ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2016
    ÎNSCRIS: 03.09.10
    JUL-2016
    2 AD. + 2 COPII -- v: 12-16

Sidari by U K.

De mult timp am vrut sa mergem in concediu in Corfu. Am ales Sidari pentru ca are plaja buna, cu nisip si e o statiune mai faimoasa cu englezi. Credeam ca e cu englezi nu cu peste 90% englezi.

Ca zona geografica Sidari este amplasat intr-o foarte frumoasa zona de plaja, cu golfulete interesante, pesteri prin apa si tot felul de formatiuni stancoase interesante.

Plaja principala este lunga, de sute de metrii, cu un nisip OK ( lucru destul de rar in Corfu). Apa este mica, daca vrei apa adanca trebuie sa mergi mult in larg, multe zeci de metri. In apa e OK, nisip, doar la vreo 20 m de tarm e o zona, dunga cu bolovani, pe urma iarasi vine nisip bun. Insa daca vrei apa adanca trebuie sa te departezi mult de tarm.

Pe noi nu ne-a impresionat plaja asta in mod deosebit, avem 2 copii, am ales sa mergem pe plaja CANALE DELL'AMORE. Sunt mai multe mici golfulete care pot semana cu CANALE DELL'AMORE, sunt convins ca jumatate din turistii care vin in Sidari nu stiu exact care e golful si plaja CANALE DELL'AMORE, am vazut ca s-a facut confuzie si aici pe site.

CANALE DELL'AMORE pe langa faptul ca e faimoasa si f intens mediatizata e o plaja deosebita, mica si cocheta cu nisip in apa, un tunel prin apa si locuri de unde poti sari in apa. Noua aici ne-a placut, aici am stat in zilele in care nu am fost plecat cu masina pe alte plaje din corfu.

Deci statiunea Sidari ca frumuseti naturale e frumoasa, deosebita.

Cat priveste partea umana aici parerile pot f subiective si impartite. In Sidari nu te simti ca esti in Grecia.

E ca un Eforie al englezilor, totul e facut pentru ei. Muzica este numai englezeasca, terasele, birturile, vor sa imite pub-urile londoneze. Gasesti chiar si ziare din UK si bere de acolo.

Seara terasele se iau la intrecere cu spectacole in care canta artisti care imita diferite formatii englezesti. Totul e in engleza si totul e non-greece. Repet asta este parerea mea si nu doresc sa o impun.

Sidari este o statiune facuta pentru englezi in care ei sa se simta ca acasa si in care ei pot sa bea bere de dimineata pana noaptea tarziu. Am vazut multi englezi care de abia mai mergeau, sau vomau pe jos etc etc.

Bun, asta inseamna distractia pentru unii pot sa inteleg asta. Ce e regretabil ca englezii care vin aici nu vor sa descopere Grecia accepta sa aiba tot o atmosfera ca la ei acasa nu greceasca. In fine.

Pe plaja nu este aglomerat, Cei care erau pe langa noi erau unguri, italieni, rusi, francezi. Enlezi nu prea, cativa tineri - ei se scoala la pranz apoi merg la piscina unde beau bere pana noaptea.

Am vazut asta la Hotel Alkyon unde am stat 11 zile unde din peste 200 oameni numai noi si o familie de sarbi (cred) nu erau englezi. asta insa intr-un review separat al hotelului.

Strada de promenada pe langa tarm nu este in Sidari, bulevardul f animat seara este o strada de 200 m care strabate restaurante si magazine de cadouri si agentii turistice.

Ca si preturi: 8-9 E 2 sezloange cu o umbrela, sucuri bere, de la 2,5 E, Gyros mic vreo 3E, Gyros mare vreo 7 E. preturi poate un pic mai mari ca in alte zone, de ex Halkidiki, magazinele de suveniruri mai scumpe ca in alte zone, deh preturi pentru englezi.

Deci Sidari e o statiune cu care natura a fost f darnica iar daca vreti distractie poate va place, bineinteles daca gasiti englezi care sa vrea sa beti cot la cot cu ei, si desigur sa va permiteti sa tineti pasul cu ei la cheltuit bani.

Insa daca vrei sa simtiti Grecia cred ca trebuie sa o cautati in alta parte.

Trimis de ascomp* in 02.08.16 15:31:36
    Validat / Publicat: 02.08.16 16:27:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascomp*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 asa se vede nisipul in apa pe plaja principala

[02.08.16 15:42:51]

@ascomp -

Am vazut asta la Hotel Alkyon unde am stat 11 zile

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

piti
    [02.08.16 22:10:10]

O precizare: marea fără valuri.

ascomp*AUTOR REVIEW
    [03.08.16 10:11:28]

@piti - In mod normal asa este insa eu am prins 3 zile de vant 50km/h (ca deh cica asa e pe insula, vant) si in CANALE DELL'AMORE s-au facut valuri de 1 m de inchideau tunelul ala din stanca.

calatorul
    [03.08.16 16:10:24]

@ascomp - Ma bucur sa adaug votul de SB, cu felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta. Si adaug despre plajele din Corfu ca sunt si unele cu nisip fin si apa mica, in afara de Paleokastrita unde e apa mai rece si Dassia care are si cateva portiuni cu pietricele/nisip, eu am gasit plaje minunate pe malul de vest la Gyaliscari si Glifada.

[12.03.17 14:53:38]

Buna si eu maduc anul aceasta in sidari am rezervare la Summertime hotel a mai fost cineva la acest hotel ca nu gasesc nicaieri impresii despre acest hotel. Din descriere pare foarte frumos statiunea Sidari

[12.03.17 16:09:37]

@Gonda: locatia este una bine pozitionata! Am stat la aprox 300m la Paradise&Garvanos. Si la Summertime sunt cateva vilute cu apartamente. Are si o piscina, iar ca si pozitie este pe artera paralela cu strada pietonală/comercială! Ai tot ce vrei in zonă! Pentru mai multe amanunte poti intra pe articolul meu despre Sidari, articol cu f multe poze atasate! Si da, Sidari este o statiune frumoasa si cu multe posibilitati de distractie.

Pentru excursiile optionale, iti recomand agentia Vlaheros (Felipe este un bun cunoscator, dar si intelegatoor la o eventuala negociere a pretului), agentia are mai multe sedii, cea despre care vorbesc eu este chiar pe artera comerciala. Seara greceasca la Oassis!

[12.03.17 16:13:10]

@maria55: multumesc mult pentru raspuns

[12.03.17 16:16:26]

@Gonda: cu multa placere! Daca doresti alte amanunte, nu legat de Summertime, ci de statiune, sunt aici!

Cu ce calatoriti? Auto, autocar sau avion?!

[12.03.17 16:23:38]

@maria55: cu masina personala

[12.03.17 16:26:27]

@Gonda: super! Sa nu ratati Bella Vista, Paleokastrista si Corfu Town!

Excursia la Paxos si Antipaxos la fel!

Oliwia
    [18.03.17 23:23:56]

Salut!

Ma intereseaza cum este urcare / coborarea pe Ferryboat. Am masina foarte joasa si sper sa nu am surprize neplacute...

Mersi!

piti
    [19.03.17 00:10:42]

Nu ai nici un fel de probleme. Urcarea/coborârea e lină.

ascomp*, calatorul, Gonda, maria55, Oliwia, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sidari: