ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08

Balada admin-ului Cornel

Scriu aceste randuri in locul vorbelor pe care ma asteptam sa le pot spune in fata voastra a tuturor, atunci cand ne-am intalnit la decernarea premiilor.

Stiti, faza aia frumoasa, cand genunchii iti tremura de emotie, cand stai cu premiul in mana si te uiti catre sala plina ca vitelul la poarta noua? …. cand colegii te –au aplaudat si astepata sa auda ce perla mai esti in stare sa scoti din gura?

Dar acum stau pe scaun, nimeni nu vede ca inca mai am emotii (diploma o am pe birou si ma uit la ea), si daca ma voi balbai, mai am ocazia sa corectez gresala. Nu era un discurs scris, eleborat si sofisticat. Era o multumire venita din suflet.

Voi adresa primele cuvinete, asa cum este frumos si civilizat, celui care mi-a inmanat premiul. Lui Cornel.

Iti multumesc Cornel, ca nu te-ai pus la mintea mea, atunci cand eram nervoasa si ma simteam tinta vie a tuturor rautatilor din lume.

Iti multumesc ca ai asteptat sa imi treaca nervii si nu mi-a luat in seama cererea de renuntare (puteti citi “ demisia”).

Si iti mai multumesc pentru ca daca nu procedai asa, nu as mai fi avut parte de “ terapia de grup”.

Si acum voi explica salii (adica voua cititorilor de acasa) ce am vrut sa spun cu asta.

In prima zi a Noului An, dupa o petrecere de zile mari, am primit o veste cumplita despre tatal meu care era f. bolnav. Au urmat zile de spitalizare si de emotii, zile de ganduri negre si totodata de mari sperante. In fiecare seara, cand noaptea ma intorceam de la spital, speriata si ingrozita, intram pe site. Citeam povesti frumoase spuse de altii, si scriam…... scriam cu drag, cu dorinta de a impartasi cat mai mult din ce am vazut si din ce stiu. Simteam ca deja va cunosc, si ca sunteti acei prieteni in fata carora daca imi deschid sufletul, ma voi linisti si voi putea sa revin la viata normala avuta inainte de boala tatalui meu. Simteam ca ma descarc de toate necazurile si imi dadeam seama ca viata este frumoasa si nu am voie sa ma las doborata. Vroiam sa ma intalnesc cu voi si sa va multumesc, voua tuturor, ca m-ati ajutat (chiar fara sa stiti) sa trec peste un moment greu. Zeci de glasuri, prin povestile pe care le postau zilnic, ma faceau sa vad partea frumoasa a vietii.

Si in prima zi la Bran si a doua la Poiana, i-am multumit in gand lui Cornel ca nu mi-a acceptat demisia. Asa v-am cunoscut; si sincera sa fiu…. sunteti mult mai simpatici in realitate decat in imaginatia mea.

Acesta este felul meu de a-mi arata bucria; o balada inchinata lui Cornel.

Balada admin-ului Cornel

Trimis de Diaura* in 24.02.10 20:14:12

VIZUALIZĂRI: 1732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 O strangere de mana sincera
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

pepsi70ro [24.02.10 20:25:10] »

Bravo Diaura, ai ceva talent la balade, meriti un imens vot si toata aprecierea noastra, a mea si a sotiei, care te considera o Doamna superba! Felicitari!

Apropo am pus si poza ta, intra in impresiile mele si o gasesti in ecouri, dupa cele scrise de tine. Dupa parerea mea umila, este una dintre cele mai artistice de la Premiere.

Cristian_h* [24.02.10 21:21:58] »

diaura, baladele descriu momente triste, cred ca trebuiesc rebotezate versurile tale sa le spunem mai bine 'strigaturi " ca la chefurile din maramures !

Diaura* [24.02.10 22:52:16] »

webmaster , te rog sa atasezi melodia ; Because You Loved Me - Celine Dion

biancuta [24.02.10 23:05:55] »

Un review cald, spus din suflet, cu multa emotie, care arata ca esti o fire foarte sensibila. Te inteleg perfect, de aceea iti dau un vot.

mili1983 [24.02.10 23:26:39] »

Sub acel chip... mereu zambitor... se ascundea o inima trista... un suflet indurerat... care si-a gasit alinarea in scrierile noastre... si pentru asta... meritam toti... toate punctele din lume...

Felicitari doamna!

Si cand va treziti

Nu o sa mai stiti

Ca ati fost aseara

O trista mioara.

Va pup si sincer regret ca nu am dat macar mana cu dumneavoastra.

PS A nu se puncta

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    geni [24.02.10 23:49:57] »

si cu mine...sapte!

Ciolea [24.02.10 23:52:28] »

Pe Arges in jos/Pe un mal frumos... parca e boring... e prea plictisitoare... parca tot a ta balada a fost mai reusita, chiar daca nu are dimensiunile celei originale, si se potriveste perfect cu ce s-a intamplat in Poiana. Un weekend descris pe scurt in cateva versuri. Ai votul meu !

Admin [25.02.10 07:10:49] »

Diaura: daca iti aduci aminte am scris pe vremea aia (sau chiar dinainte) la un moment dat ca-mi "asum riscul suspiciunilor ca te favorizez" - vizavi de unele discutii referitoare la postarile tale. Asta pentru ca intuitia imi spunea ca dincolo de forma scrierilor, am de-a face, pe fond, cu un om, o fire si un caracter deosebite. Sunt mandru si bucuros ca nu m-am inselat nici in cazul tau.

Multumesc pentru randurile scrise cu-atata suflet si pentru balada -- m-a inveselit & induiosat.

webmaster13 [25.02.10 07:11:28] »

iata si melodia solicitata!

georgiana [25.02.10 08:32:40] »

Draga Diaura,

Cred ca o intreci in versuri pe Trandafir!

Mai sunt multi poeti necunoscuti pe site???

Mi-a placut mult balada!

Daca iti amintesti si eu am fost printre cei care nu te-am lasat sa pleci de pe site!

''Tata Cornel''... nu-si lasa ''oitele lui'' sa se rataceasca!

Daca-ai fi plecat, ar fi fost pacat si pentru tine, dar mai ales pentru noi!

Nu as mai fi putut sa te imbratisez cu atata drag, prima oara la Bran!

Ai inca un vot,din partea mea!

Diaura* [25.02.10 11:51:24] »

Va multumesc mult tuturor. O vorba buna face cat 100 de pastile calmante. Eu nu vreau pastile. Va vreau pe voi.

ancamariagadea* [25.02.10 11:54:11] »

Diaura, ai un fel deosebit in a expune faptele Imi pare tare rau ca nu am reusit sa ne cunoastem la intalnire dar, nu e timpul pierdut. Ceea ce s-a intamplat la Bran si Poiana Brasov a fost minunat, Cornel meritand toata stima si admiratia noastra.

kmy [25.02.10 16:30:45] »

Am asteptat cu nerabdare sa postati impresiile de la intalnire. Mi-a parut rau ca nu am fost si eu acolo. Poate la urmatoarea intalnire... Multe ganduri bune la toata comunitatea!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [27.02.10 14:23:48] »

Excelenta balada Diaura si felicitarile mele pentru tine nu 4 stele , ci voturile mele , transformate in 400 puncticele

Vezi k s-a propus deja un concurs de poezie de catre pepsi70ro, chiar la unul din ecourile mele

ancamariagadea*, biancuta, Ciolea, dananecula, Diaura*, geni, georgiana, kmy, mili1983
    Alte articole din această RUBRICĂ2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov:

• pagină generată în 0.047344923019409 sec