ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 13.07.16
JUL-2016

Către satisfăcător

Mallorca - un colţ de paradis care trebuie descoperit

Acum o saptamana m-am intors din cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o vreodata. Planificata si achizitionata inca din ianuarie, vacanta in Mallorca a fost un vis implinit.

Am stat 7 nopti, de pe 15 iulie pana pe 22, iar toata distractia a costat 5500 lei (55 milioane) pentru doua persoane, asta insemnand bilete de avion, cazare (hotel de 3 stele, mic dejun si cina - voi face un review separat pentru hotel), transport aeroport-hotel si hotel-aeroport + asistenta turistica.

Pe langa asta, am mai luat la noi 550 de euro pentru excursii, masa de pranz (desi am servit pranzul doar o data sau de doua ori), suvenire si alte prostioare. Ne-am intors cu aprox. 100 de euro inapoi :D Copilasi cuminti.

Voi face un rezumat pentru fiecare zi. Urmeaza un text lung (rezumat lung, haha) pentru ca imi place sa scriu si pentru ca vreau sa va fie de folos.

Ziua 1 - El Arenal

Am aterizat in Mallorca la ora 11:00 dupa un zbor placut, cu mici turbulente, dar nu deranjante. Temperatura era de 24 de grade, ciudat pentru Mallorca, afland ulterior ca a fost furtuna cu cateva zile inainte si de aici temperatura modesta. Totusi, real feel-ul era de 30 de grade, deci nu a fost nicidecum racoare. Oricum, in urmatoarele zile au fost temperaturi de la 30 de grade in sus, fiind insuportabil sa stai intins pe plaja la orele 2-3. Revenind la aterizare, de la aeroport am fost preluati de ghidul de la agentie, care ne-a indicat autocarul ce avea sa ne conduca spre hotelul unde aveam cazarea, hotelul Ipanema Park, statiunea Arenal sau raiul nemtilor, as putea spune. Da, asa cum probabil ati auzit, nemtii au o pasiune pentru aceasta parte a insulei. Sunt asa de multi incat ofertele sunt scrise in limba germana, promoterii de la cluburi te abordeaza in germana (ca si cum ai fi in Germania, nu in Spania...), ba chiar si meniurile de la unele terase erau in germana. Probabil, daca ati cautat informatii despre Arenal, ati auzit si ca acesti nemti sunt foarte galagiosi, drogati, betivi, periculosi etc. Ei bine, da, beau mult, din niste galeti in care amesteca multe bauturi alcoolice, dar pentru noi nu au fost un deranj, ba din contra, chiar ne-au amuzat. Totusi, ne-au trezit in vreo doua nopti (am avut camera cu vedere la strada), faceau galerie, nu si-au revenit dupa Euro :)). Din fericire, la hotelul Ipanema unde am stat cazati, nemtii erau destul de linistiti. Totusi, este de notat faptul ca noi suntem un cuplu de 21 de ani. Nu as recomanda unei familii cu copii mici aceasta statiune.

Intrucat check in-ul se facea la ora 14:00, am luat rucsacul in spate si am plecat sa exploram statiunea. Desi ni s-a spus ca Arenal este cea mai urata zona din Mallorca, noi am fost placut surprinsi de plaja enorma, curata, plina de palmieri si cu apa cristalina. Totusi, plaja arata asa bine doar aproape de hotelul Ipanema, in zona Clubului nautic Arenal. Tot legat de apa, este enervant de mica, am mers o gramada pentru a-mi ajunge la solduri. Legat de preturi, cred ca sunt cele mai mici comparativ cu restul insulei. La o terasa pe faleza cola era 2,2 euro, sangria 3,5 euro, iar pizza 7 euro. La magazin apa la 2l era 1 euro. Arenal este plin de magazine, deci nu va faceti griji daca o sa uitati ceva acasa; au de toate.

Ziua 2 - Palma de Mallorca

In primul rand, sunt de parere ca cine vine in Mallorca cu gandul de a sta doar in statiunea unde s-a cazat, vine degeaba, sau cel putin, risipeste multi bani. Este o insula prea frumoasa si diversa pentru a sta doar de leneveala pe cea mai apropiata plaja. Am tot citit reviewuri ale oamenilor care au fost in Arenal si au concluzionat ca au fost dezamagiti de Mallorca. Ce pot sa spun, pacat de banii de avion si de cazare. Chiar si ghidul de la agentie ne-a spus ca in Mallorca nu platesti serviciile, ci minunatia de peisaje. De aceea, cazarile nu sunt tocmai ieftine (desi noi am gasit un pret chiar ok, parerea mea). Nu va asteptati sa fiti tratati ca in Turcia si sa vedeti numai resorturi de lux ultra all inclusive.

Un sfat: inainte sa plecati, ar fi bine sa cititi cat mai multe impresii pentru a va face un program prestabilit si sa stiti ce este de vazut. Desi am facut asta, evident ca nu am avut timp sa vad chiar tot ce imi notasem, dar am reusit sa vad ce imi doream cel mai mult. Prin urmare, cum sa vii in Mallorca fara sa vezi capitala? Asadar, iata-ne in a doua zi cautand autobuzul spre Palma. Va sfatuiesc sa il luati pe cel de langa un McDonalds pentru ca acela venea cel mai des (numarul 25). Pretul unui bilet este de 1,5 euro.

Am coborat in statia de langa catedrala pentru ca inca din autobuz am observat-o si abia asteptam sa o vizitez. Nu am intrat inauntru pentru ca, personal, nu imi place sa vizitez catedrale, manastiri, biserici pe interior, insa am stat cel putin o ora sa admiram minunata arhitectura. Apoi, am plecat spre centru, explorand niste stradute micute si foarte inguste. Ajunsi in centru, ne-am bucurat foarte tare de faptul ca peste tot era umbra tinuta de multi copaci inalti si bine ingrijiti. De-o parte si de alta a promenadei sunt multe magazine: de la Louis Vuitton la Zara si H&M. In continuare, am mers unde ne-a dus instinctul si am ajuns intr-un mall cu 5-6 etaje, avand sus un skybar, unde evident ne-am oprit. Acolo am admirat orasul de sus si, bineinteles, din nou catedrala, si am servit niste gustari si cafea. Ni s-a parut foarte dragut faptul ca pe nota scria ca nu este nevoie de bacsis intrucat cea mai mare rasplata pentru ei este ca suntem clientii lor. Evident, am lasat bacsis :)) Se pare ca functioneaza psihologia inversa. Din pacate, nu imi amintesc numele mallului sau a skybarului.

Pentru intors in Arenal, tot autobuzul 25.

Ziua 3- Es Trenc

Aceasta a fost ziua mea preferata. De cand vazusem pozele cu Es Trenc, am zis ca neaparat trebuie sa ajung acolo. Am cumparat excursia in Es Trenc din Arenal, de la un butic pentru excursii cu 15 euro (doar drumul dus-intors, fara ghid, opriri, explicatii si alte asemenea, fiind o excursie individuala).

Despre Es Trenc am citit pareri diferite, insa, daca intotdeauna ati dorit sa ajungeti in Caraibe, aici este locul care poate inlocui oarecum acest vis. Apa are o culoare de nedescris, este un turquoise minunat, foarte cristalina, iar nisipul este alb. Trebuie sa va precizez faptul ca autocarul o sa va lase in zona turistica, care nu a fost pe gustul meu intrucat era multa lume, iar plaja era amenajata cu sezlonguri, nu salbatica si izolata asa cum auzisem eu despre Es Trenc. Asa ca, am mers putin mai departe si am ajuns in locul in care vazusem pozele pe internet. De asemenea, am vazut si nudistii despre care vorbeste toata lumea, haha. La inceput ni s-a parut aiurea, dar apoi ne-am obisnuit cu ei. Oricum, nu va asteptati ca este o plaja a nudistilor; erau mai multi oameni imbracati in costume de baie decat nudisti, dar totusi ei exista, iar pentru cei foarte deranjati de acest lucru, exista acea zona turistica de care v-am spus. Ca tot am ajuns aici, trebuie sa va spun ca doar in acea zona mai amenajata exista un barulet/restaurant, deci va sfatuiesc sa va luati apa si mancare la voi, si de asemenea si o umbrela pentru ca autocarul vine abia la ora 18:00, iar pe acea plaja nu exista palmieri care sa faca umbra. Revin la descrierea apei si va spun ca nu stiu ce alt loc din Mallorca este mai bun pentru snorkelling. Noi am venit cu echipamentul de acasa si ne-am distrat pe cinste. Am inotat cu tot felul de pestisori si am vazut chiar si un crab.

Ziua 4- Sa Calobra, Torrent de Pareis

Aceasta a fost prima excursie organizata pe care am cumparat-o tot de la un butic pentru excursii din Arenal si s-a numit "Turul insulei". A costat 55 de euro si a meritat fiecare banut. In drumul spre Torrent de Pareis am facut mai multe opriri, am mers cu autocarul, cu un tren de epoca asemanator cu Mocanita noastra, cu un tramvai deosebit si cu vaporul, pe tot parcursul excursiei fiind insotiti de un ghid care vorbea 4 limbi: spaniola, germana, franceza si engleza.

Dupa toata aceasta aventura, am fost lasati de vapor aproape de Torrent de Pareis si ni s-a spus ca avem o ora si 40 de minute pentru balaceala sau servit pranzul, ceea ce ni s-a parut suficient. Dupa ce am strabatut doua tuneluri prin munte, am ajuns la Torrent de Pareis, celebra plaja pietruita aflata intre doi munti. Era un peisaj de nedescris si imi pare rau ca nu am putut sa fac poze prea bune, dar va recomand sa cautati pe internet si veti ramane uimiti. Fiind la munte, apa a fost cam rece, dar la cat de frumoasa era, nici nu mai conta.

Intr-adevar, o ora si 40 a fost suficienta pentru balacit, dar nu si pentru uscat, pentru ca ne-am urcat cu costumele de baie fleasca in autocar si am inghetat de la aerul conditionat (printr-o minune, nu am racit). Daca la dus am strabatut muntii cu trenul, la intors am mers cu autocarul pe celebrul drum Sa Calobra (denumirea vine de la un sarpe, ceea ce nu este de mirare). Drumul este mult mai periculos decat Transfagarasanul, in sensul ca serpentinele sunt foarte abrupte, iar benzile sunt foarte inguste. La fiecare serpentina, masinile trebuie sa opreasca pentru a se asigura ca nu vine nimeni pe contrasens, intrucat nu au loc doua masini. Asadar, daca nu aveti experienta in condus sau conduceti in stilul "ma bag ca doar trebuie sa ma lase", sau pur si simplu vreti sa stati linistiti, va recomand sa mergeti cu autocarul.

Tot in aceasta excursie, am vizitat o biserica "universala" aflata in localitatea Lluc. Spun universala pentru ca a fost construita sa arate pe exterior ca o casa simpla, fara niciun stil anume care sa duca cu gandul la vreo religie, iar inauntru era o impletitura de stiluri (desi am spus ca nu imi place sa vizitez biserici pe interior, am vizitat-o pentru ca asa ceva nu am mai vazut). Icoanele erau in stil ortodox, se regaseau bancute precum la catolici, iar pe pereti se puteau observa rugaciuni in araba. Foarte interesanta mi s-a parut ideea, de biserica a tuturor. Am ajuns la hotel in Arenal teferi si foarte fericiti pentru ce am vazut.

Ziua 5- Illetas

Aceasta a fost o excursie pe cont propriu. Ce-i drept, plaja nu este asa celebra, insa eu si prietenul meu vazusem cu luni bune inainte cateva imagini de aici si ni s-a parut foarte dragut. Pentru a ajunge din Arenal din Illetas, trebuie mers in Palma cu 25, iar de acolo va orientati pe harta autobuzelor pusa la dispozitie in fiecare statie, si luati autobuzul spre Illetas (capat de linie). 1,5 euro spre Palma+ 1,5 euro spre Illetas.

Plaja din Illetas este micuta, de aceea ne-a si placut, este mai putin sufocata de turisti pentru ca nu este asa celebra. De-o parte si de alta a plajei sunt stanci (nu foarte inalte) de pe care puteti face plonjari in apa. Apa avea si aici o culoare deosebita de ce vazusem pana atunci, moment in care mi-am dat seama de farmecul Mallorcai : nu ai cum sa te plictisesti pentru ca totul este atat de divers!

In Illetas am servit si pranzul pentru ca imi propusesem eu sa mananc specialitatea lor si anume Paella. Restaurantul unde am mancat se numeste Balneario Illetas, se afla pe plaja si este mereu full. Trebuie sa stai la coada pentru un loc. Intr-adevar, mancarea a fost excelenta, la fel si servirea, insa foarte scump. O masa (o portie mare de paella + doua cola) a fost 40 de euro. Desi doar eu imi doream Paella, prietenul meu a fost "obligat" sa-si ia pentru ca, fiind facuta intr-o tigaie enorma, nu serveau decat pentru cel putin doua persoane. Interesant este ca in meniu scria "Mixed Paella- 16 euros", iar cu un scris micut "price per person/ min 2 persons". Si uite asa am dat 40 de euro, niste bani pe care in Romania nu i-am fi dat vreodata pe o masa pentru doua persoane :)) Cel putin, a fost foarte bun.

Ziua 6- Alcudia si Formentor

Aceasta a fost a doua excursie organizata cu ghid si a costat 33 de euro (de la acelasi butic). De data aceasta ghidul vorbea 5 limbi straine, adaugand la cele mentionate la Sa Calobra si italiana. Fiind miercuri, am avut ocazia sa vedem targul traditional din Sineu unde se vindeau diverse lucruri, de la mancare la pielarie. Ne-am continuat drumul si am ajuns pe Playa de Formentor, a doua preferata a mea dupa Es Trenc. Se deosebea prin faptul ca in fata aveai marea, in spate aveai padure, iar in lateral muntii. Un peisaj mirific! Mi se parea foarte linistitor faptul ca puteam sta pe plaja la umbra unui copac inalt si admira minunatiile naturii. Am avut la dispozitie 3 ore jumatate pentru a sta la plaja. Ca si in Illetas, si aici erau restaurante, insa am preferat ca in acele 3 ore sa ma balacesc, deci nu va pot recomanda nimic. La intoarcere, am luat vaporul spre Port de Pollenca, iar de acolo, am mers spre autocar care ne-a intors in Arenal.

Ziua 7- Arenal

Desi aveam planuit pentru aceasta zi Cala d'Or, cand a sunat alarma la ora 7 jumatate (singurul autobuz pleca la 9, urmatorul plecand abia la 16), am oprit-o si am zis sa ne culcam la loc. Se acumulase oboseala din toate excursiile anterioare si am decis ca ultima zi sa o petrecem in Arenal relaxandu-ne si cumparand ultimele prostioare. Mi-am facut si niste codite la o tanti din Africa pe care am dat 15 euro si pe care le mai am si acum.

Chiar daca in fiecare seara ne-am plimbat prin Arenal, abia in ultima zi am mers foarte mult si ne-am dat seama cat de mare este statiunea. Dupa ce treceti de nebunia cluburilor, gasiti magazine cu haine/accesorii la preturi accesibile.

Aceasta a fost vacanta noastra in Mallorca. Imi este deja foarte dor si chiar daca as merge 10 ani la rand, nu stiu daca as reusi sa vad fiecare particica din aceasta insula minunata. Va repet, daca ajungeti in Mallorca, este pacat sa stati intr-un singur loc. Explorati, o viata avem!

Trimis de andreea2995 in 31.07.16 23:56:19
Validat / Publicat: 01.08.16 10:46:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 15819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea2995); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Es Trenc

webmaster45 [01.08.16 00:25:58] »

@andreea2995: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [01.08.16 10:52:13] »

mishu [01.08.16 11:40:43] »

Ti-ai facut debutul pe AFA cu un mini ghid care te obliga de acum incolo. Minunat povestit totul, cu umor si cu entuziasmul dat de varsta. Vorbesc ca o mama de baieti de 16 si 21 ani si mi-i imaginez cum ar fi petrecut ei acolo.

In rest pot spune ca mi-a placut ca ai povestit ce ai facut si cu sfaturile de rigoare.

O destinatie minunata la care am tras si eu cu ochiul dar deoacamdata am ramas la acest stadiu, astfel incat imi clatesc ochii cu pozele tale.

Felicitari, votat cu mare placere.

Floryn81 [01.08.16 12:41:39] »

@andreea2995 - Un articol de debut care nu poate trece neobservat. Ai prezentat locuri frumoase și numeroase amănunte interesante care vor folosi și altora cu siguranță în planificarea unui sejur în Mallorca. Fotografiile sunt și ele foarte reușite.

Ne bucurăm că îți place să scrii (mulți adoră să citească despre locuri faine ), așa că așteptăm și alte impresii!

Păcat că nu pot vota articolul decât o dată! Felicitări!

Carmen Ion [01.08.16 13:08:46] »

@andreea2995 - Excelent articol de debut, asezonat cu fotografii frumoase! Felicitări!

dorgo [01.08.16 14:52:42] »

Eu cand am vazut prima poza, mi-au dat lacrimile de jale si de ciuda, pentru ca palmierii n-au prins radacina pe litoral in 2002! Ideea ministrului Agathon de-a "mallorciza Mamaia" a fost excelenta, caci mare si soare si cer albastru si umbrelute multicolore si sezlonguri si nisip fin exista si pe la noi. Da, da! Palmieri pe plaja puteam s-avem si noi, dar cred ca s-a gresit locatia, acestia trebuiau plantati mai la sud, la Vama Veche, direct in debordantele ghene de gunoi.

andreea2995 [01.08.16 15:11:15] »

@mishu - Multumesc din suflet!

andreea2995 [01.08.16 15:29:18] »

@Crazy_Mouse - Multumesc mult! Inseamna foarte mult pentru mine.

andreea2995 [01.08.16 15:35:00] »

@Carmen Ion - Multumesc mult!

irinad [01.08.16 17:09:09] »

@andreea2995 - Am venit cu SB pentru un frumos articol de debut. Și de poze, ce să mai zic, sunt superbe!

gettyy [01.08.16 19:58:26] »

@andreea2995:

Felicitări pentru un review de debut foarte bun!

Te mai aşteptăm şi cu alte articole.

... Mallorca este o destinație mult râvnită de mine... !

ciprian.dima [01.08.16 21:47:11] »

Nu trebuie sa va mire numarul mare de germani si "infrastructura" pregatita de spanioli pentru primirea acestora. In Germania, Mallorca este considerata ca fiind al 17-lea Land.

andreea2995 [01.08.16 22:54:45] »

@ciprian. dima - Haha, auzisem si eu asta cu al 17-lea Land.

andreea2995 [01.08.16 22:58:43] »

@gettyy - Multumesc! Sper sa ajungeti acolo foarte curand!

danamandache [01.08.16 23:27:55] »

Felicitari pentru articol!

andreea2995 [02.08.16 11:29:46] »

@irinad - Multumesc mult!

andreea2995 [02.08.16 11:33:12] »

@danamandache - Multumesc!

dorgo [02.08.16 13:23:39] »

@ciprian. dima - Inainte de '89 si litoralul nostru cu un Olimp ce rivliza, ca amplasament, cu Nisa, cu firma Neckerman (si TUI parca) care aducea valuri-valuri de turisti gremani, era un mini-land german. Acum din pacate, Olimpul a murit, in curand balariile vor acoperi si complexul Belvedere, poate chiar si hotelul Matamures unde ma cazam eu de obicei cu ecipele sportive (la Belvedere nu aveam acces, nu ajungea oricine). Spaniolii au mii de kilometru de litoral pe care il intretin ca lumea si-l concesioneaza mai ales popoarelor nordice ce nu prea vad soarele iar noi avem 120 Km de litoral care stim noi cum arata... Nemtii au deja resorturi proprii pe care le inchiriaza sau vand chiar si in Bulgaria, unde au manageriat litoralul cativa ani ani.

andreea2995, ciprian.dima, danamandache, dorgo, gettyy, irinad, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: