ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2010
ÎNSCRIS: 02.05.09
MAY-2009

ARTICOL ARHIVAT

Elegant

Am fost acolo la o nunta. Camerele sunt micute, dar cochete si dotate cu tot ce trebuie.

Au si piscina acolo, incalzita, cu sala cu aparate de sport. pt. piscina au si halate si prosoape.

Restaurantul e separat de hotelul in sine, dar zona e amenajata f. frumoasa. restaurantul e pe 3 nivele. nunta a iesit extraordinar. servirea a fost fara cusur - un chelner deservirea cate 2 mese. meniul clasic, dar parca avea ceva deosebit. de atunci am mai fost acolo, doar la restaurant si pot spune ca de fiecare data am mancat f. bine, preturile nu sunt mici, dar nici astronomice. o data am fost si cu niste fini de la Iasi, care au revenit dupa o saptamana, cazandu-se tot weekend-ul.

asa ca, il recomand ca si cazare pt. zona Sucevita.

am sa revin si cu poze, ca nu le am la indemana.

Trimis de doramunteanu in 25.02.10 12:09:05

VIZUALIZĂRI: 2300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doramunteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.02.10 12:13:45]

hai sa nu inducem lumea in eroare. preturile sunt printre cele mai mari din zona, mai mici fata de Poiana Brasov, sa zicem. De mancat se mananca foarte bine iar camerele mie mi s-au parut destul de maricele. La parterul hotelului propriuzis gasim masa de biliard.

Un minus ar fi parcarea destul de mica si faptul ca restaurantul este la cca 200 m de hotel, dar asta depinde de la persoana la persoana.

[25.02.10 12:16:27]

Ce semnificaţie are titlul review-ului tău?

"..camerele sunt micute, dar cochete si dotate cu tot ce trebuie."

Tot ce trebuie e relativ.

Fiind un hotel de 4 stele, dotările trebuie să fie foarte bune.

De exemplu, are conexiune Internet? Dacă da, este prin cablu, sau wireless?

Micul dejun este inclus în preţ? Cum este organizat?

Celelalte servicii (piscină, sală fitness) sunt incluse în preţ, sau se plătesc separat?

[25.02.10 12:31:43]

draga costi, daca esti asa de interesat de zona, uite, iti fac o favoare:

nu stiu despre conexiunea la net, pt. ca eu vreau macar in weekend sa scap de a mai cara laptop-ul. nu stiu nici de mic dejun, pt. ca, in dimineata de dupa nunta am gasit amenajat un bufet suedez. probabil ca era amenajat pt. toti nuntasii ramasi peste noapte. DAR VOI INTREBA CU PRIMA OCAZIE CU CARE VOI MERGE ACOLO, asta insemnand destul de curand.

in camera au: in baie, de la prosop pe care sa calci cand iesi de la dusi, prosoape de fata, de maini, de corp, la feon, sapunuri, sampon, casca de dus; crema de ghete, ata de cusut, perii de haine, paturi suplimentare, minibar, etc. , etc. , plus asternuturi imaculate, , cu monograma!

piscina si sala sunt incluse in pret. daca vrei masaj, le spui dinainte si au o persoana acolo care iti face, dar contra cost.

mai are si masa de biliard, o zona de stat la cioace. terase langa apa + amenajare peisagera pe care o vezi ceva mai rar pe la hoteluri - asta e, totusi, sub padure.

daca te intereseaza, au si sala de coneferinte.

asa ca, sa te relaxezi mult, daca esti interesat!

DRAGA SANZIANA,

intr-adevar, am zis si eu ca preturile nu sunt mici. si parcarea e mica, dar uite ca, la nunta la care am fost, au incaput toate masinile. si daca pui la socoteala ca multi s-au intors acasa dupa, atunci iti poti da seama cate erau acolo. nunta a fost de 300 de persoane.

[25.02.10 12:34:35]

Ei, aşa, da!

Mulţumesc pentru favoare, chiar mă interesează zona.

[25.02.10 12:40:13]

atunci poate revin cu un supliment despre cele ce te intereseaza peste vreo 2-3 saptamani. in. weekend-ul asta mergem iar la Voronet - dar dupa aceea cred ca tragem iar o fuga pana la Sucevita, sa ne mai reculegem. am sa intreb atunci.

numai bine!

[25.02.10 12:45:54]

Costi micul dejun este regim bufet suedez, internetul este wireless, camerele beneficiaza de balcon dotat cu 2 fotolii si masuta cu vedere spre padure. preturi de la acceptabil la foarte mare in restaurant. Curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba cand sunt lasate pe podeaua baii, este si specificat printr-un anunt. Gasesti toate dotarile ptr 4 stele, cosmetice in baie, prosoape, papuci ptr piscina, obiecte curatat pantofi, ace si ata cusut, perie haine, extra patura. Piscina, si toate cele incluse in pret.

Nu consider ca cineva face cuiva un favor scriind aici. Acest favor se intoarce insutit prin faptul ca te ajuta sa iti planifici o vacanta cum trebuie. Daca gandim asa ar trebui sa ne punem semne de intrebare cand citim ce scrie altul, daca e sincer sau nu. Deci ideea e sa dam ce e mai bun din experienta noastra, benevol.

[25.02.10 13:47:21]

draga sanziana, chestia cu favorul o explic prin faptul ca, in cazul in care Costi este interesat de hotelul asta, cand voi merge acolo pot sa intreb toate cele solicitate, chiar si ceva in plus, fara probleme, locatia fiind vizitata des de catre familia mea.

intr-adevar, cand mergi mai multe zile intr-un loc te intereseaza mai mult toate amanuntele astea, mai ales daca vii de la sute de km.

eu am postat comentariul meu precizand cu ce scop am fost acolo, de aceea nu am putut da explicatii foarte amanuntite dotarile hotelului. am considerat ca o parere in plus fata de cea existenta conteaza, chiar si pentru acea singura zi de cazare. sincer, nu m-am gandit sa postez date despre un sejur mai lung, asa cum m-a intrebat Costi.

Dar, repet, pot afla mult mai multe amanunte, care nu apar pe site-urile lor oficiale, nefiindu-mi greu sa o fac. am spus ca fac o favoare doar ca fel de exprimare. scuze daca am deranjat.

atat am avut de spus. scuze si daca am fost prea vaga in comentariul initial, dar pe viitor ma voi invata minte sa postez mai multe amanunte, altfel sa-mi vad de treaba.

[25.02.10 13:52:14]

A nu se puncta!

Scuze daca te-ai suparat, asta era ce am inteles eu poate ca am inteles gresit. Nu trebuie sa te superi din cauza mea, sa iti iei jucariile si sa pleci, orice membru al acestei comunitati este valoros prin unicitatea lui si ar fi o pierdere sa nu mai beneficiem de experienta ta sau a altcuiva. Eu percep orice critica, ca fiind constructiva si te rog webmaster sa stergi postarile mele de aici.

Inca o data, mii de scuze ca m-am bagat in conversatia voastra.

[25.02.10 13:56:36]

sanziana: cele scrise de tine reprezinta la modul EXACT si identic punctul meu de vedere, astfel ca as prefera sa nu sterg ecourile tale, tocmai pentru economie de timp si de efort din partea mea

[25.02.10 14:40:11]

@sanziana m

Mulţumesc pentru precizări, chiar îmi sunt de folos, pentru că vreau să revăd zona şi, în cazul nefericit când propunerea ta (excelentă, din punctul meu de vedere) pentru organizarea unei întâlniri pe la voi prin zonă nu se concretizează, mă gândesc să mergem singuri (eu şi soţia).

Aşa că, adun date şi informaţii.

Încă o dată mulţumesc şi poate o să te mai solicit cu informaţii când ne vom hotărî, pentru că am văzut că le ai şi ai şi bunăvoinţa să le dai.

S-a topit zăpada pe la tine?

Alex_Macedo
[25.02.10 14:41:35]

doramunteanu!

Cuvintele scrise pot induce in eroare uneori schimband sensul mioritic de la "stanga-dreapta", o singura virgula poate duce de la compliment la jignire (sigur, putin exagerat "pus" aici da'intelegi tu ce vreau sa spun! ), dintr-o simpla încondeire!

si costi si sanziana au dorit informatii sau corectari, ATAT! Am avut placerea sa-i cunosc pe amandoi si nu au nimic ironic in fiinta lor!!

Suma-sumarum: continua sa scrii pentru ca orice colt de tara are nevoie de o impresie asa cum AmFostAcolo are nevoie in definitv de... noi toti... cu tine inclusa!!

Pe... oricand!!

[25.02.10 15:10:21]

A NU SE PUNCTA!

Doramunteanu, daca vei avea placerea vreau sa fiu prima care te invita la urmatoarea intalnire a comunitatii Am fost acolo.

Pentru prima oara pe site m-am simtit putin stinghera, nefacand parte dintr-o familie a carui puls nu o simteam. M-au luat cu binisorul, mai cu sfaturi, mai cu critici si am ajuns sa astept intalnirea de la Brasov ca pe evenimentul cel mai important din viata mea. Sunt putin mai introvertita si am avut multe retineri, multe semne de intrebare. Si am ajuns la brasov sa constat ca de fapt ne cunosteam de o viata fara sa ne fi vazut niciodata, ca suntem O FAMILIE unde nu ne barfim, nu ne pasa de lume, doar de noi toti. Si am plecat de acolo cu sentimentul ca nu voi mai fi aceeasi, de aceea poate ca reactionez ca o closca, mi-e teama sa nu primeasca cineva "dintre ai mei "o informatie eronata, sa nu isi programeze ceva gresit. Nu stiu poate sa ma exprim cum trebuie dar Iti doresc si tie sa ai acelasi sentiment ca si mine si vei intelege atunci ca nimic din tonul meu nu e ironic, poate doar ingrijorat. Si ca sa nu fii suparata pe mine te invit sa vizitam amandoua Hotel Sofia intr-un week-end si sa tragem linie la un nou review, si cine stie, 2 bucovinence nu se pot certa cand au de infruntat restul tarii

[25.02.10 16:08:15]

am ajuns acasa putin suparata de discutia noastra anterioara. nici nu am mai deschis mail-ul sa vad daca s-a mai scris ceva, ci am intrat direct pe pagina site-ului pentru a-mi cere scuze ca m-am aprins (am avut o zi grea la serviciu, plus am luat o groapa, iar masina imi e acum in service).

ASA CA, INCA O DATA, SCUZE PT. COMENTARIILE PUTIN ACIDE DE MAI SUS.

ai dreptate Alex. pe forumuri se pot da multe intelesuri celor scrise. Iar eu am patit-o pe un forum sa fiu luata rau de tot la rost pt. o postare in care incercam sa port o simpla conversatie, folosind un limbaj total neutru, exprimandu-mi o simpla opinie. si, de atunci, eu nu am mai scris pe nici un forum. cel de aici este singurul. foarte rar doar comentarii la niste articole.

asa ca multumesc pt. intelegere tuturor, dar ar fi bine ca pe viitor sa fim putin mai atenti cum formulam frazele si cum solicitam informatii in plus, pt. ca e una sa stai de vorba fata in fata cu un om si alta sa tot postezi - de aceea eu nu mi-am activat nici chat-ul, am preferat abonamente telefonice mai mari. dupa postarea lui Costi m-am simtit de parca eram catalogata - ce ma mai bag si eu in seama pe forumul asta.

data viitoare poate reusesc sa ajung si eu la Brasov, sa ne putem cunoaste cu totii.

si tie, draga Sanziana, multumesc pt. invitatie. sper sa reusim sa ne intalnim macar in una dintre locatiile prezentate de mine, de aici, din Bucovina, sa ne cunoastem. sper ca cei 3 copii ai mei sa-mi permita alocarea unei pauze in programul zilnic.

si mai am o rectificare: sunt bucovineanca doar prin adoptie. stau in Suceava de la 5 ani. sunt nascuta in Gorj. dar nu as da zona asta a tarii pe nimic. am crescut alternativ, in vacante, in Oltenia si in Ardeal - de acolo sunt parintii mei. noi aici suntem doar adoptati.

sa ne mai auzim cu bine.

Alex_Macedo
[25.02.10 23:28:57]

Nota: A nu se bla-bla-bla... stiti voi!

... eeeeeeeee, ai vazut!!... ia totul ca un plesnit din degete care treceeee!... totul este efemer... DAR, prin respect si accept, prietenia ramane undeva intr-un cotlon al mintzii!!

Dora... te asteptam si cu alte review-uri!

Cele bune!!

[26.02.10 11:06:42]

multumesc, sa ne mai auzim cu bine

Alex_Macedo, Costi, doramunteanu, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂSofia Hotel: