ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2016
DIN: romania
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2016

Creta cu masina personala

Impatimiti de Grecia cum suntem, dupa 10 ani de vizite pe teritoriul continental si mai ales pe insulele ei, nu puteam rata Creta! Personal mi-am dorit-o de mult si am primit tot timpul referinte deosebite despre ea.

Asadar am stabilit un concediu de 10 zile in Creta impartit in 2 pentru a acoperi cat mai usor ceea ce era de vazut in fiecare parte : 5 nopti in zona Heraklion, Agia Pelagia (hotel Sunday Life - deosebit! dar despre cazari voi detalia la cerere sau daca am timp, in alta rubrica) si 5 nopti in zona Chania, Kalyves (Nostos studios – foarte bine).

Fiind concediu, totusi nu am alergat pe drum; am avut destule cazari intermediare, plecat vineri, dupa munca:

1. Veliko Tarnovo – Hotel Akvaya – foarte ok, asta pentru ca Giurgiu nu ofera nimic bun la preturi rezonabile, am luat mai ieftin si mult mai bun la vecinii bulgari! 2. Volos – hotel Phillipos (acceptabil, dar in mijlocul galagiei) 3. o noapte pe ferryboat Pireu – Heraklion. Plecati la 9 seara din Pireu, ajunsi la 6 dimineata in Creta. La intoarcere am luat ferry din Chania catre Pireu si am ramas 2 nopti in Atena (hotel Oscar) pentru ca inca nu ajunsesem sa vedem minunatele comori ale Atenei.

Ce am reusit sa bifam in primele 5 zile din zona Heraklion: Diktaion – pestera lui Zeus pe platoul Lasiti (peisaj de vis pe drum, pestera ok, adanca si foarte rece dar nu mai presus de unele pesteri de-ale noastre), Hersonissos, plaja – relaxanta statiune Matala (superba zona pentru cei … iubitori de Vama, sa zicem, cu o atmosfera nonconformista unde voiai parca sa ramai pe veci), Plaja Vai cu padurea ei naturala de palmieri – reprezentativa si deosebita! Agios Nikolaos- oras foarte frumos, turistic, agitat, Elounda (o bijuterie! dar scumpa precum una si evident am luat vaporas din Plaka catre ultima colonie de leprosi – fortul Spinalonga – superb! Cretaquarium – acvariul destul de reusit al Cretei. Knossos – un mare vis personal « rasuflat » intr-un kitsch galagios si aglomerat – dar e posibil sa fiu subiectiva. Simbolul sau e de mai mare prêt decat parerea mea….

In cea de-a 6 a zi am plecat catre urmatoarea cazare in zona Chania, statiunea Kalyves.

Pe drum ne-am oprit in Rethimno, un oras superb, touristic, captivant, viu si aglomerat!

Din zona noastra am reusit sa vizitam: orasul Chania – nebunie curata, foarte activ, extrem de aglomerat, dar placut, nu deranjant, iar portul vechi venetian e un fel de centru vechi bucurestean la scara mai larga si mai moderna! deci Chania un mare da, mai ales noaptea! Am vizitat-o si ziua pentru ca ne doream sa mergem in piata – dar celebra piata e doar un bazar rasuflat, in rest, orasul la fel de distractiv ca si noaptea.

Plaja Preveli, foarte frumoasa dar am prins-o intr-o zi cu un mare vant, plaja Elafonissi – punctul culminant al intregii excursii, absolut mirifica, oricat de aglomerata ar fi la cat e de mare, tot minunat te simti! o zi intreaga din zori pana noaptea a fost cedata Cheilor Samariei – o aventura in toate sensurile pentru cei cu picioare bune! Plus satucele alea grozave din sud, parca mult mai reusite decat cele din zona prea turistica din nord : Agia Roumeli si Porto Loutro! Nu am reusit sa mai ajungem pe Balos (desi stim ca e superba, am comparat-o cu Elafonissi in gand si am inghitit in sec) si nici pe Falassarna.

Am alergat, nu ne-am odihnit, dar stiam de la inceput ca in Creta in doar 10 zile nu apunci sa te odihnesti si evident ca nu regretam absolut nimic! sau poate ca regretam ca nu am vazut inca enorm de multe locuri de vis de acolo …

Trimis de killtox in 31.07.16 23:26:56
Validat / Publicat: 01.08.16 10:44:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Corfu, Halkidiki-Sithonia, Rhodos, Lefkada, Skiathos, Skopelos, Alonisos

VIZUALIZĂRI: 14461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Elounda

[01.08.16 06:19:04]

@killtox - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre cazările avute scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.08.16 11:55:47]

@killtox - Te felicit sincer pentru această minunată vacanță care seamănă foarte bine cu cea pe care am trăit-o și eu în urma cu șase ani în Creta și căreia îi datorez în bună parte, înscrierea mea pe AFA. Numai că voi ați fost mai inspirați și mai înțelepți luându-vă cazări în estul și vestul insulei, noi am alergat ca nebunii de colo-colo, noroc cu autostrada!

Și ai dreptate: chiar și 10 zile sunt insuficiente pentru Creta!

Vacanțe frumoase în continuare îți doresc!

[01.08.16 12:47:57]

Cred ca prin toamna (2015) am luat o sanctiune cu suspendare de la webmaster pentru ca facusem pe cineva masochist pt ca se dusese cu masina personala in Santorini.

Vad ca se poate si mai rau.

Exceptând faptul ca faci minim 4-5 zile pline pe drum, cred că și costul ferry-ului dus-intors până in Creta este semnificativ.

Ma gândesc ca mai ales pt. 2 persoane s-ar putea sa coste la fel un sejour de 14 zile luat prin agentie, cu avionul, hotel 3-4*, mic dejun si inchiriat masina acolo. Vorbim de 2500-2600 euro/2 pers.

Ca urmare câștigi cel puțin 2, daca nu 3 zile de stat acolo, mai ales dacă ai văzut deja Salonicul, Volosul, Atena, Pireul.

Problema este ca agentiile cam fac mofturi atunci când vrei sejour de 14 zile, pt ca le incurci socotelile cu locurile in avion care de regula sunt full pe serii de 7 zile.

Noi am fost in Creta in 2008 (daca tin bine minte) dar pt. ca am fost cazati in Ag. Nikolaos si am stat doar 7 zile nu am vizitat decât jumătatea estică a insulei. Autostrada atunci avea terminati doar vreo 20 km lungime.

De atunci ne-am promis ca ne vom intoarce sa vedem zona Chania, dar deocamdata am preferat zone din Grecia unde se poate ajunge relativ repede cu masina personala.

Ori cum felicitari. Mi se pare o decizie majora sa mergi cu masina personala in Creta.

[01.08.16 14:53:18]

@ebirsan - Autostrada este finalizata, faciliteaza enorm accesul catre orice si inca se lucreaza la o multime de drumuri expres laterale!

iar cu masochismul, partial cred ca ai dreptate (poate webmasterul are simtul auto ironiei si nu ma exclude) dar facand diverse sporturi nautice si detinand echipament propriu, nu ne ieseau socotelile cu bagajul de cala...

in final iese mai comod cu auto propriu, tinand cont si de faptul ca soferul e incantat sa opreasca pe drum la o taverna, la o baie, la o poza.

Dar la 4-5 zile de drum inca nu am ajuns au fost 2 zile pline cu 2 nopti cazare intermediara + una pe ferry (plina de distractie, de altfel!) depinde de genul omului, deh!

Dar, da, Creta e deja mult pentru masina - vreo 4000 km dus-intors si foiala de pe acolo + Atena.

Tot cu masina proprie am facut in 2008 sau 2009 Turcia, coasta estica pana la Oludeniz + intoarcere prin istanbul la vizitat. Asta ca sa vezi ca exista multi nebuni si toti sunt pe contrasens! LOL

[01.08.16 15:07:40]

Nu e prima dată când "ebirsan" încearcă să "reducă turistul standard" la cel din percepţia proprie.

Uitând cât suntem de diferiţi, ce gusturi, bugete, preferinţe, obiceiuri, atitudini şi "filozofii de vacanţă" avem şi, fără să-şi bată prea mult capul, cel mai probabil, "ostracizând" în fapt pe pe cel care "nu e / nu gândeşte / nu area celeaşi preferinţe" ca el.

Mă rog, am obosit să-i tot atrag atenţia / să-l avertizez.

Eu zic să-i ataşez titulatura «oficială» "deţinătorul adevărului turistic absolut", care să-i apară în dreptul fiecărui post, ca oamenii să fie preveniţi si să nu-i ia (prea) în serios astfel de "ostracizări"...

[01.08.16 15:14:06]

@irinad - iti multumesc pentru cuvintele frumoase, sustinerea voastra chiar conteaza!

In plus imi gasesc timp sa scriu aici despre experientele mele, pentru ca atunci cand am nevoie de referinte intru, la randul meu aici, pentru opinii obiective si subiective, totul e binevenit! banuiesc ca e civilizat sa oferi ceea ce si tu obtii de pe un site!

[01.08.16 15:20:57]

@webmaster - webmaster be kind and patient!

din fericire oamenii nu sunt liniari, cei valorosi pot fi uneori... precum o cascada!

nu cunosc personajul "ebirsan" dar nici nu a deranjat, e un utilizator mai plin de culoare si personalitate turistica, ceea ce mie imi place, si chiar nu am gasit nimic deranjant in postarea sa... avand cuvintele la mine si convingerea in suflet ca am ales si facut ceea ce am simtit corect pentru mine, nimeni nu ma poate convinge de contrariu.

In rest, opinia e inca libera, slava Domnului!

adri-nico
[01.08.16 15:25:04]

Daca la Momirlani nu am dat nici un vot, aici ai primit si un superbonus. M-am amuzat la ecouri si despre poze nu pot sa spun decit ca sint foarte reusite. Imi place plaja cu palmieri, ruinele sint prinse foarte bine in obiectiv, iar stradutele localitatilor sint si ele foarte frumos cuprinse in poze. Magarusa e sublima!

Cum nu am idee despre nimic din Grecia, mi s-a parut ca am citit in chineza

Ai scris in ecou ca faci sporturi nautice si in impresii nu ai povestit deloc. Cam cu ce ne "oftici"?

[01.08.16 15:31:59]

@adri-nico - nu iti cunosc inca gusturile turistice (o sa citesc cu atentie cate ceva din postarile tale, ca sa imi fac o idee) dar chiar nu stiu la ce nu ar putea raspunde Grecia cu brio!

Referitor la sporturi nautice, eu personal mai mult de snorkeling nu fac, dar sotul e pasionat de scuba si kite-surfing, nefiind atuurile mele nu ma voi lauda cu ele, dar echipament se aduna!

adri-nico
[01.08.16 15:41:15]

@killtox - Nu spun ca Grecia nu ar fi pe gustul meu, doar ca daca n-am fost, nu stiu cu ce se maninca.

Gusturile mele sint foarte diversificate. Spre deosebire de destinatiile pe care le-am vizitat in anii trecuti (sint citeva continente), anul acesta am inceput cu vizitarea Libanului. Am scris citeva articole dintr-o zona cam periculoasa si nu putini sint cei carora le-au clantanit dintii pina ne-au vazut intorsi acasa.

De apa mi-e frica cel mai tare asa ca nici macar in piscina pentru copii nu intru fara colac, ce sa mai vorbim de sporturi extreme.

[01.08.16 21:19:18]

@killtox - iar am nimerit webmasterul obtuz pentru care dacă "furculision" se scrie, furculision se citește.

Atunci când ați scris review-ul despre Alonissos am întrebat dacă abrevierea WOT vă spune ceva, dar nu am primit răspuns.

Acum, când ați pomenit de pasiunea soțului am înțeles că de fapt contul pe AFA a fost crea de soțul dvs. dar poveștile vă aparțin în mare parte. Pe vremea când jucam WOT împreună cu soțul dvs., țin minte că i-am recomandat pentru scuba două locații f. aproape de Vama Veche, respectiv arealul de la Tyulenovo și cel de la Rusalka. GoPro nu are montat la mască ca să atașeze ți niște poze underwater din Corfu dar și la review-ul din Alonissos?

maryka
[01.08.16 21:22:53]

Foarte frumos! Felicitări! Creta este minunată, am fost și noi în iunie, doar 7 zile, foarte puțin, dacă 10 zile, nu au fost de ajuns... dar nu-i nimic, ne putem întoarce altă dată să recuperăm locurile ce ne-au scăpat. Noi nu am ajuns la Balos, Elafonissi, Preveli, am stat lângă Hersonissos. Concedii plăcute, oriunde ar fi ele!

[01.08.16 21:28:06]

@ebirsan - a face pe cineva "obtuz" denotă niscaiva carenţe de civilitate. Ai fi meritat cartonaş albastru (jigniri, recidivă. Fix a 8-a - hmmm... "niscaiva carenţe" am zis? era un eufemism, faţă de realitate... lol); norocu' tău că vine după acel "be kind and patient! " al lui killtox

[01.08.16 22:04:38]

@ebirsan - In fine, cred ca e o confuzie, deoarece eu, personal mi-am facut contul, demult. El da, este pasionat de scuba si spune ca astfel de discutii au existat pe forumuri, dar in nici un caz aici, iar WOT nu a jucat niciodata..... poate ati discutat asta in alta parte, acea parte a discutiei o recunoaste. Whatever... Exista poze underwater pentru Corfu si Alonissos, iar ca zona cu fauna bogata in Corfu este Paleokastritsa unde apa era mult mai rece, in Alonissos nu mai tin minte, dar voi cauta pozele...

[01.08.16 22:11:07]

@maryka - Multumesc, la fel!

[01.08.16 22:14:19]

@killtox - merci pt lamuriri. Am scris Corfu din greseala. Vroiam să spun Creta.

Scuze pentru confuzie. S-ar putea să fi fost pe WOT un nume de user asemănător.

[02.08.16 16:34:29]

@killtox - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Sunt incantat sa descopar ca cineva a facut aceleasi alegeri ca si mine pentru excursia in Creta, cu masina de acasa. Felicitari si pentru ideea celor 2 cazari in zone diferite, intre timp am trecut si noi la asemenea variante. Am stat langa Hersonissos si am umblat destul pe toata insula, dar nu am reusit sa vedem Balos pe Gramvoussa, prea departe ca sa prindem vaporul de dimineata.

Desi drumul e lung si eu merg agale, cu toate astea a durat doar 2 zile, cu o noapte la Serres si a doua pe ferry, care maestre @ebarsan a costat pentru 4 persoane si 1 auto cat o noapte de cazare pe insula, detalii in review.

Si la fel de incantat sunt sa aflu ca a mai facut alt masochist drumul cu masina si pana in Turcia la Oludeniz, ala a durat mai mult si l/am descris, dar a fost o excursie intreaga, ma satisface ideea ca sunt si alti pasionati calatori. Alegeri inspirate si vacante frumoase pe mai departe!

[02.08.16 20:49:57]

@calatorul - când am spus că faci 4-5 zile pe drum, mă refeream evident la dus-intors.

La 4 pers. costurile de transport se împart altfel și poate fi mai rentabil decât cu un charter. Evident trebuie ținut cont și de costul cazărilor intermediare (două în cazul drumului dus-intors Pireu).

Atunci când cari echipament de scuba, e clar că nu poți merge cu charter-ul care te limiteaza la 20 km bagaj de cală.

De altfel volumul bagajelor pe care-l car în concediu, grupul de 4 adulți și alegerea personală a cazării sunt motivele pentru care în ultimii 6-7 ani fac concediile numai cu mașina personală.

Cu toate astea drumul de la Salonic la Atena (Pireu) nu îmi place să-l fac (am deja 4 astfel de experiențe) așa cum nu mă dau în vânt nici după tranzitarea Bulgariei. De aceea dacă ar fi să merg în concediu în Santorini sau în Creta (eu personal) aș face un calcul de cost/timp/efort fizic pentru a vedea dacă nu cumva varianta charter (bilet prin agentie) este mai eficientă. Nu mă poate convinge nimeni că între o călătorie de 6 ore cu avionul (am pus și drumul C-ta - Otopeni + transferul de la aeroportul de destinație până la hotel) și condus două zile plus o noapte de dormit în fund pe ferry, parametrul "efort fizic/timp" este ]n favoarea mersului cu mașina.

Având în vedere aceste realități ale concediilor personale nu-i înțeleg pe webmaster-ii, care nu au răbdare să citească și mai ales să înțeleagă ce am scris și emit panseuri filozofice despre caracterul meu.

[02.08.16 20:50:06]

@calatorul - are rostul lui si drumul cu masina proprie, totul e sa iti placa!... dar biletul de ferry e ceva mai mult decat o noapte de cazare... DAR TOT E FAIN!

[02.08.16 21:14:36]

@ebirsan - De acord cu observatiile si constatarile, exacte si minutioase ca intotdeauna. Da pentru noi a contat in alegerea variantei auto numarul de pasageri, multimea bagajelor, costul mare al masinii inchiriate in Grecia si lejeritatea deplasarii, cu pauze, opriri la situri istorice, opriri si plimbari.

@killtox - Pe ferry am inchiriat o cabina cu 4 paturi si baie/dus, fara geam, cu 40 de euro plus 30 masina, cat o noapte in insula caci am avut o vila cu gradina si piscina privata, la 100 euro pe zi cu mic dejun pentru cei 4 excursionisti. Cazarea in Creta nu a fost ieftina dar a fost exceptionala, as repeta alegerea cand voi putea. Singurul lucru neplacut si pentru mine e traversarea Bulgariei, la care se adauga oboseala celor peste 1000 de km in masina o zi jumate pe drum.

DAr cat ma mai tin balamalele o sa o mai fac, dupa care trec la charter si UAI cu burta la soare sub umbrare.

[02.08.16 21:27:26]

@calatorul - in privinta prețului biletului de ferry cred că e o confuzie. Biletele pt. 4 pes. + mașina în Corfu (dus-intors) au fost 160 euro (2x80€). Nu are cum să fie chiar si numai dus până în Creta 70 euro. Poate este suma impartita la 4 pers, adică in total 280 euro, deși mi se pare puțin pt. cabină fie și la interior și cu 4 cușete.

nicole33
[02.08.16 21:32:28]

@calatorul -

Imposibil. Poate ai plătit 300 (trei sute) de euro pentru maşină, ar fi mai plauzibil.

[02.08.16 21:43:20]

@nicole33 - @ebirsan - Poate memoria mea a devenit optimista, am sa caut mailul de rezervare sau biletul de ferry ca sa nu zic aiurea. Oricum nu as fi dat cateva sute de euro pe o traversare cu vaporul ca sunt cam zgarcit de felul meu

[02.08.16 23:12:06]

@calatorul - nu se poate face comparatie cu Corfu (unde am fost!), aici se merge toata noaptea cu ferry, pretul transfer ferry depinde de o multime de factori, inclusiv de lungimea masinii, la noi ferry a costat 64 euro pentru masina, 34 de persoana- pe sens, deck seats (cabina era cu mult mai scumpa dar nici nu ne-a interesat), am cautat intens cel mai bun pret si online si pe loc. Nu exista mai ieftin, se poate verifica pe site http://www.anek. gr/portal/page/portal/ANEK_prod

[03.08.16 07:52:09]

@killtox - De acord, am fost si eu in Corfu in aceeasi formatie si cu aceeasi masina, pretul era mult mai mic desigur, dar traversarea dura doar 2 ore si am stat pe punte. Ce/i drept si pe ferry de Creta, care a mers de la 10 seara la 6 dimineata, desi am inchiriat o cabina de dormit cu paturi si dus, majoritatea timpului am stat tot pe punte, admirand cerul complet liber si senin al noptii din Mediterana, plin de stele si constelatii, ca doar acolo s/au nascut si ele, parca.

Nasshu
[03.08.16 09:19:38]

La o simulare, mai generala pentru luna august costul (dus- intors) pentru 4 persoane (in cabina) si masina (normala) Pireu - Creta este de cca 425 Euro

Mai sus ca cele indicate de @calatorul.

Pentru masina este de cca 60 euro (media dus/intors), in niciun caz 300!

Evident pesemne de compania aleasa, perioada dorita, locul pe ferry pretul poate sa difere, dar in limite rezonabile.

[03.08.16 09:26:18]

@Nasshu - Multumesc pentru completari si informatii, imi pare rau ca am creat confuzii, altadata nu mai dau cifre din amintire, dar o sa caut biletele alea de ferry din 2009 sa vad daca si cat de departe am fost de pretul real. Oricum, impresia mea despre vacanta cu masina in Creta ramane ca a fost o optiune potrivita, care ne/a oferit o vacanta minunata si o plimbare la fel de frumoasa. Ceea ce va doresc tuturor!

[03.08.16 13:21:46]

@calatorul - a, pai daca e treaba din 2009 nu e exclus sa ai si dreptate! a trecut atata timp totusi, scumpiri, impozite grecesti, etc... nu ai creat confuzii, mai degraba ai creat posibilitatea de a verifica pretul de ferry, ceea ce poate fi util pentru orice interesat!

[03.08.16 13:32:56]

@killtox - Multumesc pentru atitudinea pozitiva si intelegere, eram deja ingrijorat ca incurc oamenii pe aici, dar vad ca sunt destui cu mintea limpede care stiu sa inteleaga si sa aleaga din cele scrise ceea ce este cel mai bun. Vacante frumoase!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.08.16 21:49:01]

@killtox @calatorul @Nasshu

Nu ştiu dacă mai era nevoie de o încă informaţie pe această temă, însă la întoarcerea acasă, acum vreo oră, m-am dus repede la "documente", să verific cât a costat în iunie 2010 trecerea cu ferry din Pireu în Heraklion şi retur. Reţineam numai că tichetul pentru adulţi a fost de 19 euro/sens/persoană. Maşina a costat 55 euro/sens, însă fiindcă am achiziţionat biletele dus-întors din portul Pireu, am primit o reducere de 2 euro la costul maşinii (deci 53 euro), la cursa de întoarcere, Heraklion-Pireu.

Desigur că de-atunci au trecut şase ani şi preţurile se modifică continuu!

Vacanţe plăcute vă doresc tuturor!

[04.08.16 08:56:48]

@irinad - Multumesc pentru informatii si lamuriri, ca intotdeauna exacte, utile si la obiect, caci eu am starnit discutia asta cu pretul pentru ferry. Cele de mai sus seamana cu ce imi amintesc din excursia din 2009, desi recunosc o diferenta in plus intre preturile mele si cele verificate. In final suma totala nu e asa de mare si iata ca putem lamuri o evaluare care e bine ca a fost clarificata. Vacante frumoase si calatorii cat mai placute!

gigimarga
[04.08.16 13:51:15]

@nicole33 - Cum le știi tu pe toate... !!!

adri-nico, calatorul, gigimarga, irinad, killtox, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: