ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2016
ÎNSCRIS: 24.08.15
JUL-2016
6 AD. + 4 COPII -- v: 6-10

Croaziera Menia Maria III

Daca vreti sa feceti o pauza de la plaja puteti sa optati pt aceasta croaziera si cred eu ca o sa va placa. Pe noi ne-a relaxat foarte mult.

Plecarea din portul Ormos Panagias a fost la orele 9.30 iar intoarcerea in acelasi port a fost in jurul orelor 17.30. Ne fusese recomandat sa fim in zona pe la orele 9 (am plecat din Porto Koufo pe la orele 8), lucru pe care l-am si facut, pt a putea avea cele mai bune locuri. Cred ca toata lumea a auzit de recomandarea asta pt ca atunci cand am urcat noi pe vas pe la 9-9.10 vasul era deja plin. Am fost inspirati insa ca am stat in interior la primul nivel din mai multe considerente: eram feriti de soare si vant (vantul a fost la dus, soarele la intors :D), aici a fost si spectacolul de muzica si dans de la intoarcere.

Ziua aleasa de noi (intamplator) s-a dovedit a fi una perfecta din punctul de vedere al vremii. Desi a fost nor si a picurat pe alocuri, a fost timpul excelent pt a sta pe vas. Noi am stat in partea de jos a vasului langa altar.

Croaziera este organizata in 2 parti: in prima parte ni s-a descris istoria manastirilor, iar in a doua parte am avut parte de muzica si dans grecesc. Nu o sa intru in detalii referitoare la istoria manastirilor de pe munte pt ca sunt convinsa ca au facut si altii review-uri. Muntele insa mi s-a parut impetuos si mi-a placut foarte mult ca este plin cu verdeata. Zona cea mai inalta a muntelui care intra deseori in nori mi se pare fascinanta.

Mergand pe mare de-a lungul lui am zarit si cateva drumuri insa ci acelea par destul de primitive. Impactul omului asupra naturalului pare limitat la zonele cu manastiri si atat... cel putin asta am vazut de pe vas de la cel putin 500m distanta (asta este limita pana la care am inteles ca se permite acesul vaselor de croaziera). Descrierea zonelor si a istoriei manastirilor se face in multe limbi printre care si in romana.

Pe vas inainte de apropierea de munte se pot face poze cu piratul din dotare, poze care apoi se tansforma in brelocuri. Nu mi se pare tocmai cea mai buna idee... insa asta este. Piratul foarte glumet ne-a intrebat de unde suntem si ne-a povestit ca are origini indepartate in Romania. Nu stiu daca e adevart sau nu sau este doar marketing.

Daca vi se pare lunga croaziera puteti sa jucati carti (noi asa am facut) si timpul o sa vi se para ca trece mult mai repede si in plus mai uitati putin de raul de mare daca cumva aveti probleme (eu am avut o mica ameteala).

In partea a doua a calatoriei, dupa cum va spuneam, am avut parte de un spectacol grecesc oferit de cei de pe Menia Maria III meniamaria-athoscruises.gr/index.php. Primul dans a fost unul in straie traditionale pt ca apoi cei doi dansatori sa se schimbe si sa ne invite si pe noi sa invatam pasii si sa-i acompaniem in dans. Cei care au rezistat pana la sfarsit in ritmul impus de dansatorii profesionisti au avut parte si de o surpriza (tot dansanta)... nu dezvalui surpriza ca sa o savurati cu placere cand veti avea parte de ea.

Pe vasul de croaziera puteti sa mancati si sa beti cate ceva insa va recomand sa faceti acest lucru in port. In Ouranoupolis va recomand taverna Lemoaniadis situata chiar in port, langa plaja cu o mancare delicioasa si cu un personal amabil, am fost serviti si aici de un roman. Personal am savurat aici o mancare al carui nume imi scapa dar care este foarte buna preparata cu carne de vita si boabe mari de facsole alba. Tot aici au fost foarte bune si midiile in aburi.

Din pacate popasul in Ouranoupolis a fost foarte scurt, am avut la dispozitie 1 ora si 40min, si nu am putut vizita orasul. La taverna gasiti si un chelner roman care o sa va recomande ce au ei mai bun.

La coborararea de pe vas sunteti informati despre ora de intoarcere si sunteti rugati sa nu depasiti acesta ora deoarece riscati ca vasul sa plece fara voi. Foarte importante sunt si tichetele albastre care vi se dau la plecarea din Ormos Panagias si pe care le veti folosi in Ouranoupolis cand va imbarcati pt drumul de intoarcere. Drumul de intoarcere este mult mai scurt, in aprox 2 ore ajungeti in Ormos Panagias.

Croaziera placuta va doresc daca alegeti sa plecati pe mare!

Trimis de Lale in 27.07.16 13:09:48
Validat / Publicat: 27.07.16 13:43:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vasul de croazieră Menia Maria III
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

ANILU
[27.07.16 14:03:05]

@Lale - Ai descris exact croaziera pe care am făcut-o şi noi în vara lui 2011.

Mi-am reamintit câteva peripeţii, era tot aşa o zi mai noroasă, la dus au căzut câţiva stropi de ploaie, marea cam agitată iar majoritatea copiilor vroiau să stea în faţă. Am plecat şi la primele valuri toţi cei din faţă au fost udaţi de valurile mării şi după aceea toată lumea se înghesuia în interior.

În Ouronoupolis am mâncat la o tavernă a unui grec căsătorit cu o româncă, am stat de vorbă cu ea, momentul a fost emoţionant.

Felicitări pentru croazieră şi articol.

[27.07.16 14:18:32]

@ANILU: mulțumesc frumos pentru vot și apreciere! Mă bucur că ți-a plăcut. ????

calatorul
[27.07.16 16:05:12]

@Lale - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, inclusiv pozele lamuritoare. Si daca @ANILU isi amintea mai sus de o croaziera similara din 2011, noi am facut-o acum 11 ani aproape la fel, inclusiv jocul de/a mancarea cu pescarusii.

Noi am reusit sa vizitam Ouranopolis, inclusiv turnul din port, dar am ramas nemancati si ne/am luat la intoarcerea pe vapor doar niste placinte la pachet, bune si alea, spanakopita si altele. Nu am relatat pe AFA caci pe vremea aia nu era si m/am gandit ca intre timp lucrurile s/or mai fi schimbat, dar le regasesc la fel cu bucurie si va felicit pentru croaziera facuta. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[27.07.16 16:10:32]

@calatorul - multumesc frumos si eu!

_Traveller
[31.07.16 22:06:23]

@Lale - Cand am fost in croaziera in jurul insulei Zakynthos am fost atacati de niste pirati, vezi impresii. Semanau cu cei din pozele tale. Deci voi ati fost!

Felicitari pentru review si poze!

[31.07.16 22:11:15]

@_Traveller: Zakynthon era pe lista noastră de vacanță anul trecut dar cum cu mașina era prea complicat și cu avionul... (cineva din familia noastă... nu dau nume... nu zboară) era și mai și, am ales o zonă accesibilă... terestru ????

[28.03.17 18:19:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Toroni/Porto Koufo, TORONI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

_Traveller, ANILU, calatorul, Lale
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Toroni/Porto Koufo: