ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2016
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2016

la PMM* = 209 CNY

Toyoo Hotel Xi’an, un hotel peste așteptări

Toyoo este un hotel de 3* situat central în districtul Lianhu din Xi'an, nou, modern, construit în anul 2013.

Lianhu, în traducere Lacul cu Nuferi, este un district situat în partea de nord-vest a orașului, principala poartă de acces către țările din Asia de Vest și important centru de comunicare interactivă între Est și Vest. Lianhu este de asemenea cel mai puternic centru industrial din Xi'an și cel mai mare centru de distribuție de bunuri din China de nord-vest. Este o zonă cu un bogat turism, aflat în continuă dezvoltare, menit să pună în evidență cultura milenară din Xi'an. Se găsesc acolo multe arhitecturi antice, morminte, sculpturi sau alte relicve, dar și feudale, zidurile și porțile orașului, cele două turnuri din care dăngănitul de clopot anunța zorii, iar răpăitul de tobă sfârșitul zilei. Este prezentă cultura și civilizația musulmană, Marea Moschee din Cartierul Musulman fiind reprezentativă pentru cea mai mare comunitate de musulmani, (hui) ce trăiește în nord-vestul Chinei.

Din Hong Kong la Shenzhen, în aeroport

Întoarcerea din Hong Kong în China continentală a decurs conform programului revizuit în Hong Kong, după experiența avută la ducere. Am plecat de la hotel în jurul orei 8:00, ajungând la Aeroportul Internațional Bao'an din Shenzhen după 3 ore, parcurgând în sens invers traseul descris în (vezi impresii). Aceleași metrouri până la Mallul Elements, același cost, 130 HKD, același ecuson expus la vedere, mers cu 2 autobuze și trecut frontiera pe jos, singura diferență fiind că la achiziționarea biletelor de autobuze ni s-a făcut și check-in pentru avionul de Xi’an. În jurul orei 11:00 eram în aeroportul din Shenzhen, făcând formalitățile de îmbarcare.

Din Shenzen în Xi’an, la Toyoo Hotel

La fel ca în Shanghai, avionul companiei China Eastern Airlines a decolat din Shenzhen, de pe impresionantul și modernul Aeroport Internațional Bao'an cu 2,5 ore întârziere, adică în jurul orei 15:30 în loc de ora 13:00. Am greșit că nu am deschis emailul pentru că primisem în timp util schimbarea orei de plecare și mai stam în hotel mai mult. Călătoria a decurs ca cea de la Shanghai la Shenzhen: scaune cam înghesuite, dejun chinezo-european sărac, cafea, băuturi. La ora 17:00 eram în Terminalul 3 al aeroportului din Xi’an.

Aeroportul Internațional Xianyang este principalul aeroport care deservește orașul Xi’an. Este situat la aproximativ 40 km. de centru și se întinde pe o suprafață de 5 km. pătrați. Este un aeroport construit în anul 1984 și dezvoltat mai apoi astfel că astăzi are 3 terminale. Este al doilea cel mai mare aeroport din China de nord-vest și printre cele mai mari din țară, fiind principalul hub pentru Liniile Aeriene China Eastern și Joy Air.

Am preluat bagajele, nu prea mai aveam emoții, am mers pe semnul de autobuz până la Center Ground unde, la ieșirea 341, de la un ghișeu din partea stângă, am cumpărat bilete pentru Airport Shuttle Bus, Route 2 spre Xi’an (North), mai precis Longhai Hotel, aproape de hotelul nostru, o stație de metrou (costul unui bilet fiind de 25 CNY, circa 3,4 Euro), în care am ajuns după circa o oră. În zona de autobuze ne-a acostat o persoană pentru taxi la negru cerând 400 CNY, enorm, scădea din preț maxim 100 CNY, știind de acasă oferta cu autobuzul nu am acceptat. Am mers la autobuz, am stat la coadă și am prins prima plecare. Peste tot erau indicatoare, inclusiv pentru Shuttle Bus, trebuia să știi doar pe care îl iei, vezi site: xxia.com/en/view-14-477.aspx. Fiecare călător a avut locul său. Am ajuns la destinație și Stația de metrou Wulukou se afla foarte aproape, în stânga. De aici cu metroul Liniei 1 am ajuns în câteva minute la stația North Street.

Amplasarea hotelui

Hotelul se află la nr. 2 în strada Lianhu din Xi'an, are numărul de telefon +8629 8740 9966, și coordonatele GPS, N 034° 16,183’ și E 108° 56,834, la 50 de metri de Stația de metrou North Street cunoscută, am aflat mai apoi, și ca Police Station, stație de intersecție a Liniilor 1 și 2 de metrou.

În stație, lângă ieșirea pe care trebuia să o folosim am întâlnit o patrulă de poliție, înarmată și blindată, pe care am întrebat-o despre hotel. De multe ori am apelat la polițiști, destinațiile căutate le aveam scrise și în chineză și întotdeauna am fost corect îndrumați. Șeful patrulei a chemat un polițist, cel mai solid din echipă, i-a spus ceva, n-am înțeles ce, iar acesta ne-a însoțit pe scări…. Am ieșit din stație într-o parcare, unde ne-a întâmpinat un grup de motocicliști stând de vorbă, între ei, nu cu noi, iar imediat, în stânga, o secție de poliție și vecin, cu ea, Toyoo Hotel. Am fost puțin stresată pentru că citisem că Xi'an este cel mai turburent oraș din China, iar imaginea patrulei nu era tocmai liniștitoare, mai ales că văzusem și în alte stații polițisti destul de bine înarmați și blindați. Stația de metrou am folosit-o și în alte seri, fără garda poliției, și atmosfera a fost aceeași: noi ne vedeam de treburile noastre, ei de ale lor. Cred că polițistul ne-a însoțit conform rutinei, iar desemnarea lui a fost aleatorie.

Hotelul este bine poziționat, în apropierea stației de metrou unde opresc metrourile celor două linii, 1 și 2, din Xi'an, principalul punct de plecare în plimbările mele.

În apropiere, la 10-15 minute de mers pe jos se află Cartierul Musulman cu Marea Moschee, Turnul Clopotului și Turnul Tamburului, Zidul Orașului, obiective turistice importante, mai multe agenții și instituții guvernamentale printre care și Banca Chinei, banca unde se face schimbul valutar și tot la 10-15 minute de mers, dar cu mașina, se află alte obiective importante, Muzeul de Istorie din Xi'an și Pagoda Marii Gâște, iar la 20 km., cu aproximație, cunoscuta Armată de Teracotă.

Rezervarea am făcut-o pe site-ul Booking, booking.com, la care hotelul este afiliat din 2014.

La alegerea hotelului a contat mult punctajul mare de pe Booking, 8,30 din peste 600 de impresii, printre care două scrise de români, și amplasarea lui față de obiectivele mai sus amintite.

Facilitățile hotelului

Hotelul oferă parcare și internet incluse în tariful camerei și servicii de vânzare de bilete și organizare de excursii. În anumite perioade ale anului și ore din zi se face transfer gratuit la aeroport. Pentru mine perioada anului era bună, dar orele nu corespundeau plecării noastre. Se acceptă plata cu cardul.

Hotelul are 136 camere, camere duble, Confort (fără fereastră) sau Lux, cu un pat mare, pentru două persoane, și camere twin cu două paturi simple.

Personalul de la recepţie vorbeşte limba engleză, este calm şi amabil. Check-in se face de la 14:00, iar check-out până la ora 14:00 și există o sală pentru păstrarea bagajelor. Am ajuns la hotel în jurul orei 19:00, ne-am cazat și am primit cardurile de acces. Imediat am plecat spre obiectivele de seară din Xi'an pe care vroiam să le văd luminate noaptea, aflate doar la o stație de metrou.

Camera

”Am fost acolo” în aprilie 2016, trei nopţi, cu un tarif de 206 CNY, (28 Euro), pe noapte fără mic dejun. Am avut rezervată o camera twin cu două paturi, cu o suprafață de 25 metri pătrați, cu aer condiționat și Wi-Fi incluse în preț, care au funcționat fără probleme.

Situată la etajul 5 camera este dotată cu un birou cu cele necesare pentru scris, cu telefon și televiziune cu mai multe canale. Camera este curată și plăcută, zilnic se făcea curat și se schimbau lenjeria, prosoapele și papucii.

Baia cu duș avea toate dotările necesare, inclusiv uscător de păr și s-au asigurat cele necesare igienei personale.

Zilnic am avut apă plată îmbuteliată, plicuri cu ceai, cafea și zahăr, iar fierbătorul electric a funcționat în fiecare dimineață. Deja ne intrasem în ritm. Nu am avut frigider și nici seif, nu erau atât de importante pentru noi.

Toyoo Hotel și întreg district Lianhu este cazarea dorită de turiștii interesați să cunoască cultura deosebită din Xi’an, să se împrietenească cu oamenii de acolo, să vadă pieţe deosebite și să guste mâncarea stradală. Recomand acest hotel pentru poziția lui apropiată de obiective turistice importante, de stația de metrou, de stația de tren rapid, North Railway Station la care se ajunge tot cu metroul, pentru confortul pe care îl oferă și nu în ultimul rând pentru raportul preț calitate foare bun.

Trimis de mprofeanu in 31.07.16 16:55:23
Validat / Publicat: 31.07.16 18:44:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Shenzhen, Aeroportul Internațional Bao'an este organizat pe mai multe niveluri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 209.00 CNY pe cameră

[31.07.16 18:44:11]

Mutat în rubrica "Toyoo Hotel, XI'AN" (nou-creată pe sait)

[31.07.16 19:03:54]

@mprofeanu - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

mprofeanuAUTOR REVIEW
    [31.07.16 19:16:15]

@webmaster26 - Am mărit harta cu poziționarea hotelului, este lângă Stația de Poliție despre care am scris în review. Este bine.

[31.07.16 21:17:48]

Inca o destinatie frumoasa pe care insa am ratat-o deoarece nu am avut norocul sa fim primiti si acolo in audit din pacate insa ma bucur de cele povestite de tine. Despre hotel nu mai comentez, inca o data se vede ca au cam aceeasi idee de acomodare peste tot. Ce era amuzant la noi era faptul ca fiind cam ca rromii cu cortul uneori uitam la ce etaj sau camera suntem, de fapt colega mea intr-una dintre locatii dupa cazare a coborat la receptie sa vorbeasca despre niste aranjamente iar eu am ramas in camera cu televizorul pornit pe un post chinezesc. Cand a revenit, colega mea uitase la ce camera stam si a inceput sa asculte pe la usi sperand intr-un post intr-o alta limba.

Ca sa fie si mai sigura m-a si sunat (aveam cartele chinezesti pe telefoanele noastre). Am mai spus-o, este mult mai convenabil sa cumparati acolo cartele pentru telefoane, cu conditia sa nu fie blocate in retea, si sa va ajute cineva sa le puneti deoarece exista un ghidaj in chineza, sunt niste pasi de urmat. Si din cate stiu nu sunt nici foarte scumpe si pot fi de ajutor.

De remarcat de asemenea (pentru cine n-a facut-o inca) asa cum arata poza P44 statiile de metrou ofera siguranta prin panouri montate langa sina de metrou iar usile se deschid doar dupa oprirea metroului in statie. Exista insa si statii mai vechi care nu au insa aceasta protectie.

Felicitari, votat cu mare placere.

mprofeanuAUTOR REVIEW
    [01.08.16 11:58:26]

@mishu - Interesante și utile completările tale.

Nu am avut cartele chinezești, pentru că nu prea folosim telefoanele în excursii, sunt foarte puține situații în care ne despărțim și asta pentru scurt timp. Îmi amintesc, în Japonia, în Kyoto, că am sunat soțul de nu știu câte ori iar el nu auzea telefonul.

Protecția la urcarea în metrouri este foarte sigură și am întîlnit-o în toate stațiile în care am fost, dar au fost stații foarte solicitate sau stații turistice.

Despre Xi’an pot spune că se merită văzut și că îți doresc să ajungi și acolo...

O zi frumoasă!

mishu, mprofeanu