ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
ÎNSCRIS: 02.09.15
JUL-2016

Un concediu reusit!

Dupa un drum obositor ajungem la receptia resortului. Suntem intrebati in ce limba vream sa ni se adreseze si ce am dori. Eu aveam lectia invatata in limba turca si i-am cerut o camera la etaj si aproape de mare. Suntem invitati sa servim pranzul dupa care ne intoarcem la receptie de unde suntem preluati de o masinuta si condusi la vila 9.

Vila are 4 iesiri; una duce la mare, alta spre receptive, alta zona piscinelor si restaurantelor.

Camera era mare, curata, aerul conditionat a functionat ireprosabil in cele 9 nopti cat am stat. La receptie ne-au fost date 2 cartele pentru acces in camera si 2 pentru prosoape. O cartela am lasat-o in lacasul de la intrare pana am plecat. Prosoapele au fost schimbate zilnic iar curatania a fost facuta de 6 ori in 10 zile, cand nu am fost in camera.

Minibarul era dotat cu 2 cutii suc pepsi fanta, 2 sucuri cu pai, 2 ape carbogazoase si 2 ape plate. Apa plata se suplimenta zilnic.

Baia era ok avand feon, telefon, sampon, balsam de par, sapun, betisoare de urechi, iar cabina de dus era foarte bine izolat, astfel incat nu se facea apa in baie.

Balconul avea 2 scaune, o masuta si un uscator de rufe.

Si astfel am inceput vacanta. Este o locatie superba, o adevarata gradina botanica, linistita si foarte bine organizata si amenajata. Partea de restaurante, baruri, amfiteatru, cofetarie, piscine, piscinute si altele sunt grupat in asa fel incat accesul este facil la fiecare.

Resortul Euphoria Palm Beach este in realitate asa cum este prezentat pe site-urile agentiilor.

La receptie, pentru ca au turisti si din Romania este angajata doamna Natalia care a studiat la noi, deci vorbitoare de limba romana. Noi am cunoscut–o in seara cand am mers sa vedem ora transferul catre aeroport.

Si restul este asa cum a povestit userul Bobyrodin.

La restaurantul Aspendos la cele 3 mese (mic dejun, pranz, cina) mancare pe toate gusturile chiar si pentru pretentiosi. La cina mesele erau aranjate cu servete albe de panza, cu pahare, tacamuri, iar piscina din apropiere si apusul de soare facea ca privelistea sa fie totul deosebit. Insa era putin mai aglomerat pentru ca toti turisti serveau masa acolo. Am mancat cea mai buna friptura de vita la gratar, initial am crezut ca este ceafa de porc. Personal mereu serviabil si cu zambetul pe buze. Intr-o zi, la pranz mi–am patat bluza si incercam sa ma sterg cu un servetel si din spate apare o mana cu un servetel umed, un ospatar si un zambet.

Bauturile sunt autohtone dar sunt ok. Puteai sa iesi din restaurant sau de ori unde cu ce vroiai. Eram mai multi turisti din tara: Brasov, Suceava si Cluj. La un pahar de vorba am aflat ca si ei sunt multumiti si ei se simteau bine. In prima zi de bairam la intrarea in restaurant am fost asteptati cu bomboane, cicolata si o sticla de apa de flori

Plaja mare cu multe randuri de sezlonguri, acoperite cu copertine, noi am facut plaja doar la mare. Pontonul era mare, se putea intra in apa de pe el sau intrai in apa in dreptul hotelului Summelia, intrare cu nisip si pietricele iar in apa pietricele. Nu este nevoie de papuci de apa. Intrarea in mare in dreptul resortului este cu pietre mari. Drumul catre plaja trece peste un un canal plin cu pesti, broscute testoase si cateva rate albe si negre. De o parte si de cealalta a canalului erau plantati leandri mari, de toate culorile iar mirosul lor te imbata de dimineata. Sotul meu a dat la peste in mare si chiar prins cativa pestisor.

Am vazut o broasca Carreta, m-am dus sa-i fac o poza si am constatat ca este moarta, aceasta fiind luata imediat de personalul hotelului. Pe plaja hotelului vecin o alta broasca, mai norocoasa, si-a depus ouale pe data de 20.06. iar locul era marcat si protejat.

Dragi membrii amfostacolo.ro daca unii dintre dvs. se vaitau de rusi, sa vedeti cum este cu resortul plin de turci. Pe noi nu ne-au deranjat de loc, dar sunt galagiosi, au familii mari, plus ca sarbatoreau bairamul. Sotiile lor la plaja purtau burikini, format din pantaloni, o tunica si ceva pe cap. Deci am mai vazut ceva din cultura lor. Daca nu au venit rusii, au venit ei. Nu am stiut pana acum ca ei nu au voie sa foloseasca zona Antalyei. Chiar mi se pare ciudat sa nu pot sa merg unde vreau in tara mea.

A fost o vacanta foarte frumoasa, pacat ca cele 10 zile au trecut asa de repede. Sunt atat de multe de povestit. Am avut spectacole frumoase organizate in amfiteatru, o petrecere cu baie de spuma si altele.

Nu lasati atentatele, loviturile de stat sa va strice vacantele. Fiecare vacanta e unica.

Trimis de nitul in 26.07.16 21:20:16
Validat / Publicat: 26.07.16 21:59:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nitul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Florile de la podul care ducea spre plaja.

[26.07.16 21:32:18]

[26.07.16 22:58:40]

@webmasterX: Am vrut să-mi scriu impresiile de când am ajuns, dar nu am reușit să fac un rezumat la ce am găsit acolo. Știam că am cumpărat un sejur la un hotel low cost, dar nu este așa. Euphoria palm beach își merită cele 5 stele. Teama, nesiguranță pe care o aveam când am plecat din tara după atentatul din Istanbul a dispărut total când am ajuns acolo. Mai sunt atâtea de povestit. Sper ca impresiile mele vor fi de folos cuiva. O seară frumoasă!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.07.16 23:07:26]

@nitul -

Nu am stiut pana acum ca ei nu au voie sa foloseasca zona Antalyei.

Nu ştiu de unde ai această informaţie, dar nu este corectă.

De când merg în vacanţe în Turcia, nu a existat hotel în care să nu întâlnesc şi turişti turci, mai tradiţionalişti sau mai puţin. Este adevărat că anul trecut şi, mai ales, anul acesta ei au fost mult mai numeroşi, în încercarea de a compensa absenţa ruşilor.

Chiar mi se pare ciudat sa nu pot sa merg unde vreau in tara mea.

Nu cred să existe sau să fi existat o interdicţie explicită, însă selectarea "clientelei" se poate face prin preţ. Dacă le pui propriilor cetăţeni preţuri mai mari decât pentru străini, automat numărul doritorilor va scădea.

O politică de preţuri diferenţiate, doar că în sens invers , se aplica şi în hotelurile din România înainte de 1989.

[26.07.16 23:27:42]

@nicole33: Am această informație de la ghidul care Ne-a preluat de la hotel. Ne-a spus că pot cumpăra sejururi în celelalte regiuni dar în Antalya nu. Dacă informația este eronată nu am de unde să știu.

[26.07.16 23:35:31]

@nicole33: Referitor la preț, receptionera de la hotel Ne-a spus că prețurile practicate pentru cetățenii turci sunt mult mai mari. În România, înainte de 1989 biletele la mare le cumpăram prin: ONT, BTT sau sindicat. Depinde unde aveam relația!

bobyrodin
    [27.07.16 09:19:08]

@nitul: ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa in acest resort si ca am contribuit la decizia dvs. de a alege aceasta locatie

[27.07.16 10:33:45]

@bobyrodin: Mulțumesc încă o data, totul a fost cum ați scris, barmanul pozat de dvs. era tot acolo.

GabrielaG
    [27.07.16 12:59:24]

Superbonus! Un articol reusit!

[27.07.16 13:00:48]

@GabrielaG: Mulțumesc frumos!

[29.07.16 20:12:44]

@nicole33: lnformatia pe care ne-a datorita ghidul este adevărată sau am preluat o prostioara pe care am transmis fără sa vreau?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [29.07.16 20:26:05]

@nitul -

lnformatia pe care ne-a datorita ghidul este adevărată?

Eu zic că nu.

Încă din 2007, prieteni turci din Istanbul îşi petreceau concediile în Side la cinci stele. În ultimii şase ani am întâlnit an de an destui turci cazaţi în aceleaşi hoteluri cu noi în diferite staţiuni din Antalya. Parcările hotelurilor erau pline de maşini cu numere de Turcia.

Mai probabil mi se pare ca la un moment dat preţurile pentru cetăţenii turci să fi scăzut semnificativ, ceea ce a permis unui număr tot mai mare de turci să acceadă la hotelurile scumpe din Antalya. Anul acesta, ce-i drept în Bodrum, pentru prima dată turcii, tineri şi foarte modernişti, erau majoritari în resort. În Antalya voi ajunge abia în septembrie, dar am informaţii că multe resorturi sunt pline de turci.

[29.07.16 20:43:23]

@nicole33: Mulțumesc frumos, într-adevăr, Antalya acum are mulți turiști turci.

GabrielaG
    [30.07.16 08:30:16]

In fiecare vara de cand sunt eu aici (deci mai bine de 6 veri) de la an la an sunt din ce in ce mai multi turci dar asta nu datorita pretului scazut! Nu stiu daca am voie sa dau numele unei agentii de turism turceasca (se numeste Touristica), are preturi la fel de ridicate ca si anul precedent. Am facut o simulare de pret pentru luna august la hotelul unde lucrez si pentru 4 nopti de cazare (si sa tinem cont ca doar cazare fara bilet de avion sau transfer) pentru 2 persoane pretul ajungea la 1900 euro pentru doua persoane...

Din punctul meu de vedere preturile pentru turci nu au scazut desi ...recunosc, si eu am avut tendinta de a crede acest lucru si am intrebat la randul meu.

Sunt multi turci si datorita faptului ca pentru ei este greu sa iasa din tara (procedurile pentru a-si lua pasaportul si pentru a obtine viza sunt destul de complicate).

[30.07.16 10:19:25]

@GabrielaG: Informația pe care ne-a dat-o ghidul este greșită. Pe noi nu ne-au deranjat deloc turiști turci. În una din zile, turcoaica de lângă noi ne-a descurcat guta de la undița; era tinerica și frumușică! Ne salutam, ei pe limba lor noi pe a noastră, cu ucraineni la fel. A fost OK!

calatorul
    [22.09.16 16:04:04]

@nitul: Multumim pentru informatile oferite si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase!

[23.09.16 15:45:57]

@calatorul: Mulțumesc de vizită, sper că impresiile trăite și postate de mine vor fi utile cuiva. Vacanțe frumoase!

bobyrodin, calatorul, GabrielaG, nitul
    Alte impresii din această RUBRICĂEuphoria Palm Beach Hotel (ex Majesty Club):