ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2016
ÎNSCRIS: 13.05.14
MAY-2016

Ammoudia Spring 2016

Am fost acolo in primavara aceasta, in luna mai. Noi cam evitam caldura si aglomeratia din sezon. Am ajuns insa acolo... din intamplare. Intentia noastra era sa mergem in Parga, dar am ales (oarecum luati de val...) o locatie situata la 15 km despre care nu stiam chiar nimic... La inceput am avut senzatia ca ne-am ratacit... Nu exista autobuz sau microbuz spre Parga. Doar daca mergeti cu un grup, vi se pune la dispozitie autocar pentru excursia in Parga si pentru croazierele cu plecare din Parga. Altfel, aveti doar posibilitatea sa comandati taxi (va poate insa ajuta Magda, de la ”La Creperie”- o romancuta de-a noastra, maritata cu un grec simpatic si amabil, care detin o mica taverna pe o straduta din apropierea portului de pe raul Acheron)... Se amortizeaza insa costul doar daca va asociati 3-4 pasageri...

Localitatea este potrivita pentru cei care merg cu copii (plaja e super, intr-un golf superb, cu apa mica si linistita) sau pentru cei care merg sa caute liniste si odihna. Nu sunt discoteci, taverne prea zgomotoase... Localitatea e, de fapt, un mic port pescaresc, dar cu multe hoteluri si pensiuni, ca in orice alta statiune greceasca. Din portul propriu se pot face excursii cu vaporase pe raul Acheron (zice-se, Stix-ul antic...), pe mare - la grote, chiar si in Paxos-Antipaxos. Si sunt mai ieftine decat din Parga, pana unde mai trebuie sa platiti si transportul cu masina dus-intors... Cine e si pasionat de pescuit, sa-si ia neaparat si undite la el. Nu va planificati sa vi le cumparati de acolo, fiindca sunt foarte scumpe.

Hotelul la care am stat - Delfini - este detinut de o familie de oameni simpli. Nu vorbesc engleza, doar germana - dl. care a lucrat in Germania (de unde a castigat banutii ca sa-si ridice hotelul), iar dna. stie ceva italiana. Ea se ocupa de bucatarie si clienti. Sunt corecti si amabili.

Mancarea (doar mic dejun, nu gatesc si pentru pranz-cina) este OK. In fiecare dimineata aduc produse proaspete. Prepara si niste gogosele delicioase. Nu e foarte diversificat micul dejun, dar e gustos si satios.

Noi mergeam, pentru cina mai ales, la Magda - despre care am scris mai sus, o straduta mai la vale, la ”La creperie” - dar sunt si alte taverne si mici restaurante... Pizza e excelenta, salatele la fel, platoul cu fructe de mare - gigantic. Daca va imprieteniti cu ea, va face si o placinta greceasca (din aia cu lamaie si iaurt grecesc) de va lingeti (poate va si muscati) degetele...

In toata localitatea sunt doar vreo 3-4 magazinase. Dar acolo gasiti cam tot ce va trebuie... Iar preturile sunt OK.

Recomandam statiunea si hotelul celor cu copii si celor care vor sa se odihneasca... E cel mai tare tratament anti-stres. Noi chiar vom mai merge acolo, poate peste vreo 2-3 ani. Tot primavara (mai) sau toamna (septembrie).

Trimis de nelson in 28.07.16 23:12:47
Validat / Publicat: 29.07.16 05:33:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rhodos, Kefalonia, Lefkada, Simi, Paxos - Antipaxos.

VIZUALIZĂRI: 2370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelson); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.16 05:32:53]

@nelson - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=71054

[29.07.16 08:28:57]

@nelson: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

nelsonAUTOR REVIEW
[29.07.16 13:43:06]

@webmaster26 - precizia este de +/- 10 m. Hotelul este situat chiar pe colt, intre aleea fara nume si straduta aia cu numele ”Raki”, daca am citit bine literele grecesti...

Se vede pe harta si ”La Creperie” = ”clatitaria”, unde gasiti cea mai buna pizza si cele mai bune clatite din Ammoudia.

nelson
Alte impresii din această RUBRICĂDelfini Hotel: