ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUL-2016

Weekend la Plevna

In weekendul care a trecut am fost la botez la nepotelul meu drag in Plevna. De ce acolo? Pai pentru ca mama (sor-mea) e casatorita cu un baiat din Plevna. Am stat 3 zile, timp in care nu am avut timp decat sa cutreier de cateva ori centru orasului. Oras care mi-a placut chiar foarte mult.

Din cate am citit pe net, Plevna este unul din cele mai ecologice orase din Bulgaria, fiind inconjurata de 25.000 ha de verdeata, asta insemnanad parcuri, paduri care sunt ca un filtru pentru aerul din oras.

Cazarea a fost la Hotel Cascade (voi scrie impresii) care se afla chiar pe strada Svoboda, adica acea artera din centrul orasului. Un fel de Lipscani de la noi. Aceasta strada poate fi parcursa in plimbare cam intr-o jumatate de ora (fara opriri la vitrine). Pe toata lungimea ei sunt restaurante, baruri, magazine, un mall, un parculet si o superba fantana arteziana. Toata strada are acces doar pietonal.

Sa le luam pe rand:

Magazine - pentru amatorii de cumparaturi, preturile sunt mult mai mici decat la noi, lucruri dragute si diversificate. Ca de exemplu: o pereche de pantofi de piele nu erau mai mult de 20 euro.

Restaurante destule, unele si cu meniu in engleza, altele cu meniu doar in bulgara, unde nu era chip sa te intelegi cu chelnerii. Engleza stiau cateva cuvinte si devenea oarecum imposibil sa dai o comanda (cu exceptia de o cafea, o limonada...).

Un restaurant unde se manaca bine este cel chiar vis-a vis de hotel Cascade, au meniu si in engleza si mancarea e foarte buna. La fel si servirea. Preturi ok.

Parculetul este cumva paralel cu strada si are multe bancute si mini arteziene.

La unul din capetele strazii este o fantana arteziana superba. Seara mai ales, este luminata in toate culorile si devine un loc unde sa stai minute in sir sa privesti. Mai ales intr-o seara caniculara.

Ca aspect negativ? Au si ei hartii aruncate pe jos, strada principala curata si ingrijita, strazile laterale si mai dosnice murdare si cu gunoaie.

In concluzie un orasel cochet care mi-a placut.

Trimis de ancutza26 in 26.07.16 18:43:24
Validat / Publicat: 26.07.16 20:22:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Centrul orasului Plevna

[26.07.16 20:47:51]

O destinatie care pare interesanta, linistita si atragatoare. Felicitari, votat cu placere.

michirec
[27.07.16 10:14:30]

As adauga piata agro -alimentara foarte bogata in legume si fructe de sezon, cu preturi ok; o excelenta oportunitate de a face piata cand te intorci din Grecia...

Este situata aproape de centru, pe malul raului Iskar, ce strabate orasul.

[29.07.16 18:46:02]

@ancutza26: In parcul Kailuka ai fost? Este foarte frumos, plin de oameni in special in weekend, cu terase si restaurante si mula verdeata.

ancutza26AUTOR REVIEW
[29.07.16 19:00:19]

@georgel: Am fost. Adevarul ca am uitat sa scriu. Asa e, e multa verdeata, terase si restaurnte dar... foarte multa mizerie, parcul neingrijit, iar in privinta restaurantelor... ne-am asezat la 2 din ele sa bem un pahar cu limonada si nu ne-a bagat nimeni in seama. Asa ca am plecat dezamagiti la hotel. Poate nu am fost unde trebuia. Ce mi-a placut acolo a fost acel restaurant in stanca. Atat.

[30.07.16 17:46:03]

@ancutza26: Curios, doar nu s-au tacanit intre timp! Am fost si eu la acel restaurant in stanca, (Pestera se numeste) si chiar m-am simtit bine. Cand am trecut eu pe acolo, parcul era curat si nu era permis accesul cu autoturismul.

ancutza26AUTOR REVIEW
[31.07.16 17:46:42]

@georgel: Asa e, nu e permis accesul cu autoturismul. Curatenie e pe aleile principale, daca te abati nu mai e. La restaurantul Pestera am stat fix 15 min la masa (eram 7 persoane) si nu a venit nimeni la noi. Poate ca pregateau niste mese pentru o petrecere ceva si noi nu etam intetesanti. Frumoasa locatia in schimb.

_Traveller
[31.07.16 20:00:15]

@ancutza26 - Ai un vot de la mine pentru destinatia aleasa! Ar fi interesant daca ai reveni cu un review cu partea istorica a orasului Plevna.

Felicitari!

[01.08.16 11:47:32]

@ancutza26: Eu am fost la acel restaurant la recomandarea unor prieteni din Pleven si ospatarita chiar s-a miscat cu talent! Mai aveati variante in apropiere, la fel de dragute. Data viitoare sa nu le ratezi!

_Traveller, ancutza26, georgel, michirec, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pleven [Plevna] și împrejurimile: