ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2016
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.04.16
JUN-2016

Hotel Hellinis din Atena - raport calitate pret OK

Despre Hotel Hellinis pot sa va spun ca e un hotel de 3 stele, numai bun pentru un sejur scurt de cateva nopti.

Camerele sunt curate, sunt dotate cu aer conditionat (nu se plateste suplimentar), TV Led cu cablu-TV, dar mobilierul este destul de vechi. Este un hotel pentru fumatori. In camera veti gasi si o bricheta si o scrumiera pe care le puteti utiliza daca sunteti fumatori. Pe noi ne-a deranjat acest detaliu, despre care am aflat abia cand am intrat in camera si am tras aer in piept. Era un miros neplacut de fum de tigara in camera, impregnat in peretii camerei, deci degeaba aeriseai. Nu mi-a placut nici faptul ca hotelul nu avea o izolare fonica de calitate. Daca nu sunteti obisnuiti sa auziti noaptea zgomotul masinilor care trec pe soseaua de langa hotel, este posibil sa nu puteti dormi foarte bine.

Baia avea o cada mica, iar spatiul din baie era extrem de mic, incat 2 persoane nu incapeau sa stea in acelasi timp. Avea nevoie si de o mica renovare cred. Hotelul are retea wireless disponibila in camera.

Personalul hotelului mi s-a parut prietenos, amabil. La sosire mi-au dat toate detaliile privind modul cum ma pot deplasa prin Atena, ce mijloace de transport pot sa iau ca sa ajung la principalele obiective turistice, mi-au dat o harta cu toate obiectivele turistice. Tot timpul este cineva la receptie 24h din 24.

Restaurantul este frumos, bine aranjat si este deschis de asemenea pana noaptea tarziu si poti cumpara diverse bauturi de care ai mare nevoie, pentru ca e foarte cald in Atena din luna iunie pana in luna septembrie. Noi am prins temperaturi de 42 de grade in luna iunie! Micul dejun era acelasi in fiecare zi: sunca, salam, unt, branza topita, iaurt, fructe, cafea de la dozator, sucuri sintetice, diverse produse de patiserie, oua fierte. Nu exista salata, nici tzatziki, nici alte mancaruri traditionale. La inceputul unei zile in care te plimbai prin toata Atena prindea bine si acest mic dejun mai saracacios. Dar dupa 3-4 zile cred ca nu mai puteai sa mananci aceiasi mancare.

Este foarte bine situat fata de centrul Atenei (Piata Syntagma), la aproximativ 4,5 km. La 50 m de hotel este o statie de autobuz de unde poti lua bus-ul A2 sau B2 si ajungi in 15 minute in Piata Syntagma. La 850 m de hotel mergand pe jos prin Piata Nea Smyrni ajungi la liniile de tramvai 4 si 5. Linia 4 va duce in Pireu in statia Sef (la o statie de metrou de Portul Pireu) iar linia 5 va duce spre plajele din Voulas.

Va recomand sa luati tramvaiul 5 pentru a calatori de-a lungul litoralului Atenei, ca sa vedeti celelalte cartiere ale Atenei si ca sa luati pulsul orasului, sa vedeti viata de zi cu zi a locuitorilor din Atena. Este un mijloc de transport foarte lent, dar sigur. Cele 2 linii de tramvai pleaca din Piata Syntagma, insa ca durata fac cel putin 30-40 minute pana in Piata Nea Smyrni (statia cea mai apropiata de Hotel Hellinis). Din Piata Nea Smyrni faceti cam 1 ora pana la plaja Voulas cu tramvaiul 5. Metroul il puteti lua din Piata Syntagma pentru orice directie, inclusiv pentru aeroport.

Pentru 3 nopti am platit 120 EUR/camera, un raport calitate-pret foarte bun pentru acest hotel de 3 stele. Cu cat te apropii mai mult de Piata Syntagma preturile de cazare la hoteluri cresc. De asemenea hotelurile din zona de litoral, din cartierul Voulas, sunt mult mai scumpe si sunt foarte departe de centrul Atenei. In Voulas nu este metrou, iar tramvaiul face 1h30min din Voulas pana in Piata Syntagma.

Poze nu am facut din pacate, decat cele 3 din balconul hotelului.

Recomand acest hotel daca nu sunteti foarte pretentiosi si vreti un pret mic.

Trimis de _Traveller in 29.07.16 01:09:33
Validat / Publicat: 29.07.16 08:29:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CRETA, RODOS, KOS, SANTORINI

VIZUALIZĂRI: 1597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (_Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Balcon Hotel Hellinis Atena
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[29.07.16 05:37:13]

@_Traveller - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[29.07.16 08:35:41]

Am placerea primului vot, acordat cu felicitari pentru ca pe langa faptul ca ne-ai povestit despre camera ai mai dat si alte informatii utile (mai ales celor care inca nu au ajuns acolo asa cum sunt eu).

O singura opreliste am, mirosul de tutun care sigur m-ar deranja noi nefiind fumatori.

Insa dupa cum ai prezentat totul ca pe un city-break devine deja tentant.

Felicitari, votat cu placere.

Alte impresii din această RUBRICĂHellinis Hotel: