ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2010
ÎNSCRIS: 25.02.10
JUL-2009
30 AD. + 2 COPII

Frumos - dar am avut ceva probleme

Am plecat din Roamania 15 familii (prieteni + rude), unii cu masina unii cu avionul, unii cu data de intrare 23 altii pe 24 si am ajuns si la ore diferite (unii au mers mai incet, unii mai repede).

Primii 8 care au ajuns au avut probleme la cazare. Fiind 2 familii cu acelasi nume de familie le-au spus ca nu s-a rezervat decat 1 camera, iar ei hotel serios ce sunt le ofera un apartament (2 camere fara usa intre ele, cu jacuzii, iesire direct la picina). Normal ca nu le-a convenit, au facut scandal... si s-a rezolvat... au zis ca a fost o gresala.

Cand am ajuns noi 3 familii - 2 cu acelasi nume povestea s-a repetat. Dupa 2 ore obositoare de scandal au zis ca de fapt avem dreptate, dar ca s-a facut o gresala cu rezervarea, ca una din camere ei o au rezervata pentru noi nu de pe 23 ci de pe 24... ca voacherul nostru era gresit... pana la urma ne-au dat camerele platite.

M-a deranjat foarte tare cum s-au comportat cu noi cei de la receptie. Noi initial am incercat sa rezolvam problema cu calm (stiam ce patisera prietenii nostrii cu 2 ore inainte) iar ei de la inceput au ridicat tonul la noi.

A... locuri de parcare nu au destule... parcarea era plina si ne-au pus sa parcam in lateralul hotelului in curte.

Hotelul in sine ca arhitectura, cum are aranjate camerele, barurile, magazinele este super. In primele 2 zile e interesant cum ne chinuiam sa ne prindem... ceva de genul ca sa ajungem acolo tre sa luam liftul x, sa comboram la etajul y... ne incurcam pe acolo, dar era funny. Cand inveti si intelegei iti dai seama ca are logica si ca e foarte bine proiectat.

Camerele super. Foarte curat. Mi-a placut ideea de dressing in loc de clasicul sifonier. Asternuturile de un alb imaculat si imi placea si textura, materialul. La 2 zile ne-au fost schimbate asternuturile, halatul de baine in 8 zile 1 singura data. In camera aveam 3 prosoape pentru plaja (pe care le puteam schimba langa piscina dupa-amiaza). Minibarul era umplut zilnic. Legat de camera nu pot reprosa nimik. Mi-a depasit asteptarile.

Intr-o zi cand am urcat am gasit un domn in baie care masura apa. Avea un aparat care masura: temperatura, Ph-ul si multi alti indici si nota pe un tabel; l-am intrebat si mi-a zis ca fac acest lucru in fiecare camera 1 data pe saptamana.

Ca sa nu uit... nu am intalnit pe nimeni in hotel care sa nu stie engleza.

Restaurantele OK. Multe feluri de mancare, mancare pentru bebelusi, pentru regim, oarte multe feluri de peste, fripturi destul de variate, multe tipuri de salate. In fiecare seara era o seara tematica si avea cateva feluri de macare specifice, prajiturile variate si delcioase, inghetata foarte buna. La restaurant, pentru bauturi veneau ei sa ne serveasca (bauturile erau ambalate). Am mai testat si cele 2 restaurante (la pranz) in aer liber precum si chestiile alea asemanatoare cu clatitele facute pe plaja. Foarte bune.

Bauturile ok (suc la dozator) si fiind UAI ce bauturi vroiam aia ne dadeau. Daca nu specificam ne dadeau de-ale lor. De exeplu nu comandam whisky ci ziceam firma producatoare (aveau 3 tipuri care se gasesc la noi).

Sezlongurile de la piscina si de pe plaja destule. Nu era aglomeratie. Echipade entretaiment ok, dar diferita de ce vazusem cu 1 an inainte in Kushadasi. Erau mai seriosi dar mi-a placut si acest gen. Adica nici cu ei nu ne-am putut plictisii.

Apa marii nu era limpede, dar nisipul bun si nu erau pietre. Cand am fost noi era asa de cald afara de nu puteam sa mergem desculti asa ca la marginea marii erau numai papuci/ slapi.

Nu stiu ce as mai putea spune, ca ar mai fii atatea de spus, daca e puteti sa ma intrebati ca raspund cu placere.

Trimis de iclaudiaisabela in 26.02.10 13:53:17

VIZUALIZĂRI: 3529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iclaudiaisabela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

[26.02.10 14:03:46]

Buna ziua

Cit v-a costat excursia (cu avionul-2 adulti) si cit de cald a fost in iulie?

Va multumesc,

Ionela

[26.02.10 14:12:04]

Noi am platit 4500 RON (nu stiu cat mai era euro atunci). Am fost cu masina.

Facusem un calcul atunci si am cheltuit pe drum cat ar fi fost sa mergem cu avionul... dar in banii astia am mai fost cazati inca 4 nopti pe parcurs si am vizitat: Troia, Pamukkale, Canakkale, shopping in Izmir (banii de shopping separat).

In masina am mers 4 persoane... deci benzina care in Turcia e dublu la pret fata de noi s-a impartit la 2.

[26.02.10 14:15:02]

Si cit de cald a fost?

[26.02.10 14:23:27]

A fost foarte cald. Mai mult de tricou/ bluza nu am avut in nici o seara pe mine. Iar ziua nu puteam sa calc pe nisip fara papuci/ slapi. Ardea la talpi.

Idea e ca acea caldura nu se simtea ca la noi. Era foarte cald dar nu era o caldura care sa sufoce.

[26.02.10 14:25:24]

Multumesc mult.

Noi vom merge la inceputul lunii iulie si avem cu noi si un copil de 2 ani si un pic.

Multumesc inca odata

maimerg
    [26.02.10 14:33:01]

Buna, noi am fost dupa 23 iulie si au fost ziua la 13 55grade!!! -- fff cald dar nu se simt si anul aceata tot in iulie mergem si tot in lara la royal.

[26.02.10 14:36:05]

Noi mergem la tot Miracle. (pt maimerg)

Anul trecut am fost la inceputul lunii septembrie. Erau intradevar, 36-38 de grade, dar tot asa nu se prea simteau.

pepsi70ro
    [26.02.10 20:24:51]

Ultima data cand am fost in Turcia parca benzina era mai ieftina decat la noi, oricum hotelul mi se pare interesant si demn de luat in consideratie la urmatoarele planificari pentru concediu.

[26.02.10 21:25:32]

Benzina era 3.8-3.9 lire.

dulcineea
    [29.03.10 22:39:33]

Buna seara,

Spuneti-mi va rog daca exista bar pe plaja.

Va multumesc anticipat.

crima
    [29.03.10 23:02:36]

Da, exista bar pe plaja. Gasesti bere, racoritoare, cafea. Langa bar isi are "sediul" tanti cu gozlemele. Si mai e si o toneta cu inghetata...

dulcineea
    [29.03.10 23:23:50]

Multumesc frumos

maneldivino
    [20.01.12 20:44:09]

Buna seara.

Program de noapte aveau? Club, baruri... pana la ce ora erau deschise? Multumesc mult

crima, dulcineea, iclaudiaisabela, ionela, maimerg, maneldivino
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: