ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
DIN: Mediaş [SB]
ÎNSCRIS: 25.07.16
JUL-2016

Lyra Resort Side - o oaza de frumusete unde sunt incluse si serviciile de calitate

Era ora 24.15... Urmaream cu multa neliniste si teama evenimentele ce se derulau la Istanbul si Ankara. Noi doi adulti si un copil de 13 ani. Am facut rezervarea fara si tinem seama de comment-urile anterioare, sincer nu stiu cum a fost in 2011 sau in alti ani, dar anul acesta a fost peste masura asteptarilor.

Deci sa revin eram ingrijorati chiar speriati nu stiam ce se va intampla, ne-am horatat sa mergem totusi spre Bucuresti, imbarcarea se facea din Bucuresti, noi fiind dintr-o mica localitate de provincie din Sibiu, cum le place celor de la Bucuresti sa ne catalogheze, fiind primii turisti din primul avion care a decolat spre insorita Antalya, ora de zbor era 08.00.

Pe tot parcursul drumului am asculatt cu nerbdarea vreo schimbare a situatiei de criza a lor, presedintele Erdogan etc. La aeroport toti reprezentantii agentiei ne-au incurajat in Antalya este liniste si paza este asigurata. Acum ce pot sa spun dupa cum decurg toate evenimentele nu e sigur nicaieri. Am vazut intr-adevar personalul de securitate, ii vedeai prezenta dar era discret si pe plaja nu iti afecta intimitatea si mai ales la intrarea in hotel, oricum recomand in continuare plecarile in Antalya este liniste.

Am plecat. Asa a si fost...

In cateva cuvinte cum as descrie resortul: liniste, frumusete, rasfat iar personalul de nota 10. Lucreaza foarte mult, intreg personalul...

Hotelul este curat inclusiv si la toalete nu este niciun disconfort, camerele sunt spatioase, zilnic se schimba prosoapele, lenjeria se simte aerul curat din camera si improspatat de fiecare data cand te intorci de la plaja din zona de agrement sau de la tobogane.

Mancarea a fost supppper !!!! de la croissante, pateuri, multitudinea de branzeturi, cascaval, telemea cu tot felul de arome, afumate cu ierburi, dulceturi, miere verdeturi salate de tot felul, chiar si muraturi, snack bar - gustarea de la ora 12, cucan, pui chebab, lipie cu pui salata, legume de tot felul, zona de wafe, rulouri cu miere, ciocolata dulceturi de smochine, trandafir, tot ce voiai pe pofta inimii si dupa placul ochiului. Mai era zona pentru oua unde iti facea tot felul de papara/ oua prajite, fierte toast etc. sincer era o multitudine de sortimente. Mezelurile, wurst fiert, prajit cu tot felul de arome etc.

Ce ne-a impresionat pe noi a fost degustarea mancarurilor traditionale, de la cele de dimineata pasta de susan (tahini), pasta de ardei cu tot felul de mirodenii, la mancarurile gatite de cu seara, cand era un adevarat festin culinar, de la porc, oaie, curcan si pui peste tot felul de salate cu multe mirodenii si sa nu uit zona de dulce, practic am incercat totul de la mancarea lor traditionala, la cea internationala, unde prezentarea era pe masura... A sa nu uit de gozleme cu branza, cu spanac, cu boia care mergeau atat de bine cu iaurtul acela racoros si putin sarat de capra.

Fetita mea a si spus ca asa bine gatita mancarea si cu asa un gust bun de mult nu a mai intalnit in concedii, tin sa mentionez ca noi nu suntem cu traditionalul cartof prajit si cu bucata de gratar si am fost si plecati si in Grecia si in Mallorca si in Spania si in Turcia, adica in concluzie totul depinde de manager, de administratie si nu in ultimul rand, dar cel mai important de bucatarii care ne impresioneaza cu mancarea.

Echipa de animatie - foarte vesela, prietenoasa, tanara iar spectacolele si programele de dupa-masa organizate de hotel - mentionez rodeo, jocuri la piscina cu trambuline gomflabile etc minunate.

Plaja a fost frumoasa, curata si cu pietre iar intrarea in mare a fost intr-adevar putin cam abrupta, dar noi toti inotam. Sa nu uit de zona de relaxare - alee cu copaci, flori si hamace un mic paradis cu alte cuvinte unde ingrijitorii isi faceau treaba cu responsabilitate, toate florile care erau ofilite erau taiate, iar iarba intotdeauna avea aceeasi dimensiune, lucrau nu conta ca era cald ei zambeau si te salutau calduros.

Eu recomand acest hotel cu mult drag merita, sa ii acordam ceea ce i se cuvine...

Trimis de laura2016me in 25.07.16 15:01:43
Validat / Publicat: 25.07.16 15:34:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 3809 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura2016me); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster26 [25.07.16 15:10:27] »

@laura2016me: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmasterX [25.07.16 15:11:30] »

@laura2016me - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=70852

laura2016me [29.07.16 14:45:49] »

@webmasterX - O. K. o sa incerc sa incarc si cateva fotografii.

laura2016me
    Alte impresii din această RUBRICĂLyra Resort Hote [Kizilagac]: