânte. După un mic dejun foarte consistent, am părăsit hotelul cu direcția către cea mai apropiată stație de metrou. Am întrebat la recepție doar direcția, ca să nu pierdem prea multă vreme!

Cum am ieșit din hotel, am fost întâmpinați de un aer cald, de smog și de o umiditate exagerată! De altfel cât am stat în Hong Kong am transpirat excesiv, toate tricourile udându-se instantaneu.

De la stația de metrou Sheng Wan am achiziționat 3 carduri Octopus, necesare accesului la metrou. Prețul pentru un card este de 150 HKD, din care 50 HKD reprezintă garanția, iar restul sunt bani pentru călatorii. Se poate plati și la metrou și în autobuze, chiar și la Seven Eleven ni l-a acceptat. Partea bună este că la finalul sejurului îl poți revinde la o casă de bilete. Primești atât garanția cât și restul de bani rămași pe card!

De la stația noastră am avut de mers doar un pic până la gara Centrală, locul de unde pleci în cam orice direcție. Am iesit din gară absolut dezorientați. După multe întrebări am aflat că trebuie luat autobuzul 15 până în vârful muntelui Victoria, denumit cum altfel decât Victoria Peak.

Dar ce este vârful Victoria? Este cel mai înalt vârf de pe insula Hong Kong (de doar 550 m) de unde se poate admira o priveliște deosebită, către inima orașului și anume cartierul Central. De altfel, de la venirea britanicilor in Hong Kong în anul 1841, vârful Victoria a devenit zona rezidențială preferată a acestora. Cei bogați și-au construit vile aici, ca să scape de canicula din oraș. Până în anul 1945 chinezilor le era interzis să locuiască pe vârful Victoria. Zona a continuat să fie una elitistă, prețul proprietăților, fiind printre cele mai ridicate din întreaga lume.

Ei bine de aceea am ales să urcăm cu autobuzul municipalității pe acest vârf , pentru a avea ocazia să admirăm cât mai mult. Pe un drum plin de serpentine am ajuns în vârf dupa aproximativ jumătate de oră. Aici am dat de o platformă de unde se poate admira peisajul, dar și de un adevarat mall, de pe acoperișul căruia se vedea mult mai bine.

Am admirat si făcut poze de pe terasa intermediară, ca să-i spunem așa și apoi am intrat în Mall-ul denumit Peak Tower. Aici sunt o mulțime de magazine, o cafenea și chiar un muzeu Madame Tussauds. Pentru a avea acces pe platforma de sus cu o panoramă de 360 de grade, am fost nevoiți să achiziționăm bilete de acces, contra a 120 HKD pentru toți trei... Ajunși pe platformă, am admirat blocurile de apartamente din zona Mid Levels, dar și zgârie norii din zona Central, ce adăpostesc diverse sedii de firmă! Fiind senin afară, am putut admira si zgârie norii din peninsula Kowloon, zona Tsim Tsa Tsui. Iar în fundal se observă crestele munților din Noile Teritorii, zonă în care nu am ajuns.

După cum am mai precizat, am fost foarte norocosi că am prins o zi senină, care este din ce în ce mai rară în Hong Kong, din cauza poluării. Recomandat este de venit pe vârf și seara pentru a admira luminile încântătoare ale orașului. Dar cum eram limitați de timp. de data asta am zis pas.

Coborârea de pe acest vârf am ales să o facem cu tramvaiul. Terminat in anul 1888, tramvaiul a fost primul mijloc de transport pe bază de curent, din colonie. În ziua de azi tramvaiul face legătura între stația Murray House, aflată pe Garden Rose in cartierul central și Peak Victoria. Tramvaiul merge pe o pantă de 45 de grade, incredibil. La urcare merge cu fața, iar la coborâre cu spatele, din două motive: în primul rând nu are loc de întors și în al doilea rând este că nu ai putea sta pe scaun, dacă ar coborî cu fața. A fost o experiență interesantă coborârea cu acest tramvai vechi, cu bănci de lemn. Coborârea ne-a costat 140 HKD, trei persoane. Jos aștepta o mulțime de oameni. Știti vorba aia, cine se scoală de dimineață departe ajunge!!! Să mai precizez că o cursă cu acest tramvai durează 12 minute și că din fericire pâna acuma nu s-a înregistrat niciun accident.

În drumul nostru spre Gara Centrală, am dat absolut întâmplător, de Catedrala anglicană St John și am zis să o vizităm. Din păcate în interior era în plin proces de renovare. Cu toate astea erau câțiva credincioși, ce se rugau, printre care am remarcat și câțiva de origine chineză. Surprinzător intr-o țară preponderent budistă. Această catedrală gotică a fost construită în anul 1849 și este cea mai veche clădire clericală đin Hong Kong.

A urmat o pauză de masă și de hidratare. Atâtea beri câte am băut în Hong Kong, nu am mai consumat din tinerețe!!!

Viața e foarte scumpă aici. Nevoia ne învață să căutăm și atracții mai ieftine sau chiar moca. Așa ne-a venit ideea să luăm un tramvai din acelea vechi, supraetajat și să mergem de la un capăt la altul, să vedem orașul. Aceste tramvaie au început să funcționeze în 1904 si au fost o mare inovație la aceea vreme, când se circula exclusiv cu rișca. Accesul în tramvai se face prin fața vatmanului, iar costul unei călătorii este de doar 2,4 HKD. Interesant este faptul ca trebuie să ai bani exacți, pentru că nu primești restul. Asta e șpaga lor, probabil. Ne-am suit firește la etaj , chiar în față și am luat-o către unul din capete. Am admirat orașul, cu locuitorii săi. Am observat multe lucruri interesante, la care ne-am reîntors ulterior. Plimbarea de la un capat la altul a durat cam o oră și ceva. Interesant era ca la capete venea vatmanul să ne dea jos, noi mai plăteam pentru o tură și ramâneam în tramvai.

Seara era destinată cumpărăturilor. Fiind un oras foarte scump, cu produse chiar mai scumpe ca în țară, am fost nevoiți să ne interesăm de locuri mai ieftine. Am identificat trei astfel de piețe, Piața Wan Chai, Piața doamnelor și Piața de noapte din Temple Street. Ei bine ne-am axat pe aceasta din urmă. Am luat metroul de la Central până la stația Jordan, situată în peninsula Kowloon. Traseul din insula Hong Kong până în Peninsula Kowloon se face printr-un tunel subteran, construit pe sub mare!!!

După o mulțime de întrebări fără răspuns, am găsit absolut din întâmplare această piață. Stăteam jos și asteptam fetele să iasă dintr-un magazin, când am observat chiar vis a vis piața căutată! Aici e singurul loc unde se poate negocia. Găsești aceleași produse ca în magazin și dacă ești abil le poți achiziționa la mai puțin de jumătate din prețul oficial. De multe ori am fost refuzați la ce prețuri le ofeream, dar noi suntem obișnuiti cu tipul acesta de negociere, din China.

Obosiți după o zi lungă și grea, am plecat spre ultimele atracții ale serii. Am luat metroul până în stația Est Tsim Sha Tsui, pentru a ajunge pe Aleea Celebrităților, din Hong Kong. Pentru că da, au și ei ca cei de la Hollywood, o astfel de alee, în cinstea celebrităților locale. Evident dintre toți nu i-am recunoscut decât pe Bruce Lee, Jackie Chan și Jet Lee. Toți trei și-au căpatat faima la Hollywood.

La ora 8 seara se poate admira de aici așa renumitul joc de lumini si lasere, Symphony of Lights. Cei mai mari zgârie nori, de pe un mal și de pe celălalt, participă la acest spectacol unic. Noi nu am avut norocul să prindem mare lucru. Erau mulți turiști pe faleză, instalați la spectacol, dar nu a fost decât ceva foarte timid. Se pare ca n-am avut onoarea unui spectacol în cinstea noastră. :)

Și astfel s-a încheiat a doua zi în acest oraș, cu totul deosebit!

Trimis de robert in 03.08.16 12:27:24
Validat / Publicat: 03.08.16 13:05:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 tramvaiul si prima terasă gratuită

[03.08.16 12:53:14]

rog https://www.youtube.com/watch?v=oSEfdG3SQx8

mersi

[03.08.16 13:06:39]

@robert - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[03.08.16 13:20:49]

Wow din nou. M-am bucurat cand am fosta anuntata ca ai postat un nou articol si m-am grabit sa il citesc si sa acord totodata primul vot. Am incercat sa citesc cat mai repede (de parca ma grabea cineva) pana cand o exprimare de-a ta m-a potolit (pentru ca prima data nu am inteles-o) "Se poate plati și la metru și în autobuze", incat ma minunam cum vine sa platesti la metru, am inteles ca era metrou, asa ca am luat-o mai incet.

M-am amuzat citind despre atmosfera sufocanta care te face sa transpiri instantaneu. Noi am patit la fel in Malaezia, unde in afara caldurii si a umezelii excesive am mai intrat si in spatiu inchis (ferma de fluturi) acolo ne-a pus capac, ziceai ca suntem in sauna, noi eram imbracate lejer, cu sandale iar insotitorul nostru era in camasa cu maneca scurta, dar purta bocanci si nu se vedea pe el ca ar suferi de caldura.

Cat depre negocieri la cumparaturi, in China am facut primele astfel de negocieri, la inceput mai timid apoi cat s-a putut de mult. Si cum eram doua, una era buna (cea care voia sa cumpere) iar cealalta era cea rea care spunea ca este scump, sa nu cumperi, pana cand fiecare obtinea ce dorea.

Felicitari, articol minunat, poze superbe, astept continuarea.

mprofeanu
[03.08.16 13:34:30]

@robert - Ați fost fericiți pentru că ați reușit să vedeți panorama urbană splendită de pe Vârful Victoria. Noi am prins o ploaie și o ceață. Degeaba am mers pe aleea din spatele mallului pentru poze așteptând cu disperare să vedem ceva. Până la urmă am avut noroc, dar nu ca voi!

Deosebită zonă în care aș mai reveni măcar cu gândul sau când văd și citesc despre aceste locuri...

Frumoase poze și frumos review!

Carmen Ion
[03.08.16 13:43:42]

@robert - Felicitări pentru articol şi pentru fotografii.

liviu49
[03.08.16 13:44:36]

@robert - Si de data asta doamna Mishu mi-a luat caimacul la voturi. Lucrul acesta nu ma impiedica sa apreciez articolul dvs. mai ales ca se refera la un loc pe care il admir in mod deosebit. Pe vremea cand inca mai functiona pe calculatorul meu Google Earth, cand aveam pofta de o plimbare navigam la Hong Kong si Sanhai, orasele mele preferate. Asa am putut vedea cum arata orasul vazut din diferite directii si mi-a placut indiferent din directia din care era privit. Citind si vazand pozele dvs. m-am bucurat si va felicit pentru sansa de a vizita un asemenea loc, si am admirat, din nou, cele doua cele mai inalte cladiri din oras. Daca memoria nu ma insala cladirea cea mai inalta, cea cu structura patrata, aflat pe celalalt mal are 484 m inaltime, iar cea de alaturi, cu acoprisul rotunjit, are 415 m inaltime.

Vazand data pozelor (23.07.2016) imi permit sa le consider un cadou de ziua mea de nastere si va multumesc pentru ele.

Numai bine si calatorii placute!

buterfly*
[03.08.16 17:05:00]

Superb! Pur si simpu superb! Dar ti-am mai spus asta! Felicitari pentru articole.

[03.08.16 18:29:29]

@mishu: Și eu sunt bucuros când mai găsesc pe acest site iubitori ai Asiei de sud est în general și ai Chinei în mod special!

Era tare nu, sa fie bilete la metru?

Cu fluturași, nu cu buterfly a noastră, am altă poveste în Viena. Afară iarnă super grea înăuntru o atmosferă tropicala propice fluturilor! Când am ieșit de-acolo nu mai știam ce să punem pe noi!

Închei multumindu-va pentru cuvintele frumoase!

[03.08.16 18:35:21]

@mprofeanu: Așa suntem noi mai norocoși!!! Culmea este că pariem întotdeauna împotriva mesei, adică mergem în zonele astea exotice doar în anotimpul ploios! Nu pot sa spun ca nu ne-a mai și plouat, dar doar sporadic!

Alegem sa mergem în sezonul ploios în special datorită faptului că găsim bilete de avion mai convenabile la preț!

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase și aștept cu interes propriile impresii despre Hong Kong!

[03.08.16 18:59:05]

@Carmen Ion: Mulțumesc frumos, Carmen!

[03.08.16 19:06:31]

@liviu49: In primul rând doresc sa va urez (cu întârziere) la mulți ani cu multă sănătate și cu îndeplinirea tuturor dorințelor!

Doamna Mishu se pare ca e mai vitezomana!

Nu știu înălțimea clădirilor din Hong Kong, dar știu ca cea mai înaltă este cea cu niște x-uri pe ea ce adăpostește Banca Chinei!

Am vrut sa urc pe ea., dar asta în povestea următoare!

O mică rugăminte am la dumneavoastră : aici pe net nu avem grade și vârsta și e de preferat adresarea la per tu!

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase!

[03.08.16 19:08:52]

@buterfly: Mersi fluturaș! Drăguță ca întotdeauna!

P. S. Vezi ca aici nu am mai găsit pe preferații tăi; : băieții cu fustă!

elviramvio
[03.08.16 21:22:50]

@robert -

Si superb si felicitari, doua cuvinte prea sarace pentru articolul tau.

[03.08.16 21:35:52]

@elviramvio: Mulțumesc frumos! Mă înclin!

monaserban
[06.09.16 21:53:09]

@robert: frumos articolul

Intrebare pt Hong Kong si Macao nu trebuie viza?

[07.09.16 08:51:49]

@monaserban: Mulțumesc frumos! Nu, nu trebuie viză pentru niciuna!

buterfly*, elviramvio, liviu49, mishu, monaserban, mprofeanu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în Hong Kong: