ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2016
    DIN: braila
    ÎNSCRIS: 31.07.13
    JUL-2016

încărcat de pe telefon!

O insula ce merita vizitata!

Doar ce ne-am întors din Thassos și am în suflet un regret ca s-a terminat atât de repede concediul, as mai fi avut multe de făcut și de explorat... dar îmi vor rămâne amintirile superbe de pe aceasta insula.

Am plecat cu masina, un drum destul de ușor și de bun... nu am simțit oboseala. Am avut cazare la hotelul Philoxenia Inn în Limenas, capitala insulei. Despre hotel voi scrie separat impresiile.

Inca din prima zi am mers sa colindam prin stațiune... prima impresie:o stațiune mica și cocheta, seara este creata o atmosfera romantica de muzica din port.

Pe strada paralela cu portul este bazarul unde găsești de toate:magneți, ouzo, măsline, miere, tricouri etc. Printre tarabele cu suveniruri sunt câteva taverne, pizzerii, shaormerii, un minimarket, 2 farmacii, 2 bănci, 2 magazine cu iaurt inghetat (o specialitate f. gustoasa), un magazin cu prajituri f f f bune. Seara, după ora 21 este f f aglomerat în bazar dar noua nu ne. a displăcut acest lucru.Am stat în dreptul vechiului port unde consider ca e cea mai romantica atmosfera. O plimbare seara pe faleza te incarca de gânduri pozitive.

Buun... si sa începem adevăratul concediu. A doua zi dis de dimineata am plecat cu masina la Marble Beach care se afla destul de aproape le Limenas. Drumul nu este atât de rău dar masina se face plina de praf alb.

Privelistea de acolo este superba:marea are un albastru ireal, pietricelele de marmura albe sclipesc în soare... langa plaja este cariera de marmura cu grămezi de pietricele si blocuri de marmura de unde ies niște poze superbe. Te dor ochii de la atât de mult alb... asa ca luați-vă ochelari de soare!

Am stat pe plaja la Porto VATHI Marble beach... este plaja nou amenajata. Am plătit 10 euro șezlongurile și umbreluta dar de acești 10 euro iti luai ceva de băut... cam 2 sucuri și o bere. Langa aceasta plaja este și Saliara, unde sunt doar umbrelute. Porto VATHI Marble Beach arata f bn, este un bar pe plaja, canapele, muzica.

Dupa ce am stat și am admirat uimitoarea culoare a apei am plecat la Giola, piscina naturala săpată in stanca. Am ajuns cu masina destul de aproape (în dreptul singurei terase de acolo de unde va puteți cumpăra apa deoarece jos este f cald și nu e niciun pic de umbra) si am coborat pe un drum unde copacii și pietrele erau marcate cu săgeți spre Giola. Si aici priveliștea este superba.

In piscina se intra sărind dar eu am intrat pe unde toți urcau și nu a fost nicio problema. Sotul a sărit de nenumărate ori dar eu poate îmi voi face curaj data viitoare. Am ajuns pe la ora 15 acolo și era f cald asa ca e necesar sa aveti lichide la voi.Drumul înapoi mi s. a parut mai greu pt ca am urcat dar nu f dificil.

A treia zi am optat pentru excursia optionala turul insulei. Sunt conștientă ca puteam vedea absolut orice cu masina am dorit sa cunoaștem cate ceva despre insula de la un ghid și bine am făcut.

Excursia a început la 8 dimineata și am înconjurat toată insula plecand din Limenas spre partea de N-V a insulei. Prima oprire a fost la Manastirea Arhanghelului Mihail. Aici am intrat doar într. O încăpere micuța pt cealaltă parte este în construcție. Priveliștea este frumoasa, am aprins cate o Lumânare, am luat sticluțe cu apa sfințită și am filmat o încăpere cu multe arme donate manastirii.

De aici am ajuns la Aliki unde am vizitat sit-ul arheologic... istorie, peisaje, mare, munte, măslini...

Apoi am vizitat satul tradițional Panagia cu izvoarele dragostei, Biserica, fabrica de măsline Sotirelis, un magazin de dulciuri și altul de obiecte din ceramica. Un sat frumos, cu străduțe înguste. ÎN piață centrala sunt arbori cu scorburi in forma de inima care seara sunt iluminate.

Cu o zi înainte în drumul nostru spre Giola ne. am oprit la taverna Drosia unde am mancat f bine un delicios mix de fructe de mare.

Din Panagia am plecat spre Golden Beach unde am avut 2 ore timp liber pt plaja sau/și masa. Am mancat la taverna recomandata de ghid... La pallude... mancare bună și gustoasa apoi am mers pe plaja.Apa f. curata si calda cu intrare lina... relaxant și liniștitor.Excursia s. a terminat în jurul orei 16.

Seara am mancat în Limenas un gyros f bun la Panas (pe strada cu bazarul) cu doar 4.5 euro... cu sucul inclus.

A patra zi am plecat dimineata după micul dejun servit la hotel în direcția Maries pt a vizita lacul și cascadele. La intrare în Maries se face dreapta și apoi stanga si se merge cam 3 km pe un drum forestier destul de bun. Lacul era plin de pești cărora le. am dat pufuleți pe care i. au devorat ca niște pirania.

Cascadele micuțe dar frumoase... se urca cam greu la ultima. De la las sunt săgeți roșii pe pietre către cascade. Apa este rece și limpede... o oaza de verde după atâta plaja.

Am plecat din Maries și am ajuns în Potos unde am mancat mix fish la taverna Aquarius Fish Tavern, ne-am încărcat bateriile și am pornit spre Theologos.

Am parcurs cam 10 km pe un drum asfaltat si am ajuns. Theologos este vechea capitala a insulei, cu străduțe înguste cat sa încapă o mașină. Ne. am plimbat pe aceste străduțe și am admirat simplitatea și pitorescul zonei și a oamenilor.

Am ajuns seara în Limenas și ca în fiecare seara am început plimbarea atât pe faleza cat și în bazar.

In cea de. a cincea zi ales excursia cu vaporasul Eros 2... turul insulei. Mi. a plăcut prima plaja unde s. a oprit, în golful Kefala, o plajă stâncoasa f propice pt snorkeling. Pranzul a constat intr-un gratar făcut de echipaj in timp ce noi eram pe plaja ce a constat în friptura de pui sau porc, salata și sos tzatziki.

Urmatoarele opriri au fost doar pt baie fie prin sarituri de pe vapor, fie prin coborâre pe scara vaporului. Mi s. a parut ca a durat cam mult excursia și a fost destul de obositoare. Ar fi fost mai bn sa fie mai. multe opriri și mai puțin mers pe mare.

Ne. am jntrat pe la 18 în Limenas cam legănat în ultima parte de valurile mari ce au creat disconfort pt unii turiști. Eu ma simțeam ca într-un film de acțiune.

Seara am mancat la taverna Platanakia unde am fost f mulțumiți de mancare și servire.

A șasea zi am dorit sa vizitam Limenas ul și am pornit pe la capul Evreokastro, prin padure, spre amfiteatru. Acesta este închis pt. rabilitare dar fotografii se pot face și priveliștea este frumoasa.

De aici am urcat mai departe pe Acropole de unde am admirat orașul. ȘI aici trebuie lichide deoarece drumul e destul de lung.

Dupa amiaza am mancat la taverna Zorba's o musaca care era plina de ulei... nu a fost pe gustul meu dar nu se poate sa. ti placa totul.

Apoi am plecat la Paradise Beach-o plaja superba, singura cu valuri, intrare lina, insula Kinira in departare. Aici 6 euro umbrela si sezl fara consumatie.

Seara am mancat dorada la Thassia Doukas in Limenas... mancarea bjna dar vanzoleala continua a chelnerilor te ametea.

Vreau sa ofer un sfat tuturor celor care mergeți... cumpărați. va o pereche de ochelari de snorkeling. căci aveți ce vedea.

La plaja din Limenas (cea din portul vechi) la terasele Stratos și Aqua șezlongurile sjnt gratis dar tb sa comand ceva de la bar. Eu am făcut snorkeling. Pranzul aici în dreptul pontonul unde erau stanci și pot spune ca viata de sub apa este minunata. Am văzut bancuri de pești mari ce înotau pe fundul apei, arici de mare, alge, peștișori galben cu negru, sanitari ce săpau în nisip, crabi la. mal... superb.

In ultima zi am ales sa facem scuza diving și a fost o experienta inedita. La început mi. a fost puțin teama dar apoi m. am obișnuit cu lumea adâncurilor. Scufundarea în sine a durat 30 de. minute iar înainte iti face un instructaj.

În port, lângă cei cu excursii cu vaporasul se afla și o doamna de la scuba diving... ajunge la la 21 în fiecare seara. Tot de aici aveau si sarituri cu parapanta la 70 de euro de persoana dar nj am mai avut timp... se sare deasupra Paradise Beach. Centrul de scuba este în Skala Prinos unde am ajuns cu masina. Scufundarea a meritat pe deplin cei 45 de euro de persoana.

Thassos este o insula superba ce o recomand din toată inima celor care vor atât relaxare cat și senzații tari!!!

Trimis de monika27* in 30.07.16 15:48:29
    Validat / Publicat: 30.07.16 18:53:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monika27*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Plaja din golful Kefala

ebirsan
    [30.07.16 19:20:25]

Felicitari pentru un concediu reusit.

Ați venit cu o informație inedită și interesantă.

Este pentru prima dată când cineva menționează că plaja de la Vathi este amenajată atât de bine.

Poate aveți niște poze de acolo. Eu aș vrea să sper că a fost preluată de echipa "alungată" de pe plaja plaja Agios Ioannis.

Aveti o poză pe care o localizați ca fiind plaja din golful Kefala. Poate mai aveți încă una de acolo cu un cadru mai larg (să se vadă mai bine peisajul) pentru că nu-mi dau seama unde este această plajă și pare o plajă mai izolată ce poate fi interesantă. Poate detaliați cum ați ajuns acolo.

Mulțumiri anticipate.

adrianaglogo
    [30.07.16 19:59:35]

@monika27: Ce vacanta plina ati avut! Si cate mai aveti de vazut in Thassos! Plajele Metalia, Tripiti, Pefkari, Livadi, Arsanas si Astpas sunt si ele minunate si bune pt snorkeling. Asa ca propuneti-va sa reveniti in Thassos si alegeti cazare in Potos sau Limenaria, care sunt aproape de cele mai multe din din plajele enumerate de mine.

[30.07.16 23:40:51]

@ebirsan: plaja amenajata este Porto VATHI Marble Beach (nou amenajata. Am lângă Saliara) care este alta decât Porto vathi (cea cu hotelul neterminat). PE plaja din golful Kefala am ajuns cu vaporasul și nu am observat nicio alta cale de a cobori... dar este f frumoasa! O seara frumoasa!

[31.07.16 00:22:35]

@adrianaglogo: cu siguranta vom reveni și vom merge și la aceste plaje... sa descoperim și partea de sud mai mult!

ebirsan
    [31.07.16 09:14:50]

@monika27 - OK, acum lucrurile sunt lamurite in privința plajelor.

Am inteles din relatarea dvs. că nici lucrarile de restaurare pentru amfiteatrului antic de la Limenas nu s-au terminat si nu se poate intra în incinta lui.

Daca aveti timp, ar fi util să încărcați mai multe poze.

[31.07.16 16:08:11]

@ebirsan: amfiteatrul era închis pentru restaurare și nu se putea intra, din păcate! pozele așteptau validarea

Dan&Ema
    [01.08.17 10:02:35]

@monika27:

Fain concediu! Minunate pozele! Nu este exclus sa fi fost in acekleasi locuri, in acelasi timp!

[11.08.17 22:20:40]

@Dan&Ema: mulțumesc! Tot ce este posibil! Vacante reușite va doresc!

anemarie29
    [08.12.17 08:33:14]

buna, la acelasi hotel vom sta si noi. cum e mancarea aici, curatenia, camerele, piscina - v-a facut o impresie buna Philoxenia? este o statie de autobuz in apropierea hotelului? cum e apa amrii in Limenas - culoare, adancime, cu pietre sau nu? dar la alte plaje, daca atii fost cum este?

multumesc.

[27.12.17 16:06:46]

@anemarie29: buna! Hotelul ne.a lasat o impresie buna, camerele dragute, curatenie.

Micul dejun cam repetitiv dar depinde si de cat de pretentiosi sunteti.

Thassos este de vizitat... hotelul este tipic grecesc, nu va asteptati la luxul din Turcia, Egipt etc. Noi am fost cu masina si nu stiu de vreo statie de autobuz dar puteti intreba la receptie.

Plaja este la 5 min de mers si este frumoasa. Nu are pietre, este cu nisip fin, intrare lina in apa, pesti multi si frumosi. Este limpede si calda.

Noi am fost in fiecare zi si la alta plaja... pt culoare, peisaj mergeti neaparat la Marble Beach. Pt valuri... Paradise Beach. Pt sarituri... Giola. Depinde ce va doriti.

Hotelul este situat f aproape de strada cu bazarul si plaja dar in acelasi timp e liniste... va puteti odihni.

Concediu placut!

adrianaglogo, anemarie29, Dan&Ema, ebirsan, monika27*