ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
JAN-2010

Ceramica de Marginea

Nu exista om pe lumea asta care sa atunci cand aude de Bucovina sa nu o asocieze cu Ceramica neagra de Marginea.

Mestesug stravechi, inca de pe timpul dacilor, la Marginea s-a pastrat in ciuda tuturor impedimentelor, devenind loc de pelerinaj pentru toti iubitorii de istorie si arta mestesugareasca.

Situat in centrul satului Marginea langa atelierele de olarit se afla si un muzeu etnografic, cladirea fiind de fapt o casa batraneasca veche de peste 100 de ani. Pe langa ceramica la muzeu mai puteti vedea si obiecte artizanale de tesut, blanarit, zona fiind vestita pentru cojoacele facute manual, port traditional si diverse obiecte de decoratiuni interioare. In fiecare zi la poarta atelierului poposesc zeci de autocare cu turisti din toate colturile lumii, nimeni nu pleaca acasa fara un suvenir cat de mic.

Pentru cei ce doresc se pot organiza si lectii de olarit, am avut ocazia sa particip la astfel de lectii. mergand in strainatate, am tinut sa duc prietenilor nostri de peste hotare cate un mic cadou de la Marginea, de la an la an primind tot mai multe "comenzi "pentru oale de sarmale, farfurii pictate manual sau oua incondeiate frumos incadrate in suport ceramic.

Am scris acest review in speranta ca, prin zona fiind nu veti omite sa va opriti pentru cateva minute sa admirati o bucatica din patrimoniul lasat de inaintasii nostri.

Si daca va simtiti infometati dupa un drum lung chiar in fata atelierului este restaurant Luxor, foarte bine pus la punct in ceea ce priveste mancarea.

Trimis de Sanziana in 25.02.10 14:22:17

VIZUALIZĂRI: 2747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 figurine de lut asteptand sa fie arse

[25.02.10 16:01:28]

Frumoasa zona Bucovina ,din pacate in drumurile mele spre Iasi nu am reusit sa vizitez frumusetea zonei.

Poate reusesti sa imi explici diferentele intre bucovineni si moldoveni pentru ca am inteles ca sunt diferente de optica.

Ai si votul meu pentru prezentare

[25.02.10 16:06:01]

eu m-am nascut in Moldova, mai precis la Falticeni. Dupa ce m-am casatorit am aflat ca granita dintre Moldova si Bucovina este Suceava. Cred ca tine de cedarea Cernautiului si evenimentele precedente acesteia. Promit sa revin in cel mai scurt timp cu o nota explicativa

[25.02.10 16:18:56]

I-am spus unei prietene din Radauti: "Ce faci bai moldoveanco?".

Ea a raspuns ca este bucovineanca si nu moldoveanca, pentru ca bucovinenii sunt mai harnici, bogati, organizati bla bla.

Vroiam sa stiu parerea ta care locuiesti acolo.

Cristian_h*
[25.02.10 16:26:43]

Bucovina, a beneficiat de influenta austriaca, si din cate am observat eu exista o oarecare diferenta, localitatile din Bucovina par putin mai prospere mai civilizate, ceea ce stiu sigur este ca linia de demarcatie a Romaniei cu Bucovina Habsburgica trecea de la vest la est prin localitatile: Sarul Dornei, Falticeni, Siret, Burdujeni, toate acestea fiind de partea romaneasca!

[25.02.10 16:31:43]

Asa este Cristian h, casele cred ca sunt mult mai ingrijite, frumoase si gasesti traditii in fiecare colt.

pepsi70ro
[25.02.10 16:34:38]

Sa ne duci si pe noi acolo cand vom ajunge, pare superb. Pana atunci multe salutari "iubitului" Darius din partea Cristinei. Si o apreciere...

[25.02.10 16:51:19]

eu sunt corcitura oamenii sunt foarte gospodari, organizati perfectionisti. Ca si caracter eu i-am perceput mai reci, mai materialisti decat moldovenii. Este posibil sa ma insel eu, perceptia mea fiind din doua etape diferite ale vietii mele, copilaria petrecandu-mi-o la Malini, iar adolescenta la Iasi, mutandu-ma in Radauti abia dupa 22 ani.

trandafir 1970
[25.02.10 23:27:05]

Of, mi-ai rascoloit amintirile, sanziana! Anul tecut am vizitat si eu Marginea; este ceva nemaipomenit, sa-i vezi pe olari la lucru. Iar ce iese din mana lor, este intr-adevar ARTA!!! Cele mai frumoase vaze le am de acolo (mi-am incantat si eu prietenii cu suveniruri). Am intrebat de ce nu vin si in Bucuresti sa-si promoveze produsele: mi-au raspuns ca nu renteaza, este prea scump pentru ei. Poate le mai dai tu idei sa vina de "Zilele Bucurestiului", mai sunt din Bucovina care vin cu oua incondeiate, sau alte obiecte traditionale.

Am ramas insa uimita sa descopar ca aceeasi vaza pe care la Marginea am cumparat-o cu 10 lei, la cetatea Sucevei era 50 lei, iar in Aguza, pe dn, la chioscurile cu amintiri, ceva peste 100!!!

Cel din dreapta ta (prietenii tatalui tau) nu este primar in Ciocanesti? Cred ca l-am vazut la Festivalul Pastravului! - vezi review-ul meu despre festival!

Aplauze! Deci... am intalnit si romani fericiti!

ancamariagadea*
[27.02.10 20:45:56]

Minunata zona Bucovinei! Am fost anul trecut si am ramas foarte placut impresionata. Si eu m-am "procopsit" cu cate ceva de la Marginea, pentru noi si familie. Ne-am intors cu portbagajul plin de vaze, castroane, cani, oale de sarmale Chiar am vazut lucruri deosebite acolo, si foarte ieftine.

Alessia
[09.03.10 22:27:51]

Imi amintesc foarte bine acea zi in care sunt facute pozele, mi-am vazut si mamica prin ele... ca si ecou pentru ca sunt moldoveanca si pt ca sunt mandra ca am asa o sora iti dau si eu niste puncte din toata inima si sper sa ma primiti si pe mine printre voi!!!

[10.03.10 08:18:45]

Alessia parca nu aveai timp de povestit. Bine ai venit, surioara, apuca-te de scris despre minunata cetate a Iasului.

webmasterXY*
[10.03.10 22:26:48]

am atasat una dintre cele mai frumoase si cunoscute melodii populare bucovinene. Auditie placuta!

ancamariagadea*
[10.03.10 22:33:26]

Foarte frumoasa melodia! Mereu imi vine sa plang cand o ascult, nu stiu de ce... Te-as mai vota inca o data, dar nu pot

[10.03.10 22:39:39]

ancamariagadea, si cand ma gandesc ca e melodia care se aude mereu la un restaurant cu specific bucovinean din centrul orasului, restaurant unde a fost inventata ciorba radauteana......

[28.12.15 15:02:25]

Mutat în rubrica "Complexul Ceramica Marginea / Ceramica Neagră [Marginea], SUCEVIȚA" (nou-creată pe sait)

Alessia, ancamariagadea*, david, pepsi70ro, Sanziana, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul Ceramica Marginea / Ceramica Neagră [Marginea]: