ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2016
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    MAY-2016

Drumetie pe Ciucarul Mic

Dupa ce am facut o tura super incitanta pe Ciucarul Mare, despre care v-am povestit anterior, a doua zi ne-am trezit cu gandul la urmatoarea drumetie din acel weekend, o tura pe Ciucarul Mic, un varf despre care citisem ca ofera o perspective unica asupra golfului Dubova si a Cazanelor Dunarii.

Ca si in ziua precedenta, am format echipa dornica de drumetii, cel mic fiind primul care s-a inscris pe lista, ne-am suit in masina si am plecat din Eselnita spre Dubova. Chiar la intrarea in Dubova, am vazut pe partea dreapta panoul informativ despre Ciucarul Mic, oprind autoturismul intr-o mica parcare langa panou.

Traseul, marcat destul de bine cu Triunghi Rosu-TR, intra in padure prin dreapta panoului, in primii 20-30 metri vegetatia fiind aproape de netrecut, inalta cat noi. Intram in padure si urmam un drumeag intr-o panta accentuata cca 30 minute, marcajul putand fi observat pe copacii de langa poteca.

Dupa ce terminam de urcat aceasta panta, ajungem la primul loc de popas amenajat cu bancute si masa, langa care gasim un nou panou informativ cu flora si fauna din masiv.

Facem o pauza binemeritata in care ne hidratam si ciugulim cate ceva, dupa care urmam poteca la DREAPTA (atentie la bifurcatia de langa panou) printr-o padurice superba cu miresme mediteraneene, zona care mi-a amintit de padurile din Thassos prin care fusesem in drumetii. Iesim din padure, ajungand intr-o portiune a traseului cu vegetatie aproape luxurianta, zeci de soparle si soparlite trecand pe langa noi in goana dupa insecte.

Depasim si acest ultim hop si ajungem in sfarsit la finalul traseului tematic, pe crenelurile stancoase ale Ciucarului Mic, la o inaltime de 313 m deasupra apelor Dunarii. Privelistea de aici, panorama asupra golfului Dubova si a Cazanelor Dunarii, a facut sa uitam tot efortul depus, ramanand in acele turnuri de stanca o jumatate de ora, total relaxati datorita spectaculoasei salbaticii oferite de Ciucarul Mic.

Intoarcerea a fost mult mai usoara, pe aceeasi poteca, ajungand intr-o ora inapoi la autoturism. Traseul dus/intors se poate face lejer in 2,5-3 ore, fiind putin dificil decat in prima parte a sa pana la locul de popas “la bancute” unde traseul se bifurca.

Atentie, traseul acesta este cu mult mai salbatic decat traseul pe Ciucarul Mare, necirculat de turisti. Nu ne-am intalnit cu nici o persoana pe toata durata traseului, banuiesc ca turistii opteaza sa urce decat pe Ciucarul Mare.

Insa pentru doritorii de frumos, pentru cei care doresc sa exploreze un masiv salbatic pe un traseu superb, recomand Ciucarul Mic, un varf care personal mi-a placut mult mai mult decat Ciucarul Mare.

Trimis de wolf2001* in 29.07.16 17:23:32
    Validat / Publicat: 29.07.16 17:49:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 4262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

liviu49
    [30.07.16 12:04:03]

@wolf2001 - Felicitari pentru aceasta drumetie, pentru articol, pentru poze. Si mai ales pentru bucuria pe care articolul si pozele o transmit unui pasionat de drumetii pe munte. Eu am regretul ca nu am fost in doua locuri din tara asta. In primul rand in Maramures si al doilea in clisura Dunarii si muntii Banatului. Din cel de-al doilea of al meu, jumatate am realizat acum doi ani la intoarcerea din Austria. Am parcurs Cazanele si le-am admirat in acelasi timp de pe malul sarbesc al Dunarii. Peisajul este deosebit si merita orice sacrificiu. Fiul meu cel mare, care a condus si masina, mai fusese pe clisura si pe malul romanesc, dar si pe cel sarbesc si a afirmat ca ce se vede de pe malul romanesc e nimica toata fata de ce se vede de pe malul sarbesc. Si, vazand pozele copiilor mei din excursiile facute in clisura si ale celorlati membri ai AFA, sunt obligat sa ii dau dreptate.

Numai bine si calatorii placute!

Dan&Ema
    [30.07.16 16:25:43]

Mi-a placut plimbarea virtuala cu tine pe Ciucari. Virtuala pentru mine, bineinteles. Locuri frumoase de la granita tarii noastre, din Romania, pe care nu le-am vazut live. Felicitari si drumetii frumoase in continuare cu vreme buna.

[30.07.16 18:40:12]

@liviu49 - Multumesc frumos. Nu este tarziu sa faceti o drumetie pe Ciucari, pentru a privi si de sus Cazanele Dunarii. Merita tot efortul.

[30.07.16 18:43:35]

@Dan&Ema - Locuri frumoase pe care si eu le-am vazut prima data anul acesta. Dar la anul voi reveni cu siguranta in zona. Este un traseu de 6-7 ore sus pe creasta care ocoleste intreg golful pe care e musai sa-l fac

Dan&Ema
    [30.07.16 20:02:29]

@wolf2001:

Dovada ca ti-a placut mult

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.08.16 16:48:30]

Bun articol şi foarte util.

La chestia cu şopârliţele le-am "pierdut" pe doamnele mele - soţia şi fiica.

Foarte frumoase fotografiile P08, P09 şi P15 iar traseul care se vede, tot din foto, pare foarte sălbatic.

Am văzut că aţi avut cu voi şi două persoane mai în vârstă - sau mi se pare? . Înseamnă că ori sunt într-o condiţie fizică de invidiat ori traseul este destul de facil. Oricum ar fi transmite-le felicitări, cum la fel îţi transmit şi ţie pentru articol.

O zi deosebită şi drumeţii plăcute!

[24.08.16 07:18:08]

@Utube: Traseul nu necesita o conditie fizica deosebita. Este un traseu atat pentru cei mici cat si pentru cei mari (am avut bunicii cu noi). Cel mic s-a descurcat foarte bine, alergand pe traseu. Piticul nostru are deja multe varfuri la activ la cei 6 ani ai lui (primul lui varf urcat, Omu din Bucegi, la 2 ani si 8 luni, pe piciorusele lui, drumetie despre care am povestit intr-un alt review)

[12.11.18 18:02:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Drumeții pe Ciucăru Mare / Ciucăru Mic» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Clisura Dunării]

Dan&Ema, liviu49, wolf2001*