Bucegi Hotel

REGIM MASĂ MD 2 persoane inclus in cost camera
230 lei cazare plus 25 lei mic dejun copil
+ COPII: 1 -- varsta: 9 ani

Bucegi Hotel, un loc primitor in inima orasului Sinaia

Initial vroiam sa scriu un loc primitor in inima Sinaiei dar parca suna cam ciudat nu? :)

De fiecare data cand mergem la mare ne oprim pe Valea Prahovei la Sinaia, nu-mi place sa conduc 700 de kilometri pe aglomeratele drumuri ale patriei stresat si obosit cu ochii doar in fata ca melcul. Plus ca nici familionul nu rezista 10 ore pe masina. Anul asta a fost primul an in care nu am mai mers la mare via Harsova sau Slobozia/A2 ci pe autostrada Ploiesti-Bucuresti/Centura Bucuresti/A2. Am economisit asa in jur de o ora jumatate. Peste 50 de ani cand vom avea si autostrada de la Cluj la Brasov o sa mai economisim vreo 2 ore deci pana la mare vom face vreo 5 ore.

Anul asta a fost anul in care am descoperit booking.com. Auzisem eu mai demult dar nu m-a interesat ce si cum, dupa o varsta (anul asta am schimbat categoria de varsta in caseta tehnica... MOOOOOR DE NERVI :() esti cam conservator si nu prea vrei sa-ti schimbi tabieturile. Am facut 4 rezervari prin booking si au mers ca pe roateeeee! Nu tu sunat la hotel, dat mailuri peste mailuri sau mers pe la agentii. Nuuuu, stat in fotoliu, luat mouse-ul de cap si dat niste clickuri. Deci prin booking am ajuns si la Hotel Bucegi, am rezervat o camera de prin martie ca ce-i in mana e sigur.

Costul cazarii a fost de 230 de lei plus micul dejun pentru copil, deci toata afacerea cam 250 lei pe noapte. Pretul eu zic ca e un pic peste media hotelurilor de 3 stele. Locatia hotelului este ultracentrala, poti spune km zero fara sa gresesti. Eram un pic stresat cu locurile de parcare stiam ca la New Montana langa ei este o parcare mare fara probleme iar ei au o parcare mica-mititica. Pe bookig scrie ca se face cu rezervare dar sunt povesti, primul sosit primul parcat. Se pare ca sambata cand am venit noi nu era asa mare aglomeratie ca jumatate din locuri erau goale deci s-a rezolvat si cu parcarea.

Receptia e cam inghesuita, cred ca cam sufera de claustrofobie fetele care lucreaza acolo. Check-in s-a facut in 5 minute, camera era gata la ora 13:00 cand am ajuns. Camerele sunt mai mici decat media la fel si patul matrimonial, in rest nimic de obiectat, curat. Micul dejun inclus pentru 2 persoane (ptr copil de 9 ani se plateste undeva la 25 de lei) se serveste in hotel la etajul 1 si nu in retaurantul bucegi. Nu suntem cu mancarea deci nu ma intereseaza ce este pe masa, eu zic ca e in media mic dejunurilor la hoteluri de calibrul acesta.

Impresii încărcate de Remicade in 31.07.2016 10:04:44

Validat / Publicat: 31.07.16 11:14:08

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[31.07.16 10:23:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 48&ridAnt=71158

[31.07.16 11:28:19]

@Remicade: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- Remicade
[31.07.16 13:03:48]

@webmaster: Locația GPS este corecta.