ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2016
ÎNSCRIS: 24.08.15
JUL-2016
6 AD. + 4 COPII -- v: 6-10

Studio Meliton - recomand cu drag

Ziceam zielele trecute ca o sa revin cu detalii referitoare la cazare...si iacata-le:

E imposibil sa nu te relaxezi daca mergi aici. Iesi din curtea hotelului si calci pe nisip. Faci cativa pasi si intri in mare... Ce sa vrei mai mult?!?

Primele 4 zile am simtit ca timpul trece foooarte greu. De obicei cand merg la mare simt ca timpul zboara prea repede. Acum parca zbura prea incet :D.

Anul trecut si acum 2 ani am fost tot in Grecia dar in Thassos (am mai spus asta in alte review-uri) unde am mers in fiecare zi pe alta plaja. A fost destul de obositor asa. Anul asta cand am vazut ca hotelul e pe plaja am zis: acu' sa te tii... relaxare maxima. Si cam asa a fost.

Despre zona asta si hotel auzisera prietenii nostri care au fost cu noi in concediu. Ne-am lasat pe mana lor deci... si nu ne-a parut rau. Pe Eleni si Christos (proprietarii hotelului) i-a contacta prietenul nostru direct pe net unde am si facut rezervarea camerelor. Noi i-am cunoscut cand am ajuns acolo. Proprieterii sunt 2 persoane extrem de sociabile, care te ajuta daca ai probleme sau iti dau un sfat daca le ceri parerea. Hotelul tip studio este chiar pe malul mari (asa cum am mai spus). Noi am avut o camera la etajul 2 si asa cum spunea si Christos la un moment dat fiecare camera are avantajele si dezavantajele ei, adica: camerele de la parter nu beneficieaza de privelistea minunata pe care o veti vedea si voi in poze, la etaj ai priveliste dar nu e la fel de usor accesul la plaja ca la parter (logic).

Sa va spun cateva lucruri despre camera. In primul rand pt noi era prima data cand ne-am dus la un astfel de hotel gen studio. Habar nu aveam la ce sa ne asteptam si nici nu ma informasem foarte mult inainte. Camera ca si spatiu este mai mult decat generoasa.

Noi am fost 2 adulti si un copil asa ca am beneficiat de un pat mare matrimonial si un pat de o persoana. In camera la intrare (eu va povestesc despre camera noastra 7A pt ca nu le-am vazut si pe celelate) in partea dreapta sunt utilitatile pt bucatarie: dulap, chiuveta, plita, hota, frigider+congelator.

Bucatarioara este dotata cu tacamuri si farfurii pt 3 persoane, oala, tigaie, ibric si alte cateva chestii utile prepararii micului dejun si poate si celorlalte mese.

In camera se mai afla un sifonier incapator, o comoda cu sertare, o oglinda mare deasupra comodei, si noptierele de la patul martimonial.

Baia este micuta si sincer aici eu as fi investit putin mai mult in sensul ca as schimba perdeaua de la cadita de dus cu o cabina si as pune o gresie si o faianta putin mai noi si mai atragatoare. In rest baia este utilata cu tot ce trebuie adica: chiuveta, wc, dus, sapun si sampon, hartie igienica, feon, 3 proseape mari si trei prosoape mici.

Pe balcon gasiti o masa cu 3 scaune, suport de intins rufe fixat de perete si o galeata cu mop si matura pt curatenia zilnica (in caz de nevoie). Curatenia se face o data la 3 zile si tot atunci se schimba si prosoapele.

Camera beneficieaza si de A. C. gratuit (de regula in Grecia este contra cost) si de un televizor cu posturi evident grecesti dar si cu B. B. C. care merge si nu prea dar unde mai puteti vedea o stire (noi am fost in saptamana cu atentate prin Germania si cu lovitura de stat esuata din Turcia).

Wi-Fi am avut tot gratuit insa reteaua este destul de slaba ca in toata Grecia. Ne-a prins foarte bine insa acest lucru. Nici internetul pe mobl (daca aveti asa ceva) nu merge foarte bine iar semnalul de la telefon se pierde de foarte multe ori in zona aia.

Nu va recomand sa faceti cafea cu apa de la chiuveta pt ca aceasta este sarata. Noi n-am stiut si am baut cafea sarata... in prima zi :D. Cam asta este referitor la cazare.

Curtea este impartita in doua parti: partea dinspre sosea si partea dinspre mare. In partea dinspre sosea gasiti o parcare suficient de incapatoare pt toti clientii hotelului (20 de camere... teoretic 20 de masini).

In aceasta parcare sunt si cativa maslini astfel incat daca aveti noroc puteti lasa masina si la umbra. Tot in aceasta zona mai este si un foisor cu mese, scaune gratar, frigider. In parte dinspre mare, in curtea plina de verdeata cu palmieri si flori gasim umbrele de soare mari cu mese si scaune din plastic dar care imita ratanul.

Tot in aceasta parte a curtii se afla si un dus (am vazut ceva poze dintr-un review mai vechi si este usor modificata zona, eu nu am facut poze). De aici se face si intrarea pe plaja hotelului prin 2 locuri special amenajate delimitarea dintre plaja si curte facandu-se printr-un gard langa care sunt plantati palmieri.

Plaja beneficieaza de 20 de umbrele cu cate 2 sezlonguri si masuta. Dimineata, pana in pranz este umbra peste tot pt ca soarele rasare de undeva din spatele dotelului. Dupa pranz toata plaja este scaldata in soare (dupa cum veti vedea din poze) iar apusul este superb.

La receptia hotelului puteti comanda cafea greceasca, espesso, frappe cu inghetata sau gheata (dupa preferinte), puteti cumpara bere Mythos, inghetata de la Algida sau Nestle precum si o marca autohtona Scandal care este foarteeee buna si pe care vi-o recomand, mai ales pe cea cu vanilie caramel si alune... un deliciu (seamana cu inghetata cu praline de la Nirvana).

In speranta ca acest review v-a placut, va recomand cu drag aceast hotel in sistem studio!

Calatorii placute!

P. S. Site-ul oficial unde gasiti poze, informatii (altele decat cele furnizate de mine), date de contact: studios-meliton.gr/ro/index.html

Trimis de Lale in 01.08.16 15:12:31
Validat / Publicat: 01.08.16 15:50:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Cel mai frumos apus

[01.08.16 15:30:41]

@Lale - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[01.08.16 15:44:58]

@webmaster26 - Buna! Pozitionarea corecta a hotelului este pe aceeasi linie cu hotelul Costa dar in stanga lui (inspre plaja) nu in dreapta, hotelul Costa neavand iesire la mare ci doar la sosea.

[01.08.16 15:58:53]

Asa viata, sa stai si sa te relaxezi. Foarte frumos, felicitari, votat cu placere.

[01.08.16 16:00:37]

@mishu - multumesc pt vot! nu as mai fi plecat de acolo .

[01.08.16 16:36:41]

@webmaster26 - Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 39.96300390 N, 23.92719570 E - CONFIRMATE

Am specificat ca nu acestea sunt coordonatele locului.

[01.08.16 18:35:26]

@Lale - acolo l-am poziționat și noi de prima dată. vezi pe această hartă amfostacolo.ro/harta-grec ... rto-koufo__9758, în același loc meționat și de tine mai sus.

calatorul
[02.08.16 16:49:18]

@Lale - Felicitari pentru frumoasa cazare aleasa si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, Lale, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂMeliton Studios [Porto Koufo]: