ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 14 ani

Cu mașina de la Moieciu la Oradea

Pentru că ne place să profităm la maxim de locurile pe care le vizităm și mai ales să vedem și altceva decât traseul obișnuit drumul nostru de întoarcere de la Moieciu de Jos până la Oradea l-am parcurs pe anumite porțiuni mai neconvențional.

Am pornit în jur de 10 dimineața de la Moieciu și am făcut prima oprire la Cetatea Râșnov (Castelul Bran îl mai văzusem cu alte ocazii). La cetate, pentru a economisi timp am luat trenulețul până sus (5 lei / persoană dus-întors). Site-ul de pe care puteți obține informații legate de Cetatea Râșnov este: rasnov-turism.ro/tourisme/cetatea-rasnov. Nu insist asupra descrierii, a mai fost facută. În opinia noastră merită vizitată. La ieșire copiii și-au testat abilitățile la tir cu arcul.

La coborâre ne-am oprit la Dino Parc, care din nou a fost descris în review-uri separate dedicate acestui parc. Informații găsiți pe site-ul dedicat: dinoparc.ro/contact.html. Singurul incident neplăcut aici s-a petrecut la restaurant. Deși era clar că este mai scump decât în afara parcului, am hotărât să mâncăm ceva rapid aici pentru a porni mai departe la drum și a lua cina în Sighișoara. Nemaiavând bani suficienți la noi am întrebat dacă se poate plăti cu cardul. Ospătara ne-a răspuns pe un tot ironic că Daaaa…. (Ceva în genul unde vă credeți, noi suntem oameni civilizați). Ne-am scuzat de întrebare … dar nu vroiam să ne punem într-o situație penibilă și ospătara a repetat că nu e nici o problemă se poate plăti cu cardul. Când am cerut nota și am precizat că plătim cu card, ne-a zis că merge să verifice dacă se poate… Că a mai vrut cineva înaintea noastră dar a zis sefu că nu se poate azi numai cash… Și nu s-a putut. Norocul nostru a fost că mai aveam bani în mașină, a coborât soțul cu trenulețul și a revenit, am pierdut mai mult de o oră când motivul pentru care am ales locul a fost să nu mai pierdem timp pe drum.

Am continuat drumul spre Sighișoara pe E 68 Codlea, Șercaia, Mândra, Făgăraș de acolo am luat-o pe Șoarș, Brădeni, Apold (unde am făcut un mic popas la Cetatea Săsească cu biserica fortificată unde ne-am urcat în toate turnurile, pe scară de lemn, am coborât în beci, biserica era închisă din păcate) și Sighișoara. Vă recomand acest drum dacă vreți să vedeți și altceva, nu vă grăbiți și nu vă deranjează faptul că drumul e în mare parte din piatră sau asfaltat cu gropi. În opinia noastră a meritat, așa prafuiți cum am ajuns în Sighișoara, parcă ne-am întors în timp. Sate în care timpul s-a oprit în urmă cu 20-30 ani, drum prin pădure, dealuri nesfârșite, pod de lemn peste Olt (asta pentru că am mai încercat o scurtătură din Șercaia și ne-am întors că se termina drumul). Recomand doar celor care sunt amatori de puțină aventură și nu îi deranjează aspectele menționate. Pentru noi și pentru copii a fost o experiență pe care am repeta-o, insist totuși pentru a nu fi greșit înțeleasă dacă nu vă deranjează drumul.

Se pare că pe acest traseu nu am avut noroc la masă. Seara am ajuns în Sighișoara cu gândul să vizităm puțin mâncăm ceva repede. Am dat peste Casa Cositorarului care avea recomandări bune, ni s-a spus destul de sec să ne găsim o masă și să rămânem doar daca vrem să mâncăm salata sau sarmale. Era OK și așa mai ales că ne atrăgeau și dulciurile din vitrină. Ni s-a lăsat meniul pe masă (deși au zis că nu au decât cele 2 variante) și nimeni nu a mai venit să ne întrebe nici măcar de băuturi. După jumate de oră am plecat. Puteam să mergem după ospătar sau să strigăm dar mi s-a părut aiurea.

Am ieșit din cetate și ne-am așezat la Pizzeria Concordia. Am zis: Cât poate dura o [comandă pentru] 3 Pizza și o ciorbă? O oră și 10 minute! Verificat pe telefon. Situația era aceeasi la toate mesele lumea era revoltată că așteptau de mult. Nota a venit foarte repede și în drum spre mașină, pe ultima sută de metri am prins deschis la Cofetăria Angela de unde am luat o caserolă cu prăjituri bune, care ne-au trezit amintirea prajiturilor de la nunțile de la țară făcute de femeile din sat.

Din Sighișoara, la Cluj și Oradea. Era deja târziu și mai scăzuse din trafic așa că în 4 ore am fost acasă.

Trimis de Gabise in 26.07.16 20:52:32
Validat / Publicat: 26.07.16 21:27:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Apold și dealurile învecinate văzute din turnul bisericii

bogumil
[27.07.16 10:28:03]

Am făcut și eu ieri drumul Mamaia - Oradea pe E60 si pe A3 (Câmpia Tîrziu - Gilău), ocolind intenționat A1 și A2 (am mers/venit pe Urziceni-Slobozia-Vadu Oii) și chiar mă gândeam să-mi aștern si eu gândurile despre acest drum. Poate or fi cuiva de ajutor...

Felicitări oricum pentru review...

GabiseAUTOR REVIEW
[27.07.16 10:57:27]

Ar fi foarte interesant. Noi suntem amatori de trasee alternative. Devine interesant si drumul in sine nu doar destinația.

bogumil, Gabise
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ardeal: