ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
JUL-2016

'The President' - o terasa, un viitor inceput aici

“Cand ai un copil esta ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie inmultita” Milan Kundera

Viata mea a fost inmultita de 2 ori cu doi flacai mandrii ca brazii care cresc si isi iau zborul spre bucuria si tristetea noastra totodata, parca am vrea sa-i mai stim langa noi sa ne bucuram de ei, dar ne place sa-i si stim ca sunt stapani pe soarta lor.

Cu pasi repezi aniversarea celor 21 de ani a celui mare se apropia, si in momentul in care a deschis gura initiind aniversarea un cantec m-a bantuit imediat si a pus stapanire pe mine, astfel incat il rog pe web sa-l puna ca si fond muzical https://www.youtube.com/watch?v=Lw8sIuKMcJw

Toata aceasta actiune a fost coordonata de el astfel incat noi am fost doar simpli participanti, dar ce mandri, si cand copilul iti mai este si laudat si mentionat ca este dat ca si exemplu, va dati seama ca nu mai incapea pipota in mine.

Ca sa vedeti de unde am plecat si unde am ajuns am sa o iau cronologic:

- sambata 16.07.2016, m-a anuntat ca vrea sa-si faca ziua pe 24 iulie (aniversarea fiind pe 26), undeva la o terasa/ restaurant..., 15- 20 de persoane. Nu aveam inca nici o idee de locatie, asa ca seara baga-ti Mishule creierul in furtuna (adica brainstorming pe romaneste) si in timp ce flacaul dormea eu cautam pe net, insa nu prea imi facea nimic cu ochiul.

- duminica 17.07.2016 dimineata imi spune ca ar fi o terasa The President pe care o are in vedere si a plecat la Therme. S-a intors dupa-amiaza de acolo si mi-a spus ca a fost la The President si a facut o rezervare pentru 30 de persoane. Luni dimineata a dat avansul, a vorbit de bruschete si pizza avand deja antecedente in acest fel, dupa mine mai aveam putin si mergeam pe meniu de nunta.

- sambata 23.07.2016, intrebam si noi cam cum a ramas, cate persoane sunt, la ce ora trebuie sa fim acolo. Intre timp numarul invitatilor dospise, astfel incat acum era vorba de 40 de persoane. Mai in gluma mai in serios cam de-o cununie, ca l-am si intrebat daca are cumva ceva sa ne spuna.

Asa ca duminica, pusi la tol de plimbare, ne-am imbarcat in masina si tine-o spre The President. Am ajuns relativ repede iar locatia poate fi gasita destul de usor, adresa este B-dul Lacul Tei, nr 145, Sector 2, Bucuresti, site http://www.the-president.ro/

La intrarea in parc este si o parcare in care daca aveti noroc puteti gasi loc liber, daca nu, incercati pe stradutele din jur. Aici este amenajat si un parc de distractii astfel incat daca iesiti cu copiii intai se distreaza ei apoi veniti cu totii la terasa si va distrati impreuna.

Daca intrati din B-dul Lacul Tei o sa vedeti ca intai este restaurantul si apoi terasa. Este un loc in care incap foarte multe persoane, sunt cateva saloane doar pentru evenimente pentru 60 - 400 persoane, iar pe terasa am aflat ca au loc 350 persoane (pe site spun 600, in fine nu cred ca vom merge atat de multi acolo).

Aici au loc nunti, botezuri, petrecerea burlacilor si alte evenimente din viata personala dar se pot desfasura si evenimente corporatiste.

De asemenea sunt si seri in care au loc diferite spectacole.

Pentru doritori exista si o piscina, astfel incat puteti sa va racoriti si acolo, preturile insa nu prea atrag clienti (noi asa am avut senzatia), in timpul saptamanii 30 lei adult, 20 lei copil iar in weekend 50 lei cu 30 lei.

Am facut cateva poze, pana sa vina invitatii ca sa vedeti despre ce este vorba. Am facut poze si dupa aceea dar pe acelea nu le voi posta.

Noi am venit ceva mai devreme pentru a stabili niste detalii finale, am mai suplimentat bruschetele si pizza, urmand ca pe parcurs in functie de nevoi sa mai comandam. Avand deja experienta anterioara ce am comandat a fost foarte suficient, fiind foarte cald mai degraba s-a baut decat mancat.

Am avut aranjate 4 mese de cate 10 persoane si inca una de rezerva de 6 locuri (la care am apelat mai tarziu pentru ca a fost nevoie) si pot spune ca ma gandeam cu teama daca vin toti sau nu.

Si uite asa, incet, incet au inceput sa vina, astfel incat s-au ocupat toate locurile. Fiecare a comandat de baut ce a dorit si pot spune ca s-a baut: bere (cu sau fara alcool), Peroni sau Ursus, limonada (care pe langa cea clasica care avea doar lamaie, se mai puteau adauga menta, portocale, capsune, banane), fresh-uri (portocale, grapefruit sau mix din acestea), apa minerala, cola, ceva frappe-uri si cocktail-uri.

Am fost serviti de o singura domnisoara (care mai servea si alte mese) si care a fost foarte receptiva si sprintena fara a uita vreo comanda (cu singura exceptie cand a scapat peste baieti un frappe ).

Despre preparate in cateva cuvinte – bruschete, au un singur tip, cu rosii, usturoi si verdeata, dar gustoase si prezentate frumos, pe platouri verzi care aveau forma unei frunza (as fi zis forma de peste, dar asta nu este verde).

Pizza era adusa pe rand, astfel incat sa nu apuce sa se raceasca. Sortimentele de pizza pe care le ofera restaurantul sunt suficient de multe astfel incat sa ai de unde alege si cele 4-5 (cred) sortimente alese de noi au fost toate gustoase (si la fel le-au apreciat toti)

Am avut pe mese si ketchup dulce si picant, astfel incat sa fie lumea multumita. Mi-a mai placut ca ospatarita cand venea cu platourile cu mancare purta manusi.

Intr-un final glorios au si dansat putin, spre deliciul spectatorilor (nu numai noi) si al patronului chiar care i-a si filmat. Cati am fost in final? 45, ce ziceti?

Insa timpul a trecut foarte repede astfel incat la ora 12 noaptea (ora la care locatia se inchide) am fost nevoiti sa ne ridicam, sa luam cadourile si sa ne indreptam spre masina. Insa stiti cum sunt tinerii, exact atunci parca se trezesc si ar vrea sa se mai distreze, astfel incat au mai tras si o plimbare pe malul lacului, in timp ce noi asteptam la masina.

Intr-un final am plecat cu cel mic acasa, in timp ce sarbatoritul a plecat cu inca cativa in club de unde s-a intors la 4 dimineata (si nu s-a putut culca pana nu si-a vazut cadourile).

Cine au fost invitatii: colegi, profesori si elevi de la dansuri, parteneri de afaceri de-ai lui si noi familia. Nu au putut insa sa vina toti pe care ii invitase.

Cat a costat distractia? 2000 de lei (din care 200 lei au fost pentru servicii).

Cine a platit? El, asa ca putea sa invite cati dorea. Sa nu credeti ca sunt o mama rea, cadoul e in pregatire (stie despre el) si este foarte incantat, in rest, sa ne fie de bine si sa avem multe aniversari frumoase.

PS – Ca sa nu intru in conflict cu el i-am promis ca nu voi face poze invitatilor decat pentru noi, insa patronul restaurantului a facut poze si i-a filmat, postand astfel ca si reclama pe FB astfel incat daca va face placere ii puteti vedea dansand sau imortalizati in poze

In final pot spune ca este un loc unde sa petreci niste ore placute cu familia sau prietenii.

Iar numele terasei, oare spune el ceva despre inceputul unei vieti active si interesante? Asta o sa vedem mai tarziu.

Trimis de mishu in 27.07.16 08:02:25
Validat / Publicat: 27.07.16 10:40:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 De pe terasa se poate vedea lacul, insa era cam murdar

[27.07.16 10:39:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase bucureștene, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

-------

[27.07.16 10:49:00]

@mishu - Supeeer! Am spart gheata cu primul vot! Si, vorbind in rime, am citit tot!

Sa va traiasca flacaii si sa mai aveti mute bucurii de pe urma lor. Aveti niste copii admirabili!

La multi ani "piciului".

P.S. - Mi-e foaaameee!

[27.07.16 10:53:27]

@mishu - Dansau cha-cha? Sau samba? E, oricum, ceva latino si alert, dupa pozitiile lor.

mprofeanu
[27.07.16 11:12:20]

@mishu - La mulți ani sărbătoritului și fratelui mai mic dar și părinților! Să vă bucurați așa la fiecare aniversare și nu numai!

[27.07.16 12:02:39]

@Zoazore - Salsa, iar vocea care coordoneaza schimbarea partenerilor e a lui profu'.

[27.07.16 12:16:44]

@mishu - N-am vazut filmuletul, ca la birou nu pot, iar acasa n-am sunet. Din poze am dedus!

[27.07.16 12:18:40]

@Zoazore - ok, o sa te sun si-ti cant la telefon , sau poate nu pentru ca nu am voce, doar imaginatie bogata.

[27.07.16 15:15:05]

@mishu -

Sa va bucurati de ei si de implinirea vietilor lor!

[27.07.16 15:23:52]

@elviramvio - Multumesc foarte frumos, numai bine si tie si celor dragi tie.

Michi
[27.07.16 16:34:08]

@mishu - Să-ţi trăiască băieţii şi să vă bucuraţi de realizările lor. Am citit cuvânt cu cuvânt reviewul şi mi-am dat seama ce diferenţă este între un tânăr de acum (bineînţeles dacă are tenacitate, idei, talent, curaj) şi altul tot de 21 de ani exact din 89. Păi fiu-miu la vârsta aceea era cam bleguţ şi total dependent de părinţi. Mediul nu-i oferea nicio alternativă sau perspectivă de evoluţie personală. S-a desmeticit după aceea dar a fost destul de greu lui ca şi colegilor de generaţie să primească impactul capitalismului fără nicio pregătire.

[27.07.16 16:59:15]

@Michi - Multumesc frumos pentru lectura si pentru impartasirea impresiilor. Am avut norocul sa am copii ascultatori iar ceea ce le-am transmis sa fie perceput de ei ca o discutie relaxata cu exemple din viata noastra, si daca pentru noi a functionat sistemul " sa te intinzi cat iti este plapuma" lor le-am insuflat altfel dictonul: "Sa-ti faci plapuma cat ai nevoie".

La varsta lui aveam deja vechime in munca si eram si la facultate si erau acele vremuri, astfel incat acum cat sunt tineri pot face multe.

O zi frumoasa.

Michi
[27.07.16 17:22:52]

@mishu - Si eu la 18 ani aveam serviciu şi facultate seral (că fiind copil de medic fost ofiţer nu mi s-a dat voie să urmez la zi), apoi la 22 ani fetiţa, toate astea m-au maturizat repede. Cu toate contrele şi privaţiunile consider că a fost o viaţă trăită cu adevărat. Îmi place de copiii tăi care îşi iau viaţa în mâini de tineri, natural pe o altă spirală decât a altor generaţii şi nu se mulţumesc să stea pe spatele părinţilor.

[27.07.16 19:06:29]

@Michi: Multumesc frumos pentru gandurile bune.

[27.07.16 20:45:04]

@mishu: Sa-ti traiasca baietii si in mod deosebit sarbatoritul in cauza! Care - a propos - e cu doar 2 zile mai mititel decat fata mea!

[27.07.16 20:54:20]

@crismis - Atunci să trăiască Istețica! La mulți ani și vouă!

[27.07.16 21:18:55]

@Zoazore: Multumim! Iar azi e ziua lui Tati! Sarbatorim in gasca vineri, intr-o locatie faina, voi povesti!

[27.07.16 21:36:30]

@crismis - Să trăiască și Tati! Sunteți o familie frumoasă! Să fiți sănătoși!

[27.07.16 22:12:22]

@crismis: Super, poate odata ii serbam impreuna. Sa ne traiasca toti cei dragi si sa ne bucuram de ei.

[27.07.16 22:13:10]

@crismis -

La multi ani lui Tati! (suntem "pantelimoni" amandoi dupa cat vad, doar ca eu sunt mai coapta)

Sa-ti traiasca amandoi isteteii si voi pe aproape de ei sa va bucurati de implinirile lor!

nicole33
[27.07.16 22:15:56]

@elviramvio -

La mulţi ani fericiţi, Elvira!

@crismis -

La mulţi ani pentru Tati!

[27.07.16 22:18:46]

@nicole33 -

Esti o draguta, multumesc mult.

[27.07.16 23:01:15]

Mishu, Nicole... si "pantelimoana" Elvira: Multumim, multumim, multumim! Sa fim sanatosi si voiosi multi ani de-acum inainte!

[28.07.16 06:25:09]

Cum zici tu asa sa fie.

Safta Radu
[28.07.16 14:46:31]

@mishu - Chiar dacă un pic mai târziu (lucrez în ture de 24 de ore) şi cu scuzele de rigoare, îi doresc fiului cel mare să aibă parte numai de satisfacţii în viaţă, mulţi ani fericiţi, să ajungă acolo unde îşi doreşte el. Iar dumneavoastră să vă bucuraţi de cei doi fii, în fiecare zi să aveţi motive să fiţi mândră de ei!

[28.07.16 15:07:02]

@Safta Radu - Multumesc foarte frumos pentru urarile facute si nu pot decat sa le intorc si eu, si doresc tuturor (parinti si copii) viata frumoasa si cat mai multe momente fericite impreuna.

Dan&Ema
[31.07.16 22:40:15]

Uite cum facem noi schimb de impresii despre mancatorii bucurestene. Nu stiam de locul asta prezentat aici de tine. Suna bine, arata bine in poze. Ba am vazut ca e si cu dans. Sau zbantuiala.

E interesanta rubrica asta de restaurante bucurestene unde s-au strans atatea si atatea si cred ca deja e un melanj prea mare si ar trebui sparte in mai multe subrubrici. Nu are legatura cu articolul explicit, dar as separa intre rlocatiile din centru si cele din cartiere de ex, pentru ca Bucurestiul cu ale lui sectoare si multe cartiere fa e cate multe alte orase la un loc.

Dar sa revin

Mi-a placut, felicitari!

[31.07.16 22:49:28]

@Dan&Ema - Multumesc de vizita, azi am mai fost intr-un loc foarte interesant, o sa scriu normal despre el, cu bune si cu rele, depinde ce-ti doresti.

Cred ca totusi Bucurestiul ofera multe si ar fi bine sa le stim

_Traveller
[31.07.16 23:00:55]

@mishu - Oricum aceste review-uri la restaurante trebuie actualizate cat mai des pentru ca la noi in Romania lucrurile se schimba intr-un restaurant si in functie de cati clienti are acel restaurant. Daca sunt prea multi clienti, de multe ori serviciile devin de o calitate indoielnica.

[31.07.16 23:18:38]

@_Traveller - Ai dreptate, asa este si asta este motivul pentru care daca ma uit dupa recenzii pentru un local nu ma uit cu mai mult de un an in urma.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.08.16 09:17:23]

Am pus și eu ochii pe terasa asta, și la propriu, și la figurat.

La propriu acum vreo 2 săptămîni, cînd am dat o tură cu roata mare nou instalată în parc, din care se vede tot orașul, plus localitățile limitrofe. Plus, evident, piscina terasei, greu de trecut cu vederea într-o zi caniculară (de fapt era seară, dar erau destui la bălăceală).

Abia după ce am coborît din roată am văzut că e vorba de President, care îmi atrăsese deja atenția (asta e partea „la figurat”), deși încă nu aflasem unde e exact, prin niște reclame văzute prin oraș, care înștiințează că în unele seri cîntă acolo Ionel Tudorache cu taraful său.

Așa că atenție la acest aspect: amatorii de lăutărească cîntată clasic, old fashioned, comme il faut, cu instrumente, să meargă miercuri, joi și vineri seara. Ne-amatorii, din contra, să ocolească serile respective.

Cheltuiala pare „umană”: 2000 de lei 45 de persoane, înseamnă că fie prețurile sînt „cuminți”, fie invitații.

[01.08.16 13:33:12]

Multumesc pentru vizita si vot, se poate spune ca invitatii au fost cuminti, bruschetele de inceput au fost asa doar de incalzire (si tot au ramas) iar pizza nu s-au consumat mai mult de 20 (adunat sa zicem ca a ramas de o pizza), iar de baut asa cum am zis tinerii au baut in general limonada sau freshuri si cateva cocktailuri, noi adultii am baut bere, in total cam 2-3 bauturi de persoana.

Ei fiind in lumea lor au stat foarte mult de vorba, asta pentru ca la antrenamente nu au timp de socializare.

Cat despre piscina, am mentionat preturile, mie mi se par putin cam mari fata de ce ofera, insa poate fi si o varianta.

Atat pe site-ul lor cat si pe pagina de FB sunt mentionate si programele artistice, si chiar daca si terasa ofera locuri multe exista cazuri cand este plina, insa ce imi place este ca zonele sunt oarecum delimitate, astfel incat daca tu esti cu un grup, in functie de cat este el de mare poti sta oarecum separat de altii.

_Traveller, crismis, Dan&Ema, elviramvio, Michi, mishu, mprofeanu, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: