ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2016
DIN: Râmnicu Sărat [BZ]
ÎNSCRIS: 11.09.15
JUN-2016

Şi am ajuns şi în Turcia

Asa cum spun si in titlu, am ajuns si in Turcia. Aceeasi prietena care m-a dus pentru prima data in afara tarii, m-a convins si de data asta sa mergem in Turcia. Chiar daca am adus argumente solide impotriva acestei destinatii de vacanta, atentatele destul de des intalnite si mediatizate din plin, am cumparat vacanta pana la urma si pot sa spun ca nu am plecat la drum cu inima stransa, avand incredere ca ce-ti este scris sa se intample, se poate intampla oriunde.

Nu stiu ce faceam daca lovitura de stat avea loc inaintea plecarii noastre, dar norocul, sa zicem, a fost ca eram demult intorsi in tara, teferi si nevatamati, chiar daca atentatul de la aeroportul din Istanbul a avut loc in timpul sejurului nostru, dar distanta ne-a fost aliat de nadejde impotriva neplacerilor cauzate de acesta.

Drumul pana la Kusadsi l-am parcurs cu masina personala si l-am parcurs in doua zile, cu oprire la Eceabat, cazarea fiind rezervata din timp printr-un site specializat. Dar despre asta am incercat sa dau cateva detalii in reviewul «Scurt popas».

In drumul nostru am trecut si prin cel de-al treilea oras ca marimeal Turciei, Izmir. Si aici vreau sa atrag atentia despre circulatia haotica, cel putin asta e parerea mea si a celorlalti parteneri de drum. Sosirea noastra aici a fost la o ora de varf in privinta circulatiei rutiere, dar nu din aceasta cauza am ajuns la aceasta parere, caci si mai departe pe drum si in Kusadasi era acelasi lucru, se circula fara sa se dea prioritate, trece cine poate, se circula si pe culoarea rosie a semaforului, chiar si pe contrasens, iar «moto-forta», cum gresit am perceput cuvantul de la pustiul de 8 ani care ne insotea, iti taie calea cand te astepti mai putin. Si alt lucru care m-a uimit, a fost acela ca pietonii, chiar si pe culoarea verde a semaforului, traverseaza in fuga, acestia fiind chiar localnicii si bineinteles, noi ca turisti, ne-am aliniat acestor obiceiuri, care ne pun la adapost de un eventual eveniment nedorit.

La sosirea noastra la hotel am fost intampinati de reprezentanta agentiei de turism in aceasta tara, o tanara simpatica pe nume Florina, care coincidenta sau nu, era imbracata intr-o frumoasa ie romanesca. Am tinut sa amintesc de aceasta, caci spre deosebire de reprezentanta agentiei partenere de anul trecut din Grecia, Elena I., nu a fost agasanta incercand sa ne vanda cu orice pret o excursie.

Hotelul Belmare, un hotel de patru stele este situat la o mica distanta de tarmul marii, aproximativ 15 minute de mers lejer, dar acest fapt nu l-am considerat un neajuns, caci nu strica si putina miscare.

Am avut meniu all-inclusive, mancarea fiind variata si din belsug, multe feluri de mancare din legume si zarzavaturi, dar fara a lipsi carnea de pui, vita sau oaie, chiar am avut intr-o seara si peste. Pot sa amintesc aici ca a lipsit ciorba, dar a fost inlocuita cu succes de supe-creme de legume foarte gustoase. Barul de la piscina satisfacea si cele mai pretentioase gusturi, de la bauturi racoritoare, apa plata sau minerala, cocktailuri, bere draft, vin si bauturi spirtoase. Desertul era si sub forma de prajiturele specifice turcesti, dar si fructe, pepene, mere, prune.

As vrea sa amintesc si de profesionalismul unuia dintre baietii care ne serveau, anume Metin, un tanar localnic cu care am putut conversa in limba engleza si de la care am luat si informatiile necesare.

Camerele sunt destul de spatioase, dotate cu aer conditionat, atat de necesar ca sa putem indura canicula instalata in luna iunie si de care fugisem si de pe meleagurile natale. Curatenia era zilnic intretinuta de cameriste.

Hotelul dispune de trei piscine, una fiind interioara, dotate cu umbrele si sezlonguri, apa curata si care era clorinata in fiecare seara, dupa terminarea programului la piscina, care era intre 10 si 19.

Sper ca putinele impresiii si amanunte sa va fie de folos in eventualitatea alegerii acestui hotel pentru vacantale viitoare!

Nu pot sa inchei fara sa spun ca am avut parte de o vacanta placuta si binemeritata.

Trimis de eusiatat in 02.08.16 21:37:19
Validat / Publicat: 02.08.16 22:18:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eusiatat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 O croaziera cu acest vas ar fi binevenita

[02.08.16 22:15:21]

Mutat în rubrica "Belmare Hotel, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

[02.08.16 22:23:24]

@webmaster45 - Pozitionare corecta

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.08.16 06:24:30]

@eusiatat -

Problema putea fi evitată prin folosirea autostrăzii. În acest fel creştea viteza de deplasare, scăpai de statul la semafoare, de trecerile de pietoni etc.

adryana
[03.08.16 07:46:26]

@eusiatat - buna, in anul 2014 am ales si noi aceasta varianta de traseu spre Kudasai care trece prin Izmir si care ocoleste astfel autostrada si plata ei. Am revazut in poza crampeie din traseu. Este intr-adevar mai aglomerata aceasta varianta de drum dar pe noi ne-a multumit pana la urma si peisajele au fost incantatoare. In poza nr 3 aproape de sosea apare acea stanca in care este sculptat chipul marelui Mustafa Kemal Ataturk, idolul turcilor, fondatorul si primul presedinte al Republicii Turcia. google.ro/url?sa=t&rct=j& ... pw0P_QeUBvWfduQ Chipul lui il vei vedea cam peste tot si cu siguranta i-ai zarit statuia sus pe stanca atunci cand ai vizitat Insula Porumbelului.

[03.08.16 21:34:12]

@nicole33 - Asa este, puteam folosi autostrada, dar nu am fi putut admira frumusetile locurilor prin care am trecut in aceeasi masura si totodata mai aveam oare ce povesti aici? Circulatia haotica si fara respectarea regulilor de circulatie am intalnit si in Kusadasi si in drumul nostru spre Pamukkale. Pot presupune ca nici pe autostrada nu erau respectate regulile? Mai ales ca ne-am aflat in situatia in care microbuzul care ne facea transferul intre hotel si locul de unde se facea plecarea in croaziera maritima, a circulat o buna bucata de drum pe contrasens si asta doar pentru a nu ocoli o distanta relativ de scurta. Slava cerului ca nu s-a intamplat nimic nedorit!

[03.08.16 21:40:05]

@adryana - Multumesc frumos de lamuriri in privinta sculpturii care-l reprezinta pe Mustafa Kemal Ataturk, presedinte despre care citisem cate ceva, dar fara a-l recunoaste.

Pentru ce sunt buni prietenii AFA, daca nu pentru a ne aduce informatii in plus si de care avem nevoie?

adryana
[03.08.16 21:48:58]

@eusiatat - cu multa placere!

Nasshu
[03.08.16 21:54:31]

Am trecut de doua ori prin zona... de fiecare dată am luat Izmir-ul ''la travers'' chit că nu trebuia să plătesc nimic pe bucata aia de ''centură'' ocolitoare.

Chiar nu m-au deranjat semafoarele, sunt mult mai bine reglate/sincronizate ca la noi, plus că mai vezi una alta...

Dacă ''alergi'' pentru Antalya e normal să cauți autostrada... dar ptr Kusadasi... merge și la mai ''pas''

calatorul
[23.09.16 12:46:01]

@eusiatat: Felicitari pentru frumoasa excursie si curajul de a traversa Turcia in acest an tulbure. Acelasi traseu l/am facut si noi acum cativa ani si am intampinat aceeasi aglomeratie pe sosele, dar cum zice si @nasshu mai sus, ma plang, turcii conduc bine si atent.

Ce/i drept pe atunci nu consultam AFA inainte de a pleca, asa cum fac acum, ca sa aflu informatii utile de vacanta. Multumim pentru impresiile impartasite si vacante frumoase in continuare!

[23.09.16 21:20:32]

@Nasshu: Alegerea de a traversa Izmirul si la intoarcerea spre casa a fost de asta data inspirata. Am putut admira inca o data acest frumos oras si am avut sansa de a circula la o ora mai putin aglomerata in privinta traficului. Modul de functionare al semafoarelor nu are cum sa deranjeze, mai ales ca e altul decat cel intalnit la noi in tara si nu ma refer la culori, ci la felul cum te atentioneaza schimbarea culorii si este destul de util intr-un trafic aglomerat.

[23.09.16 21:31:53]

@calatorul: Asa cum am spus si in articol, cu greu m-am lasat convinsa sa merg in aceasta tara. Norocul a fost ca nu avusese loc lovitura de stat din luna iulie. Atentatul de pe aeroportul din Istanbul ne-a prins acolo, dar in jurul nostru viata isi urma cursul firesc si acest lucru m-a facut sa ma gandesc la o alta vacanta pe acele meleaguri, mai ales ca felul de a fi al turcilor, acela de a stii sa atraga turistii, m-a impresionat in mod deosebit.

cataianis*
[03.11.18 07:57:58]

@eusiatat: buna ziua

În legătură cu hotelul Belmare as avea câteva întrebări, daca mă puteți ajuta va rog.

În primul rând, au vreun suttle bus, ceva, de transport la plaja, daca da după ce program funcționa. Au plaja privata?

Mulțumesc anticipat, aștept răspunsul dumbeavoastra

[03.11.18 18:18:14]

@cataianis: Distanta de la hotel Belmare si pana la plaja poate fi parcursa pe jos in aproximativ 20-25 minute in pas lejer. Nu cred sa existe vreun mijloc de transport pana acolo (vezi amplasare hotel pe maps), in drum trebuind traversata si o sosea destul de circulata si chiar pe trecerea de pietoni, traversarea poate fi periculoasa, deoarece in Turcia in general nu se respecta regulile de circulatie. Am vazut localnici traversand in fuga pe trecere sau chiar microbuzul care ne asigura transportul de la hotel la debarcader pentru a pleca in croaziera pe mare, mergand pe contrasens

[03.11.18 18:21:17]

@eusiatat: Si referitor la plaja, nu exista plaja privata a hotelului, acesta avand piscina, unde si noi am preferat sa stam mai mult decat sa mergem pana la tarmul marii, acolo ajungand de doar doua ori in timpul sejurului de sapte zile.

Concediu placut!

calatorul, cataianis*, eusiatat