ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUL-2016

Ristorante La Mia Musica

N-am mai fost la acest restaurant. De fapt nici n-am auzit de el până în momentul în care - printr-un mesaj primit pe telefon - am fost invitați acolo. De ce atât de "pe nepusă masă" nu are rost să detaliez. E suficient să spun că fiind vorba de o întâlnire scurtă, cu persoane aflate doar în trecere prin București, a trebuit să cedăm alegerii lor, de astă dată noi jucând doar parțial rolul de gazde.

Este acum momentul să mulțumesc colegilor AFA @redmari108 și @Dragos care au răspuns cu bunăvoință cererii mele de ajutor în găsirea unei locații potrivite și să-i asigur că sugestiile lor au fost reținute și vor fi valorificate în viitor.

Revenind la Ristorante La Mia Musica, tot ce știam despre el - de fapt aflaserăm atunci, cu o oră înaintea întâlnirii - era adresa: Strada Orhideelor, nr. 1. Numele străzii ne amintea de Carrefour Orhideea - supermarketul la care ne făceam cumpărăturile în trecut, până să se extindă și să se diversifice atât de mult rețeaua marilor magazine bucureștene. Construirea mărețului Pod Basarab, cu șantierul aferent, complicând foarte mult deplasarea în zonă, ne-a făcut să nu mai trecem pe acolo și în final să uităm de Orhideea.

O căutare pe internet ne-a dezvăluit faptul că Ristorante La Mia Musica se află foarte aproape de Carrefour Orhideea, implicit de stația de metrou Grozăvești și pentru că mergeam la un pahar, metroul a fost cea mai bună alegere. Nu am remarcat dacă există vreo parcare în zonă, dar cei care vin acolo și nu vor să bea numai apă, ar fi mai bine să apeleze la taxi sau la mijloacele de transport în comun.

Terasa cu mese rotunde de 4-6 persoane, dar și cu mese dreptunghiulare aranjate în lung, pentru grupuri mai mari, se află în fața intrării principale a restaurantului. Acoperită cu umbrele mari, înveselită cu arbuști decorativi, la ora la care am ajuns noi acolo terasa era animată de un grup de vreo 16-20 persoane tinere, iar la scurt timp, tot la o masă lungă s-a mai instalat un grup.

Ne-am așezat cu fața către giganticul pod care taie toată perspectiva, privind la mașinile care circulă pe sus și pe jos într-o necontenită forfotă citadină. Arbuștii decorativi din ghivecele mari, precum și cei câțiva arbori plantați la extremitatea terasei mai înmoaie peisajul atât de rigidizat de betoane și de fier.

De îndată ce am sosit, un chelner amabil ne-a prezentat meniurile și ne-a întrebat dacă dorim băuturi. Pentru că eram încălziți, am solicitat câte o bere Edelweiss nefiltrată, iar pentru restul am rămas în așteptarea prietenilor noștri. Am beneficiat astfel de timp în plus pentru cercetarea ofertei și pot spune fără a exagera că aceasta este foarte diversificată.

Începând cu specialitatea bucătarului (de fapt mai multe, cu denumiri năstrușnice - Coastă Țambal, Ceaunel românesc, Ciolan boieresc, etc…), lista continuă cu preparate pentru mic dejun, diverse gustări reci, salate și antreuri, ciorbe și mâncăruri gătite, preparate din carne de porc, vită, oaie, pui sau pește cu diverse garnituri și salate. Ceea ce mi-a atras atenția și aici - ca de altfel cam peste tot pe unde am fost în ultimele două luni - au fost platourile specialitatea casei. La Ristorante La Mia Musica se pregătesc mai multe tipuri de platouri reci sau calde, pentru 2 sau pentru 4 persoane.

Ca băuturi, pe lista de oferte sunt prezente vinurile românești și de import (albe, roșii sau rose), băuturile tari ca și multiplele feluri de cafea, sucuri naturale, răcoritoare și bineînțeles bere.

La sosirea prietenilor noștri, pentru că toți au declarat că nu le este foame, am comandat un Platou cald La Mia Musica - specialitatea casei (aripioare de pui, mici la grătar, cârnați de porc la grătar, carne la garniță, pastramă de vită, varză murată călită, cartofi țărănești, inele de ceapă, murături asortate, mămăligă, muștar, mujdei), o enormitate de 2,5 kg chipurile pentru 4 persoane, dar din care s-au înfruptat 6 persoane și chiar a mai și rămas ceva. Berea, sucurile și deserturile au fost mult mai apreciate.

Aici se cuvine să fac o remarcă. Am spus și cu alte ocazii că papanașii sunt o specialitate preferată și încercată de mine prin multe locuri. Până la Ristorante La Mia Musica, peste tot papanașii erau serviți în tandem, deci câte doi, făcând adesea porția mult prea mare pentru un desert. Că se mai servesc la două farfurii… este altă poveste. Iată că Ristorante La Mia Musica face și porții de un singur papanaș, asta pentru că cei de acolo știu că nu se pot consuma doi după ce ai mai mâncat și altceva.

Pentru orientare, câteva prețuri: Platou cald La Mia Musica - 105 lei, Papanaș cu dulceață și smântână - 10 lei/porția, Plăcinta casei cu brânză, stafide și sos de vanilie - 8 lei/porția, Clătite cu ciocolată și înghețată - 6 lei/porția, limonadă - 10 lei/paharul de 0,35 l, apă plată Dorna - 6 lei/sticla de 0,33 l, bere Edelweiss nefiltrată - 12 lei/sticla de 0,5 l.

Părerea mea este că prețurile la mâncare - deși nu foarte mici - sunt rezonabile, în schimb prețurile băuturilor mi s-au părut cam mari. Și nu mă refer doar la cele consumate de noi. Pentru o privire mai de ansamblu, accesați La Mia Musica

Am profitat de moment și am văzut restaurantul și în interior. În partea dreaptă se află barul și garderoba, iar în partea stângă podiumul orchestrei în fața căruia este loc pentru dans. Atunci când am fost noi acolo, mesele erau aranjate una în prelungirea celeilalte, în cea de-a doua parte a sălii. Mi-au plăcut decorurile florale, atmosfera caldă și iluminația discretă. Am cerut și mi s-a acordat permisiunea de a face câteva fotografii în interior.

Deși nu obișnuiesc să fotografiez și toaletele restaurantelor, La Mia Musica m-a impresionat cu decorurile sale chiar și acolo. În sprijinul celor afirmate, voi atașa o imagine.

În final…

Pentru prietenii noștri ca și pentru noi, a fost o seară frumoasă. Cu preparate bune, cu băuturi răcoroase, am petrecut câteva ore povestind despre Londra și despre vacanța din Turcia din care prietenii noștri tocmai se întorseseră.

Dacă vă aflați în zonă și treburile vă permit, dacă doriți o ieșire cu familia sau cu prietenii, apreciez că Ristorante La Mia Musica este un loc potrivit. Am aflat că - ocazional - acolo concertează cunoscuți artiști români și că atunci spațiul devine neîncăpător. Nu știu cum este acolo în momentele de mare înghesuială așa încât nu știu dacă să recomand un astfel de moment. Noi am prins unul liniștit și ne-a plăcut.

Trimis de iulianic in 25.07.16 22:36:57
Validat / Publicat: 26.07.16 08:51:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Ristorante La Mia Musica - Decoruri florale în interior.

elviramvio
[26.07.16 10:45:59]

@iulianic -

N-am indraznit inca sa ma uit la poze, e prea devreme!!

Dar sincer, recomanzi locatia pentru o eventuala intalnire in septembrie (nu te obliga cu nimic)? Ma gandesc ca este la metrou, ceea ce este ideal pentru multi si spui ca sunt posibilitati de aranjat mese pentru grup mare. Si desigur nu in zi de concerte, concertam noi intre noi, succes garantat.

iulianicAUTOR REVIEW
[26.07.16 11:06:24]

@elviramvio - Da, este foarte aproape de metrou, iar mesele se pot așeza în lung pentru grupuri mai mari. Ceea ce nu prea mi-a plăcut a fost podul care parcă taie orice perspectivă. E adevărat, dacă faci abstracție de el sau dacă chiar îți plac coloșii de fier și beton, poate fi OK.

Și încă un amănunt. Prețurile - în special la băuturi - mi s-au părut cam mari. O apă plată de 0,33 l costă 6 lei, o bere 12 lei… Deserturile par acceptabile. Înainte de a se lua o hotărâre, e preferabil să se consulte și meniul care este și pe site.

Dar, pe când se preconizează următoarea întâlnire? Pentru noi este cam strâns în septembrie. În primele zile soțul meu este la un turneu, iar pe 20 plecăm în Creta. Aștept vești!

elviramvio
[26.07.16 11:11:21]

@iulianic -

Multumesc pt raspuns. Da, sunt mari preturile tocmai la bauturi.

elviramvio, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: