ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2016
ÎNSCRIS: 18.03.11
JUL-2016

La pomul laudat!!

Am sa va descriu experienta noastra din Turcia, luand pas cu pas totul, sper sa nu va plictisiti!

Am avut ghinionul sa plecam in vacanta fix pe 16 iulie, odata cu nebunia din Istanbul si Ankara. Toata noaptea de vineri n-am dormit, ne-am tot uitat la tv, urmarind puciul. Pana la urma ne-am hotarat sa mergem totusi in aeroport si sa urmam turma, au fost 3 aeronave de la Blue Air (compania cu care am zburat si noi) toate aproape pline, doar cativa au renuntat. Ne-am imbarcat, am avut o femeie pilot, care a meritat aplauzele noastre, un zbor lin si scurt.

Cand am ajuns in Antalya era liniste si pace, litoralul lor nefiind afectat de politica lor sau de atacuri teroriste.

Acum am sa descriu fiecare loc in parte.

Drumul pana la hotel nu a fost nici scurt dar nici lung.

Cazarea s-a facut imediat, hotelul arata chiar bine, camerele mari, curate, aerisite, fara mirosuri, mini-barul umplut zilnic cu un pepsi, o fanta, o apa plata si o apa minerala, prosoape mari si curate.

Piscinele: mari si curate, dar intre sezlonguri o mizerie de nedescris, mizerie facuta de catre turci, bine ca au plecat duminica, de duminica seara hotelul nu a mai fost plin, deci a fost mult mai curat.

Water-park: a fost chiar ok

Alta problema care pe mine m-a deranjat, a fost cu prosoapele de plaja, le puteai lua doar de la spa intre orele 09-16. deci cam stateam cu ele de pe o zi pe alta. Pana si la Duni anul trecut gaseam in orice colt al resortului, tonete pentru schimbat prosoapele.

Plaja: eee aici o mare porcarie, o diferenta mare intre prezentare si realitate. Distanta foarte mare dintre sezlonguri si mare, mizerie pe toata plaja, pietre (dupa parerea mea puteau fi adunate cu o masina speciala, au facut asta doar intr-o singura zi). In partea stanga a plajei era mai ok, nisip in apa, pe langa pietricele, in dreapta bolovani.

Barul de pe plaja: aveau zilnic cartofi prajiti, shaorma de pui, pizza, cateva salate si pepene rosu. Berea o serveau in pahare de plastic de la RedBull pe care le spalau si le refoloseau, cica servicii de 5 stele.

Restaurantele a la cart nu le-am incercat, dar o familie din Baia Mare ne-a spus ca nu se merita sa mergi.

In hotel am intalnit foarte multi romani nemultumiti, chiar sper sa vina si ei cu review-uri, asta asa... ca sa nu-si mai ia si altii teapa noastra!

Restaurantul principal a lasat de dorit, au servit miel doar intr-o singura seara, vita la fel, aveau zilnic paste, cartofi prajiti, niste carne gen mici dar nu era carnea tocata, era ca la crenvusti, macinata. Seara era mai diversificat, la micul dejun si pranz prapad. Intr-o seara am avut kebab din vita, dar credeti-ma ca nu era pulpa de vita pusa pe bat, erau bucati macinate puse acolo. Intr-o zi au avut pastrav si macrou, cand s-a dus sotul sa ia macrou, nu au vrut sa-i dea, probabil era doar pentru turcii lor care s-au comportat ca niste huligani, galagiosi si nesimtiti.

La capitolul engleza-prapad, doar vreo doi din receptie au inteles ce vroiam sa le spun, in rest iti dadeau de inteles ca au inteles si de fapt intelegeau nimic.

Bautura- sucuri proaste, foarte dulci, alcoolicele mai proaste ca la bulgari, cocktailurile aveau aceelasi gust in culori diferite.

Va recomand cu drag Sealanya, Dolphin park, ne-a costat 30 euro de adult, transport si intrare, 26 euro de copil.

O varianta mai ieftina ar fi cu domulus (sper ca am scris corect) dar ne-a fost teama sa ne aventuram singuri intr-o tara instabila.

La spa fiind romani (saraci) aveau alte preturi, 40 euro si 55 pentru ceilalti turisti din alte tari :)

Din cate am inteles, turcii au umblat foarte mult la servicii din lipsa de turisti, pacat, am venit cu un gust amar.

Zborul de intoarcere a fost groaznic, n-am sa mai zbor vreodata cu Blue Air, niste scaune inguste, geamul de plastic crapat, la aterizare s-a simtit un miros de praf, multumesc Domnului ca am aterizat intregi, nu ma pricep eu prea mult la avioane, dar sunt 100% sigura ca au avut ceva probleme tehnice.

Daca mai citeste cineva review-ul meu, eu sunt aia de-am facut atac de panica la intoarcere :)

Una peste alta, n-am sa mai merg vreodata la hotelul asta, nici in Turcia, cel putin, nu pana nu se calmeaza apele. Deja ne-am gandit pentru la anul sa alegem tot Duni-Bulgaria!

Trimis de andra72000 in 27.07.16 15:16:54
Validat / Publicat: 27.07.16 20:04:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andra72000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 piscina noaptea

[27.07.16 18:21:35]

@andra72000 - Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

[27.07.16 18:41:38]

Deja ne-am gandit pentru la anul sa alegem tot Duni-Bulgaria!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[02.08.16 19:38:25]

@andra72000 - Te rog spune-mi mai multe despre Sealanya, Dolphin park si daca vrei sa faci cumparaturi cum, si unde. Multumesc

andra72000AUTOR REVIEW
    [02.08.16 19:45:52]

@mariuscfar: Buna, Sealanya este f aproape de Crystal. Ne-a costat 30 euro/adult drumul si intrarea la show.

Eu personal am facut mici cumparaturi din hotel. Ne a zis ghidul ca sunt magazine chiar ok la vreo 4-5 kmde hotel, spre Sealanya. Cred ca puteti linistiti sa luati domulus.

Alta optiune ar fi sa mergeti 25 km pana la Managvat (tot cu domulus) niste romani au fost acolo si au fost chiar multumiti de preturi si marfuri.

[02.08.16 20:59:27]

@andra72000 - multumesc. Noi mergem pe 31.08

andra72000AUTOR REVIEW
    [02.08.16 21:27:13]

Drum bun si vacanta placuta. Chiar se merita sa mergeti la sealanya. Fac show frumos, puteti sa faceti si poze cu delfinul, costa 20 euro, nu conteaza cate persoane intra in poza. Mai exista si optiunea sa inoti cu delfinul, dar costa enorm, 120 euro de persoana. Sper voua sa va placa la hotelul asta, mie una nu mi-a placut mancarea si plaja.

[03.08.16 09:15:17]

@andra72000 - multumesc mult, sper sa fie ok, in mod sigur mergem la delfin pt copii si la ceva cumparaturi.

[03.08.16 16:52:29]

@andra72000 - am inteles ca sunt ceva magazine mai mici undeva pe langa hotel