ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
MAY-2008

Soare, culori spectaculoase si lava

Santorini este considerata de multi cea mai frumoasa insula a Greciei, raiul pe pamant pentru indragostiti si nu numai, insula cu cel mai spectaculos apus, dar si una din cele mai scumpe destinatii ale Europei. Pentru noi, impresia pe care ne-a lasat-o insula a fost de spectaculos, o e xplozie de lumina, dar si multa ariditate, enorm de multe flori si... alb, mult alb, foarte mult alb, culoare ce se revarsa de jur imprejur, te invaluie, te imbata si care impreuna cu celalalte culori prezente pe insula alcatuiesc o simfonie unica, ce naste "vederi" specataculoase, de neegalat.

Imi aduc aminte, de momentele in care cautand informatii despre insula, inainte de plecare, am intrat pe un forum grecesc punand diverse intrebari moderatorilor de acolo, despre Santorini, mentionand si ca sunt doar un novice, aflat la prima excursie in Grecia, avid de cat mai multe informatii. Raspunsul moderatorilor a venit prompt, detaliat la fiecare intrebare, culminand cu o frumoasa concluzie care in traducere libera ar suna cam asa: daca e prima ta excursie in Grecia probabil ca ai sa te indragostesti nebuneste de Santorini, dar vei divorta de restul Greciei. E drept ca nu prea am inteles atunci ce a vrut sa zica, nu gaseam sens in cuvintele lui, abia contactul de mai tarziu cu continentul sau cu restul insulelor m-a luminat.

Primul "spectacol gratuit" l-am avut pe feribot, o data cu apropierea de insula, cand am trecut pe langa Oia, ca un magnet privirile celor catorva sute de persoane aflate langa noi, dar si a noastre indreptandu-se spre colturile stancoase pe care zac aruncate o gramada de cladiri albe, ce parca stau sa cada in golf. Nici plecarea din port nu s-a lasat mai prejos drumul care urca de aici dezvaluie peisaje ametitoare, lasandu-ti impresia de multe ori ca stai suspendat de un fir invizibil deasupra golfului.

Accesul pe insula se face pe apa cu ferry din Creta sau Pireu in special, sau cu avionul, aeroportul fiind situat la aproximativ 8 km de capitala Fira, intre localitatile Kamari si Monolithos.

Insula are resurse de apa extrem de limitate, cateva izvoare care insa nu fac fata pentru consumul localnicilor, apa folosita este in principal apa de ploaie stocata in rezervoare in timpul sezonului ploios, pe care le veti gasi pe toate cladirile, dar o parte importanta este adusa pe mare in tancuri de apa.

Agricultura insulei e mai putin dezvoltata datorita climatului secetos, dar solul vulcanic ajuta la producerea unor struguri deosebiti si care duc la obtinerea unui vin special, va recomand in special cel dulce, e unul din cele mai bune baute de mine vreodata. Totodata sunt vestite rosiile de pe insula mici si cu un gust deosebit sau ceapa, dulce si lipsita de taria cu care suntem noi obisnuiti.

Insula ofera preturi pentru toate buzunarele, nu mi s-a parut o destinatie scumpa, fata de alte locatii din Grecia, chiar unele preturi mi s-au parut mult mai mici decat in Corfu de exemplu. E drept poate fi si destinatia sejururilor de 2000 de euro, dar poate multumi si bugete de doar 4-500 de euro, dar nu voi intra in mai multe detalii pentru a nu starni polemici.

Timpul scurt petrecut nu ne-a lasat sa exploram insula in voie, reusind sa descoperim doar un fragment din ea si mai exact zona centrala a insulei. Cateva din localitatile vizitate:

Perissa si Perivolos

Perissa - este o mica localitate situata in partea de sud-est a insulei, o asezare noua mai putin locuita, dar care se anima in sezon, atipica fata de restul insulei. Cladirile noi ridicate, mai mult in scop turistic (mici hoteluri, magazine, taverne si putine case) fac nota discordanta cu restul cladirilor de pe insula, mult mai traditionale, dar sunt la fel de frumoase. Localitatea este de altfel o asezare pur turistica, de altfel o exploatare reusita a plajei de aici, pusa foarte bine astfel in valoare. Asezarea este lipita de Mesa Vouno, o stanca ce iese din mare si care adapostea pe cumile ei vechiul oras Thera, stanca superb luminata noaptea.

Perivolos - este mai mult o plaja decat o asezare, celebra pentru nisipul ei negru, dar si pentru party-urile chill ce au loc aici vara, aici aflandu-se si unul din cele mai faimoase cluburi de muzica chill din Europa. Plaja e o continuare a plajei din Perissa, iar frumusetea culorilor apei este celebra, multi asemuind acest colt al insulei cu Caraibele, totodata este si cea mai amenajata plaja din Santorini.

De-a lungul plajei din Perissa si Perivolos veti gasi multe cluburi, taverne, baruri, celebre in special pentru fructele de mare, dar si pentru specialitatile din peste. Totodata aceasta parte din insula atrage in special tinerii in cautare de distractie, fiind o destinatie predilecta pentru acestia si un loc excelent pentru practicare de diverse sporturi nautice.

In Perissa veti gasi una din cele mai mari biserici de pe insula Biserica "Sfintei Cruci", iar in apropiere se afla manastirea din Perissa, ridicata in secolul XIX pe locul unei vechi biserici "Aghia Irini".

Emporio

Localitatea este asezata pe un platou in partea centrala a insulei si este una din localitatile cu populatie mai numeroasa a insulei, peste 1000. Deosebit de frumos, este satul vechi, cu stradute mici si case alb cu albastru tipic pentru insula, impodobite cu foarte multe flori. Emporio a fost una din cele cinci asezari fortificate ale insulei pe vremea ocupatiei venetiene, vestigiile castelului medieval - Mesana, ramanand vizibile pana azi. Chiar daca nu se afla langa plaja, satul ofera o priveliste deosebita asupra zonelor de coasta din estul sau vestul insulei.

Localitatea este preferata de turistii cu buget mai mic, dar care doresc sa se afle in apropierea vietii tumultoase din Perissa/Perivolos si a distractiilor de aici, preturile aici fiind mai mici decat cele din localitatile aflate de-a lungul plajelor.

Fira (Thira)

Este capitala administrativa a insulei incepandu cu secolul XIX si una din cele mai frumoase asezari de pe insula, loc al unor peisaje de vis, "tip vedere", dar si un important centru comercial, din pacate in mare cu preturi mai ridicate, decat in restul insulei.

Orasul e animat din plin de turisti in special in perioada mai-octombrie, dar si in restul anului, atrasi si de straduinta localnicilor de a pastra obiceiurile locale. Cateva din cele mai importante hoteluri de pe insula, dar si cele mai scumpe se afla aici, cu cat mai spectaculoasa e privelistea asupra Calderei cu atat creste exponential si pretul camerei.

Cateva din obiectivele ce merita a fi vazute, odata ce ajungeti aici:

- cele aproximativ 600 de scari intre Fira si micul port de jos, care merita coborate/urcate macar o data, de ce nu chiar calare pe magarusi, iar daca aveti timp suficient incercati si telecabina;

- stradutele mici si intortocheate din orasel, pe care nu circula masinile, pline de magazine pentru turisti si care se strecoara cu greutate printre casele mici albe cu geamuri si usi albastre;

- Mitropoleos care ofera o panorama superba asupra vulcanului, a golfului, dar si asupra coastei;

- muzeul de arheologie, care adaposteste descoperirile arheologice de la Mesa Vouno sau Akrotiri;

- bisericile ortodoxe si catolice, superbe lacase de cult: Biserica Ortodoxa Metamorphosis, Biserica Ayios Minas, Biserica Catolica a Ordinului Dominican, etc;

- incercati si aici un apus de soare, deasupra vulcanului, nu e cu mult mai prejos fata de apusul din Oia.

Din categoria localitatilor pe care nu le-am vizitat, dar pe care le voi aminti aici pe scurt:

Oia

Este asezarea apusurilor de soare spectaculoase, cea mai faimoasa particica din Santorini, situata in nord-vestul insulei pe varful unui colt de stanca. In jurul acestor apusuri s-a dezvoltat o adevarata industrie turistica, care speculeaza la maxim frumusetea coplesitoare a zonei. Celor ajunsi aici le recomand si vizitarea Muzeului Maritim.

Imerovigli - este o alta localitate situata in vestul insulei, acaparata de turistii atrasi si aici de frumusetea peisajului, dar si o destinatie mai exclusivista.

Kamari - situata dincolo de Mesa Vouno in partea de est a insulei este o alta destinatie preferata de turisti, dar fata de celelalte zone turistice aceasta e mai familiala.

Alte locuri/lucruri de vazut, de facut pe insula:

- vizitati vechea Thira de pe Mesa Vouno;

- vizitati excavarile de la Akrotiri;

- faceti o excursie cu vaporul pana la vulcan;

- vizitati Muzeul Vinului;

- faceti plaja pe nisipul de la Red Beach, celebra plaja cu nisip de culoare rosie;

- si poate cel mai spectaculos lucru dupa apusul din Oia, incercati o cina romantica in Fira deasupra Calderei, intr-unul din localurile de aici, sau savurati un pahar de vin dulce intr-o piscina situata la cateva sute de metri deasupra golfului.

Ca o concluzie personala, cred ca este destinatia care m-a marcat cel mai puternic, desi nu i-am vazut decat o parte mica din frumuseti, amestecul de culori si aici amintesc in special albul si albastrul insulei si culorile tulburatoare ale golfurilor, impresionandu-ne profund si convingandu-ne sa ne reantoarcem aici cat mai curand.

Trimis de danoradea in 25.02.10 21:25:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Santorini - plaja din Perissa

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.02.10 21:44:21]

dupa ce la Akrotiri s-a prabusit un mal de pamant cauzand astfel moartea unui turist, situl arheologic a fost inchis, nu se stie cand va fi redeschis, Kamari si Imerovigli nu au nimic spectaculos, iar ghidul grec a exagerat spunand ca vei divorta de Grecia dupa ce vezi Santorini, sa nu uitam ca Santorini este doar una din cele 31 de insule cicladice, cea mai mediatizata, dar luata ca un tot unitar, nu neaparat cea mai frumoasa! Toata astea nu ma fac insa sa nu apreciez randurile scrise de tine, din punctul meu de vedere excelente, felicitari!

[25.02.10 22:03:07]

un alt review-candidat cert pentru viitoarea rubrica 'mini-ghiduri AmFostAcolo'... Super-utila prezentarea, bravo si din partea mea.

biancuta
[25.02.10 22:08:01]

O descriere foarte amanuntita a insulei, cu foarte multe posibilitati de vizitat. Asa cum spuneai si tu, (eu doar am auzit) toate casele sunt albe cu pervaz albastru iar bisericile albe cu cupola albastra. O zona de vis, pentru care iti dau un vot!

corinne
[25.02.10 22:09:31]

Imi pare rau ca am pierdut excursia din Santorini cand am fost in Creta, se vede ca aveam ce vizita.

Utile informatii si detaliate...Felicitari pentru excursie!

ancamariagadea*
[25.02.10 22:13:20]

Frumoase cuvintele tale! Santorini este o destinatie frumoasa. Ai votul meu.

Din pacate, frumoasele sate "cocotate" pe stanca: Oia, Fira si Imerovigli sunt destinatii exclusiviste si...foarte scumpe. Mai pe romaneste se numesc "fitze" Arhitectura lor este una deosebita, chiar merita vazute insa, ceea ce vreau sa spun este ca aici cazarea este foooooooooorte scumpa. Si nu doar cazarea. In schimb, pe partea vestica, partea joasa, cu plaje, in Kamari sau Perissa, preturile sunt rezonabile.

Si mie mi-a ramas Santorini in suflet desi sunt in asentimentul lui Cristian_h cand spune ca este mai mediatizata decat alte insule care sunt, poate, mai frumoase. Sunt convinsa ca Cristian_h, avand o vasta experienta la capitolul Grecia, poate face mult mai bine comparatii. Totusi, pentru mine, Santorini ramane un loc special.

Si da, Akrotiri s-a prabusit in 2005 si de atunci este inchis. Nici eu nu am putut vizita situl arheologic in iunie 2009.

Ceea ce as vrea sa mai completez este faptul ca Santorini are, mai nou, o statie de desalinizare a apei. Aceasta apa este doar pentru uz casnic, nefiind potabila.

[25.02.10 22:31:45]

am atasat aceasta melodie , danoradea daca nu esti de acord schimbam imediat !

ancamariagadea*
[25.02.10 22:54:24]

Se poate vota si melodia? E minunata, ma trec fiorii ascultand-o!

[25.02.10 23:31:50]

eu o ascult doar a 5-a oara, dar tinand cont de faptul ca am mai dat peste aceasta melodie intr-o alta seara si de 'lista TO DO' de acum, cred c-o sa-mi depasesc un record personal de 'numar de ascultari / melodie'

[25.02.10 23:41:31]

Web excelenta melodia, chiar te rog sa o lasi, mi-a mers la inima si mi-a trezit amintiri... dar va veni si momentul in care am sa ma pot intoarce.

Nu voi intra in polemica cu nimeni pe subiectul Santorini, toate cele mentionate de mine mai sus au venit din suflet, desi mi-a fost destul de greu sa scriu despre insula. Cred ca e una din destinatiile unde o poza nu face o mie de cuvinte, ci TOTUL.

Referitor la Akrotiri, stiu ca site-ul arheologic este inchis din 2005 incoace, datorita unui accident, dar se estimeaza ca in luna iunie a acestui an, exista posibilitatea de a deschide o parte din site, de aceea l-am trecut la "must see"

Nu am sa comentez nici despre Kamari nici despre Imerovigli, deoarece nu am fost acolo, doar Imerovigli l-am vazut din Fira, dar putinul pe care l-am vazut trebuie sa recunosc ca mi-a placut.

Nu am vazut toata Grecia nici toate insulele ei, dar daca tin cont de ceea ce am vazut, eu personal am sa-i dau dreptate moderatorului, desi recunosc ca pe de alta parte e greu sa faci comparatie intre insulele grecesti, fiecare e unica in felul ei si comparatiile in general nu-si au rostul.

Cat priveste Cicladele, cu exceptia insulei Santorini am vazut doar un pic din Ios, dar consider ca insuficienta acea ora pentru a-mi face o parere.

Cat priveste preturile, facand o comparatie cu insula Corfu, pe care am vizitat-o in septembrie, aici preturile au fost mai mari cu 10-15%, chiar am ramas uimiti, stiut fiind faptul ca nu e considerata o destinatie scumpa ci una din cele mai accesibile.

In rest Santorini are preturi pentru toate buzunarele, totul depinde de turist si anume cat vrea sa cheltuie aici.

Sa nu uitam ca Santorini traieste strict doar din turism, productia de bunuri este insignifianta, totul se aduce de pe continent sau de pe celalalte insule, insula nu produce mai nimic in afara de servicii, servicii pe care stie sa le vanda extrem de bine... , ceea ce ar trebui poate sa invatam si noi mai devreme sau mai tarziu.

Si nu in ultimul rand DA! este o destinatie de fite, pentru bosorogi nordici, cu card-uri no limit insotiti de frumuseti blonde est-europene, dar eu cred ca sus pe Mitropoleos, si ei si eu am vazut acelasi lucru...

molko*
[25.02.10 23:43:17]

a sosit bonusul.. frumos despre Santorini, mie totusi mi s-a parut mai spectaculoasa in pozele din prezentarile initiale (vazute inainte de a fi acolo) decat realitatea. Eu sunt ff curios insa daca grecii vor reusi sa treaca peste greutatile (uriase) economice actuale si ce se va intampla cu turismul in tara asta

[26.02.10 00:00:32]

Eu cred ca vor trece si peste aceste neajunsuri, in special cei care traiesc din turism nu cred ca vor fi prea afectati. Si eu, si tu, si ceilalti vom continua sa mergem in Grecia pentru motive pe care nu le mai insir aici si vom continua sa cheltuim bani, asa ca pentru cei din turism nu se intrevede o perioada prea dificila. problemele sunt si la ei in sectorul bugetar.

Pacat ca o mare parte din incasarile din turism se pierd si la ei in economia subterana, evaziunea fiscala fiind in floare in micile afaceri de familie care gestioneaza peste 60% din incasarile din turism.

sbacau
[27.02.10 10:12:13]

foarte util...

se spune ca daca mergi cu o femeie in Santorini pentru prima data, aceea femeie iti e harazita...cu ea ramai.

punctaj si de la mine

[27.02.10 10:34:03]

sbacau, ai dreptate , asa am patit si eu, prima iesire cu prietena mea de atunci a fost in Santorini, azi imi este sotie...

sbacau
[27.02.10 11:00:34]

...norocul tau dane...iti dai seama sa fii insurat si sa nu mergi cu sotia? cam ce bataie mananci?

decebal12345
[12.04.10 20:45:08]

Foarte util review, multumesc.

ancamariagadea*, biancuta, corinne, danoradea, decebal12345, molko*, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: