ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUL-2016

Restaurant Caraiman – doar ** stele sub Caraiman

În prima zi de umblat pe Valea Prahovei ne-a prins după-amiaza în stațiunea Bușteni, astfel că am căutat din priviri o terasă ori un restaurant unde să ne potolim foamea. Aerul tare de munte asociat cu o temperatură potrivită, dar și veselia și relaxarea asociață unei vacanțe, fie ea cât de scurte ne-au provocat o poftă de mâncare în creștere constantă. Recunosc că nu „studiasem” Internetul ori saitul AFA pentru niscaiva îndrumări gastronomice, drept urmare ne orientăm după aspect și numărul de clienți aflați la mese. De pe pasarela metalică ce traversează DN 1 chiar în dreptul său, ochim terasa restaurantului Caraiman, aparținând de hotelul cu același nume. Stilul rustic și mulțimea de turiști așezați la mese ne-au convins. Dar lipsa unei informări prealabile se plătește...

Situat în Bdul Libertății nr. 89, lângă parcul din jurul Primăriei Bușteni terasa-restaurant Rustic-Caraiman atrage prin arhitectura sa de lemn și mobilierul în stil rustic. Deși am citit abia acum review-urile negative existente pe sait vreau să vă spun că terasa era aproape plină și s-au perindat clienți continuu. Terasa exterioară are două compartimente: unul la nivelul trotuarului dotat cu mobilier gen cafenea (într-un colț) și o terasă mai înaltă unde ajungeți urcând câteva trepte. În fața terasei se află o parcare unde puteți avea noroc să găsiți un loc liber.

Am găsit o masă liberă și ne-am așezat pe blănurile de oaie ce acoperă băncile de lemn. Pe masă se află oliviera de inox și suportul cu șervețele. Primim îndată meniurile și comandăm pentru început câte ceva de băut și o ciorbă de burtă. Sunt aduse tacâmurile într-o ulcică de lut pictată. Această primă parte a comenzii a sosit repede: ciorba de burtă – 10,30 lei (la care se adaugă ardei iute – 0,80 bani și smântână 75 gr – 2,30 lei; ciorba nu a fost strălucită – dar gusturile sunt diferite de la om la om și de la bucătar la bucătar), cafea Lavazza – 4,50 lei (la care am avut surpriza să găsesc pe nota de plată tarifat separat plicul de zahăr – 0,25 bani și capsula de lapte condensat – 0,25 bani) și două limonade la 0,450 ml – 8 lei carafa (cred că avea sare de lămâie – zgâria pe gât). În același timp ne-am hotărât pentru felul doi: pulpe de pui dezosate la grătar – 16,50 lei porția mică și cartofi prăjiți – 4,80 lei (150 gr), două porții de tochitură Caraiman – 22,90 lei și o porție numită Specialitatea Caraiman cu garnitură – 24,50 lei.

Ce nu mi-a plăcut? În primul rând timpul de așteptare pentru aducerea felului doi – a fost vorba de 45 minute în condițiile în care felurile de mâncare comandate nu erau „sofisticate”. Probabil își pune amprenta lipsa personalului calificat: la cele mai multe restaurante și terase sunt afișe ce anunță angajarea de bucătari și chelneri. În al doilea rând gustul preparatelor nu era strălucit iar aranjamentul în farfurie inexistent. Tochiturile au fost foarte sărate iar specialitatea bucătarului: „Specialitate Caraiman” – un fel de gogoașă bine prăjită conținând bucățele de piept de pui, kaiser, ciuperci, cașcaval și gogoșari. Nu pot spune că au fost de nemâncat, dar nici gustoase nu au prea fost.

Deși notele mele nu vor fi negative ci vor aprecia unitatea de alimentație publică puțin mai sus de jumătate scării de evaluare, adică undeva în jurul valorii 7, nu pot recomanda prietenilor acest restaurant. Sunt o mulțime de alte terase și restaurante în Bușteni sau în stațiunile din jur astfel că variantele din care puteți alege sunt multiple.

Alegeri inspirate și în cunoștință de cauză vă doresc!

Trimis de tata123 🔱 in 03.08.16 10:41:48
Validat / Publicat: 03.08.16 11:20:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 3972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Primăria localității Bușteni și parcul adiacent.

[03.08.16 11:30:24]

Dupa cum arata pozele si eu m-as fi oprit acolo cred ca 90%. Acum citind articolul m-as mai gandi.

De aratat arata totul foarte dragut, dar te opresti ca sa mananci ca doar n-ai venit la expozitie ca sa admiri locul care de altfel pare primitor.

Dar poate n-ai nimerit ziua cu bucatarul potrivit.

Insa autorului si articolului le acord un vot cu mare placere.

printesa82
[03.08.16 14:16:05]

Si uite... datorita votului meu ati atins superbonusul si la acest articol minunat.

Felicitari si calatorii frumoase va doresc .

elviramvio
[03.08.16 21:39:47]

@tata123 -

Macar ai stat pe "banci tapitate natural"!!

krondia*
[01.07.17 21:17:38]

Eu am avut o experienta placuta azi la pranz: personal amabil, servirea prompta desi era plina terasa. Ciorba de fasole foarte buna, fierbinte (7 lei), portia de ciolan cu varza imensa (20 lei), de-abia am dat-o gata. Nu m-au incantat chiflele servite pe post de pâine. Hotelul are 2 stele si se vede dar restaurantul arata bine.

Am mai mancat aici anul trecut cand, la fel, era foarte aglomerat. Atunci chiar ne grabeam si s-a comandat ciorba, mamaliguta cu branza, mentionand ca vrem ceva rapid si ne-au inteles.

Poate am avut noroc dar mie mi-a placut si voi mai trece pe aici.

elviramvio, krondia*, mishu, printesa82
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bușteni?: