ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

încărcat de pe telefon!

GOLDEN BEACH: Skala Panagia vs Skala Potamia plaja

Am simtit nevoia sa scriu pt prima oara aici poate pot ajuta pe cineva deoarece si eu m-am inspirat de aici

Am fost pt prima oara in Thassos 2 adulti si un copil de 7 ani individual cu masina si fara rezervare la cazare

Am venit si sa vizitam insula atat cat am putut cu majoritatea plajelor cunoscute dar si cateva zile care au fost doar pt plaja fara sa ne deplasam

Pt noi care am fost cazati in Skala Panaghia cele cateva zile de plaja fara deplasari conteaza

Am mers la pas tot golful care leaga cele 2 statiuni la pas pe plaja de 2 ori plus pkaha 3 zile in Panagia si una in Potamia iar acea zi in Potamia a fost o zi pierduta.

Intre statiuni raportat la plaja nu exista comparatie. Plaja din Skala Panagia incepand din capat cu sezlonguri unde faci consumatie continuind cu plaja din dreptul terasei Freda 5 euro sezlongurile fara consumatie si pana in dreptul campingului nisip, apa, intrare in mare si foarte important fara senzatia de aglomeratie de sufocare cu romani dar mai putini vizibil totul extraordinar, insa de acolo si pana in capatul celalalt la port unde se termina plaja din skala Potamia este total opus si incepe cu pietre si pietre si ingusta dupa care ajunge in zona principala din Potamia unde efectiv te calci in picioare sezantie de sufocare de plus nisipul are o senzatie nasoala, nu ti se scufunda piciorul in apa cand intri este tare parca calci pe pietre

Parerea mea este daca cauti Golden Beach pt plaja atunci alegerea este Skala Panagia

Trimis de samp in 29.07.16 23:30:39
Validat / Publicat: 30.07.16 07:31:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki Statiunea Kriopigi Statiunea Kalitheia

VIZUALIZĂRI: 6885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (samp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster95 [30.07.16 07:29:51] »

@samp: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=71108

-----

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Golden Beach și împrejurimile, THASSOS" (deja existentă pe sait)

calatorul [02.08.16 15:25:46] »

@samp - Aceeasi opinie o am si eu despre cele 2 statiuni si cele 2 portiuni de plaja de la Golden Beach. Am avut sansa sa aleg si am stat la Skala Panaghia si am recomandat aceleasi lucruri, tot aici pe AFA, cu poze insotitoare. Si eu sunt de acord ca Skala Panaghia este peste Skala POtamia si la plaja, si la optiuni de cazare, plimbare si masa, multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

samp [03.08.16 21:46:01] »

Vacante frumoase doresc si eu tuturor de aceia am scris despre ce am crezut ca este poate important de aflat

Voi incerca sa revin cu pareri si despre plaje si mai ales despre cea mai frumoasa plaja in opinia mea cea aflata la 1 km de Marble beach in directia Skala Panaghia

yuliansch [08.12.16 07:23:46] »

Buna. Noi am vrea sa mergem anul viitor in Thassos si am gasit o cazare convenabila la Villa Dimitra din Skala Potamia. Baiatul nostru are 11 ani. Este mare distanta pana la plaja mai putin aglomerata? Imi puteti spune cat costa o masa la taverne (pentru toti trei)? Cat costa inchirierea sezlongurilor? Multumesc.

calatorul [08.12.16 09:08:11] »

@yuliansch: Felicitari pentru alegerea facuta, Thassos este o insula frumoasa, aproape de Romania, cu plaje frumoase si preturi bune la cazare.

Statiunile Skala POtamia si Skala Panaghia, corespondentele localitatilor montane Potamia si Panaghia, se unesc in marele golf care cuprinde cea mai mare plaja din insula, Golden Beach. IN partea stanga cum stai cu fata la mare, in dreptul statiunii Skala Panaghia, plaja este mai buna si nisipul mai moale, dar toata apa este mica, limpede si calda. IN zona aia noi am primit oferta patronului pensiunii la care mancam de pranz sa folosim sezlongurile si umbrelele lui de pe plaja, gratis.

Thassos are mai multe plaje si locuri frumoase descrise pe AFA si aici http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=51620&d=descopera-thassos--thassos. Ce/i drept noi am fost in septembrie cand nu mai era aglomerat si preturile erau foarte bune peste tot, meniurile de pranz costau intre 2/3 euro un tzatziki sau saganaki (cascaval prajit) la 6/7 euro o musaka sau souvlaki (frigarui). Aveau si pizza, carne la gratar etc, dar noi am preferat meniurile locale traditionale, oricum toate mai scumpe decat mancarea ieftina de la bulgari (mai ieftina si decat pe litoralul romanesc).

yuliansch [08.12.16 11:00:27] »

@calatorul: multumesc. poate o sa apelez la d-voastra sa-mi spuneti si mie numele tavernei, poate primim si noi sezlongurile gratis . Inca ceva: pe la cat se deschid acolo tavernele? eu am obiceiul sa cobor devreme pe plaja. pot ocupa 2 sezlonguri ca, apoi sa le platesc? sau cum se procedeaza?

samp [08.12.16 13:55:03] »

Resferitor la sezlonguri plaja din Skala Panagia este numai cu nisip fin si apa extraordinarea incepe de la capat cu consumatie de 5-7 euro depinde de zona si primesti cate 2 sezlonguri si o umbrela, in zona restaurantului Fedra 5 euro platesti sezlonguri fara consumatie acesta fiind si singurul unde platesti efectiv sezlongurile dupa se continua cu consumatie pana ajungi in zona libera care este intinsa unde se pratica cearceaful romanesc, toata portiunea asta de plaja de la capatul Skalei Panagia fiind undeva 500- 600 metri iar dupa plaja se ingusteaza si urmeaza piericele semn ca incepe zons dintre statiuni si urmeaza Skala Potamia

calatorul [08.12.16 19:06:19] »

@yuliansch: Adaug la informatiile utile scrise mai sus de @samp ca preturile sezlongurilor variaza dupa anotimp si aglomeratie, noi in zona Skala Panaghia am folosit si sezlonguri gratis in septembrie, am platit alaturi 2 euro bucata, altundeva am luat frappeuri si am folosit sezlongurile.

Recomand portiunea asta de plaja pentru ca are pe faleza mai multe taverne cu mancare, cafea, cofetarii si magazine si o zona cu cativa copaci inalti chiar pe nisip. La inceput m/am mirat ca nu i/au taiat sa inlature umbra, dupa care am inteles ce umbra buna fac la pranz, mai ales pentru copiii care nu au rabdare sa stea lipiti sub umbrele. Incerc sa incarc eu aici doua poze cu plaja, daca nu merge le gasiti aici vezi impresii.

La Skala Potamia plaja se ingusteaza si apar pietre in apa, ca pietrele de rau de la noi, cam incomode, dar apa e la fel de mica, limpede si calda. Daca gasiti o pensiune buna puteti face inca 200 m pana la portiunea de plaja cu nisip bun, zic eu, oricum recomand sa faceti o recunoastere completa a plajei intr/un moment potrivit.

anemarie29 [18.01.18 16:36:00] »

a fost cineva in Thassos dupa 20 septembrie? cum e vremea?? multumesc tare.

calatorul [18.01.18 20:12:44] »

@anemarie29: Da eu am fost in Thassos la Skala Panaghia acum cinci ani din 25 septembrie in 3 octombrie si am prins o vreme exceptionala, dar cred ca a fost un noroc. Vremea a fost minunata, apa calda, soarele stralucitor si vremea superba de plaja si plimbare, am descris toate astea pe AFA aici http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=51620&d=descopera-thassos--excursii-si-calatorii.

webmaster26 [23.07.18 18:15:34] »

Mutat în rubrica "Golden Beach (plaja), SKALA POTAMIA (C. AKTI)" (nou-creată pe sait)

anemarie29, calatorul, samp, yuliansch
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach (plaja) :