ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2016
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.04.16
JUL-2016

Nunta de vis in Zakynthos - cel mai frumos eveniment din viata merita un cadru natural de exceptie

Am vazut multi AFA-isti pe acest site care nu stiu unde sa isi organizeze cel mai important moment din viata lor. Incerc sa ii ajut prin aceasta prezentare.

De la bun inceput vreau sa precizez ca acest articol nu este dedicat strict celor care nu s-au casatorit inca si isi doresc un loc de poveste pentru marele eveniment, ci este adresat tuturor, chiar si pentru cei care nu stiu unde sa isi organizeze nunta de aur (dupa 50 ani de casatorie)... Pentru nunta de diamant (dupa 75 ani de casatorie) nu stiu daca sunt amatori interesati pe acest site, insa tare as fi fericit sa cunosc si astfel de AFA-isti aici.

Insula Cameo se afla in Laganas, in capatul statiunii spre vest, in partea opusa fata de Zante Town. Daca veniti din Zante Town trebuie sa traversati toata statiunea Laganas ca sa ajungeti la Cameo. Insula s-a format in anul 1633, in urma unui cutremur, cand s-a desprins de Zakynthos. Cameo este legata de Zakynthos printr-o pasarela construita din lemn. Sa nu va asteptati la ceva foarte spectaculos de la aceasta insula deoarece este foarte mica: cat treci pasarela, urci vreo 50 de trepte, mai mergi vreo 300 m pe sus, pe la restaurantul cu terasa si apoi cobori iarasi vreo 50 de trepte pe partea cealalta ca sa ajungi la asa-numita plaja a insulei... e prea mult spus plaja. Insula este privata, trebuie sa platesti o taxa de intrare de 5 EUR in care este inclusa o bautura la alegere de la restaurantul din insula.

Plaja insulei este deschisa publicului zilnic de dimineata pana seara la 17:30. Incepand cu ora 18,00 se desfasoara petreceri private. Atmosfera este foarte placuta deoarece exista un DJ pe tot parcursul zilei care mixeaza, exista doua baruri de unde poti cumpara orice bautura, iar umbra este asigurata de stancile insulei dar si de perdeaua alba care atarna deasupra marii creand un peisaj romantic, de poveste. Singurul inconvenient este faptul ca nu exista sezlonguri, ci doar scaune si uneori este destul de aglomerat. Nu vreau sa stiu cum ar fi daca nu ar fi fost taxa de acces... Va recomand sa vizitati aceast loc superb si daca practicati snorkeling-ul. Avand in vedere ca este o zona stancoasa (nu este nisip deloc) vegetatia si fauna marina este bogata, astfel incat veti putea admira multe specii de pesti si plante marine interesante. Eu am vazut si o testoasa intr-o seara.

Se spune ca in viata de zi cu zi, atunci cand intalnesti o mireasa, urmeaza sa ti se intample ceva foarte placut. Iata ca am intalnit mireasa si nu m-am putut abtine sa nu fac cateva poze ca sa va faceti o parere despre modul cum este organizat un astfel de eveniment. Vreau sa va spun ca locul evenimentului este pregatit in 30 minute dupa ce iese lumea de la baie, fiind obligata sa paraseasca plaja la ora 17:30. Decoratiunile erau simple, nu am vazut flori naturale, totul era aranjat in graba, ceea ce nu mi-a facut neaparat o impresie neplacuta. Oricum nu cred ca era nevoie de decoratiuni sau de alte briz-briz-uri cand soarele iti zambea, marea te imbratisa si briza marii te saruta. M-a impresionat foarte mult decenta si modestia evenimentului. Toata lumea era vesela si atmosfera era incarcata cu multa emotie. In afara invitatiilor de pe scaune, martor la eveniment a fost intreaga natura, intreaga fauna marina. :)

O sa vedeti in poze doi arici de mare care s-au plasat special pe o stanca pentru a vedea cat mai bine evenimentul. O testoasa se grabea, cum putea si ea, ca sa ajunga la cei doi miri ca sa le ureze "casa de piatra". Pestisorul de aur era pregatit sa le indeplineasca celor doi miri orice dorinta. Ce poti sa iti doresti mai mult? Cred ca cele mai sugestive sunt totusi pozele.

Asa ca dragilor ce mai asteptati? Asteptam pozele voastre de la nunta de pe insula Cameo pe site-ul AFA! :)

Trimis de _Traveller in 31.07.16 00:57:19
Validat / Publicat: 31.07.16 08:59:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: RODOS, KOS, SANTORINI, ATENA, CRETA

VIZUALIZĂRI: 3339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (_Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zakynthos - va invit la un caffe frappe cu gheata ca sa ne racorim!

Cris
[31.07.16 09:10:15]

@_Traveller - A fost o plăcere pentru mine să citesc articolul tău în această dimineață. Scrii foarte frumos și sper să continui, pentru că îmi plac mult articolele tale.

Iar pozele sunt superbe și m-au făcut să retrăiesc clipele frumoase petrecute pe insula Cameo. Am avut și eu norocul să asist la o nuntă atunci când am fost acolo și a fost un moment magic.

Felicitări pentru articol, m-ai făcut să îmi fie dor de Zakynthos, așa că aștept cu nerăbdare și alte articole (nu numai din Zakynthos, desigur)

[31.07.16 14:11:00]

@Cris - Ma bucur ca am reusit sa iti inveselesc dimineata si ti-am reimprospatat amintirile din acest taram magic! Gasesti si alte review-uri si chiar un pont pe care merita sa-l incerci pentru destinatia Atena - amfostacolo.ro/user.php?uid=72176

Dan&Ema
[01.08.16 00:27:24]

Felicitari pentru seria de articole de la debutul pe AFA. Succes! Te mai citesc!

[01.08.16 00:29:14]

@Dan&Ema - Multumesc mult pentru tot! Ma bucur ca mi-am facut deja atatia prieteni pe AFA intr-un timp atat de scurt!

buterfly*
[01.08.16 07:04:38]

E foarte interesant CE povestesti aici. Ma bagi la idei!

[01.08.16 09:33:15]

@buterfly - Nu imi permit sa te intreb la care dintre nunti te-ai gandit. Eu iti recomand sa nu astepti nunta de diamanat pentru ca e prea lunga asteptarea. Oricum am fost placut surprins de atmosfera si merita sa ajungi intr-un loc atat de frumos.

calatorul
[02.08.16 16:03:16]

@_Traveller - Felicitari pentru frumoasa idee propusa si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

ANILU
[03.08.16 17:03:38]

@_Traveller - Superb!!!

Am citit si celelalte articole dar acesta le întrece pe toate.

Iar pozele încununează cele scrise de tine.

Când am citit titlul am crezut că voi aţi fost acolo pentru căsătorie fie ea şi simbolică.

Dar de fapt tu ai fost martor la această ceremonie grecească.

Am reţinut şi recomandarea ta, nu se ştie niciodată...

Felicitări pentru articol dar mai ales pentru poze.

Am votat cu plăcere

silviaombas
[17.08.16 13:17:01]

Buna. Vreau sa te intreb de la ce agentie ati cumparat croaziera in jurul insulei? (nume, locatie). Pentru ca pe 27 august plecam si noi si as vrea sa facem aceasta excursie. Multumesc.

[18.08.16 03:00:33]

@silviaombas - Te salut! Nu pot sa iti dau numele agentiei pe acest forum din motive de publicitate. O sa-ti trimit mesaj pe privat.

Cdia
[04.11.16 07:24:28]

@_Traveller: Ce idee super!!! Desi nu stiu unde vom face nunta de aur, cea de argint se apropie si e o idee de luat in calcul, doar ca e octombrie si mai trebuie studiata vremea si... concediulM-am gandit ca ar putea introduce in Codul muncii 3 zile libere si pentru nunta de argint, ca doar la cea de aur - daca ne ajuta Dumnezeu - vom fi pensionari, sau cel putin sper sa nu ne tina in bastoane pe la serviciu...

Interesant articol, care m-a pus pe scris ecou, cu riscul de a intarzia la serviciu.

calatorul
[04.11.16 10:31:34]

@Cdia: Ma bag si eu in vorba ca Stan Patitu, de data asta in sensul pozitiv. Am constatat din intamplare ca cea mai frumoasa aniversare pe care am facut/o a fost cea care ne/a prins in vacanta la mare. Fara musafiri, fara prieteni, dar si fara trambalare si agitatie, pe care le/am servit la intoarcere, am relatat ceva si pe AFA.

Iar aniversarea din vacanta, petrecuta la plaja si la soare, chiar si cu un minitort cu lumanari si cadourile de rigoare, a fost una dintre cele mai frumoase. Am reusit sa o mai repet odata, chiar daca nu erau date rotunde, si am fost foarte incantati de aceasta solutie de vacanta aniversara. Ce/i drept ne/a ajutat si vremea, fiind mijlocul lunii iunie, dar si acum sunt destule locuri de cazare comode si frumoase la indemana. Alegere inspirata si aniversare frumoasa!

_Traveller, ANILU, buterfly*, calatorul, Cdia, Dan&Ema, silviaombas
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laganas și împrejurimile: